lucianitra
02.04.12,13:37
Dobrý deň,

takáto otázka tu už možno bola, ale keďže sa v tomto systéme príliš nevyznám, som rada, ak sa mi vôbec podarí pridať túto otázku.

Volám sa Lucia, sme tri sestry a naši rodičia ešte žijú. Ja aj moja sestra už máme svoju rodinu a sme odsťahované. Tretia sestra ešte stále žije s rodičmi. Viem, že zo zákona sú priami potomkovia neopomenuteľní dediči a aj keby v testamente chceli rodičia dať všetko jednému potomkovi, ostatní by museli dostať aspoň polovicu svojho podielu z hodnoty majetku zo zákona. Ale to nie je náš prípad.

Naši rodičia, nevedno prečo, sa rozhodli celý dom prepísať darovacou zmluvou na našu sestru, ktorá už je teraz majiteľka domu a naši rodičia tam majú doživotné užívacie právo. Chcem sa teda spýtať, je možné niečo proti tomuto spraviť? Zrejme to bude nutné riešiť súdnou cestou, keďže dohoda je v nedohľadne. Ako je to potom s určením hodnoty domu? Tú by určil súdny znalec a ja aj sestra by sme dostali polovicu svojho zákonného podielu?

Ďakujem veľmi pekne za prípadnú odpoveď.

Lucia, Nitra
Xanti
02.04.12,11:44
Nemôžete s tým urobiť nič.
Vaši rodičia sú svojprávny, a so svojím majetkom počas svojho života môžu urobiť čo sa im zachce.
Ak by chceli, mohli darovať ten dom aj bezdomovcovi, a nič by ste nezmohli.

Ak majú ešte nejaký majetok, tak môžete pri dedení žiadať započítať dar, tj. sestra potom dostane z dedičstva menej alebo nič, lebo dostala za života rodičov dar.
Nandrolon
02.04.12,11:53
bohužiaľ, takéto veci sa stávajú v mnohých rodinách. týmto rodičia vždy rozoštvú akurát svojich potomkov proti sebe navzájom...
marjankaj
02.04.12,12:09
Neviem, čo si predstavuješ pod "obídením zákona".:eek:
Ale ešte nič nie je stratené.
Ak sestra nemá deti a je slobodná, tak by ste mohli dediť po nej.:cool:
jahoszmsk
02.04.12,12:18
Ak by si bola na mieste svojich rodičov, tiež by si darovala svoj dom tej dcére, ktorá sa o Teba stará a žije s Tebou v domácnosti... do takého domu treba časom aj investovať, vymeniť nové okná, zatepliť, a to stojí nemalé peniaze, možno preto sa tak dohodli. do cudzieho nezvyknú ľudia investovať. aspoň ja to tak vidím, nakoľko som tiež cez to prešiel.
doktor23
02.04.12,12:57
zo svojím majetkom si môže robiť každý čo chce (až na pár výnimiek). Neexistuje žiadne právo, aby ste dedili po rodičoch a oni svoj majetok vlastnili až do smrti .... Môžete jedine napadnúť platnosť darovacej zmluvy, s poukazom na to, že rodičia nevedeli, čo robia, ale tomu nedávam veľké šance ....
mattto
02.04.12,14:27
z právneho hľadiska s tým neurobíš nič, ako ti písali vyššie. Jediné, čo môžeš urobiť, je spýtať sa rodičov, prečo sa tak rozhodli a či nejaký iný majetok nerozdelia medzi Vás (sestry, ktoré nedostali dom) Ak sa začnete súdiť, celá rodina sa rozpadne a ešte aj Vaše deti po 20 rokoch si nebudú vedieť prísť na meno :)
Erzebeth
03.04.12,00:55
Je to pravda, až na to súdenie. Ak sú rodičia psychycky zdraví a vedia čo podpísali, či vedia čo chcú podpísať, niet dôvodu na súdny spor. Každý psychycky zdravý človek môže robiť so svojím majetkom to, čo uzná za vhodné. Nemá povinnosť deliť svoj majetok medzi svoje deti. To sa deje až po smrti. Ale rodičia ešte žijú, zatiaľ nič.