tammmara
02.04.12,15:21
Dobry den, vie mi niekto poradit, za 4q/2011 nam vysla danova povinnost, teraz sa zistilo, ze sa do danoveho priznania nezapocitali nejake faktury. Podam DDP a tym padom mi vznikne nadmerny odpocet. Ak mi za 1Q/2012 vyjde platenie dane, mozem si tento nadmerny odpocet z dodatocneho danoveho priznania za 4Q/2011 odpocitat od danovej povinnosti za 1Q/2012?
Milan Benka
03.04.12,05:26
Nie, výsledok DDP sa nezapočítava s riadnym DP.
Andyke
03.04.12,07:07
Podľa mňa môže odpočítať NO z dodatočného DP DPH za IV.Q.2011 pri prípadnej daňovej povinnosti za I.Q.2012.
Len treba podať dodat.DP DPH skôr ako DP DPH za I.Q.
betka
04.04.12,10:39
NOVELKA ZÁKONA

79/(5) Ak platiteľ uplatňuje nadmerný odpočet alebo zvyšuje nadmerný odpočet dodatočným daňovým priznaním podaným po podaní daňového priznania za zdaňovacie obdobie nasledujúce po zdaňovacom období, v ktorom tento nadmerný odpočet vznikol, daňový úrad vráti nadmerný odpočet alebo sumu, o ktorú sa zvýšil nadmerný odpočet, do 30 dní od podania dodatočného daňového priznania. Ak po vrátení nadmerného odpočtu podľa § 79 ods. 2 platiteľ zvýši nadmerný odpočet dodatočným daňovým priznaním, daňový úrad vráti sumu, o ktorú sa zvýšil nadmerný odpočet, do 30 dní od podania dodatočného daňového priznania.
Lubica H
19.04.12,05:55
NOVELKA ZÁKONA

79/(5) Ak platiteľ uplatňuje nadmerný odpočet alebo zvyšuje nadmerný odpočet dodatočným daňovým priznaním podaným po podaní daňového priznania za zdaňovacie obdobie nasledujúce po zdaňovacom období, v ktorom tento nadmerný odpočet vznikol, daňový úrad vráti nadmerný odpočet alebo sumu, o ktorú sa zvýšil nadmerný odpočet, do 30 dní od podania dodatočného daňového priznania. Ak po vrátení nadmerného odpočtu podľa § 79 ods. 2 platiteľ zvýši nadmerný odpočet dodatočným daňovým priznaním, daňový úrad vráti sumu, o ktorú sa zvýšil nadmerný odpočet, do 30 dní od podania dodatočného daňového priznania.

tento prípad sa stal aj nám. v 4Q/11 som podala priznanie, kde výsledkom bola daňová povinnosť. 14.3.12 som dala dodatočné priznanie k 4Q/11, kde výsledkom bol nadmerný odpočet. a dnes som sa telefonicky dozvedela, že nadmerný odpočet nám bude vrátený nie do 30 dní od podania dodatočného daňového priznania k 4Q/11, ale až do 30 dní po podaní daňového priznania za 1Q/12, čo bolo 13.4.12. odsek 5 som si musela 3x prečítať, kým som pochopila jeho šalamúnsky (teda aspoň pre mňa) význam.
zlatka.b
06.09.12,14:44
Prosím o radu - od januára som prevzala účtovníctvo spoločnosti, ktorá existuje od r. 2010. Teraz sa mi dostali do ruky dodatočné priznania DPH, ktoré vypracovala predchádzajúca účtovná firma k dátumu 29.05.2012 za obdobia roku 2011 a za 07/2010. Práve dodatočné priznanie za 07/2010 má výsledok nadmerný odpočet 1590 eur. Na ostatných je treba platiť. Je nárok na vrátenie dodatočného nadmerného odpočtu v tomto roku za rok 2010, alebo ešte stále platí, že sa vracia najviac 12 mesiacov dozadu ?
Zatiaľ na účet spoločnosti nič neprišlo, ale ani ostatné nezaplatili, lebo sme ich dostali až teraz. Musím ešte zistiť, či boli vôbec podané.
KEJKA
06.09.12,15:37
zisti, či boli podané a popri tom zistíš postoj DU.
Podľa mňa 12 mesiacov neplatí. NO z DDP vrátia.
Luba
06.09.12,20:13
Daňový poriadok, §16
(4) Daňový subjekt je oprávnený podať dodatočné daňové priznanie, ak zistí, že
a) daň uvedená v podanom daňovom priznaní má byť nižšia alebo nadmerný odpočet vyšší, alebo nárok na vrátenie dane vyšší, najneskôr však do štyroch rokov od konca roka, v ktorom vznikla povinnosť podať daňové priznanie, alebo v ktorom bol daňový subjekt povinný daň zaplatiť bez povinnosti podať daňové priznanie alebo v ktorom daňovému subjektu vznikol nárok na vrátenie nadmerného odpočtu alebo nárok na vrátenie dane,
b) daň má byť nižšia, ako bola správcom dane vyrubená,
c) daňové priznanie neobsahuje správne údaje alebo
d) daňová strata je vyššia, ako bola uvedená v daňovom priznaní; ak daňový subjekt podá takéto dodatočné daňové priznanie v posledný rok lehoty podľa § 69 ods. 1 poslednej vety, táto lehota sa predĺži o jeden rok odo dňa doručenia dodatočného daňového priznania, pričom v tejto predĺženej lehote daňový subjekt nemôže podať dodatočné daňové priznanie.
nikula
25.09.12,06:52
Dobrý deň
Tiež sme podali dodatočné daňové priznanie za 2.Q. Teraz keď podáme DP za 3.Q a už vieme, že budeme platiť, môžme si sumu DDP odrátať od daňovej povinnosti? Treba to oznámiť daňovému úradu, že sme započítali?
nikula
25.09.12,08:45
Poradí niekto???
KEJKA
25.09.12,09:01
nie, z DDP vám NO DU vráti, prípadne oznámikontrolu. DP za 3.Q. riadne zaplatíte.
Dobrý deň
Tiež sme podali dodatočné daňové priznanie za 2.Q. Teraz keď podáme DP za 3.Q a už vieme, že budeme platiť, môžme si sumu DDP odrátať od daňovej povinnosti? Treba to oznámiť daňovému úradu, že sme započítali?
KEJKA
25.09.12,09:05
je rozdiel riadne DP a DDP.
mondes
21.10.12,21:53
Prosím Vás, ako správne zaúčtujem úhradu nadmerného odpočtu z DU v alfe? Dám to ako Zaplatená DPH v členení Nadmerný odpočet a znamienkom mínus? Ďakujem pekne.