usoo
04.04.12,11:56
Dobrý deň,

ako nový poraďák a taktiež novopečený podnikateľ sa chcem spýtať zopár vecí týkajúcich sa DPH.

1) Ktoré faktúry si môžem uplatniť v daňovom priznaní za prvý kvartál? Musia byť všetky dodávateľské a odberateľské faktúry už uhradené, prípadne stačí ak sú vystavené a zahrniem ich do daného kvartálu? Orientujem sa teda podľa dátumu vystavenia faktúry, prípadne až podľa dátumu reálnej úhrady?

2) Mám aj niekoľko faktúr od českého dodávateľa (platiteľa DPH v Česku, no nie na Slovensku), faktúra je teda bez DPH a vykonal som samozdanenie. Ako sa táto faktúra zohľadní na samotnom daňovom priznaní?

3) Ak budem mať daňový preplatok dva mesiace po sebe, musím si podať oficiálnu žiadosť o vrátenie preplatku na dani, či daňový úrad vráti daň sám?

4) Musím daňové priznanie podať výhradne elektronicky a teda registrovať sa na www.drsr.sk?

Prepáčte, ale neviem sa v tom vysomáriť a termín sa nezadržateľne blíži. Veľmi pekne ďakujem za každú pomoc a želám každému krásny deň :)
Paula
04.04.12,10:06
sa pýta samostatný účtovník ?
emma01
05.04.12,07:21
Odpovede na všetky tvoje otázky sú obsiahnuté v zákone o DPH č. 224/ 2004 Z.z. a v Daňovom poriadku č. 563/2009 Z.z.
usoo
05.04.12,07:51
Ďakujem emma, nedalo by sa však vybrať z daných zákonov stručne a jasne na čo sa pýtam? Hrabanie sa v zákonoch je niekedy veľmi náročné, zdĺhavé a mätúce. Potreboval by som to skôr "polopatisticky" ak by sa dalo.
srska
05.04.12,08:05
poradím ti cestu: porada.sk/účtovníctvo/daň z pridanej hodnoty

prípadne hore okno "akú informáciu hľadáte" - hľadať

je tu toho na minďár veľa
Economic
07.04.12,16:39
Dobrý deň,

ako nový poraďák a taktiež novopečený podnikateľ sa chcem spýtať zopár vecí týkajúcich sa DPH.

1) Ktoré faktúry si môžem uplatniť v daňovom priznaní za prvý kvartál? Musia byť všetky dodávateľské a odberateľské faktúry už uhradené, prípadne stačí ak sú vystavené a zahrniem ich do daného kvartálu? Orientujem sa teda podľa dátumu vystavenia faktúry, prípadne až podľa dátumu reálnej úhrady?

2) Mám aj niekoľko faktúr od českého dodávateľa (platiteľa DPH v Česku, no nie na Slovensku), faktúra je teda bez DPH a vykonal som samozdanenie. Ako sa táto faktúra zohľadní na samotnom daňovom priznaní?

3) Ak budem mať daňový preplatok dva mesiace po sebe, musím si podať oficiálnu žiadosť o vrátenie preplatku na dani, či daňový úrad vráti daň sám?

4) Musím daňové priznanie podať výhradne elektronicky a teda registrovať sa na www.drsr.sk? (http://www.drsr.sk?)

Prepáčte, ale neviem sa v tom vysomáriť a termín sa nezadržateľne blíži. Veľmi pekne ďakujem za každú pomoc a želám každému krásny deň :)

A čo takto novopečený podnikateľ keby sa postaral o nejakú účtovníčku ? Nikto ti tu všetko na podnose nepoloží pod nos.