rozala111
03.04.12,20:31
Ahojte, potrebujem poradiť. V roku 10/2010 sme boli daní na súd ohľadom jednej parcely- my sme ju mali na VL, ale žiaľ nevedeli sme o tom cca 20 rokov, až pri Roep sme na to prišli a nárokovali sme si ju od susedovcov, ktorí tvrdia, že ju kúpili v roku 1972 a že je ich, ale oni ju na VL nemajú, tak nás dali na súd. Žiaľ, chceli sme to nejako zistiť na katastri, koho to vlastne je, lebo ide o C parcelu, ale vraj sa to nedá, pretože existujú asi 3 mapy, z ktorých by sa mohlo vychádzať a výsledok nie je jednotný. Zlé na tom je aj to, že oni nedali robiť pri kúpe GP, a nestanovili si žiadne hranice, majú GP len časti domu nad cestou, ale parcelu, ktorá je aj s ich záhradou pod cestou na GP nemajú.
Teraz nám prišiel list zo súdu, že v máji bude pojednávanie. Moja mamka sa bojí, že bude musieť platiť poplatky súdu a trovy za advokátov druhej strany - majú 2. Koľko môže také niečo stáť? Viete mi poradiť, na akú čiastku sa máme pripraviť, pretože mi nemáme právnika, ktorý by nám pomohol a tak už teraz viem, že to prehráme, oni sú z BA a nemajú problém s financiami, takže je to ich 90% výhra na súde, aj keď ja si myslím, že my máme pravdu.
mattto
03.04.12,18:43
tieto reči o bohatých ľuďoch, ktorí preto musia vyhrávať súdy mi lezú na nervy... k téme: nenapísala si, čoho sa účastníci domáhajú, resp. ako znie petit návrhu. Najskôr pôjde o určovaciu žalobu - určenie vlastníctva. Základom pre výpočet výšky súdneho poplatku a aj výšky úkonu právnej pomoci je hodnota sporu. Je dôležité, či súd vyruboval súdny poplatok podľa hodnoty sporu alebo postupoval ľahšou cestou a vyruboval súdny poplatok za predmet sporu, ktorý sa nedá oceniť. Som si na 99% istý, že sa jedná o druhú možnosť a súd vyrúbil súdny poplatok vo výške 99,50 EUR za jeden výrok
rozala111
03.04.12,18:54
ďakujem, momentálne nemám pri sebe tie papiere, má ich moja mama, tá je vlastníčkou spomínanej parcely. K tomu musím ešte prirátať ich advokátov, a aj súdneho znalca.
mattto
03.04.12,18:58
ďakujem, momentálne nemám pri sebe tie papiere, má ich moja mama, tá je vlastníčkou spomínanej parcely. K tomu musím ešte prirátať ich advokátov, a aj súdneho znalca.

výšku súdnych poplatkov určuje zák. č. 71/1992 Zb., odmenu advokátov vyhl. MS SR č. 655/2004 Z.z.
Silvia Mazúrová Halušková
18.04.12,05:43
Dobrý deň, ja by som mala prosbu o info. Mali sme vydaný plat. rozkaz so zaplateným súdnym poplatkom a bol zamietnutý súdom z dôvodu reštruktualizácie firmy dlžníka. Máme nárok na vrátenie súdneho poplatku za to, že sa s tým súd už nebude zaoberať? A tým pádom sa my musíme prihlásiť do reštrukt. vrámci do budúcna-konkurzu. Podotýkam súdny poplatok je veľký. Veľmi pekne ďakujem za radu.
mattto
18.04.12,18:56
Dobrý deň, ja by som mala prosbu o info. Mali sme vydaný plat. rozkaz so zaplateným súdnym poplatkom a bol zamietnutý súdom z dôvodu reštruktualizácie firmy dlžníka. Máme nárok na vrátenie súdneho poplatku za to, že sa s tým súd už nebude zaoberať? A tým pádom sa my musíme prihlásiť do reštrukt. vrámci do budúcna-konkurzu. Podotýkam súdny poplatok je veľký. Veľmi pekne ďakujem za radu.

neviem, ako sa skončilo konanie, niekedy VSÚ vydávajú veľmi zaujímavé rozhodnutia, ale bez ohľadu na to sa SP vracajú v plnej výške, o vrátení SP malo byť rozhodnuté už v uznesení


§11 ods. 8 zák. č. 71/92 Zb. Ak bolo konanie zastavené po tom, ako bol na majetok odporcu vyhlásený konkurz podľa osobitného zákona, 6a) vrátia sa navrhovateľovi všetky poplatky bez ich krátenia a poplatky, ktoré ku dňu zastavenia konania nezaplatil, sa nevyberajú.
Silvia Mazúrová Halušková
19.04.12,13:11
neviem, ako sa skončilo konanie, niekedy VSÚ vydávajú veľmi zaujímavé rozhodnutia, ale bez ohľadu na to sa SP vracajú v plnej výške, o vrátení SP malo byť rozhodnuté už v uznesení


§11 ods. 8 zák. č. 71/92 Zb. Ak bolo konanie zastavené po tom, ako bol na majetok odporcu vyhlásený konkurz podľa osobitného zákona, 6a) vrátia sa navrhovateľovi všetky poplatky bez ich krátenia a poplatky, ktoré ku dňu zastavenia konania nezaplatil, sa nevyberajú.

práveže sa konanie ani nezačalo, lebo mu súd skôr vyhovel žiadosti o reštruktualizáciu, tým pádom náš plat. rozkaz nebol nijako užitočný, a pán akože podnikateľ ho ani len neprevzal a tým pádom to bolo posunuté na súd a tam sa vlastne zistilo, že on je už v rešt. Náš právnik nám povedal, že nám súdny poplatok nevrátia, lebo že súd sa tým zaoberal. A ako sa zaoberal? že nič! tak teraz musíme oznámiť správcovi, že máme pohľadávku. Tak teraz neviem, lebo keď súd zamietne vrámci reštrukt., poplatok by mali vrátiť, lebo nebolo nám vytýč, pojednávanie.
mattto
19.04.12,13:30
práveže sa konanie ani nezačalo, lebo mu súd skôr vyhovel žiadosti o reštruktualizáciu, tým pádom náš plat. rozkaz nebol nijako užitočný, a pán akože podnikateľ ho ani len neprevzal a tým pádom to bolo posunuté na súd a tam sa vlastne zistilo, že on je už v rešt. Náš právnik nám povedal, že nám súdny poplatok nevrátia, lebo že súd sa tým zaoberal. A ako sa zaoberal? že nič! tak teraz musíme oznámiť správcovi, že máme pohľadávku. Tak teraz neviem, lebo keď súd zamietne vrámci reštrukt., poplatok by mali vrátiť, lebo nebolo nám vytýč, pojednávanie.

konanie sa začalo dňom, kedy súdu došiel návrh na vydanie platobného rozkazu. Máš po ruke rozhodnutie, ktorým súd zastavil konanie? aký je výrok? musel odôvodniť aj rozhodnutie o (ne)vrátení súdneho poplatku
Silvia Mazúrová Halušková
11.11.12,17:48
Dobrý, potrebujem poradiť vo veci vráteniu súdneho poplatku. Podali sme platobný rozkaz cez právnika, právnik zobral peniaze pre seba a súdny poplatok, dlžník platobný rozkaz neprevzal a tak bol doručený súdu, kde konanie pozastavili kvôli reštruktualizácii firmy dlžníka, tak sa platobný rozkaz vrátil naspäť ku právnikovi a ja nemám nijaké súdne rozhodnutie ani výrok, či vyrozumenie o vrátení či nevrátení súdneho poplatku a právnik tvrdí, že nemáme nárok na tieto peniaze. Prosím o radu, máme či nemáme nárok na vrátenie súdneho poplatku? A ako v tejto veci pokračovať ďalej? Veľmi pekne ďakujem za odpoveď: