Nandrolon
03.04.12,12:48
Zdravím.
Firma kúpila osobný automobil v sume 25000 eur bez DPH, ktoré bude mať na zmluvu štatutárny orgán aj na súkromné účely.

Je tento nasledovný postup správny z pohľadu DPH a dane z príjmu?
- automobil sa zaradí do užívania v sume 25000 eur a začne sa daňovo aj účtovne odpisovať 4 roky.
- DPH sa uplatní v plnej výške, teda 5000 eur na vstupe
- s osobou, ktorej bude pridelený sa spíše zmluva o používaní auta na súkromné účely.
- navýši sa mu základ jeho dane mesačne o 1% zo sumy 30 000 eur, teda o 300 eur.
- osobné jazdy si bude evidovať a účtovať do pokladne, kde bude platiť palivo vrátane DPH, ktoré následne odvedieme

- môžu ísť všetky náklady spojené s údržbou, opravami vozidla do daňových nákladov v plnej výške?
- môže sa v plnej výške odpočítavať DPH zo všetkých prác a služieb spojených s užívaním auta?

- takto to doteraz robíme a malo by to byť po všetkých kontrolách /audit, daňová kontrola/ správne.

Ide mi o to, že dnes ma zavolali na odborné vyjadrenie niekoľkých príkladov uvedených v Poradcovi, kde sa neustále hovorilo o akomsi krátení nároku na odpočet DPH a potom aj o krátení všetkých DPH-čiek z opráv a služieb súvisiacich s daným vozidlom.
Podľa mňa všetky tie príklady o krátení boli myslené v prípade, že zamestnanec nebude platiť to 1% z NH hodnoty vozidla, ale že sa to bude rozpočítavať na uplatnenú DPH a neúplatnenú DPH a takisto aj náklady.
Alebo sa mýlim a niečo sa zmenilo? Na školenia chodím poctivo každý rok niekoľkokrát už 12 rokov a logika mi hovorí že to 1%, laicky povedané za to, že má pridelené vozidlo na súkromné účely bude platiť mesačne o 60 eur viac dane a všetky náklady aj DPH-čky sú uznané v plnej výške.

Ďakujem za odpovede a názory.
Pekný deň.
Miro.
Nandrolon
03.04.12,11:14
omylom som asi klikol na vyriešené....
Čakám na názory a odpovede.
Nandrolon
03.04.12,17:37
nikto neporadí ?
tictac7
03.04.12,18:07
...tiež to doteraz robím tak, ako Ty (vrátane odvodu DPH za PHM na súkromné km) a všetky kontroly, vrátane auditu boli O.K. Zhruba pred mesiacom som aj tu našla diskusiu v zmysle, ktorý spomínaš (teda len alikvótna čiastka DPH). Pozerala som aj zákon o DPH, áno, aj tam je to, avšak ja si vôbec neviem predstaviť praktické uplatnenie, pretože:
- dnes kúpim auto, pre zamestnanca na služobné účely a teda si uplatním aj plnú DPH na vstupe pri kúpe. O 5 mesiacov ma zamestnanec požiada, že potrebuje toto auto využiť (jednorázovo) alebo aj využívať opakovane na súkromné účely. Spíšem s ním dohodu, 1% OC (vrátane DPH) mu dám do výplaty ako nepeňažný príjem - zvýšim VZ na odvody + základ dane, za prejazdené km od neho budem účtovať PHM - otázka znie, tak ako doteraz + DPH, alebo si z celkovej DPH za nákup PHM uplatním len časť na služobné km? A čo spravím s DPH na vstupe pri kúpe auta, ktorú som si v plnej výške uplatnila pred piatimi mesiacmi? A čo keď som medzitým auto dávala do servisu? Alebo ho budem servisovať teraz, budem rátať pomer najazdených km súkromne a služobne podľa toho uplatňovať DPH zo servisu? Neviem, tiež sa s tým musím popasovať.....avšak, keď mám pravdu povedať, mám to nachystané v diári po sviatkoch. Teraz ozaj potrebujem pár dní "vypnúť" ;). Ale tiež budem rada, keď sa niekto pripojí, ako to on bude riešiť.
P.S. Neviem prečo sa na všetko, čo je napísané v nejakých "radičoch" prihliada ako na písmo sväté. Podľa môjho názoru - z 90% sú to dobré rady, ktoré aj majú oporu v zákone, avšak sú to len názory ľudí, nie je to metodické usmernenie MF, alebo FS. Veď všetci dobre vieme a máme v úcte pani Cenigovú, v jej publikáciách sú však tiež chyby. Keď raz budem veľká a budem sa na to cítiť, možno tiež vydám nejakú publikáciu. Budem ju síce robiť podľa svojho najlepšieho vedomia a svedomia, tak ako aj tu odpovede dávam, no je dosť možné, že mi niečo "utečie" alebo si zle vyložím......
Nandrolon
04.04.12,04:15
Áno, my predsa nemôžeme dopredu vedieť ČI to auto bude pridelené aj na súkromné účely a hlavne V akom percente ho bude daná osoba používať /každý mesiac to môže byť iné/.
Ja sa nemôžem zbaviť pocitu že toto rozdeľovanie bolo akosi naznačené v prípade, že zamestnanec nebude platiť to 1% o ktorom tu píšeme.
Proste auto bude mať pridelené na súkromné účely, ale on nebude NIČ PLATIŤ ZO SVOJHO.
Tým pádom mi logicky pripadá postup rozdelenia na % a túto časť vlastne zaplatí podnik zo svojho ZISKU PO ZDANENÍ PROSTREDNÍCTVOM NEDAŇOVÝCH NÁKLADOV.
Do nedaňových nákladov daňový úrad nepozerá a ak idem už do extrému, firma môže zaplatiť z nedaňových nákladoch aj plastickú operáciu pŕs zamestnankyni a nič neporuší...
Takto aspoň to chápem ja, ktorý v oblasti podvojného účtovníctva majetku pôsobím 12 rokov a to sme špecifická firma s vyše 120 predajňami... takže u nás sa často vyskytujú špecifické prípady, s ktorými sa niekto nestretne za celý život.
Veď to 1% je práve kompenzácia štátu za to, že uzná všetko do daňových nákladov v plnej výške aj DPH.
Pre štát je to 1% výhodnejšie ako keby ho zamestnanec neplatil, pretože aj keď je auto 10 ročné a nové stálo 100 tisíc eur, jemu to stále vyjde každý mesiac uhradiť "v čistom" 200 eur štátu a to hovoríme o 10 ročnom dávno odpísanom šrote...
Takto nám to aspoň vysvetľoval Ing. Baláž, ktorý už nemáva školenia v Žiline čo veľmi ľutujem, lebo väčšieho experta na tieto "chuťovky" som ešte nepočul a čo sa týka softvéru, je to expert č. 1, pretože bol aj programátor, teda vývojár, tak vie všetko pekne a jasne vysvetliť /v tomto mám jasno aj ja, ale kopec báb účtovníčiek nie/...
Keď chodím po školeniach jednej nemenovanej pani, z 70 % tára sprostosti, kde by som si to mohol s ňou rozdať, ale predsa nechcem vystrkovať z 300 ľudí. Držím sa svojich znalostí, ktoré si obhájim pred hocikým...
Len sa chcem opýtať, či je NAĎALEJ MOŽNý ten postup, v akom to účtujem ja, nakoľko všade pri tom rozdeľovaní na percentá bolo zázračné slovíčko, že účtovná jednotka MOŽE, ale nikde nebolo že musí. Teda ak je zamestnanec ochotný si platiť to 1%, podľa môjho názoru môžem účtovať tak ako doteraz, ale rád by som to mal potvrdené.
Ak by som mal kontakt na Ing. Baláža, určite by som sa mu ozval.
Ďakujem.
srska
04.04.12,06:49
Môj názor:

1. firma kúpi auto napr. za 10000 + 2000 eur a nepredpokladá jeho využitie aj na súkromné účely zamestnancom, uplatní si na vstupe odpočet 2000 eur.

2. firma kúpi auto napr. za 10000 + 2000 eur a predpokladá jeho využitie aj na súkromné účely zamestnancom od začiatku zo 48%, uplatní si na vstupe odpočet 1040 eur = 52% eur a 1% z o vstupnej ceny t.j. 120 eur pripočíta zamestnancovi ako nepeňažný príjem po dobu 48 mesiacov. Firma v tomto prípade štátu už neodvedie daň,



3. firma kúpi auto napr. za 10000 + 2000 eur a nepredpokladá jeho využitie aj na súkromné účely zamestnancom, uplatní si na vstupe odpočet 2000 eur.
Po roku začne zamestnanec využívať auto aj na súkromné účely zo 48%. 120 eur pripočíta zamestnancovi ako nepeňažný príjem po dobu 36 mesiacov. Firma odvedie štátu daň buď každý mesiac 20 eur alebo 60 eur za kvartál.
marjankaj
04.04.12,07:32
Len sa chcem opýtať, či je NAĎALEJ MOŽNý ten postup, v akom to účtujem ja, nakoľko všade pri tom rozdeľovaní na percentá bolo zázračné slovíčko, že účtovná jednotka MOŽE, ale nikde nebolo že musí. Teda ak je zamestnanec ochotný si platiť to 1%, podľa môjho názoru môžem účtovať tak ako doteraz, ale rád by som to mal potvrdené.
Ak by som mal kontakt na Ing. Baláža, určite by som sa mu ozval.
Ďakujem.

V paragrafe

§24
(4) Pri odpisovaní hmotného majetku a nehmotného majetku, ktorý sa iba sčasti používa na zabezpečenie zdaniteľného príjmu, sa do výdavkov na zabezpečenie zdaniteľného príjmu zahŕňa pomerná časť odpisov.


Výdavky samozrejme daňovník nemusí uplatniť. Píše sa že iba môže. A niekde je určený aj limit do akej výšky.
Teda v tomto prípade by sa mal stanoviť aký bol pomer súkromných jázd, a o toľko krátiť odpisy. Čo sa týka ostatných výdavkov, tak o tom sa konkrétne nepíše. Napríklad bloček z umyvárky alebo opravy auta.


Pokiaľ ide o DPH, tak by mal platiť §9 ods.(2)
marjankaj
04.04.12,07:38
Asi najlepšie by bolo rozšíriť živnostenské oprávnenie o prenájom motorových vozidiel a toto zamestnancovi vyfaktúrovať.
Teda ak to organizácia môže takto urobiť.
Nandrolon
04.04.12,08:25
Ako má vedieť zamestnanec dopredu, akým % ho bude využívať??

Benzín je drahší, budem jazdiť menej.
Mám lepšie auto, budem jazdiť viac.
Ochoriem, budem jazdiť 1 % súkromne...
Stále som nenašiel materiál, kde by som mal v tom konkrétnom materiály spomenuté toto delenie percent a zároveň jeho navýšenie základu dane o 1% z ceny bez DPH + DPH.
Nie je to náhodou tak, že toto "delenie" sa týka iba ľudí, ktorým mzdová účtovníčka nenavyšuje ten daňový základ o to 1 % ??
Lebo nikde som nenašiel ucelený názor, ale iba čiastkovo to, čo sa týka DPH a to, čo sa týka dani z príjmu zamestnanca...

Kúpim do auta koberčeky, ako mu navýšim základ dane o akú sumu? z ktorého mesiaca budem brať %? Ako dlho vydržia, čo ak po pol roku ukončí používanie súkromného vozidla?
Môj názor je taký, že to nie je celkovo doriešené. Ja nie som ochotný IBA tak PRE ISTOTU poškodiť firmu v ktorej som zamestnancom tým, že si neuplatním časť DPH, ktorú mi zákon o DPH dovolí uplatniť, len aby som dobre spal...
Zaujímavé že nikto z našej firmy nič nepočul ani na školeniach, dokonca mi nie je jasné odkedy toto delenie má platiť. Vyčítal som že od 1.1.2011, teda druhý rok???
Nandrolon
04.04.12,08:30
Aké páky mám ako účtovník /zamestnanec/ donútiť riaditeľa firmy, aby mi dal nejaké % ako využíva svoje auto na súkromné a na služobné jazdy? Mám si ho vycucať z prsta???
Jednoducho on si to auto kúpi, dá mi faktúru, urobí si zmluvu že ho bude používať aj na súkromné jazdy a dá list na mzdovú učtáreň, aby mu navýšili daňový základ o 1% z nadobúdacej hodnoty vozidla+DPH...
- pre mňa je účtovný doklad faktúra že sa kúpilo auto
- on má proti policajnej buzerácii dohodu o používaní auta aj na súkromné jazdy
- mzdová účtovníčka má podklady o navýšení jeho mzdového nákladu
- mesačne si chodí do pokladne platiť súkromné jazdy, z ktorých odvádzam DPH štátu

- je v tomto postupe niečo proti predpisom? Ak áno, chcem vedieť aj čísla paragrafov
Ďakujem.
marjankaj
04.04.12,09:42
Aké páky mám ako účtovník /zamestnanec/ donútiť riaditeľa firmy, aby mi dal nejaké % ako využíva svoje auto na súkromné a na služobné jazdy? Mám si ho vycucať z prsta???
Jednoducho on si to auto kúpi, dá mi faktúru, urobí si zmluvu že ho bude používať aj na súkromné jazdy a dá list na mzdovú učtáreň, aby mu navýšili daňový základ o 1% z nadobúdacej hodnoty vozidla+DPH...
- pre mňa je účtovný doklad faktúra že sa kúpilo auto
- on má proti policajnej buzerácii dohodu o používaní auta aj na súkromné jazdy
- mzdová účtovníčka má podklady o navýšení jeho mzdového nákladu
- mesačne si chodí do pokladne platiť súkromné jazdy, z ktorých odvádzam DPH štátu

- je v tomto postupe niečo proti predpisom? Ak áno, chcem vedieť aj čísla paragrafov
Ďakujem.
A na základe čoho platí? Nevedie si knihu jázd?
Nandrolon
04.04.12,09:54
vedie. ale kniha jázd sa predsa vedie na základe skutočnosti a nie na základe vízií dopredu.
Každý mesiac ho využíva ináč....

- ja nemám rád slovíčka ako môže, mal by atď... Z toho poradcu čo som čítal aj dnes sa stále opakuje MôŽE krátiť DPH, do základu pre výpočet DPH na účely odvodu MôŽE ísť hodnota základu pre daňový odpis...
- čo sú toto za BLBOSTI? nech to vyjde v normálnom záväznom zákone s presným usmernením. Ja odmietam účtovať na základe nejakých dohadov.
marjankaj
04.04.12,09:56
vedie. ale kniha jázd sa predsa vedie na základe skutočnosti a nie na základe vízií dopredu.
Každý mesiac ho využíva ináč....
Ale aj účtovať by sa malo na základe skutočností doložených dokladmi a nie vízií.
srska
04.04.12,10:02
pre príspevok 9:
treba pozrieť § 9/2 zákona 222/2004 - ak firma odpočíta celú dph na vstupe a a začne neskôr používať auto aj na súkromné účely, tak je podľa § 9/2 povinná zdaňovať toto užívanie auta na súkromné účely lebo sa to považuje za dodanie služby za protihodnotu. môže to odviesť zo svojich peňazí alebo zrazí zamestnancovi
Nandrolon
04.04.12,10:26
srska - však zamestnanec si to zdaňuje sám takým spôsobom, že má navýšený základ dane +1% z obstarávacej ceny a DPH, teda on vlastne z toho celého DPH na auto odvádza čiastku štátu každý mesiac.
No nič, dal som to šéfom zistiť. Pokiaľ mi nedajú doklady na koľko % využívajú automobil, nebudem si žiadne % sám vymýšľať a tým pádom nebudem nič účtovať a tým pádom sa zbavujem zodpovednosti, pretože nemám podklady na uskutočnenie účtovného prípadu.
betka
04.04.12,11:07
Zdravím.
Firma kúpila osobný automobil v sume 25000 eur bez DPH, ktoré bude mať na zmluvu štatutárny orgán aj na súkromné účely.

1. Je tento nasledovný postup správny z pohľadu DPH a dane z príjmu?
- automobil sa zaradí do užívania v sume 25000 eur a začne sa daňovo aj účtovne odpisovať 4 roky.
- DPH sa uplatní v plnej výške, teda 5000 eur na vstupe
- s osobou, ktorej bude pridelený sa spíše zmluva o používaní auta na súkromné účely.
- navýši sa mu základ jeho dane mesačne o 1% zo sumy 30 000 eur, teda o 300 eur.
- osobné jazdy si bude evidovať a účtovať do pokladne, kde bude platiť palivo vrátane DPH, ktoré následne odvedieme

2. - môžu ísť všetky náklady spojené s údržbou, opravami vozidla do daňových nákladov v plnej výške?
- môže sa v plnej výške odpočítavať DPH zo všetkých prác a služieb spojených s užívaním auta?

- takto to doteraz robíme a malo by to byť po všetkých kontrolách /audit, daňová kontrola/ správne.

Ide mi o to, že dnes ma zavolali na odborné vyjadrenie niekoľkých príkladov uvedených v Poradcovi, kde sa neustále hovorilo o akomsi krátení nároku na odpočet DPH a potom aj o krátení všetkých DPH-čiek z opráv a služieb súvisiacich s daným vozidlom.
Podľa mňa všetky tie príklady o krátení boli myslené v prípade, že zamestnanec nebude platiť to 1% z NH hodnoty vozidla, ale že sa to bude rozpočítavať na uplatnenú DPH a neúplatnenú DPH a takisto aj náklady.
Alebo sa mýlim a niečo sa zmenilo? Na školenia chodím poctivo každý rok niekoľkokrát už 12 rokov a logika mi hovorí že to 1%, laicky povedané za to, že má pridelené vozidlo na súkromné účely bude platiť mesačne o 60 eur viac dane a všetky náklady aj DPH-čky sú uznané v plnej výške.

Ďakujem za odpovede a názory.
Pekný deň.
Miro.

1. Išlo o hnuteľnú vec. Fy postupovala správne v zmysle par. 49/1, 49/2/a, a mohla postupovať i v zmysle 49/5
Keďže spoločnosť nepostupovala v zmysle 49/5, postupujete v zmysle 9/3 bezodplatné dodanie služby-"požičanie automobilu", kde je základom dane: 22/5 OC automobilu 25000/4/12, t. j. ZD= 520,83 € a daň činí 104,17 €.Spoločnosti vznikla daňová povinnosť 19/3 ....-posledným dňom ...

V zmysle par. 71/9 vyhotovím doklad do 15 dní, pričom doklad obsahuje náležitosti 71/2, pričom sa nemusí volať FA, ale jednoducho doklad...

2. nárok na odpočítanie DPH z údržby, opráv, umytia ...:
49/1, 49/2 odpočítať DPH môžem vtedy, ak tieto tovary a služby prijmem ako platiteľ. A znova tu máme 49/5.....
- myslím si, že by sa mali tieto výdavky krútiť.

Zoberme si situáciu. Že mám spoločnosť, kt. si kúpi automobil, a ten bude využívať 1% na firemné, a 99% na súkromné. Prečo by som si mala odpočítať DPH z celej opravy auta, alebo výmeny pneumatík, alebo odpisy?

Toto sú akési tresty za využívania firemných automobilov na súkromné účely.
marjankaj
04.04.12,11:17
srska - však zamestnanec si to zdaňuje sám takým spôsobom, že má navýšený základ dane +1% z obstarávacej ceny a DPH, teda on vlastne z toho celého DPH na auto odvádza čiastku štátu každý mesiac.
No nič, dal som to šéfom zistiť. Pokiaľ mi nedajú doklady na koľko % využívajú automobil, nebudem si žiadne % sám vymýšľať a tým pádom nebudem nič účtovať a tým pádom sa zbavujem zodpovednosti, pretože nemám podklady na uskutočnenie účtovného prípadu.

Zamestnanec si to sám predsa nezdaňuje a už vôbec neodvádza DPH. To je povinnosťou zamestnávateľa, aby zamestnancovi strhol daň. A odviesť DPH je povinnosť zamestnávateľa tak isto. Zamestnanec nie je platiteľom DPH.
marjankaj
04.04.12,11:30
1. Išlo o hnuteľnú vec. Fy postupovala správne v zmysle par. 49/1, 49/2/a, a mohla postupovať i v zmysle 49/5
Keďže spoločnosť nepostupovala v zmysle 49/5, postupujete v zmysle 9/3 bezodplatné dodanie služby-"požičanie automobilu", kde je základom dane: 22/5 OC automobilu 25000/4/12, t. j. ZD= 520,83 € a daň činí 104,17 €.Spoločnosti vznikla daňová povinnosť 19/3 ....-posledným dňom ...

V zmysle par. 71/9 vyhotovím doklad do 15 dní, pričom doklad obsahuje náležitosti 71/2, pričom sa nemusí volať FA, ale jednoducho doklad...

2. nárok na odpočítanie DPH z údržby, opráv, umytia ...:
49/1, 49/2 odpočítať DPH môžem vtedy, ak tieto tovary a služby prijmem ako platiteľ. A znova tu máme 49/5.....
- myslím si, že by sa mali tieto výdavky krútiť.

Zoberme si situáciu. Že mám spoločnosť, kt. si kúpi automobil, a ten bude využívať 1% na firemné, a 99% na súkromné. Prečo by som si mala odpočítať DPH z celej opravy auta, alebo výmeny pneumatík, alebo odpisy?

Toto sú akési tresty za využívania firemných automobilov na súkromné účely.

Betka to máš síce pravdu, ale v zákone je tá možnosť iba čo sa týka odpisov a spotreby PHL. Ostatné výdavky tam spomínané nie sú, aj keď by to bolo logické. Ťažko sa dokazuje, či to auto dal umyť ako súkromná osoba alebo ako firma. Podobne aj opravy.
Teda môže to robiť ako navrhuješ ty, ale zákon to priamo nezakazuje, a teda nemá povinnosť to tak robiť. Iba si môže urobiť "očko" pri prípadnej kontrole.
Nandrolon
04.04.12,12:14
Marjankaj, díky za názor, ale robíš zo mňa taliana, čo nie som...
Vyjadrím sa teda odbornejšie. Nakoľko štatutár je zároveň zamestnanec podniku a teda mzdové záležitosti mu vykonávajú mzdoví účtovníci, tak je pravda že oni mu to "zdania" ale z jeho súkromných peňazí. Takže vo výsledku to celé platí zamestnanec z vlastnej kapsy.
To, že zamestnanec nie je platca DPH je pravda, ale do tej sumy, z ktorej sa odvádza to 1 % sa započíta aj DPH z auta, tak som to myslel a tak to aj je.
Teda auto je zaradené v majetku pre účely účtovných a daňových odpisov v sume 25 000 eur, nakoľko od 1.1.2010 je možné aj u áut M1 odpočítať DPH na vstupe, ale jemu do toho 1 % vstupuje suma 25000 + 5000, teda jemu sa navyšuje daňový základ o 300 eur hore.
Na školení asi pred štyrmi rokmi nám práve hovorili že to 1 % je akási kompenzácia toho, že náklady sú uznané daňovo v plnej výške, nakoľko auto sa odpisuje 4 roky, ale on ak ho bude mať aj 10 rokov, tak aj v 10-tom roku sa mu bude navyšovať daňový základ o 300 eur, čo sa štátnej kase jednoznačne oplatí...
Nandrolon
04.04.12,12:22
Ide mi o to, že nikde v zákone to nie je presne definované, stále akési odhady %.
On dopredu nemôže vedieť, koľko bude na ňom jazdiť a koľko mesiacov ho bude mať súkromne pridelené.
Ak mu dám 10 % súkromne a bude ho využívať 40%, OKRADOL SOM ŠTÁT.
Ak mu dám 40 % súkromne a bude ho využívať 10 % OKRADOL SOM FIRMU.
Kúpi do neho výbavu za 5000 eur, DPH bude 1000 eur. Ja budem krátiť 1000 eur na 600 eur uznaných, 400 neuznaných. Za 2 mesiace mu bude auto odobraté ako súkromné a bude ho využívať už iba firma, toto sú zákony, ktoré môžu tvoriť nejakí dementi s električkovými školami, najlepšie mimo ekonomického smeru :mad:
avalik
04.04.12,12:27
Ide mi o to, že nikde v zákone to nie je presne definované, stále akési odhady %.
On dopredu nemôže vedieť, koľko bude na ňom jazdiť a koľko mesiacov ho bude mať súkromne pridelené.
Ak mu dám 10 % súkromne a bude ho využívať 40%, OKRADOL SOM ŠTÁT.
Ak mu dám 40 % súkromne a bude ho využívať 10 % OKRADOL SOM FIRMU.
Kúpi do neho výbavu za 5000 eur, DPH bude 1000 eur. Ja budem krátiť 1000 eur na 600 eur uznaných, 400 neuznaných. Za 2 mesiace mu bude auto odobraté ako súkromné a bude ho využívať už iba firma, toto sú zákony, ktoré môžu tvoriť nejakí dementi s električkovými školami, najlepšie mimo ekonomického smeru :mad:

navrhujem este zaviest knihy pouzitia hmotneho majetku podla §9/a - a sledovat pouzitie napr. PC, stolicky, .... na sukromne ucely cez prestavky v praci ... a potom to zdanovat :D
Nandrolon
04.04.12,12:31
a použitie telefónov, to by bolo prachov v štátnom rozpočte :)
marjankaj
04.04.12,12:37
Ide mi o to, že nikde v zákone to nie je presne definované, stále akési odhady %.
On dopredu nemôže vedieť, koľko bude na ňom jazdiť a koľko mesiacov ho bude mať súkromne pridelené.
Ak mu dám 10 % súkromne a bude ho využívať 40%, OKRADOL SOM ŠTÁT.
Ak mu dám 40 % súkromne a bude ho využívať 10 % OKRADOL SOM FIRMU.
Kúpi do neho výbavu za 5000 eur, DPH bude 1000 eur. Ja budem krátiť 1000 eur na 600 eur uznaných, 400 neuznaných. Za 2 mesiace mu bude auto odobraté ako súkromné a bude ho využívať už iba firma, toto sú zákony, ktoré môžu tvoriť nejakí dementi s električkovými školami, najlepšie mimo ekonomického smeru :mad:
No to nie sú akési odhady. Každé auto by malo mať tachometer a z evidencie súkromných jázd za dané obdobie si vieš vypočítať, koľko % si najazdil súkromne z celkovo najazdených kilometrov.
A po skončení obdobia máš na DPH 25 dní. Po skončení roku máš na to 3 mesiace a môžeš si to aj predĺžiť.
A nerobím z teba taliana, to som iba upresnil kto čo zdaňuje. Nepodozrievam ťa z toho, že by si to nevedel.
marjankaj
04.04.12,12:54
§49
(5) Platiteľ, ktorý nadobudne hmotný majetok, ktorý je podľa osobitného predpisu odpisovaným majetkom, 26) a pri nadobudnutí tohto majetku predpokladá jeho použitie na účely svojho podnikania, ako aj na iný účel ako na podnikanie, sa môže rozhodnúť okrem investičného majetku uvedeného v § 54 ods. 2 písm. b) a c), že neodpočíta časť dane, ktorá zodpovedá rozsahu použitia hmotného majetku na iný účel ako na podnikanie.

Ak sa platiteľ rozhodne, že neodpočíta časť dane, ktorá zodpovedá rozsahu použitia hmotného majetku na iný účel ako na podnikanie, nepovažuje sa použitie tohto hmotného majetku na iný účel ako na podnikanie v tomto rozsahu za dodanie tovaru za protihodnotu (§ 8 ods. 3) alebo dodanie služby za protihodnotu (§ 9 ods. 2).

Ak platiteľ použije prijaté služby a nadobudnutý hmotný majetok iný ako hmotný majetok, ktorý je podľa osobitného predpisu odpisovaným majetkom, 26) na účely svojho podnikania, ako aj na iný účel ako na podnikanie, odpočíta daň len v pomere zodpovedajúcom rozsahu použitia na podnikanie k celkovému rozsahu použitia. Ustanovenie odseku 4 týmto nie je dotknuté;

ak platiteľ uplatňuje výdavky (náklady) na spotrebované pohonné látky vo forme paušálnych výdavkov podľa osobitného predpisu24b) a nemôže preukázať rozsah použitia pohonných látok na účely svojho podnikania a na iný účel ako na podnikanie, môže odpočítať daň z kúpy pohonných látok do výšky paušálnych výdavkov podľa osobitného predpisu.24b).
Teda ak nebudeš krátiť nič, použitie auta na súkromné účely zdaníš podľa §9/2
Ak nebudeš viesť evidenciu jázd, tak PHL uplatníš do 80%, rovnako aj DPH.


Alebo takto.
Keďže neviem pri kúpe auta v akom pomere ho budem používať na súkromné účely, tak sa rozhodnem, že odpočítam celú DPH. Potom však použitie na súkromné účely zdaním podľa §9/2 zákona o DPH

Po skončení zdaňovacieho obdobia podľa evidovaných km budem krátiť odpisy §24/4 zákona o dani z príjmu
srska
04.04.12,13:32
celé je to z pohľadu dph rozobraté v priloženom materiáli dr sr z 12/2011

v podstate je to prevzatý článok (a zrejme aj stanovisko mf sr) z časopisu dane a účtovníctvo - autor: ing. z. jablonková http://www.daneauctovnictvo.sk/sk/casopis/dane-a-uctovnictvo-v-praxi/sukromne-uzivanie-motoroveho-vozidla-podnikatela-z-pohladu-dph.m-1668.html
Nandrolon
04.04.12,13:48
ešte jedna poznámka, že pri tom mesačnom odvádzaní dane MôŽEM použiť ako daňový základ AJ mesačnú sumu daňových odpisov, čo je podľa mňa tá hlavná položka. Prečo tam je to slovičko môžem?? Keďže sa jedná o hlavnú položku v tom mesačnom základe pre výpočet na odvod dane? /teda pokiaľ si na začiatku pri obstaraní uplatním celú DPH/ ? Ak to chce niekto vidieť, zajtra ten materiál naskenujem, aspoň pre zasmiatie. Nech mi teda niekto odpovie ak tam nedám ten základ pre mesačný daňový odpis, čo tam mám teda dať, evidenčné číslo auta, číslo jeho domu, alebo topánok ? Prečo ľudia uverejnia pre odbornú verejnosť niečo takto chabé, to ten čo to publikuje to po sebe nečíta či ako?
Nandrolon
04.04.12,13:53
Ďakujem, to vyjadrenie daňového riaditeľstva zajtra posuniem kompetentným. Ako vidím, budem musieť túto ABSURDNOSŤ účtovať. Každopádne to upravíme tak, aby to bolo výhodné viac pre firmu, ako pre štát, keď neviem "plodiť" jednoznačke aplikovateľné zákony, jeho chyba.
marjankaj
04.04.12,13:58
ešte jedna poznámka, že pri tom mesačnom odvádzaní dane MôŽEM použiť ako daňový základ AJ mesačnú sumu daňových odpisov, čo je podľa mňa tá hlavná položka. Prečo tam je to slovičko môžem?? Keďže sa jedná o hlavnú položku v tom mesačnom základe pre výpočet na odvod dane? /teda pokiaľ si na začiatku pri obstaraní uplatním celú DPH/ ? Ak to chce niekto vidieť, zajtra ten materiál naskenujem, aspoň pre zasmiatie. Nech mi teda niekto odpovie ak tam nedám ten základ pre mesačný daňový odpis, čo tam mám teda dať, evidenčné číslo auta, číslo jeho domu, alebo topánok ? Prečo ľudia uverejnia pre odbornú verejnosť niečo takto chabé, to ten čo to publikuje to po sebe nečíta či ako?
No prečo asi. Zrejme pre peniaze. Každý si rád zarobí. A vyznať sa v týchto zákonoch šitých horúcou ihlou a meniacich sa ako aprílové počasie je naozaj dosť komplikované.

Čo sa týka tých odpisov, daňové odpisy sú iba ročné. Mesačné sú účtovné odpisy.
srska
04.04.12,13:59
1. celý život sa učíme, 2. skoro všetko je na webe :-)
marjankaj
04.04.12,14:02
Ustanovenie § 49 ods. 5 prvá veta zákona o DPH je dobrovoľným pravidlom, to znamená, že platiteľ dane ho môže, ale nemusí uplatniť. Môže sa rozhodnúť pre odpočítanie dane z motorového vozidla v plnej výške na základe ustanovenia § 49 ods. 2 zákona o DPH. Potom však musí uplatňovať postup podľa § 9 ods. 2 zákona o DPH a zdaňovať súkromné užívanie motorového vozidla za každé zdaňovacie obdobie, v ktorom bolo motorové vozidlo použité na osobnú spotrebu.
No vidíš aj DRSR to domotalo.
Ako si niekto môže odpočítať daň z motorových vozidiel pri DPH:eek:
srska
04.04.12,14:04
No prečo asi. Zrejme pre peniaze. Každý si rád zarobí. A vyznať sa v týchto zákonoch šitých horúcou ihlou a meniacich sa ako aprílové počasie je naozaj dosť komplikované.

Čo sa týka tých odpisov, daňové odpisy sú iba ročné. Mesačné sú účtovné odpisy.mimotemy šijú a menia sa podľa toho, kto je pri koryte
Nandrolon
04.04.12,14:08
Mariankaj - POZOR, daňové odpisy sú od 1.1.2012 MESAČNÉ !!
srska
04.04.12,14:14
No vidíš aj DRSR to domotalo.
Ako si niekto môže odpočítať daň z motorových vozidiel pri DPH:eek: to z motorového vozidla mali dať medzi pomlčky:D
marjankaj
04.04.12,14:17
Mariankaj - POZOR, daňové odpisy sú od 1.1.2012 MESAČNÉ !!
No to si zrejme inak vysvetľuješ.
Áno rátajú sa na mesiace, ale účtujú sa na konci roku, teda ako ročné. Aspoň v JU. V PU sa účtujú mesačne účtovné odpisy a v daňovom priznaní sa zase upravujú o ročný rozdiel medzi účtovnými a daňovými odpismi.
Teda aj je majetok kúpený v decembri, tak v tom roku sa uplatní iba pomerná časť ročného odpisu.

Viď §27/2 a 28/2.
avalik
04.04.12,14:29
chlapci, podte este rozobrat toto:

Podľa § 49 ods. 5 tretej vety zákona o DPH, ak platiteľ dane použije prijaté služby a nadobudnutý hmotný majetok iný ako hmotný majetok, ktorý je podľa zákona o dani z príjmov odpisovaným majetkom, na účely svojho podnikania, ako aj na iný účel ako na podnikanie, odpočíta daň len v pomere zodpovedajúcom rozsahu použitia na podnikanie k celkovému rozsahu použitia. Takýmito prijatými tovarmi a službami sú v súvislosti s prevádzkou motorového vozidla napr. pohonné látky, zimné pneumatiky, snehové reťaze, opravy a údržba motorového vozidla. Podľa uvedeného ustanovenia zákona o DPH je možné uplatniť odpočítanie dane len v pomernej výške. Žiadny iný postup zákon o DPH nepripúšťa.

Q.platca - auto sa vyuziva len na podnikanie (cca 1000 km mesacne), avsak zamestnanec/konatel/spolocnik ho chce pouzit napr. na dovolenku v 7/2012 (cca 1000km).
auto obstarane 10/2012 vratane zimnych pneumatik, prezutie v 4/2012, udrzba - umytie mesacne cca 15,-€, rocna dial. nalepka, a na 8/2012 mesiac vychadza garancna prehliadka (cca 150,-€)

ako by ste toto rozratali?
marjankaj
04.04.12,14:34
No ja by som tých 1000 km rozpísal ako pracovné cesty. Čo som sa s koňom zrazil?
Stefan2005
04.04.12,14:51
... zhruba pred mesiacom som túto otázku oživil v téme: http://www.porada.sk/t184936-uzivanie-motor-vozidla-na-sukr-ucely-a-dph.html
ale iba dve-tri poraďačky (ďakujem im) sa unúvali so svojim názorom....

Téma to ovšem nie je nová, pokyn DRSR k uplatňovaniu DPH však rozčeril trocha hladinu; tí, čo účtujeme firmy riadené spoločníkmi-konateľmi o úskaliach používania osobných automobilov (mobilov, notebookov, ....) na súkromné účely vieme svoje. Kým u zamestnanca je bežné, že ak má v robote pridelené služobné firemné auto, mobil či notebook, je docela bežné, že doma má svoj súkromný mobil, auto, atď., kým u majiteľov firiem je to skôr výnimka (aspoň u malých jedno-dvoj osobových firmách).

A prináša to v praxi rad problémov. Aj preto, že ako to tu bolo spomenuté, legislatívne to nie je úplne ošetrené. Kým v jednoduchom účtovníctve je docela bežné, že všetky náklady (výdavky) sa pomerne k ubehnutým km na služobné/súkromné účely krátili, v podvojnom to veľa firiem riešilo zdanením 1 % z OC a zhasla fajka... Ak si odmyslím obchodných cestujúcich, tak väčšina služobných vozidiel v malých "stacionárnych" firmách sa využíva v pomere maximálne 50%:50%, takže je na mieste otázky krátenia všetkých výdavkov na auto % využívania na súkromné účely - to je môj názor....

Som za, aby sme danú otázku rozobrali dôkladne a načrtli aj aké také východiská aj napriek tomu, že táto téma je vo firmách dosť tabuizovaná ...
Nandrolon
04.04.12,15:47
Mariankaj, v podstate máš pravdu, do účtovníctva účtujem mesačné odpisy a raz za rok nechám prepočet ročných odpisov, urobí sa rozdiel a ten je potom buď pripočítateľnou položkou z daňového základu alebo odpočítateľnou položkou. Lenže keď sa prv zaradil majetok v decembri, tak ročný daňový odpis sa počítal za celý rok a účtovný odpis iba za mesiac, to bola aj časť dôsledku vznikania časti rozdielu medzi účtovnými a daňovými. Druhá časť rozdielu je zapričínená tým, že účtovný plán je nastavený viac na reálne opotrebenie majetku a daňové odpisy jednoznačne určuje zákon. Takže napríklad budova je za 20 rokov daňovo odpísaná, ale u nás nie je ešte ani v polovici odpisovania.... to len na okraj. Od 1.1.2012 sa už krátia aj ročné odpisy podľa dátumu zaradenia, teda ak niečo zaradím v decembri, tak ročný daňový odpis je vlastne totožný s mesačným daňovým odpisom, teda 1/12 ročného daňového odpisu... Ja tomu chápem, pretože to mnoho rokov mám jediný vo veľkej firme na starosti, len som chcel upozorniť na to...
Nandrolon
04.04.12,15:51
pre jednorázovú akciu by som to určite dal ako zo 2 pracovné cesty na nejaké jednanie a hotovo. Komplikovať si život pre jednorázovku je somarina.
Nandrolon
05.04.12,04:02
Ešte posledná otázka.
Ak teda v danom mesiaci povedzme sa bude do auta kupovať niečo za 100 eur + DPH podiel mesačného daňového odpisu bude 157 eur /30% z 521 eur/.

- kde dám podiel neuplatneného DPH-čka zo 100 eurovej faktúry - do daňových nákladov, alebo nedaňových?

- ak odvediem z tých 157 eur DPH teda 31,40 eur na výstup. nechať tých 157 eur v nákladoch daňových /v odpisoch auta/, alebo ich mám vyňať a prehodiť do nedaňových?

Ďakujem.
Lubo44
05.04.12,05:15
Ako vravíte, treba si veci uľahčovať, nie ich komplikovať. My sme to vo firme vyriešili tak, že sme postupovali podľa §49, ods. 5 a uplatnili sme len pomernú časť DPH. Pomer sme určili na základe evidencie starého auta. Riaditeľ mal pridelené auto aj na súkromné účely, vedie knihu jázd a na základe údajov z nej som vypočítal percento použitia na súkromné účely a v tako pomere som potom uplatňoval, resp. neuplatňoval DPH. Teraz pri odpočte DPH za servis, náhradných dielov, ostatnej spotreby týkajúcej sa auta uplatňujem DPH v tom istom pomere ako pri nákupe auta. PHM je riešené mesačne, podľa evidencie jázd a priemernej mesačnej ceny PHM.

Pri uplatňovaní §9, ods. 2 je to podstatne komplikovanejšie. Pretože musíte vyčísliť náklady na službu (poskytnutie auta na súkromné účely) a to je v skutočnosti dosť nejednoznačné. Myslím, že daniari si tam nechali dosť veľký priestor na manévrovanie. Tým chcem povedať, že majú veľa možností čo zahrnúť do tej ceny služby.

Takže, z vlastnej skúsenosti (uplatňoval som už oba postupy) odporúčam to pomerné uplatňovanie DPH na vstupe pri nákupe.
Stefan2005
05.04.12,07:10
...My sme to vo firme vyriešili tak, že sme postupovali podľa §49, ods. 5 a uplatnili sme len pomernú časť DPH....

zaujímalo by ma (pýta sa to koniec koncom aj Nandrolon), či o pomernú časť upravujete aj daňové odpisy hmotného majetku - teda vyňatie z daňovo uznateľných na konci roka (upresňujem týmto otázku Nandrolona, lebo na účtovné odpisy to nemá vplyv, takže netreba v priebehu roka žiadne preúčtovanie); v tomto prípade uplatňujem dva rozdiely medzi daňovými a účtovnými odpismi - trvalé (z titulu pomerného krátenia) a dočasné (vyrovná sa v budúcnosti rozdiel) ....
srska
05.04.12,07:20
pre nandrolona:aktualita z 02.04.2012

zdroj: dane a účtovníctvo v praxi - autor odpovede: ing. a. poláková

Spoločnosť (s. r. o. – platiteľ DPH) poskytuje svojim zamestnancom motorové vozidlo na služobné a súkromné účely, pričom sa predpokladá použitie na súkromné účely vo výške 20 % z celkových kilometrov. Automobily sú vo vlastníctve spoločnosti, zakúpené boli v rokoch 2010 a 2011. Pri obstaraní vozidiel bola odpočítaná len časť dane z pridanej hodnoty vo výške 80 %, zostatok vo výške 20 % bol zaúčtovaný do nákladov ako neodpočítateľná časť DPH v zmysle § 19 ods. 3 písm. k) bodu 2 zákona č. 595/2003 Z .z. o dani z príjmov v z. n. p. (ďalej len „ZDP“). Vstupnou cenou pre odpisovanie vozidiel je teda obstarávacia cena bez dane z pridanej hodnoty. Postupuje spoločnosť správne, keď pri zdaňovaní príjmov zamestnancov, ktorí používajú vozidlá na služobné a súkromné účely, zahrňuje do základu dane 1 % zo vstupnej ceny vozidla podľa § 25 ZDP bez dane z pridanej hodnoty?

Podľa § 5 ods. 3 písm. a) zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z. n. p. (ďalej len „ZDP“) je príjmom zamestnanca aj suma vo výške 1 % zo vstupnej ceny vozidla podľa § 25 ZDP za každý aj začatý kalendárny mesiac poskytnutia motorového vozidla zamestnávateľa na používanie na služobné a súkromné účely. Vstupná cena podľa § 25 ZDP je cena, ktorá sa používa u zamestnávateľa na účely výpočtu daňových odpisov hmotného majetku a závisí od spôsobu obstaranie tohto majetku. Ak sa motorové vozidlo obstaralo kúpou, vstupnou cenou je obstarávacia cena [§ 25 ods. 6 písm. a) zákona č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v z. n. p.]. Podľa poslednej vety § 5 ods. 3 ZDP ak v obstarávacej cena vozidla nie je zahrnutá daň z pridanej hodnoty, na účely tohto ustanovenia sa o túto daň cena zvýši. Z uvedeného vyplýva, že pri výpočte príjmu zamestnanca sa 1 % vypočíta z obstarávacej ceny vozidla zvýšenej o daň z pridanej hodnoty bez ohľadu na to, či došlo pri obstaraní automobilu k odpočítaniu DPH.
Lubo44
05.04.12,07:24
No tak toto je ďalší problém. Daňové odpisy sme zatiaľ neriešili. O dva týždne prídu k nám auditori na posúdenia daňového priznania k dani z príjmu za rok 2011. Už som sa ich na to pýtal. Vraveli, že s odpismi nemáme robiť v tomto smere nič. Že sa dohodneme keď prídu k nám. Tak uvidím čím ma prekvapia. Potom to môžem sem zavesiť.
Stefan2005
05.04.12,07:36
No tak toto je ďalší problém. Daňové odpisy sme zatiaľ neriešili. O dva týždne prídu k nám auditori na posúdenia daňového priznania k dani z príjmu za rok 2011. Už som sa ich na to pýtal. Vraveli, že s odpismi nemáme robiť v tomto smere nič. Že sa dohodneme keď prídu k nám. Tak uvidím čím ma prekvapia. Potom to môžem sem zavesiť.

... tak aj ja som zvedavý na ich argumenty...
zatiaľ sa riadim Zákonom o dani z príjmov: "§24 ods.(4) Pri odpisovaní hmotného majetku a nehmotného majetku, ktorý sa iba sčasti používa na zabezpečenie zdaniteľného príjmu, sa do výdavkov na zabezpečenie zdaniteľného príjmu zahŕňa pomerná časť odpisov."

... lebo podľa mňa nie je žiadny rozdiel medzi SZČO a napr. jediným spoločníkom-konateľom-zamestnancom právnickej osoby využívajúcej auto (často prevážne) na súkromné účely
Nandrolon
05.04.12,08:57
s tým záverom súhlasím, tak to aj robím. Len logicky by mi vychádzalo o tú neuplatnenú DPH navýšiť obstarávaciu cenu vozidla tak, ako sa to robilo napríklad v roku 2009 pri obstaraní M1.
tictac7
05.04.12,17:00
....ale ja som Ti predsa písala, že keď budem veľká tiež raz niečo napíšem..... a, že to čo vychádza v tých "radcoch" neberiem až tak úplne vážne....
promont maja
10.04.12,10:08
No to si zrejme inak vysvetľuješ.
Áno rátajú sa na mesiace, ale účtujú sa na konci roku, teda ako ročné. Aspoň v JU. V PU sa účtujú mesačne účtovné odpisy a v daňovom priznaní sa zase upravujú o ročný rozdiel medzi účtovnými a daňovými odpismi.
Teda aj je majetok kúpený v decembri, tak v tom roku sa uplatní iba pomerná časť ročného odpisu.

Viď §27/2 a 28/2.

§ 27 Zákona č. 595/2003 Z. z.
Rovnomerné odpisovanie hmotného majetku ( s účinnosťou od 1. 1. 2012)
(2) V prvom roku odpisovania hmotného majetku sa uplatní len pomerná časť z ročného odpisu vypočítaného podľa odseku 1 v závislosti od počtu mesiacov, počnúc mesiacom jeho zaradenia do užívania do konca tohto zdaňovacieho obdobia. Ak počas doby odpisovania hmotného majetku podľa § 26 ods. 1

a) nebolo vykonané technické zhodnotenie hmotného majetku, neuplatnená pomerná časť tohto ročného odpisu sa uplatní v roku nasledujúcom po roku uplynutia doby odpisovania hmotnéhomajetku podľa § 26 ods. 1,
b) bolo vykonané technické zhodnotenie hmotného majetku, neuplatnená pomerná časť tohto ročného odpisu sa uplatní podľa § 26 ods. 5.

§ 28 Zákona č. 595/2003 Z. z.
Zrýchlené odpisovanie hmotného majetku ( s účinnosťou od 1. 1. 2012)
(2) Pri zrýchlenom odpisovaní hmotného majetku sa určia odpisy z hmotného majetku takto:

a) v prvom roku odpisovania hmotného majetku len pomerná časť z ročného odpisu určeného ako podiel vstupnej ceny a priradeného koeficientu pre zrýchlené odpisovanie hmotnéhomajetku platného v prvom roku odpisovania v závislosti od počtu mesiacov, počnúc mesiacom jeho zaradenia do užívania do konca tohto zdaňovacieho obdobia,
b) v ďalších rokoch odpisovania hmotného majetku ako podiel dvojnásobku jeho zostatkovej ceny a rozdielu medzi priradeným koeficientom pre zrýchlené odpisovanie platným v ďalších rokoch odpisovania a počtom rokov, počas ktorých sa už odpisoval; len na účely výpočtu ročných odpisov

1. v druhom roku odpisovania sa zostatková cena hmotného majetku určí ako rozdiel medzi vstupnou cenou a podielom jeho vstupnej ceny a priradeného koeficientu pre zrýchlené odpisovanie platného v prvom roku odpisovania neskráteným o pomernú časť ročného odpisu neuplatnenú v daňových výdavkoch v prvom roku odpisovania,

2. v ďalších rokoch odpisovania sa zostatková cena určená podľa prvého bodu zníži o daňové odpisy z tohto majetku zahrnuté do daňových výdavkov, počnúc druhým rokom odpisovania.




... pre úplnosť prikladám aj literu zákona ... a páni a dáma, ďakujem ...
promont maja
10.04.12,10:59
zaujímalo by ma (pýta sa to koniec koncom aj Nandrolon), či o pomernú časť upravujete aj daňové odpisy hmotného majetku - teda vyňatie z daňovo uznateľných na konci roka (upresňujem týmto otázku Nandrolona, lebo na účtovné odpisy to nemá vplyv, takže netreba v priebehu roka žiadne preúčtovanie); v tomto prípade uplatňujem dva rozdiely medzi daňovými a účtovnými odpismi - trvalé (z titulu pomerného krátenia) a dočasné (vyrovná sa v budúcnosti rozdiel) ....

... presne o tomto dumám aj ja ...

... ak sa na pozerám zo strany účtovného hospodárskeho výsledku po zdanení = podielu na zisku pre spoločníkov = nemal by byť "krátený" o náklady, ktoré by súviseli so súkromným používaním majetku spoločnosti ich zamestnancami, spoločníkmi a pod. ... takže takéto "súkromné" náklady ( cena bez DPH), ak môžem, zosobním a alikvótnu časť DPH štátnemu rozpočtu vrátim ... ale čo s účtovnými odpismi ..?.. účtovné odpisy vyjadrujú mieru opotrebenia majetku akotakého ... a aj keď sa majetok používa "súkromne", toto opotrebenie existuje v jeho "účtovnej" hodnote ... ak to celé zhrniem, tak mi nič iné neostáva, len "zosobniť" = pohľadávka voči zamestnancovi, spoločníkovi a pod./prevádzkové výnosy ... takýmto spôsobom ovplyvním aj účtovný a aj daňový hospodársky výsledok ... či?

... len si neviem dosť dobre predstaviť mieru "súkromnosti" pri oprávach či údržbe automobilu, snehových reťaziach, zimných pneumatikách ... :confused:

.. povedzme, že spoločník použije služobný automobil v marci 2012 v súvislosti s pobytom v Alpách = dovolenka = lyžovačka ... a keďže je na ceste sneh, použije snehové reťaze ( strana 4 Výdavky súvisiace s prevádzkou motorového vozidla: Informácia pre platiteľov DPH: Užívanie motorového vozidla aj na súkromný účel a správne uplatňovanie zákona o DPH zverejnenej na www.drsr.sk (http://www.drsr.sk) v decembri/2001 ... bližšie príspevok č. 25 v tejto téme od srsky ... )... ak tieto reťaze kúpil minulé zdaňovacie obdobie, napr. 12/2011, a uplatnil si aj odpočet DPH ... akým spôsobom zistím "mieru opotrebenia" neodpisovaného majetku ( § 49, ods. 5 tretia veta Zákona č. 222/2004 Z. z o DPH), resp. základ dane pre daň z pridanej hodnoty, z ktorej je potrebné vrátiť DPH štátu ...? ... je zákonom ( napr. vyhláškou o cestnej premávke a pod. ..) definované obdobie odkedy, dokedy sa snehové reťaze majú používať ... či? ... takto sa v tejto úvahe vraciam k tomu, že aj zimné pneumatiky, snehové reťaze a pod. bude potrebné do budúcna zaradiť do používania ako drobný DHM = odpisovanie v rozsahu odpisového plánu = takže už nebudú nadobudnutým hmotným majetkom iným ako hmotný majetok, ktorý je podľa zákona o dani z príjmov odpisovaným majetkom .. ?

... ešte by ma zaujímal Váš názor: ... pôjde alebo nepôjde aj o nepeňažné plnenie pre zamestnanca ... v súvislosti s príkladom vyššie ( ... dovolenka v Alpách) ..? ... pretože prospech, či " k dobru" také použitie autíčka mal ... a to aj so snehovými reťazmi a pod. ...
Stefan2005
10.04.12,13:36
... ešte by ma zaujímal Váš názor: ... pôjde alebo nepôjde aj o nepeňažné plnenie pre zamestnanca ... v súvislosti s príkladom vyššie ( ... dovolenka v Alpách) ..? ... pretože prospech, či " k dobru" také použitie autíčka mal ... a to aj so snehovými reťazmi a pod. ...

Existuje rozsudok súdu (a DRSR ako žalovaný sa neodvolalo), v ktorom sa hovorí, že "ak je poskytovanie nepeňažných benefitov súčasťou mzdových dôhod medzi zamestnávateľom a zamestnancom a zdanené daňou z príjmov v súlade so ZDP, príslušné náklady by mali byť považované za daňovo uznané pri určovaní základu dane z príjmov daňovníka".

Mňa skôr zaujíma vzťah v prípadoch, kedy absentujú mzdové dohody (napr. v spomínaných jednoosobových firmách, kedy je jediný spoločník je i konateľom a jediným "zamestnancom") - kým bol ako SZČO, tak sa pomerná časť súkromného použitia vykazovala ako osobná spotreba, žeby to sa negovalo prechodom na s.r.o. sa mi nepozdáva...

Žiaľ, nejasností je tu dosť, o tom svedčia i posledné materiály DRSR - ale či sú úplne v súlade so zákonmi :rolleyes:
promont maja
10.04.12,15:08
Existuje rozsudok súdu (a DRSR ako žalovaný sa neodvolalo), v ktorom sa hovorí, že "ak je poskytovanie nepeňažných benefitov súčasťou mzdových dôhod medzi zamestnávateľom a zamestnancom a zdanené daňou z príjmov v súlade so ZDP, príslušné náklady by mali byť považované za daňovo uznané pri určovaní základu dane z príjmov daňovníka".

Mňa skôr zaujíma vzťah v prípadoch, kedy absentujú mzdové dohody (napr. v spomínaných jednoosobových firmách, kedy je jediný spoločník je i konateľom a jediným "zamestnancom") - kým bol ako SZČO, tak sa pomerná časť súkromného použitia vykazovala ako osobná spotreba, žeby to sa negovalo prechodom na s.r.o. sa mi nepozdáva...

.. dobre rozumiem, že hovoríš o spoločnostiach, kde absentujú podpísané pracovné zmluvy ... ?

... stále však majú dva právne vzťahy: spoločník a konateľ ( teda: 1. listina o založení spoločnosti a 2. zmluva o výkone funkcie, kde z pohľadu § 5 ods. 1 písm. a) až h) a ods. 2 a 3 zákona o dani z príjmov, má postavenie zamestnanca = je posudzovaný ako príjem zo závislej činnosti, a to iba v rozsahu činnosti, ktorú pri konaní v mene spoločnosti pre túto spoločnosť vykonáva ... ale možno sa mýlim ... či?
Nandrolon
11.04.12,03:46
mimochodom kde sa má správne naúčtovať tá neuplatnená časť z obstarania motorového vozidla aj na súkromné účely, do daňových nákladov, do nedaňových nákladov, alebo sa navýši obstarávacia cena vozidla bez dph ?
Lubo44
25.04.12,07:44
Takže názor audítorov (z renomovanej audítorskej spočločnosti) je taký, že daňové odpisy, ani ostaté náklady súvisiace s prevádzkovu motorového vozidla sa nemusia krátiť, aj keď je vozdilo používané na súkrmné účely. Berú do úvahy to, že štát dostáva daň z 1% OC toho vozidla každý mesiac, preto netreba ďalšie dodatočné krátenie nákladov. Takže tak.
Nandrolon
23.05.12,03:46
Presne tento istý názor tu prezentujem aj ja od začiatku. Pri novom aute som ale krátil 20% DPH, ktorú sme si neuplatnili /taký vyšiel pomer využitia na súkromné účely/ a túto neuplatnenú 20% DPH som pripočítal k nadobúdacej cene automobilu.
Odpisy už krátiť nijako nebudem, súkromné pohonné hmoty si dotyčný sám platí a my z toho odvádzame DPH-čku na výstupe, jedine ešte ak by bola nejaká oprava, tak zase by som 20% DPH neuplatnil a dal do nákladov na účet, na ktorý pôjde samotná oprava/služba...
Tento postup si hocikedy obhájim aj z pohľadu dane z príjmu aj z pohľadu zákona o DPH. Verím že sme urobili maximum čo prikazuje zákon a ostatné firmy ani nepriznajú súkromné použitie automobilu /najjednoduhšia a najvýhodnejšia varianta, všetko uznané a dotyčný nemusí platiť ani 1% z OC/...
Myslím že audítori sa vyjadrili správne.
hapeti
23.05.12,05:03
Takže názor audítorov (z renomovanej audítorskej spočločnosti) je taký, že daňové odpisy, ani ostaté náklady súvisiace s prevádzkovu motorového vozidla sa nemusia krátiť, aj keď je vozdilo používané na súkrmné účely. Berú do úvahy to, že štát dostáva daň z 1% OC toho vozidla každý mesiac, preto netreba ďalšie dodatočné krátenie nákladov. Takže tak.

Týmto súhlasím aj ja, len netreba zabúdať, že použitie vozidla aj na súkromné účely sa považuje za dodanie služby v zmysle ZoDPH, takže mesačne odvádzať aj DPH z 1% OC.
Stefan2005
23.05.12,06:00
Takže názor audítorov (z renomovanej audítorskej spočločnosti) je taký, že daňové odpisy, ani ostaté náklady súvisiace s prevádzkovu motorového vozidla sa nemusia krátiť, aj keď je vozdilo používané na súkrmné účely. Berú do úvahy to, že štát dostáva daň z 1% OC toho vozidla každý mesiac, preto netreba ďalšie dodatočné krátenie nákladov. Takže tak.

tak teraz položím takú kacírsku otázku (iba k dani z príjmov):
som jednoosobová s.r.o., spoločník, konateľ, zamestnanec všetko v jednej osobe.
kúpim si do firmy osobné auto, budem zdaňovať 1% z OC použitie auta na súkromné účely (pre tých, ktorý sa chcú oprieť do 100%, tak pripustím aj 1%:99%);
auto budem používať na 100% na súkromné účely (je totiž jedno, aké je percento používania, krátiť náklady netreba).
za daného stavu (podľa renomovaných audítorov) si uplatním v daňových nákladoch v plnej výške odpisy auta, opravy, poistenie,....
za daného stavu by som bol blbec mať auto ako občan; a ako sa má voči mne cítiť kolega, ktorý funguje detto ako ja, len je SZČO ?
marjankaj
23.05.12,07:24
vedie. ale kniha jázd sa predsa vedie na základe skutočnosti a nie na základe vízií dopredu.
Každý mesiac ho využíva ináč....

- ja nemám rád slovíčka ako môže, mal by atď... Z toho poradcu čo som čítal aj dnes sa stále opakuje MôŽE krátiť DPH, do základu pre výpočet DPH na účely odvodu MôŽE ísť hodnota základu pre daňový odpis...
- čo sú toto za BLBOSTI? nech to vyjde v normálnom záväznom zákone s presným usmernením. Ja odmietam účtovať na základe nejakých dohadov.
Možno by si mal nariadiť poslancom, aby schvaľovali iba normálne zákony. A aj k takým treba nejaké usmernenie?
SilMar Group
23.05.12,07:26
tak teraz položím takú kacírsku otázku (iba k dani z príjmov):
som jednoosobová s.r.o., spoločník, konateľ, zamestnanec všetko v jednej osobe.
kúpim si do firmy osobné auto, budem zdaňovať 1% z OC použitie auta na súkromné účely (pre tých, ktorý sa chcú oprieť do 100%, tak pripustím aj 1%:99%);
auto budem používať na 100% na súkromné účely (je totiž jedno, aké je percento používania, krátiť náklady netreba).
za daného stavu (podľa renomovaných audítorov) si uplatním v daňových nákladoch v plnej výške odpisy auta, opravy, poistenie,....
za daného stavu by som bol blbec mať auto ako občan; a ako sa má voči mne cítiť kolega, ktorý funguje detto ako ja, len je SZČO ?

Audítori možno postupujú podľa zaužívanej praxe a nejakého nariadenia DRSR, ale podľa mňa je to proti paragrafom v zákonoch.
Stefan2005
23.05.12,09:42
Audítori možno postupujú podľa zaužívanej praxe a nejakého nariadenia DRSR, ale podľa mňa je to proti paragrafom v zákonoch.

... problém vidím v tom, že 1 % z OC bolo (podľa môjho názoru) koncipované na zdaňovanie benefitov zamestnancov, ktorí ináč vôbec nemajú žiadny dosah na majetkovú účasť a riadenie vo firmách; pritom tieto firemné vozidlá sú využívané v rozhodujúcej miere pre potreby firmy.
Daný stav sa prebral aj do spomínaných tzv. jednoosobových firiem a aplikuje sa iba zdanením vo výške 1% (po "zobudení" sa a usmernení DRSR už aj DPH), kde využívajú auto (keby len jedno) majitelia firmy; osobne to pokladám za diskriminačné vo F.O. živnostníkom...
kajabb
20.06.12,07:41
Existuje rozsudok súdu (a DRSR ako žalovaný sa neodvolalo), v ktorom sa hovorí, že "ak je poskytovanie nepeňažných benefitov súčasťou mzdových dôhod medzi zamestnávateľom a zamestnancom a zdanené daňou z príjmov v súlade so ZDP, príslušné náklady by mali byť považované za daňovo uznané pri určovaní základu dane z príjmov daňovníka".

Mňa skôr zaujíma vzťah v prípadoch, kedy absentujú mzdové dohody (napr. v spomínaných jednoosobových firmách, kedy je jediný spoločník je i konateľom a jediným "zamestnancom") - kým bol ako SZČO, tak sa pomerná časť súkromného použitia vykazovala ako osobná spotreba, žeby to sa negovalo prechodom na s.r.o. sa mi nepozdáva...

Žiaľ, nejasností je tu dosť, o tom svedčia i posledné materiály DRSR - ale či sú úplne v súlade so zákonmi :rolleyes:
Nemohol by si uviesť link alebo zoskenovať a zavesiť ten rozsudok súdu?