Tomasles
03.04.12,23:54
Dobrý deň,

môj problém je nasledovný:
- 29.02.2012 som dostal výpoveď od zamestnávateľa dohodou, s 2 dvoma odstupnými platmi s tým, že do konca marca mi bude vyplatené spolu s februárovou výplatou a s piatimi dňami nevyužitej dovolenky z minulého roku + 20 dňami z nového roku 2012.
Odstupné mi malo byť teda zaslané do konca marca 2012, no nestalo sa tak dodnes. Keď som dnes doobeda telefonoval bývalej účtovníčke a sťažoval sa, bolo mi povedané, že sa jej nejakou chybou vrátili späť všetky platby, ktoré zasielala na konci minulého týždňa, vrátane môjho odstupného. Ja osobne tomu neverím, myslím si, že ide iba o ďalšie výhovorky a klamstvá, ktoré v bývalej práci boli normálne. Bolo mi povedané od účtovníčky, že mi ich zašle dnes al. zajtra. Niekedy poobede mi prišlo na účet presne 500 EUR, čo je však úplná hlúposť, pretože len odstupné by malo mať výšku cca 600 EUR.
Ako som si pozeral, tak výška odstupného je rátaná z posledného štvrťroka. Ja som bol však PN a následne na nemocenskom od 19.10.2011 do 11.02.2012,
t.j. v pondelok 13.02.2012 som nastúpil opäť do zamestnania. Dňa 29.02.2012, ako už viete, som dostal od zamestnávateľa výpoveď dohodou podľa § 63 odst. 1, časť b), so sľúbenými dvoma odstupnými platmi + 5 dní nevyužitej dovolenky z minulého roku + 20 dní nevyužitej dovolenky z tohto roku + februárová výplata.
Ak to správne chápem, tak výška odstupného mi bude rátaná zo mzdy za 11/2011, 12/2011 a za 01/2012. Február sa už neráta, však (keďže výpoveď bola podaná 29.02.2012?
Moja mzda bola v spomínanom štvrťroku slabá, nakoľko som bol PN, avšak aby vyšla iba 500 EUR aj s februárovou výplatou a 25 dňami dovolenky je hlúposť.

Mzdy počas štvrťroku v čistom:
11/2011 - 296,60 EUR
12/2011 - 296,60 EUR
01/2012 - 303,72 EUR
SPOLU: 896,92 / 3 = 298,97333 EUR priemerný mesačný zárobok x2 = 597,94666 EUR
Hodnotu februárovej výplaty neviem, nakoľko mi nebola ešte stále zaslaná výplatná páska.

Postupoval som správne pri výpočte môjho odstupného? Ak nie, tak ako sa ráta výška odstupného keď som bol PN a následne poberal nemocenské počas vymeriavacieho štvrťroka?
Myslím si, že som v práve pokiaľ by mi nevyplatili odstupné v správnej výške, ako aj to, že s ním meškajú. Mám šancu vyhrať súdny proces pokiaľ by som sa rozhodol súdiť s bývalým zamestnávateľom?


Vopred Vám veľmi pekne ďakujem za pochopenie a Vašu skorú odpoveď.




S pozdravom a prianím pekného dňa,
Tomasles.
Xanti
04.04.12,04:21
Posledný štvrťrok je 10/2011, 11/2011 a 12/2011, a ďalšia vec akú tohoročnú dovolenku spomínaš? Dovolenka sa kráti, a ty kedže si nemal odpracované dni a bol si na PN tak Ti nevznikol nárok ani na pomernú časť dovolenky toho roku.

A z odstupného sa platí okrem dane aj odvody do SP a ZP. Takže preto Ti nemusí sedieť suma a tvoje výpočty. Lebo si zabudol to zdaniť, a odvody odviesť.
katka50
04.04.12,04:22
Dobrý deň,

môj problém je nasledovný:
- 29.02.2012 som dostal výpoveď od zamestnávateľa dohodou, s 2 dvoma odstupnými platmi s tým, že do konca marca mi bude vyplatené spolu s februárovou výplatou a s piatimi dňami nevyužitej dovolenky z minulého roku + 20 dňami z nového roku 2012.
Odstupné mi malo byť teda zaslané do konca marca 2012, no nestalo sa tak dodnes. Keď som dnes doobeda telefonoval bývalej účtovníčke a sťažoval sa, bolo mi povedané, že sa jej nejakou chybou vrátili späť všetky platby, ktoré zasielala na konci minulého týždňa, vrátane môjho odstupného. Ja osobne tomu neverím, myslím si, že ide iba o ďalšie výhovorky a klamstvá, ktoré v bývalej práci boli normálne. Bolo mi povedané od účtovníčky, že mi ich zašle dnes al. zajtra. Niekedy poobede mi prišlo na účet presne 500 EUR, čo je však úplná hlúposť, pretože len odstupné by malo mať výšku cca 600 EUR.
Ako som si pozeral, tak výška odstupného je rátaná z posledného štvrťroka. Ja som bol však PN a následne na nemocenskom od 19.10.2011 do 11.02.2012,
t.j. v pondelok 13.02.2012 som nastúpil opäť do zamestnania. Dňa 29.02.2012, ako už viete, som dostal od zamestnávateľa výpoveď dohodou podľa § 63 odst. 1, časť b), so sľúbenými dvoma odstupnými platmi + 5 dní nevyužitej dovolenky z minulého roku + 20 dní nevyužitej dovolenky z tohto roku + februárová výplata.
Ak to správne chápem, tak výška odstupného mi bude rátaná zo mzdy za 11/2011, 12/2011 a za 01/2012. Február sa už neráta, však (keďže výpoveď bola podaná 29.02.2012?
Moja mzda bola v spomínanom štvrťroku slabá, nakoľko som bol PN, avšak aby vyšla iba 500 EUR aj s februárovou výplatou a 25 dňami dovolenky je hlúposť.

Mzdy počas štvrťroku v čistom:
11/2011 - 296,60 EUR
12/2011 - 296,60 EUR
01/2012 - 303,72 EUR
SPOLU: 896,92 / 3 = 298,97333 EUR priemerný mesačný zárobok x2 = 597,94666 EUR
Hodnotu februárovej výplaty neviem, nakoľko mi nebola ešte stále zaslaná výplatná páska.

Postupoval som správne pri výpočte môjho odstupného? Ak nie, tak ako sa ráta výška odstupného keď som bol PN a následne poberal nemocenské počas vymeriavacieho štvrťroka?
Myslím si, že som v práve pokiaľ by mi nevyplatili odstupné v správnej výške, ako aj to, že s ním meškajú. Mám šancu vyhrať súdny proces pokiaľ by som sa rozhodol súdiť s bývalým zamestnávateľom?


Vopred Vám veľmi pekne ďakujem za pochopenie a Vašu skorú odpoveď.




S pozdravom a prianím pekného dňa,
Tomasles.

Nakoľko si v poslednom štvrťroku 2011 neodpracoval 22 dní - pri výpočte odstupného a preplatenej dovolenky sa Ti použije pravdepodobný zárobok. Za rok 2012 nemáš nárok na dovolenku za kalend. rok, lebo si neodpracoval 60 dní, ani na dovolenku za odpr. dni, lebo si neodpracoval aspoň 21 dní. Čiže, ak jej Tvoj zostatok správny za r. 2011 by si mal mať preplatenú dovolenku 5 dní.

Zákonník práce §1-3

§ 134
Priemerný zárobok na pracovnoprávne účely
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-01-2012-a.html#hore)

(1) Priemerný zárobok na pracovnoprávne účely (ďalej len "priemerný zárobok") zisťuje zamestnávateľ zo mzdy zúčtovanej zamestnancovi na výplatu v rozhodujúcom období a z obdobia odpracovaného zamestnancom v rozhodujúcom období.

(2) Rozhodujúcim obdobím je kalendárny štvrťrok predchádzajúci štvrťroku, v ktorom sa zisťuje priemerný zárobok. Priemerný zárobok sa zisťuje vždy k prvému dňu kalendárneho mesiaca nasledujúceho po rozhodujúcom období používa sa počas celého štvrťroka, ak tento zákon neustanovuje inak.

(3) Ak zamestnanec v rozhodujúcom období neodpracoval aspoň 22 dní alebo 170 hodín, používa sa namiesto priemerného zárobku pravdepodobný zárobok. Pravdepodobný zárobok sa zistí zo mzdy, ktorú zamestnanec dosiahol od začiatku rozhodujúceho obdobia, alebo zo mzdy, ktorú by zrejme dosiahol.