martinez
03.04.12,10:36
Ahojte, ako zistim, ci sprostredkovavam sluzbu komisionalne (vo vlastnom mene - §9,4) alebo mandatne (v mene a na ucet inej osoby). Je to pre mna velmi dolezite...

Uz viem, co mi odpoviete : musite sa pozriet do zmluvy, ktoru ste uzatvorili. To je sice pekne, pozrel som sa... a stale neviem. Ktore kriteria mi indikuju, ze sprostredkovavam vo vlastnom mene alebo v mene a na ucet inej osoby ?

Dakujem moc.
betka
04.04.12,07:48
A: Príklady: vo vlastnom mene,, na svoj účet.

1. Ja (A) si objednám u Vás (B) prepravu tovaru na základe zasielatelskej zmluvy (obdoba komision. zmluvy) 9/4.
- ide tu o zmluvný vzťah medzi A a B
- fakturácia B do A. B koná vo vlastnom mene a na svoj účet, tým, že on si objedná dopravcu (C), a mňa objednávateľa to nezaujíma, nemám s tým druhým vzťahom nič spoločné. Teda B žiada platbu odo mňa A za obstaranú službu vrátane svojej odmeny. Nefakt. samostatné odmenu, ale je to napr. znenie: FA Vám za prepravu tovaru sumu....

2. Vy (B) si objednáte prepravu tovaru u dopravcu C
- druhý zmluvný vzťah
- fakturácia C do B.

B: sprostredkovanie, v mene a na účet inej osoby.

1. Ja (A) si objednám sprostredkovanie prepravy u Vás (B)
- zmluvný vzťah A a B. B mne A vyfakturuje len odmenu za sprostredkovanie

2. Vy (B) objednáte prepravu u dopravcu C, v mene a na účet A.
- tu je vzťah medzi A a C
- C fakturuje dopravu priamo A, teda na účet A (zaplatí ho priamo A) a v mene A, t.j., ako keby bol samotný objednávateľ prepravy A
Vladimír Ozimý
04.04.12,07:50
no základná indícia je či keď vystupujete pri danom obchode vystupujete vy ako právny subjekt, t.j. vy ste ten kto je účastný daného obchodu t.j. predáva tovar, dodáva službu, alebo ste len osoba, ktorá zastupuje inú zdaniteľnú osobu, t.j. konáte v jeho mene, t.j. obchodný vzťah sa uzatvára medzi odberateľom a osobou, ktorú zastupujete. Vy ste len osoba, ktorá ma oprávnenie konať v jeho mene.
betka
04.04.12,20:40
Vladi, ja som sa snažila po lopate a na príkladoch, pretože situáciu je možné pochopiť len na príklade.
martinez
05.04.12,16:06
Dakujem za nazory... podla mna sa to vsak neda uplne takto generalizovat. Ja mozem zastupovat nejaku osobu mandatne, pricom cez mna pretecu vsetky peniaze vratane mojej provizie, ktoru si necham a zvysok poslem dodavatelovi. To co poslem dodavatelovi je pre mna len prechodnou polozkou, nieco co je definovane v §22,3 ZoDPH.

Priklad : Sprostredkujem predaj letenky pre Ferka Mrkvicku. Ferko Mrkvicka si v mojej cestovke zarezervuje letenku, ja si k tej letenke prilepim sprostredkovatelsky poplatok, Ferko mi posle celu sumu za letenku a poplatok spolu, a ja sumu za letenku poslem leteckej spolocnosti. Cena tejto letenky je pre mna prechodnou polozkou, jedna sa o mandatne sprostredkovanie a to aj napriek tomu, ze nedochadza k priamemu obchodnemu vstahu medzi Ferkom a leteckou spolocnostou. Samozrejme, letenka je vystavena leteckou spolocnostou na Ferka, avsak cely obchodny vztah je Ferko verzus JA a nasledne JA verzus Letecka spolocnost. V tomto pripade to mam potvrdene od vsetkych pravnikov a danovych poradcov, ze sa jedna o mandatne sprostredkovanie, t.j. vybavujem letenku v mene a na ucet Ferka.

Takze problem je komplexnejsi a nie ciernobiely...
Vladimír Ozimý
10.04.12,06:57
podľa mňa je to čierno biele a netreba to komplikovať... pri objednávaní letenky musíte vedieť či len sprostredkovávate t.j. konáte v mene a na účet niekoho iného alebo kupujete vo svojom mene a na účet niekoho iného...v tomto prípade nejde o sprostredkovanie ale o dodanie tej ktorej služby poprípade tovaru