mash1
08.02.06,20:35
pekný večer prajem, pri vybavovaní koncesie - osobná taxislužba mi na ŽÚ povedali, že musím preukázať odbornú a finančnú spôsobilosť. Finančná spôsobilosť má byť vo výške min 1000 eur. Akou formou sa má preukazovať a na čo vlastne slúži? Kde a kto vydáva osvedčenie o odbornej spôsobilosti? Dá sa to nejakým spôsobom obísť? Vopred ďakujem...
kukučka
08.02.06,19:56
Pri nákladnej doprave slúži finančná spôsobilosť ako zábezpeka na úhradu prípadnej spôsobenej škody. Preukazuje sa majetkom firmy alebo finančnou čiastkou na účte.
dana9
09.02.06,09:10
Finančnú spoľahlivosť a spôsoby jej preukázania upravuje § 3a zákona č. 168/1996 Z.z. (na vozidlo taxislužby to je aspoň 1 000 EUR
alebo ich ekvivalent v slovenských korunách), pričom spôsobou preukázania fin. spoľahlivosti je viacero. Podmienku odbornej spôsobilosti právnickej osoby musí spĺňať jej zodpovedný zástupca (§ 3 ods. 2 tohto zákona) preukazuje sa odbornou skúškou alebo dosiahnutím predpísaného vzdelania.
luebchenko
09.02.06,10:45
Finančnú spoľahlivosť ako živnostník najľahšie preukážeš poistnou zmluvou v požadovanej hodnote. To ti na živnosťáku nepovedali?Odbornú spôsobilosť neobídeš, ak ju nezískaš sám (zložením predpísanej skúšky) musíš mať zodpovedného zástupcu. Jeden takýto "zástupca" s požadovanou odbornosťou pýta od môjho klienta len za to, že v jeho firme v papieroch figuruje ako zástupca 500,- EUR mesačne cash, bez papierov samozrejme :D
Melnick
09.02.06,14:51
musíš mať zodpovedného zástupcu. Jeden takýto "zástupca" s požadovanou odbornosťou pýta od môjho klienta len za to, že v jeho firme v papieroch figuruje ako zástupca 500,- EUR mesačne cash, bez papierov samozrejme :D

Ufffffffff :rolleyes: To by sa oplatilo urobiť si podobný biznis a nie tu pri číselkách rátať korunky.
Ale k téme : Je potrebné ,aby s takýmto zástupcom mal dohodnutý akýkoľvek pracovno-právny vzťah.:) PZ,DoVP:)
mash1
11.02.06,12:58
Ďakujem všetkým za rady, určite mi pomôžu. Len mám ešte jeden dotaz. Finančná spoľahlivosť - dá sa preukázať aj tým, že mám uzatvorenú havarijnú poistku, kde bude zrejmé na akú sumu je vozidlo poistené, alebo je to aj povinné zmluvné poistenie do výšky X /bežne do výšky cca 20.000.000.-Sk/... A ešte niečo. Ako je najlepšie účtovať podobnú činnosť? V jednoduchom alebo podvojnom účtovníctve? Ďakujem...
Melnick
16.02.06,12:20
Ďakujem všetkým za rady, určite mi pomôžu. Len mám ešte jeden dotaz. Finančná spoľahlivosť - dá sa preukázať aj tým, že mám uzatvorenú havarijnú poistku, kde bude zrejmé na akú sumu je vozidlo poistené, alebo je to aj povinné zmluvné poistenie do výšky X /bežne do výšky cca 20.000.000.-Sk/... A ešte niečo. Ako je najlepšie účtovať podobnú činnosť? V jednoduchom alebo podvojnom účtovníctve? Ďakujem...

Myslím,že by malo ísť o iný druh poistky. /životná a i./ A účtuj v tom
čo je pre teba lepšie.
alino1975
17.02.06,07:31
Čo sa týka účtovníctva v jednoduchom určite áno. Finančnú spoľahlivosť preukážeš pre účel TAXI aj leasingovou zmluvou alebo sa daj poistiť v poisťovni. Odbornú spôsobilosť v tomto prípade nenahradíš ani zodpovedným zástupcom a vybavíš si ju na Odbore dopravy, povedia ti na ŽU. Ak si z BA tak je to Vajnorská 98 5. poschodie. skúška stojí 2.500.-Sk v kolkoch a proces vybavenia trvá asi 30 dní. Testy sú jednoduche a nieje to náročné.
mackamf
20.02.06,16:55
AHOJ KOLEGOVIA,vie niekto okruhy otázok na odbornú spôsobilosť na taxi,po prípade inú radu.dakujem