petuskka
04.04.12,10:03
Dobrý deň, prosím o radu. Nižšie uvádzam dopyt, ktorý som posielala do Banskej Bystrice, ale dostala som len citáciu paragrafov a nikam sa z toho neviem odraziť.

V r. 2008 kúpila firma X pozemky od developera. Na kúpnej zmluve je definovaná celková cena (bez rozpisu DPH). Firma X nebola plátcom DPH, takže žiadna DPH sa neuplatňovala. Pozemky boli definované v katastri SR ako ostatné plochy, spôsob využitia: Pozemok, na ktorom sú skaly, svahy, rokliny, výmole, vysoké medze s krovím alebo kamením a iné plochy, ktoré neposkytujú trvalý úžitok, nachádzajú sa v zastavanom území obce.
V r. 2009 firma X tieto pozemky predala firme Y. Na kúpnej zmluve je opäť definovaná celková cena (bez rozpisu DPH). Ani jedna z firiem nebola v tom čase platcom DPH.
V r. 2010 firma Y podala žiadosť o registráciu DPH, momentálne je kvartálnym plátcom. Je majiteľom predmetných pozemkov. Keďže mala v pláne robiť na týchto pozemkoch výstavbu, požiadala stavebný úrad a aj obec, kde sa pozemky nachádzajú o stavebné povolenie a územné rozhodnutia, ktoré dostala. V roku 2012 sa tieto pozemky majú stať predmetom predaja, spolu s novostavbami domov, na ktoré boli povolenia vydané. V katastri SR sú tieto pozemky naďalej definované ako ostatné plochy s vyššie uvedeným spôsobom využitia.

Otázka č.1: Môžu byť tieto pozemky pri predaji oslobodené od DPH na základe par.38, keďže na základe definície z katastra nejde o stavebné pozemky, alebo podľa par.42, keďže k žiadnemu odpočítaniu DPH doteraz vo firme Y nedošlo, prípadne na základe iného paragrafu (akého?)?

Otázka č.2: V prípade, že tieto pozemky nemôžu byť oslobedené od DPH pri predaji na základe vyššie uvedených skutočností, môže firma Y dodatočne uplatniť DPH z nadobudnutia týchto pozemkov (vyššie opísané okolnosti nezmenené)?

Ďakujem za názory, z ktorých sa budem vedeiť posunúť ďalej.
betka
04.04.12,11:34
38/(2) Oslobodené od dane je dodanie pozemku okrem dodania stavebného pozemku. Pokiaľ sa stavebný pozemok dodáva so stavbou, vzťahuje sa na jeho dodanie odsek 1.

1.
Vidím tu veľký problém, nakoľko je to v katastri definované ako nie stavebný pozemok. A ak nejde o stavebný pozemok, nemalo byť vydané žiadne stavebné povolenie na ostatných plochách.
Mimochodom napadol ma zákon o miestnych daniach a miestnom poplatku, že uvedené výmole a rokliny sú oslobodené od dane obligatorne 582/2004 par. 17/2/c.

Máte vôbec rozhodnutie od obce, že pôvodne išlo o ostatný pozemok a neskôr bolo preklasifikovanie pozemku na stavebný? Ak ano, nedali ste uvedené rozhodnutie na okres a nie je tam pečať, kedy bola pôda preklasifikovaná. Toto by bol dobrý stav.

V tomto prípade by išlo o predaj stavebného pozemku, nemôžete ho oslobodiť od DPH. Predaj pozemku je predaj tovaru 8/1- kde sú predmetom dane hnuteľné i nehnuteľné veci. ...
DP vzniká 19/1-dňom odovzdania, alebo zápisom vlastníctva do katastra, a to deň, kt. nastane skôr.

Ak máte na mysli par. 42, nie je to Váš prípad. Pretože vy ste pozemok nepoužívali na činnosti oslobodené od dane. To by bolo napr. Kúpili ste stavebný pozemok v režime DPH, prenajímali ste ho ako oslobodený napr. nejakej škole. Potom by ste využili tento par, pretože pri nákupe ste si nemohli uplatniť nárok na odpočítanie DPH.

Developer Vám predal pozemok, kt. bol oslobodený, pretože nebol stavebným pozemkom. Došlo k preklasifikovaniu pozemku na stavebný, a to už je iné hľadisko. Nemá vplyv na to, že ste sa stali platiteľom DPH neskôr. (ak by bol pozemok predmetom dane, a nebol by oslobodený v zmysle par. 38, developer by vyčísli naň na zmluve)

Tu vidím, že ste mohli pochybyť vy, teda spoločnosť, ak pochybilo Mesto, potom je tu už iný problém. Vydal Vám stavebné povolenie na niečo, čo nie je stavebným pozemkom. Tu by som už riešila par. 38...

2. už som sa vyjadrila, že developer predával v zmysle par. 38, pretože neboli stavebným pozemkom.

------------------------

Možno sa mýlim, neberte ma vážne.
petuskka
04.04.12,12:29
Od mesta nemáme žiadne rozhodnutie, že išlo o ostatné plochy, ani žiadnu preklasifikáciu pozemkov. Jediné, čo od mesta máme, je predpis dane z nehnuteľností. V roku 2009 sme platili za ostatné plochy, v roku 2010 a 2011 za stavebné pozemky. Avšak stavebné povolenie a územné rozhodnutie nám bolo vydané už v roku 2009 (na tie ostatné plochy). Naviac, tie pozemky, na ktorých sa robí výstavba, sú aj v súčasnosti v územnom pláne obce definované ako rekreačno-športové plochy. Má to vplyv na danú situáciu? Ďakujem za odpovede.
petuskka
10.04.12,09:21
viete mi s tým, prosím, niekto poradiť ďalej? zatiaľ sa mi to zdá taká pokus-omyl situácia...ďakujem za reakcie