Radka Štepkova
02.04.12,08:50
Dobry den. mam taku otazocku. potrebovala by som zistit ako sa formuluje pisomne vyjadrenie otca sudu ohladom zvysenia vyzivneho. otec s vyzivnym suhlasi.dakujem
bubkoch
02.04.12,07:00
nijak specialne, napise list sudu s nazvom "vyjadrenie k navrhu na zvysenie vyzivneho", uvedie spisovu znacku a do textu uvedie vetu "s navrhovanym vyzivnym suhlasim", podpis, bodka.
mattto
02.04.12,14:17
ak otec súhlasí, nemusíte podávať návrh na súd, otec nech platí zvýšenú sumu dobrovoľne a hotovo
andyl11
14.04.12,23:21
presne tak, netreba podavat navrh
pepsikova
15.04.12,03:09
..návrh na zvýšenie podávať nemusí, ale môže na súd napísať, že odo dňa xxxxx bude platiť deťom zvýšené výživné,po dohode partnerov, napríklad z dôvodu zlepšenia príjmu...
..predíde tak komplikáciám,ak by sa príjem v budúcnosti znížil a môže sa vrátiť k pôvodnej sume, pokiaľ ju súd potom neupraví inak..treba uviesť číslu spisu-rozhodnutia o výživnom...
bubkoch
15.04.12,06:02
otazka znela: "ako sa formuluje pisomne vyjadrenie otca sudu"
to znamena, ze mu zo sudu prisla vyzva na vyjadrenie, co znamena, ze navrh uz bol na sud podany ...

dalej, ja ako matka by som so ziadnou dohodou nesuhlasil ... dohoda nie je exekucny titul, nie je vymahatelna ... je sice pekne ze dnes chce platit viac, ale zajtra uz chciet nemusi, sudne rozhodnutie je najvacsia istota ...

a pepsi: ty kde chodis pre tie rady ? :D akym komplikaciam predide ? jednoducho ak sa dnes rozhodnem dobrovolne platit viac a zajtra sa vratim k povodnej sume lebo mi to nevychadza, nikto nemoze povedat ani pol slova ... dokonca ani v pripade, keby som v buducnosti zaplatil o tolko menej, o kolko viac som dobrovolne zaplatil v minulosti .. preto plati druhy odsek ;)
transporti686
19.04.13,05:10
Ahojte, nebudem zakladať novú tému a opýtam sa tu. Moja partnerka má synátora a s jeho biologickým otcom má spísanú dohodu o výživnom, kde je upravený aj styk s dieťaťom, dohoda je notársky overená, je z roku 2008 ešte výživné v slovenských korunách, dohoda nešla cez súd iba u notára. Chcem sa opýtať, či je možné túto dohodu dať nejak schváliť alebo odobriť súdom ako rozsudok, aby to nebolo len u notára. Ak je to možné, prosím Vás, ako postupovať, čo k tomu treba a tak, diky moc za pomoc.
pepsikova
19.04.13,05:32
Ahojte, nebudem zakladať novú tému a opýtam sa tu. Moja partnerka má synátora a s jeho biologickým otcom má spísanú dohodu o výživnom, kde je upravený aj styk s dieťaťom, dohoda je notársky overená, je z roku 2008 ešte výživné v slovenských korunách, dohoda nešla cez súd iba u notára. Chcem sa opýtať, či je možné túto dohodu dať nejak schváliť alebo odobriť súdom ako rozsudok, aby to nebolo len u notára. Ak je to možné, prosím Vás, ako postupovať, čo k tomu treba a tak, diky moc za pomoc...

..ak je dohoda spísaná u notára, je plne právoplatná, tak, akoby bola súdom rozhodnutá,boli pri podpise obaja účastníci a dobrovolne sa k niečomu zaviazali...pokiaľ by niektorý z partnerov podal o úpravu výživného-zvýšenie,alebo o úpravu styku s dieťaťom, treba uviesť do žiadosti k súdu, kde a kým bola vydaná a overená dohoda, na základe ktorej potrebujete úpravu..inak je právoplatná a nie je nutné, pokiaľ ju partneri dodržiavajú, aby bola aj súdne právoplatná..
(predpokladám, že suma v korunách sa automaticky prepočítala na eurá a medzi rodičmi dieťaťa došlo v tomto smere k dohode...
transporti686
19.04.13,05:47
áno to je pekné, v podstate je to takto, ale nastáva tu otázka, že čo ak by prestal platiť? tento dokument asi nemá žiadnu právnu váhu v oblasti možnosti tie peniaze od neho vymáhať alebo exekuovať, alebo predpokladam že potom asi len na nejakom občianskom súde alebo tak

treba byť prezieraví a preto sa pýtam, či je možné toto nejak spraviť ako rozsudok súdom alebo treba podať nový návrh o výživné, prípadne aj zverenie syna do starostlivosti, ešte podotýkam, že otec dieťaťa a matka neboli zosobášený, iba spolu žili.
pepsikova
19.04.13,05:56
áno to je pekné, v podstate je to takto, ale nastáva tu otázka, že čo ak by prestal platiť? tento dokument asi nemá žiadnu právnu váhu v oblasti možnosti tie peniaze od neho vymáhať alebo exekuovať, alebo predpokladam že potom asi len na nejakom občianskom súde alebo tak

treba byť prezieraví a preto sa pýtam, či je možné toto nejak spraviť ako rozsudok súdom alebo treba podať nový návrh o výživné, prípadne aj zverenie syna do starostlivosti, ešte podotýkam, že otec dieťaťa a matka neboli zosobášený, iba spolu žili...

..no, prezieravosť je síce pekná, ale treba sa pozrieť na skutočný stav!...ako je to teraz?..notárske rozhodnutie je platné a ak sa dodržiava, tak je všetko v poriadku...akvšak nutne potrebuješ mať všetko súdom potvrdené,tak si nemysli, že súd je všemocný..on iba vydá rozhodnutie ,podľa zákonov!...plnenie súdneho rozhodnutia v tomto smere, o ktorom ty píšeš, záleží od tých dvoch ľudí, ktorých sa týka...je jedno, či spolu žili, alebo boli zosobášení, ide o to, ako sa postavili k tomu, čo podpísali u notára!!...
...pokiaľ chceš mať všetko súdne, tak napíš na súd, že na základe dohody u notára, vydanej (meno notára, adresa, dátum) bolo spísané (čo všetko si dohodli) a žiadaš súd o( zvýšenie, zníženie, úpravu styku- ), prípadne len o právoplatné súdne vydané rozhodnutie na základe tejto dohody...

(čo ak by prestal platiť?..no predsa na základe notársky overenej dohody podá tvoja partnerka návrh na súd na vymáhanie zameškaného výživného...
transporti686
19.04.13,06:17
áno, návrh na súd o zameškané výživné by podať mohla, ale exekútora by sme asi využiť nemohli, lebo by nemala rozshudok zo súdu alebo mohli?
pepsikova
19.04.13,07:06
áno, návrh na súd o zameškané výživné by podať mohla, ale exekútora by sme asi využiť nemohli, lebo by nemala rozshudok zo súdu alebo mohli?.

..dohodu od notára môžeš použiť aj u exekútora...postup ďalej je taký, že exekútor požiada súd o schválenie exekučného titulu, ktorý bol k nemu podaný na základe notárskej dohody...
transporti686
19.04.13,09:24
vďaka za rady, zvážime možností, na súde sme sa informovali a dohodu je možné použiť, ale iba v podstate v návrhu na určenie výživného ako prílohu k návrhu, ale je to vlastne podanie nového návrhu, ak by biologický otec súhlásil, mohlo by to ísť v skrátenom konaní, ale musí to byť defacto návrh na určenie výživného, takže akože nejaké odobrenie už uzavretej dohody neexistuje a nie je možné