Silwester
03.04.12,08:58
Dobrý deň,

chcel by som sa poradiť akým spôsobom sa určuje základ dane v nasledovnom prípade.

Ako potomok oprávnenej osoby som si uplatnil na pozemkovom úrade nárok na vydanie náhradných pozemkov podľa zákona č. 503/2003 Z. z. o navrátení vlastníctva k pozemkom. Pozemkový úrad mojej žiadosti vyhovel a priznal mi nárok na vydanie náhradných pozemkov za pozemok, ktorý bol od môjho predka v roku 1970 odkúpený kúpnou zmluvou uzavretou v tiesni a za nápadne nevýhodných podmienok (identifikovaný výmerou a druhom parcely) v katastrálnom území XXX. Pozemkový úrad ma v rozhodnutí zaviazal, aby som štátu zaplatil sumu X Eur , ktorá sa rovnala kúpnej cene, ktorú štát zaplatil môjmu právnemu predchodcovi za kúpu pozemku v roku 1970. Túto sumu som aj zaplatil.

Na základe tohto rozhodnutia som si na Slovenskom pozemkovom fonde uplatnil nárok na vydanie náhradných pozemkov. Slovenský pozemkový fond dal urobiť znalecký posudok, ktorým ocenil pôvodné pozemky odňaté môjmu predkovi podľa cenového predpisu platného v roku 1992 na sumu Y Eur, ktorá je vyššia ako suma X Eur. Náhradný pozemok mi však vydaný nebol, ani mi nebola vyplatená finančná náhrada.

Následne som práva vyplývajúce z vyššie uvedeného reštitučného rozhodnutia pozemkového úradu postúpil na tretiu osobu za odplatu vo výške Z Eur, pričom táto soma je vyššia ako suma Y Eur.

Otázka znie, akým spôsobom sa má určiť základ dane z príjmu. To som si už zistil, že sa jedná o tzv. ostatný príjem podľa § 8 Zákona o dani z príjmov. Môžem si ako daňový výdavok uplatniť sumu Y Eur (ocenenie nároku znaleckým posudkom) alebo len preukázateľne zaplatenú sumu X Eur? Vopred ďakujem za názory.
Silwester
17.05.12,05:38
Dobrý deň, nevedel by mi niekto poradiť? Ďakujem.