petrakobzakova
04.04.12,07:22
Dobrý deň,
v roku 2011 som používala otcove vozidlo na podnikanie. Cestná daň zaplatená samozrejme zaň bola. Za každý mesiac v ktorom som vozidlo použila som si uplatnovala cestovnú náhradu. Robila som správne alebo je to chyba? Ďakujem Vám za pomoc
Mila123
04.04.12,07:28
môj názor..... nemôžeš si uplatňovať náhradu, nie si vlastníkom MV.....
petrakobzakova
04.04.12,07:29
a ak by som tuto nahradu vyplacala otcovi?
Zužu
04.04.12,07:30
pri základnej náhrade za každý km jazdy (0,183) musí byť vlastné MV - par 19 odst 2 písm e)
Xanti
04.04.12,07:36
a ak by som tuto nahradu vyplacala otcovi?A tvoj otec to zdaní, vo svojom DP? Lebo pre neho je to príjem z prenájmu.
Mila123
04.04.12,07:38
ako si to myslela?
petrakobzakova
04.04.12,07:42
Ja sa len pýtam či mu môžem vyplácať tieto cestovné náhrady, lebo v podstate on mi pomaha pri mojej zivnosti ale len za cenu tychto cestovných náhrad
Zužu
04.04.12,07:42
mohla byť napr. nájomná zmluva
petrakobzakova
04.04.12,07:47
(2) Tento zákon upravuje aj poskytovanie náhrad osobám,

c)ktoré plnia pre právnickú osobu alebo fyzickú osobu úlohy a nie sú k právnickej osobe alebo fyzickej osobe v pracovnoprávnom vzťahu ani v inom právnom vzťahu 1a), ak je to dohodnuté.

Lebo v tom zakone o cestovných náhradách je toto napísané
marjankaj
04.04.12,07:49
Ja sa len pýtam či mu môžem vyplácať tieto cestovné náhrady, lebo v podstate on mi pomaha pri mojej zivnosti ale len za cenu tychto cestovných náhrad
A zamestnala si otca? Cestovné náhrady si môže uplatňovať iba zamestnanec.
A ty iba vtedy ak použiješ VLASTNÉ OSOBNÉ motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku.
petrakobzakova
04.04.12,07:51
nie nezamestnala drzala som sa zakona citujem:

(2) Tento zákon upravuje aj poskytovanie náhrad osobám,

c)ktoré plnia pre právnickú osobu alebo fyzickú osobu úlohy a nie sú k právnickej osobe alebo fyzickej osobe v pracovnoprávnom vzťahu ani v inom právnom vzťahu 1a), ak je to dohodnuté.

Lebo v tom zakone o cestovných náhradách je toto napísané
Mila123
04.04.12,07:52
otec je poberateľom D?
petrakobzakova
04.04.12,07:55
ako si mam potom vysvetlit ten zakoon ze sa moze vyplacat aj fo a po aj ked nie v zamestnaneckom pomere
petrakobzakova
04.04.12,07:55
nie nie je
Xanti
04.04.12,08:04
A je tvoj otec zamestnancom v nejakej firme?
petrakobzakova
04.04.12,08:05
ano zamestnancom je.
Xanti
04.04.12,08:20
Podľa môjho názoru nemôžeš si tieto náhrady uplatniť.
A ani ich vyplácať otcovi oficiálne nakoľko :




(2) Tento zákon upravuje aj poskytovanie náhrad osobám,

c)ktoré plnia pre právnickú osobu alebo fyzickú osobu úlohy a nie sú k právnickej osobe alebo fyzickej osobe v pracovnoprávnom vzťahu ani v inom právnom vzťahu 1a), ak je to dohodnuté.

§ 1
Predmet úpravy

(1)
a) zamestnancom v pracovnom pomere alebo v štátnozamestnaneckom pomere, ak osobitný predpis neustanovuje inak, 1)

(1) Tento zákon upravuje poskytovanie náhrad výdavkov a iných plnení (ďalej len "náhrada") pri pracovných cestách, pri dočasnom pridelení na výkon práce k inej právnickej osobe alebo fyzickej osobe (ďalej len "dočasné pridelenie"), pri vyslaní do členského štátu Európskej únie (ďalej len "vyslanie do štátu Európskej únie"), pri vzniku pracovného pomeru, štátnozamestnaneckého pomeru alebo obdobného pracovného vzťahu (ďalej len "vznik pracovného pomeru"), pri výkone práce v zahraničí a pri ceste v súvislosti s mimoriadnym výkonom práce mimo rozvrhu pracovných zmien do miesta pravidelného pracoviska a späť

Tj. podľa môjho názoru, uplatniť výdavky podľa zákona o cestovných náhradách by si mohol len niekto dočasne pridelený k tomu zamestnávateľovi. Tvoj otec nie je dočasne pridelený, preto si nemôžeš uplatniť tieto výdavky.
marjankaj
04.04.12,08:22
(2) Tento zákon upravuje aj poskytovanie náhrad osobám,

c)ktoré plnia pre právnickú osobu alebo fyzickú osobu úlohy a nie sú k právnickej osobe alebo fyzickej osobe v pracovnoprávnom vzťahu ani v inom právnom vzťahu 1a), ak je to dohodnuté.

Lebo v tom zakone o cestovných náhradách je toto napísané
A čo máš s ním dohodnuté? A na akom základe?
petrakobzakova
04.04.12,08:25
ja som sa držala toho pismena C - že plnia pre PO a FO ulohy, ale nie su v pracovnoprávnom ani v inom vzťahu. To 1a som myslela ze plati len pre ten iný právny vzťah.
Chcela som sa správne držať zákona a myslela som si že je to tak správne
petrakobzakova
04.04.12,08:27
Dohodnuté je to, že bude pre mňa absolvovať pracovné cesty, ktoré nie som schopná v danom čase absolvovať ja. Bude to bez nejakej odmeny, len za cestovnú náhradu
Mila123
04.04.12,08:32
Dohodnuté je to, že bude pre mňa absolvovať pracovné cesty, ktoré nie som schopná v danom čase absolvovať ja. Bude to bez nejakej odmeny, len za cestovnú náhradutáto možnosť by tu bola....
ale svoju pôvodnú otázku si otočila.....prv si sa pýtala na základnú náhradu pre seba na otcove auto a teraz sám otec na svoje..,,,

otec, tým, že je zamestnaný má možnosť u Teba vykonávať prácu, bez toho aby si ho prihlasovala do SP či ZP a zrážala preddavky na daň (pokiaľ podnikáš ako FO), tak mu teda vyplácaš iba základnú náhradu za MV + PHM - tie musí dokladovať....
Xanti
04.04.12,08:34
ja som sa držala toho pismena C - že plnia pre PO a FO ulohy, ale nie su v pracovnoprávnom ani v inom vzťahu. To 1a som myslela ze plati len pre ten iný právny vzťah.
Chcela som sa správne držať zákona a myslela som si že je to tak správneALE zákon treba brať komplexne. Písmeno C) odporúča na §1 odst 1. písmeno A) a toto zase odporúča na odstavec 1. kde sa nepíše o takej pomoci ako ty máš zrejme na mysli s otcom, ale o dočasných pridelencoch a zamestnancoch.
Dočasne pridelený nie je zamestnancom firmy kde je pridelený, ale nárok na cestovné náhrady mu vzniká.
petrakobzakova
04.04.12,08:36
ano otočilla, nakoľko keď nie som vlastníkom vozidla ale je to moj otec aj ked je to blizky rodinny prislusnik, tak mi bolo povedané, ze tu nahradu si nemozem uplatnit ja. tak som to prehodila na otca.
petrakobzakova
04.04.12,08:38
Chcem len vedieť, či robím jednoducho niekde chybu. Ja mu naozaj nevyplacam nic len tuto cestovnu nahradu
Xanti
04.04.12,08:57
Tvoj otec Ti môže pomáhať pri tvojom podnikaní, bezodplatne.

Môj názor, ak si uplatníš náhradu na auto a príde Ti kontrola z DU, tak to vyhodia z nákladov a dodania Ti to.

Môže to byť forma nájmu, že prenajala som si auto od otca za dohodnutú cenu 0,183 eur za km. Ale zase tvoj otec musí tento príjem priznať pri podávaní DP, a kedže ide o príjem z prenájmu tak nemôže na neho uplatniť NCZD napr.
Takže z celej sumy zase len zaplatí daň.
petrakobzakova
04.04.12,09:03
Ako viem a som si vedomá že dodaniť mi to môžu. Pre istotu si ale založím tento zákon k týmto cestovným náhradám. S tým, že im poviem, že som ten zakon pochopila tak ako to bolo napísané a ako som to naozaj aj pochopila.
Xanti
04.04.12,09:09
Radšej namiesto prikladania zákona, si napíš dotaz na DRSR, a budeš to mať čierne na bielom .
A bude to hlavne lacnejšie.
petrakobzakova
04.04.12,09:11
Len vieš ja už to mám zúčtované v roku 2011. Čiže DP už je podané.
Mila123
04.04.12,09:12
príspveky pod č. 21 a 24 si si neprečítala ????
Xanti
04.04.12,09:13
Len vieš ja už to mám zúčtované v roku 2011. Čiže DP už je podané.
Šikovná,
po funuse sa pýtať. A mimochodom, do budúcna to nebudeš potrebovať vedieť?
petrakobzakova
04.04.12,09:17
Viem, že som chybu spravila, toho som si vedomá. Ale vravím je to aj mnou zle pochopený zákon. Budem počítať s dodanením, čo už za chyby sa platí.
petrakobzakova
04.04.12,09:18
Ďakujem Vám predovšetkým za cenné rady. Ste zlaté
kukučka
04.04.12,20:39
Bola to veľká suma? Teraz budeš tŕpnuť a čakať či príde kontrola? Nechceš to radšej opraviť a podať dodatočné DP?
zlatica27
09.04.12,15:01
Ja by som to už tento rok riešila, tak, že s ocom by som uzavrela dohodu o PČ, v ktorej by som napísala, že pri výkone práce bude používať svoje MV za ktoré bude mať vyplátcané náhrady cestovného.
pavol54
09.04.12,15:48
dohodár by mal byť nahlásený do SP tým pádom ho hlásiš každý mesiac a od roku 2012 aj na du mesačné hlásenia zabudneš že zarobil dvacku a sankcia za nepodanie hlásenia je minimálne...