syntylady
03.04.12,18:33
ahojte dnes som mala na prevadzke kontrolu z uradu prace bola pritomna brigadnicka ktoru mam normalne prihlasenu,pozerali aj dochadzkovu knihu ktoru som ale nemala vypisanu az po tento den...tak som im hodiny ktore odrobila brigadnicka za marec a april napisala na papier a odovzdala im to..januar a februar im mam dodatocne priniest.chcem sa spytat mozu mi za to ze som to nemala vypisane v knihe dat pokutu?nic o tom nehovorili ale...
Paula
03.04.12,16:46
Myslím, že pre ÚP sú dôležitejšie zmluvy, výpl. pásky a prihlášky do poisťovní, než doch. papier. Ak poskytli možnosť dodatočne priniesť, je to ich ústretový krok.
veronikasad
03.04.12,17:19
ahojte dnes som mala na prevadzke kontrolu z uradu prace bola pritomna brigadnicka ktoru mam normalne prihlasenu,pozerali aj dochadzkovu knihu ktoru som ale nemala vypisanu az po tento den...tak som im hodiny ktore odrobila brigadnicka za marec a april napisala na papier a odovzdala im to..januar a februar im mam dodatocne priniest.chcem sa spytat mozu mi za to ze som to nemala vypisane v knihe dat pokutu?nic o tom nehovorili ale...
Aký druh dohody má uzatvorený brigádnička ? Máte aj iných zamestnancov, resp. vykrytú celú prev.dobu ?
syntylady
03.04.12,17:25
ma uzatvorenu dohodu o vykonani prace robi naozaj len podla potreby minimalne viac zamestnancov nemam
syntylady
03.04.12,17:34
nie je to prijemne tie kontroly aj ked sa snazim vsetko dodrziavat ako sa ma ale..
veronikasad
03.04.12,17:35
ma uzatvorenu dohodu o vykonani prace robi naozaj len podla potreby minimalne viac zamestnancov nemam
Poberá brigádnička aj dávky v hmotnej núdzi ?

V praxi sa dosť často vyskytujú prípady, že zamestnávatelia evidujú len časť odpracovaného času, zbytok, vrátane mzdy robí brigádnik načierno.

§ 224 Zákonníka práce
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-01-2012-a.html#hore)


(2) Na základe uzatvorených dohôd podľa § 223 je zamestnávateľ povinný najmä

a) utvárať zamestnancom primerané pracovné podmienky zabezpečujúce riadny a bezpečný výkon práce, najmä poskytovať potrebné základné prostriedky, materiál, náradie a osobné ochranné pracovné prostriedky,
b) oboznámiť zamestnancov s právnymi predpismi a ostatnými predpismi vzťahujúcimi sa na prácu nimi vykonávanú, najmä s predpismi na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci,
c) poskytnúť zamestnancom za vykonanú prácu dohodnutú odmenu a dodržiavať ostatné dohodnuté podmienky; nároky zamestnanca alebo iné plnenia v jeho prospech nemožno dohodnúť pre zamestnanca priaznivejšie, ako sú nároky a plnenia vyplývajúce z pracovného pomeru,
d) viesť evidenciu uzatvorených dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru v poradí, v akom boli uzatvorené,
e) viesť evidenciu pracovného času zamestnancov, ktorí vykonávajú prácu na základe dohody o brigádnickej práci študentov a dohody o pracovnej činnosti.
-------

Absolvovala som školenie k Zákonníku práce, kde lektorka upozorňovala, že takéto kontroly UP a IP robiť budú a budú dávať pokuty.
V tvojom prípade - na základe čoho si vyplácala mzdu, keď nemáš evidenciu dochádzky ?
syntylady
03.04.12,18:14
pobera davku v hmotnej nudzi.vyplaty mi robila uctovnicka na zaklade toho ze som jej ja na papieri na konci kazdeho mesiaca doniesla napisane kolko odrobila hodin...je to ale taky maly obchodik ktory je na hranici clovek ledva preziva ja viem maju pravo na kontrolu ale aj tak..ludi ktori robia danove podvody tych sa boja takych nechaju na pokoji...a neverim ze vsetci su precizni a vsetko dodrzuju podla zakonov
veronikasad
03.04.12,18:17
pobera davku v hmotnej nudzi.vyplaty mi robila uctovnicka na zaklade toho ze som jej ja na papieri na konci kazdeho mesiaca doniesla napisane kolko odrobila hodin...je to ale taky maly obchodik ktory je na hranici clovek ledva preziva ja viem maju pravo na kontrolu ale aj tak..ludi ktori robia danove podvody tych sa boja takych nechaju na pokoji...a neverim ze vsetci su precizni a vsetko dodrzuju podla zakonov
možno tichý bonz od prajných susedov, ak ju v obchode vidia viac ako 350 hod. do roka ...
megyzah
21.01.13,10:11
Prosím Vás, mali sme kontrolu z úradu práce, zamestnanci sú riadne prihlásení, ale keďže ide o maličkú prevádzku, personálne veci má u seba majiteľ. Môže to byť problém, že to nemali hneď tam? Veď prihlásené v SP sú. Ďakujem
ilona
21.01.13,10:37
Nie problém z toho nebude keď sú prihlásené a ak budú chcieť vidieť zmluvy a pod. to im doručíte.