renka27
04.04.12,10:35
Milí poraďáci, prosím o pomoc pri zaúčtovaní daň.bonusu. Zamestnávateľ vyplatil casť daňového bonusu zo svojich prostriedkov a požiadal DU o vratenie DB. DU mu vratil DB na BU podnikatela. Vyplateny DB som zauctovala sucasne s vyplatou miezd ako VOZD v clenení do kolonky MZDY.
Do Knihy pohladavok som zaevidovala vznik pohladavky voci DU. Po prijati platby z DU na BU som v PD uctovala uhradu pohladavky voci DU v cleneni ako POZD v kolonke "ostatné prijmy" .
Je to tak správne ?

Našla som niekoľko príspevkov na porade, ktoré sa touto problematikou zaoberali, ale tam bola prijata platba DB na BU uctovaná mínusovým znamienkom ako "storno výdavkov v členení "MZDY". Aj to mi dáva logiku, len neviem ako zaúčtovať prijatú platbu na výpise z BU mínusom ? Potom by mi nesedel konečný zostatok na BU ...??
Či to uctovat takto v PD :
1. prijatu platbu na BU ako PNZD
2. a nasledne účtovať nepeňažnú operáciu "Iný výdaj" mínusovým znamienkom ako storno
VOZD v kolonke mzdy ...

dakujem za rady, objasnenia ....
vikinka
04.04.12,09:34
Postupy účtovania JÚ
§4 odst.8

(8) Výdavky podľa odseku 6 písm. e) tretieho bodu obsahujú
a) čisté mzdy vyplatené zamestnancom vrátane vyplateného daňového bonusu, a to aj z prostriedkov zamestnávateľa6),
b) poistné a príspevky na zdravotné poistenie a sociálne poistenie, ktoré je povinný platiť zamestnanec7),
c) daň z príjmu zo závislej činnosti a preddavky na daň z príjmov zo závislej činnosti,
d) daňový bonus vrátený správcom dane, účtovaný ako storno.
renka27
05.04.12,07:38
vikinka, diky moc .... ak dobre chapem tak plati uctovanie v PD podla bodu 1 a 2 ?
Badko
05.04.12,08:39
Milí poraďáci, prosím o pomoc pri zaúčtovaní daň.bonusu. Zamestnávateľ vyplatil casť daňového bonusu zo svojich prostriedkov a požiadal DU o vratenie DB. DU mu vratil DB na BU podnikatela. Vyplateny DB som zauctovala sucasne s vyplatou miezd ako VOZD v clenení do kolonky MZDY.
Do Knihy pohladavok som zaevidovala vznik pohladavky voci DU. Po prijati platby z DU na BU som v PD uctovala uhradu pohladavky voci DU v cleneni ako POZD v kolonke "ostatné prijmy" .
Je to tak správne ?

Našla som niekoľko príspevkov na porade, ktoré sa touto problematikou zaoberali, ale tam bola prijata platba DB na BU uctovaná mínusovým znamienkom ako "storno výdavkov v členení "MZDY". Aj to mi dáva logiku, len neviem ako zaúčtovať prijatú platbu na výpise z BU mínusom ? Potom by mi nesedel konečný zostatok na BU ...??
Či to uctovat takto v PD :
1. prijatu platbu na BU ako PNZD
2. a nasledne účtovať nepeňažnú operáciu "Iný výdaj" mínusovým znamienkom ako storno
VOZD v kolonke mzdy ...

dakujem za rady, objasnenia ....

Pri prijatí platby na BU z DU sa vypáruje pohľadávka voči DU- /pohľadávka je v členení mzdy/ a potom ID nepeňažná
operácia storno - minus suma pohľadávky - ja to robím takto