Marek77
03.04.12,15:29
Ahojte,
potreboval by som vediet, co vsetko je potrebne vybavit - ake urady obehat a tak (a co vsetko k tomu treba), po ziskani prace v Rakusku, s tym, ze budem denne dochazat z BA; .
Ucet v banke by nemal byt problem. Potrebujem sa v banke preukazat aj pracovnou zmluvou, alebo si ho mozem vybavit aj skor.
Tiez sa chcem spytat, ako je to zo zdravotnym poistenim, bude mi platit rakuske poistenie aj na Slovensku, ked tu budem mat trvaly pobyt?
Vdaka.
arizona
03.04.12,14:28
osky
04.04.12,16:57
jedine co viem je,ze pokial pracujes v rakusku,si tu aj poisteny.mas e-card a mozes tak chodit aj do rakuska k lekarovi,do nemocnice....ale mozes to iste vyuzivat aj na slovensku,len neviem za akych podmienok.skusim zistit.
arizona
04.04.12,17:07
Musi si vybavit E106 .
vsetko ma podrobnejsie rozpisane v linku z prisp. c.2 :)
ludmilla
04.04.12,18:18
jedine co viem je,ze pokial pracujes v rakusku,si tu aj poisteny.mas e-card a mozes tak chodit aj do rakuska k lekarovi,do nemocnice....ale mozes to iste vyuzivat aj na slovensku,len neviem za akych podmienok.skusim zistit.

Poistenie je v spojení so slovenskou poisťovňou a v oboch štátoch máš nárok na plnú zdravotnú starostlivosť. mimotemy ... ja až do roku 2100 :D
Marek77
10.04.12,06:57
Dakujem Vam za rady. Ak som spravne pochopil tu stranku, nebudem mat narok ani na pridavky na dieta, ak nemam trvaly pobyt v Rakusku, ze.
osky
10.04.12,08:22
Ludka,tak nech si len dllllho zdrava a este aspon tych 100 rokov zivota....
ludmilla
10.04.12,12:53
Ak si zamestnaný v Rakúsku a máš tam len prechodný pobyt, máš takisto nárok na prídavky na dieťa resp. na doplatenie rozdielu v rodinných prídavkoch na Slovensku tzv. Ausgleichzahlung.
Pretože osoba, na ktorú sa vzťahujú právne predpisy štátu, v ktorom vykonáva pracovnú činnosť, ale ktorého nie je štátnym príslušníkom, má tie isté povinnosti a poberá tie isté dávky ako štátni príslušníci tohto štátu.
Žiadosť o dorovnanie rodinných prídavkov sa podáva po uplynutí kalendárneho roku, za ktorý žiadateľ žiada o rodinné prídavky.
Príslušným úradom na vyplácanie rodinných prídavkov v Rakúsku je príslušný finančný úrad, v mieste pobytu resp. v mieste vykonávania pracovnej činnosti.
Marek77
11.04.12,13:21
Lenze ja tam nemam ani prechodny pobyt, denne dochadzam.