bmonika
02.04.12,09:15
dobrý deň, chcela by som sa opýtať,
počula som o možnosti neplatenej rodičovskej dovolenke do dovršenia 5 rokov dieťaťa pri priaznivom zdravotnom stave.
momentálne sa mi bude končiť riadna rodičovská dovolenka, po dovršení 3 rokov dieťaťa by som chcela požiadať zamestnávateľa ( kedže som zamestnaná) o predlženie neplatenej rodičovskej dovolenky, pričom by som chcela byť normálne evidovaná u zamestnávateľa , a v prípade prerušenia-skončenia predlženej rodičovskej dovolenky nastúpiť do práce.
otázka:
je možnosť prísť za zamestnávateľom a požiadať o predlženie rodičovskej dovolenky po dovršení riadnej rodičovskej dovolenky po 3 rokoch dieťaťa do veku 5 rokov, s tým, že u zamestnávateľa ostanem evidovaná a v prípade že sa predlžená rodičovská dovolenka skončí ( je možnosť aj pred dovršením 5 roku? ), nastúpiť opäť do práce?
má možnosť zamestnávateľ tomuto vyhovieť?

Ďakujem.

Monika Bačová
Llívia
17.12.12,05:51
Matka po skončení rodičovskej dovolenky nemôže nastúpiť do práce, lebo nemá kam dať dieťa. Ako je to s predĺžením rod. dovolenky do 5 rokov veku dieťaťa? Ako treba chápať § 166 ods. 4 "najviac v rozsahu, v ktorom sa táto dovolenka v období podľa odseku 2 nečerpala"? Rodičovskú dovolenku prerušenú nemala, tak sa ani nemôže so zamestnávateľom dohodnúť na jej predĺžení?

Zákonník práce
§ 166 Materská dovolenka a rodičovská dovolenka
(1) V súvislosti s pôrodom a starostlivosťou o narodené dieťa patrí žene materská dovolenka v trvaní 34 týždňov. Osamelej žene patrí materská dovolenka v trvaní 37 týždňov a žene, ktorá porodila zároveň dve alebo viac detí, patrí materská dovolenka v trvaní 43 týždňov. V súvislosti so starostlivosťou o narodené dieťa patrí aj mužovi od narodenia dieťaťa rodičovská dovolenka v rovnakom rozsahu, ak sa stará o narodené dieťa.
(2) Na prehĺbenie starostlivosti o dieťa je zamestnávateľ povinný poskytnúť žene a mužovi, ktorí o to požiadajú, rodičovskú dovolenku až do dňa, v ktorom dieťa dovŕši tri roky veku. Ak ide o dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav dieťaťa vyžadujúci osobitnú starostlivosť, je zamestnávateľ povinný poskytnúť žene a mužovi, ktorí o to požiadajú, rodičovskú dovolenku až do dňa, v ktorom dieťa dovŕši šesť rokov veku. Táto dovolenka sa poskytuje v rozsahu, o aký rodič žiada, spravidla však najmenej na jeden mesiac.
(3) Žena a muž písomne oznámia zamestnávateľovi najmenej jeden mesiac vopred predpokladaný deň nástupu na materskú dovolenku a rodičovskú dovolenku, predpokladaný deň ich prerušenia, skončenia a zmeny týkajúce sa nástupu, prerušenia a skončenia materskej dovolenky a rodičovskej dovolenky.
(4) Zamestnávateľ sa môže so zamestnancom dohodnúť, že rodičovskú dovolenku podľa odseku 2 možno poskytnúť najdlhšie do dňa, v ktorom dieťa dovŕši päť rokov veku, a ak ide o dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom vyžadujúcim osobitnú starostlivosť, najdlhšie do dňa, v ktorom dieťa dovŕši osem rokov veku, a to najviac v rozsahu, v ktorom sa táto dovolenka v období podľa odseku 2 nečerpala.
Tweety
17.12.12,06:00
To nečerpanie: napr. žena sa po roku vrátila do práce a potom napr. po 5 mesiacoch zas odišla na RD. Takže ten čas čo pracovala, bola vlastne nevyčerpaná RD.
Llívia
17.12.12,06:10
To nečerpanie: napr. žena sa po roku vrátila do práce a potom napr. po 5 mesiacoch zas odišla na RD. Takže ten čas čo pracovala, bola vlastne nevyčerpaná RD.
Takže jediné, čo môže urobiť, je dohodnúť sa so zamestnávateľom na skončení prac. pomeru?
Tweety
17.12.12,06:12
Takže jediné, čo môže urobiť, je dohodnúť sa so zamestnávateľom na skončení prac. pomeru?
Ak nemá dieťa so zdravotnými problémami, RD jej nepredlžia ale môže ešte požiadať o NV.
Llívia
17.12.12,06:31
Ak zostane na NV, musí si platiť zdravotné poistenie.
Ak ukončí prac. pomer, vznikne jej nárok na podporu v nezamestnanosti. Keďže však má živnosť, z ktorej nemá žiadny príjem, musí najskôr ukončiť alebo pozastaviť živnosť.
Správne alebo sa mýlim?
veronikasad
17.12.12,06:41
Ak zostane na NV, musí si platiť zdravotné poistenie.
Ak ukončí prac. pomer, vznikne jej nárok na podporu v nezamestnanosti. Keďže však má živnosť, z ktorej nemá žiadny príjem, musí najskôr ukončiť alebo pozastaviť živnosť.
Správne alebo sa mýlim?
Lívia, skús sa informovať v ZP. Kdesi som čítala, že aj počas neplateného volna si môže v ZP vybaviť aby platitelom zdr.poistenia bol štát ako osobu starajúcu sa o dieťa do 5 rokov veku. Ale bez pozastavenej živnosti to nepôjde.
Llívia
17.12.12,08:32
Lívia, skús sa informovať v ZP. Kdesi som čítala, že aj počas neplateného volna si môže v ZP vybaviť aby platitelom zdr.poistenia bol štát ako osobu starajúcu sa o dieťa do 5 rokov veku. Ale bez pozastavenej živnosti to nepôjde.
Našla som:
Zákon o zdravotnom poistení
§ 11
Platitelia poistného
(7) Štát je platiteľom poistného za
j) fyzickú osobu, ktorá sa osobne celodenne a riadne stará o dieťa vo veku do šiestich rokov,
Llívia
17.12.12,09:47
Našla som:
Zákon o zdravotnom poistení
§ 11
Platitelia poistného
(7) Štát je platiteľom poistného za
j) fyzickú osobu, ktorá sa osobne celodenne a riadne stará o dieťa vo veku do šiestich rokov,
Pred chviľou mi volala matka, ktorej sa to týka. Bola v zdravotnej poisťovni a tam jej povedali, že ak by bola na neplatenom voľne, musela by si zdravotné poistenie platiť sama.

Doplním: volala som na VšZP a tam mi povedali, že zdravotné poistenie, ak je matka na neplatenom voľne a stará sa o dieťa do 6 rokov veku, platí štát - aj vtedy, ak je stále v pracovnom pomere.
veronikasad
17.12.12,10:20
Pred chviľou mi volala matka, ktorej sa to týka. Bola v zdravotnej poisťovni a tam jej povedali, že ak by bola na neplatenom voľne, musela by si zdravotné poistenie platiť sama.

Doplním: volala som na VšZP a tam mi povedali, že zdarvotné poistenie, ak je matka na neplatenom voľne a stará sa o dieťa do 6 rokov veku, platí štát - aj vtedy, ak je stále v pracovnom pomere.
Lívia, pošli písomný dotaz do zdr.poisťovne, v ktorej je poistencom s podrobným popisom situácie.
Melnick
17.12.12,11:19
Pred chviľou mi volala matka, ktorej sa to týka. Bola v zdravotnej poisťovni a tam jej povedali, že ak by bola na neplatenom voľne, musela by si zdravotné poistenie platiť sama.

Doplním: volala som na VšZP a tam mi povedali, že zdravotné poistenie, ak je matka na neplatenom voľne a stará sa o dieťa do 6 rokov veku, platí štát - aj vtedy, ak je stále v pracovnom pomere.

Mám takú mamičku, ktorá po 6 mesiacoch od nástupu do PP po riadnej RD, požiadala o neplatené voľno a ZP platí za ňu štát - konkrétne sa jedná o poistenca Dôvera ZP.
Melnick
17.12.12,11:21
Súhlasím s druhou vetou.