izmediaa
03.04.12,15:02
Dobrý deň
Poraďte mi, akú časovú následnosť je potrebné dodržiavať pri predaji obch.majetku pred prerušením živnosti.
konkrétny príklad:
1. SZČO predá auto konateľovi s.r.o.dňa 20.4.2012, ktorý ho chce zaradiť do OM s.r.o.
2. Spíšu kúpno-predajnú zmluvu, dohodnú sa na predajnej cene (PC je rovná ZS), ktorú bude s.r.o. platiť v štyroch splátkach do konca roka 2012
3. v KZ dohodnú tiež, že auto bude prepísané na s.r.o. až vedy, keď bude uhradená celá predajná cena
4. SZČO auto konateľovi s.r.o. odovzdá ihneď a odhlási auto na daňovom úrade z platenia "cestnej
dane"
5. Konateľ s.r.o. si zároveň auto prihlási na DÚ na platenie "cestnej dane"
6. SZČO preruší živnosť 25.4.2012, ale podnikateľský účet v banke si ešte nezruší
7. Konateľ s.r.o. uhradí 1. splátku za auto z podnik. účtu s.r.o. na ešte nezrušený účet SZČO v banke
8. postupne bude uhrádzať dohodnutú predajnú cenu, maximálne do konca roka 2012

Moje otázky:
1.Má SZČO vystaviť jednu faktúru na celú predajnú cenu, alebo 4 faktúry na čiastkové sumy predajnej ceny
2. Viem, že predajná cena by mala byť zaúčtovaná v deň príjmu peňazí na účet, ale v tomto prípade bude pohľadávkou, resp. pohľadávkami už v závierkových operáciách účtovaná ako ostatný zdaniteľný príjem?
3. Zostatková (zároveň predajná) cena bude účtovaná v rámci závierkových operácií do odpočítateľných výdavkov akých?
4. Nebude problém, že jednotlivé časti predajnej ceny ešte len prídu na podnikateľský účet SZČO, aj to na viackrát? Alebo aj toto sa považuje za pohľadávku, aj
keď to nie je "zarobený" zdaniteľný príjem, ale ostatný?
5. Prípadne si môže SZČO podnikateľská účet zrušiť (aby neplatil poplatky) a peniaze mu prídu na osobný účet a nemusí ich už ani vkladať do pokladne, keďže tá je už uzatvorená. Ruší ma totiž to, že operácie s VPD a PPD pri vyšších sumách už nie sú uznateľnými účtovnými dokladmi.
6. Tá najdôležitejšia otázka, ktorá mala byť prvou: Predaj auta je realizovaný (a daňovo uznateľný) pre SZČO dňom uzatvorenia Kúpno-predajnej zmluvy alebo dňom prepisu auta na nového majiteľa?

Dopredu Vám ďakujem
izmediaa