atony1
02.04.12,19:44
Pekný deň!

Prosim Vas o radu:Vedla mojej záhrady je pozemok E,ktorý ma 2020m2 a asi 10 vlastníkov.Z jedným z nich som sa dohodol ze by mi svoj podiel predal-daroval, jedna sa o 1/8.Moze to urobit bez toho ,aby poziadal spoluvlastníkov o odkupenie?(predkupné právo?).
jahoszmsk
02.04.12,18:11
ak nie si syn toho konkrétneho vlastníka, tak asi nie.
na porade je plno podobných tém.
buchač
02.04.12,18:23
Pekný deň!

Prosim Vas o radu:Vedla mojej záhrady je pozemok E,ktorý ma 2020m2 a asi 10 vlastníkov.Z jedným z nich som sa dohodol ze by mi svoj podiel predal-daroval, jedna sa o 1/8.Moze to urobit bez toho ,aby poziadal spoluvlastníkov o odkupenie?(predkupné právo?).
NIE ....musí im najprv dať ponuku ...ak nebudú akceptovať , tak až potom ...

...a to ešte nespomínam o vysporiadaní sa medzi spoluvlastníkmi ...
Musia ( museli ) si dať urobiť geometrické zameranie - plán .... dohodu , z ktorej by vyplynulo , ktorá časť pozemku komu patrí ...
Samozrejmosťou je potom aj následné zavkladovanie na kataster , nové - jednotlivé LV ...
doktor23
03.04.12,08:19
Môže tak urobiť, ale tá zmluva bez toho, aby ponúkol spoluvlastníkom uplatnenie ich predkupného práva, je relatívne neplatná ... do troch rokov sa môžu spoluvlastníci domáhať jej neplatnosti na súde ...

prečo by mali robiť geometrický plán? To nie je povinnosť, sú podieloví spoluvlastníci .... a zhasla fajka
buchač
03.04.12,08:31
Môže tak urobiť, ale tá zmluva bez toho, aby ponúkol spoluvlastníkom uplatnenie ich predkupného práva, je relatívne neplatná ... do troch rokov sa môžu spoluvlastníci domáhať jej neplatnosti na súde ...

prečo by mali robiť geometrický plán? To nie je povinnosť, sú podieloví spoluvlastníci .... a zhasla fajka
...no hej ....ale predsa každý podielový majiteľ je predsa majiteľom každého m2 na tom pozemku ...

...ako potom atony1 bude vedieť , že ktorá časť je vlastne tá jeho ...respektíve ten majiteľ , ktorú mu dotyčný odpredá -daruje ???


Ja vravím len z vlastnej skúsenosti ...záhradu sme delili na dve časti ...tú našu sme predávali , bolo nutné sa vysporiadať ...
- ponuka na predkupné právo
- geometrické zameranie
- nové LV
- následný predaj
jahoszmsk
03.04.12,12:22
mimotemy


chcem sa vás spýtať a nechcem zakladať novú tému.
uvediem príklad:
mám nevlastného otca, zomrela mu pred časom manželka, mal 2 deti, spolu majú podiely 4/6, 1/6, 1/6 z dedenej nehnuteľnosti, a po čase sa oženil s mojou mamou.
otázka znie, môže mi otec predať (darovať) svoj podiel, ak som nevlastný syn, bez toho aby najprv ponúkol svoj podiel svojim deťom z prvého manželstva? vďaka za odpoveď.
Katy a R
03.04.12,12:34
...no hej ....ale predsa každý podielový majiteľ je predsa majiteľom každého m2 na tom pozemku ...

...ako potom atony1 bude vedieť , že ktorá časť je vlastne tá jeho ...respektíve ten majiteľ , ktorú mu dotyčný odpredá -daruje ???

Zadávateľ zatiaľ nepísal, žeby chcel presne konkrétnu časť pozemku ... dohodol sa na odkúpení len 1/8 pozemku od súčasného majiteľa:confused:;). Ak by chcel presne - porieši si to potom, keď bude vlastníkom (ak teda bude, lebo ten súhlas treba.. )
a keď sa vedia spolumajitelia dohodnúť :confused: - tak ani nie je čo riešiť ;):)
mattto
03.04.12,14:20
mimotemy


chcem sa vás spýtať a nechcem zakladať novú tému.
uvediem príklad:
mám nevlastného otca, zomrela mu pred časom manželka, mal 2 deti, spolu majú podiely 4/6, 1/6, 1/6 z dedenej nehnuteľnosti, a po čase sa oženil s mojou mamou.
otázka znie, môže mi otec predať (darovať) svoj podiel, ak som nevlastný syn, bez toho aby najprv ponúkol svoj podiel svojim deťom z prvého manželstva? vďaka za odpoveď.

nemusí, ty sa posudzuješ podľa §116 OZ ako osoba v obdobnom pomere ako rodinnom. Blízkou osobou je príbuzný v priamom rade, súrodenec a manžel; iné osoby v pomere rodinnom alebo obdobnom sa pokladajú za osoby sebe navzájom blízke, ak by ujmu, ktorú utrpela jedna z nich, druhá dôvodne pociťovala ako vlastnú ujmu.

Najjednoduchšie by bolo, ak by si ťa otec v minulosti osvojil
jahoszmsk
03.04.12,14:23
čiže nemôže?
mattto
03.04.12,14:56
čiže nemôže?

nie, môže na teba previesť vlastnícke právo bez toho, aby vec ponúkol ostatným podielovým spoluvlastníkom, lebo sa považuješ za osobu blízku podľa §116 OZ a pri prevode na tieto osoby, spoluvlastníci nemajú predkupné právo
atony1
03.04.12,15:05
Dakujem za odpovede...vec sa ma tak že ta pani od ktorej chcem tu 1/8, mala pod svojim domom ,ktorý si chce vysporiadat a zapisat do C, moj podiel.Jej staci ze jej podpisem, ze suhlasim z vysporiadanim mojho podielu.Zato sme sa dohodli, ze mi ona da ten podiel ktory je zasa vedla mojej zahrady.Stacilo by len spisat darovaciu zmluvu,overit u notara a zaniest na kataster?Ako sa podava navrh na vklad?Moze to len notar ,alebo sukromna osoba?Ak teda spisem tuto zmluvu a kataster to zapise(predpokladam ze to nebude skumat)Budem ticho cakat 3 roky a potom si urobim geometrak a priradim podielik k sebe..je to takto realne? dik zatial..
jahoszmsk
03.04.12,15:10
vďaka za odpoveď.
ešte jedna otázka. ak je na konkrétnom LV uvedený rodinný dom a miesto záhrady je tam uvedené zastavané plochy a nádvoria, akože celý ten pozemok, aj keď je väčšia polovica pozemku záhrada, mohol by mi odpredať (darovať) svoj podiel len toho pozemku? dom nechcem, ale plánuje sa investícia do domu, tak by som rád mal svoje peniaze aspoň takto poistené.
jahoszmsk
04.04.12,15:02
posúvam.
kyss
10.07.12,11:26
Ahojte, ak mozem, znovuotvaram tuto otazku v inej podobnej veci (nic blizsie som nenasiel).
Vie mi prosim niekto poradit, ako je to s navrhom na vklad do katastra nehnutelnosti + informacie v darovacej zmluve pri zmene podielov na nehnutelnosti?

Mam s bratom zdedeny byt a zahradu, obe nehnutelnosti vlastnime v rovnakom pomere 1/2.
V byte byva brat s otcom a o zahradu sa staram ja.
Chcem na zahrade postavit chatku a chcem vysporiadat vlastnictvo zahrady, o ktoru brat nema zaujem. Zahradu vlastnime v pomere 1/2 a byt, ktory ma niekolkonasobnu hodnotu zahrady, vlastnime aktualne v pomere taktiez 1/2.
Chcem sa stat 100% vlastnikom zahrady a o bratov podiel, ktory mi prenecha brat zo zahrady, chcem bratovi zvysit podiel na byte, ktory uziva.
V reali to vychadza tak, ze po prevode zahrady do mojho vylucneho vlastnictva, by brat vlastnil 62,5 % z bytu a ja 37,5 % z bytu. Zahradu by som vlastnil 100 % ja. Neviem vsak, ako to vyjadrit v zlomkoch. Viem, ze do zmluvy a vkladu na kataster je to potrebne vyjadrit podielovo... a tu neviem ako to vyjadrit :( stretol som sa s pomerom 1/1, 1/2, a podobne, ale neviem ako dat do podielu 62,5 % a 37,5 %. Vie niekto prosim poradit, aby to bolo "prijatelne" pre kataster a pravne v poriadku? Mne to vychadza na zlomky 125/2 brat a 75/2 ja, ale neviem, ci je to spravne, a ci to takto moze byt v zmluve a navrhu.

Druhou otazkou je, ci dany ukon je lepsie riesit prevodom nehnutelnosti (prevodom celeho podielu zahrady na mna a predmetnych 37,5 % na brata), alebo darovanim.

Dakujem
Katy a R
10.07.12,12:04
Neviem vsak, ako to vyjadrit v zlomkoch. Viem, ze do zmluvy a vkladu na kataster je to potrebne vyjadrit podielovo... a tu neviem ako to vyjadrit :( stretol som sa s pomerom 1/1, 1/2, a podobne, ale neviem ako dat do podielu 62,5 % a 37,5 %. Vie niekto prosim poradit, aby to bolo "prijatelne" pre kataster a pravne v poriadku? Mne to vychadza na zlomky 125/2 brat a 75/2 ja, ale neviem, ci je to spravne, a ci to takto moze byt v zmluve a navrhu.

Druhou otazkou je, ci dany ukon je lepsie riesit prevodom nehnutelnosti (prevodom celeho podielu zahrady na mna a predmetnych 37,5 % na brata), alebo darovanim.

Dakujem
kyss .. matematika !!!!!!! je to 5/8 a 3/8 (päť osmín a tri osminy) - a nie 125 polovíc a 75 polovíc:eek:
kyss
10.07.12,12:18
ok, dakujem pekne za odpoved :-),