juianna
04.04.12,11:00
Ahojte, bola som zamestnaná na TPP na dobu neurčitú u bývalého zamestnávateľa presne rok aj dva mesiace. Počas tejto doby som otehotnela, toto som im písomne oznámila, zrazu mi len začali dávať podpisovať všelijaké dodatky k prac.zmluve, (za dva mesiace 8 dodatkov! ) , všelijaké nové inštrukcie a pod. Počas tejto doby som bola PN asi tri týždne, a keď som sa vrátila do práce, dostala som upozornenie o hrubom porušení prac. morálky spolu s okamžitou výpoveďou. Vraj som nedodržala nejaký pokyn. Moja otázka znie....čo mám dalej robiť ? mám ešte mesiac aj niečo do začatia materskej...mám ísť na úrad práce ? mám si sama platiť dobrovolne poistné, zdravotku a pod ? čo ďalej ??
Mila123
04.04.12,09:06
porušila si pracovnú disciplínu? tak hrubo, že nasledovala okamžitá výpoveď?
Tweety
04.04.12,09:08
Ahojte, bola som zamestnaná na TPP na dobu neurčitú u bývalého zamestnávateľa presne rok aj dva mesiace. Počas tejto doby som otehotnela, toto som im písomne oznámila, zrazu mi len začali dávať podpisovať všelijaké dodatky k prac.zmluve, (za dva mesiace 8 dodatkov! ) , všelijaké nové inštrukcie a pod. Počas tejto doby som bola PN asi tri týždne, a keď som sa vrátila do práce, dostala som upozornenie o hrubom porušení prac. morálky spolu s okamžitou výpoveďou. Vraj som nedodržala nejaký pokyn. Moja otázka znie....čo mám dalej robiť ? mám ešte mesiac aj niečo do začatia materskej...mám ísť na úrad práce ? mám si sama platiť dobrovolne poistné, zdravotku a pod ? čo ďalej ??
ˇK tomu okamžitému skončeniu PP len toľko.
§68ZP
(3) Zamestnávateľ nemôže okamžite skončiť pracovný pomer s tehotnou zamestnankyňou, so zamestnankyňou na materskej dovolenke alebo so zamestnankyňou a zamestnancom na rodičovskej dovolenke, s osamelou zamestnankyňou alebo s osamelým zamestnancom, ak sa stará o dieťa mladšie ako tri roky, alebo so zamestnancom, ktorý sa osobne stará o blízku osobu, ktorá je osobou s ťažkým zdravotným postihnutím. Môže však s nimi s výnimkou zamestnankyne na materskej dovolenke a zamestnanca na rodičovskej dovolenke (§ 166 ods. 1) z dôvodov uvedených v odseku 1 skončiť pracovný pomer výpoveďou.
Takže ako bol skutočne skončený PP?
juianna
04.04.12,09:16
podľa poslednej inštrukcie, ktorá bola vydaná v čase mojej PNky som mala zmluvu, ktorú som vytvárala pre postaviť inak...urobila som to starým spôsobom, takže zrejme z pohľadu zamestnavateľa ano...ale teraz by som skôr chcela vedieť čo mám robiť aby som neprišla o materskú..dik
juianna
04.04.12,09:30
Tveety : na ukončení je napísané presne citujem : " Okamžité skončenie pracovného pomeru podľa § 68 ods.1 písm.b) ZP
Tweety
04.04.12,09:31
Tveety : na ukončení je napísané presne citujem : " Okamžité skončenie pracovného pomeru podľa § 68 ods.1 písm.b) ZP
Podľa môjho názoru to nie v súlade s §68 odst.3 ZP .
Llívia
04.04.12,09:33
Tveety : na ukončení je napísané presne citujem : " Okamžité skončenie pracovného pomeru podľa § 68 ods.1 písm.b) ZP
A za tým máš napísaný presný dôvod, čo si porušila?

Aký je dátum okamžitého skončenia prac. pomeru?
juianna
04.04.12,09:38
Tveety : ano ešte som k tomu dostala písomné upozornenie...všetko naraz s tým sa vyberiem za právnikom, lebo to sa dá riešiť až spätne, len teraz by som skôr potrebovala vedieť čo všetko mám urobiť aby som neprišla o materskú, aby som niečo nezanedbala.
Tweety
04.04.12,09:42
Tveety : ano ešte som k tomu dostala písomné upozornenie...všetko naraz s tým sa vyberiem za právnikom, lebo to sa dá riešiť až spätne, len teraz by som skôr potrebovala vedieť čo všetko mám urobiť aby som neprišla o materskú, aby som niečo nezanedbala.
Kedy si skončila PP? Zrejme si v ešte v OD.
Llívia
04.04.12,09:43
Tveety : ano ešte som k tomu dostala písomné upozornenie...všetko naraz s tým sa vyberiem za právnikom, lebo to sa dá riešiť až spätne, len teraz by som skôr potrebovala vedieť čo všetko mám urobiť aby som neprišla o materskú, aby som niečo nezanedbala.
Zbytočný "bonus" naviac - pri okamžitom skončení PP nie je podmienka vopred upozorniť zamestnanca, že porušuje pracovnú disciplínu.
juianna
04.04.12,10:08
včera 3.4.2012...som v ochrannej dobe, ale čo s toho pre mňa vyplýva ? a ďalšie kroky ? úrad práce ?...zdrav. poisťovňa...budem si platiť do zdravotky teraz sama ? socialka...mám sa dobrovolne poistiť ?
veronikasad
04.04.12,10:16
včera 3.4.2012...som v ochrannej dobe, ale čo s toho pre mňa vyplýva ? a ďalšie kroky ? úrad práce ?...zdrav. poisťovňa...budem si platiť do zdravotky teraz sama ? socialka...mám sa dobrovolne poistiť ?
Kedy máš termín pôrodu ? Máš splnenú podmienku 270 dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch ?
Llívia
04.04.12,10:17
Veronika, písala to na predchádzajúcej strane, citujem "Okamžité skončenie pracovného pomeru podľa § 68 ods.1 písm.b) ZP "
Llívia
04.04.12,10:21
včera 3.4.2012...som v ochrannej dobe, ale čo s toho pre mňa vyplýva ? a ďalšie kroky ? úrad práce ?...zdrav. poisťovňa...budem si platiť do zdravotky teraz sama ? socialka...mám sa dobrovolne poistiť ?
Nahlásiš sa na úrad práce, ktorý bude za teba platiť zdravotné poistenie.
Pri dobrovoľnom nemocenskom poistení bola zmena - už sa nedá platiť len toto samostatne.

A najmä - napíš zamestnávateľovi, že okamžité skonečenie pracovného pomeru je neplatné a TRVÁŠ na ďalšom zamestnávaní:

Zákonník práce:
§ 79
(1) Ak zamestnávateľ dal zamestnancovi neplatnú výpoveď alebo ak s ním neplatne skončil pracovný pomer okamžite alebo v skúšobnej dobe a ak zamestnanec oznámil zamestnávateľovi, že trvá na tom, aby ho naďalej zamestnával, jeho pracovný pomer sa nekončí, s výnimkou, ak súd rozhodne, že nemožno od zamestnávateľa spravodlivo požadovať, aby zamestnanca naďalej zamestnával. Zamestnávateľ je povinný zamestnancovi poskytnúť náhradu mzdy. Táto náhrada patrí zamestnancovi v sume jeho priemerného zárobku odo dňa, keď oznámil zamestnávateľovi, že trvá na ďalšom zamestnávaní, až do času, keď mu zamestnávateľ umožní pokračovať v práci alebo ak súd rozhodne o skončení pracovného pomeru.

A pozor na toto:
§ 77 Nároky z neplatného skončenia pracovného pomeru
Neplatnosť skončenia pracovného pomeru výpoveďou, okamžitým skončením, skončením v skúšobnej dobe alebo dohodou môže zamestnanec, ako aj zamestnávateľ uplatniť na súde najneskôr v lehote dvoch mesiacov odo dňa, keď sa mal pracovný pomer skončiť.

Doplním: najmä rýchlo napíš zamestnávateľovi, že skončenie prac. pomeru je neplatné. Možno mu to dôjde, vezme ťa späť a nebudeš sa musieť stresovať s riešením situácie, ktorá sa nakoniec "vyrieši" sama. Držím ti palce, aby si zamestnávateľ uvedomil, čo za blbosť spravil, a vzal ťa späť do práce.

Otázka: máš od neho písomné potvrdené prevzatie tvojho písomného oznámenia o tehotenstve?
brčko
04.04.12,20:48
ak by ti aj skončil pp (nem.poistenie zamestnanca), tak si po ukončení nem.poistenia v tzv. ochrannej lehote. Ak tvoje nem.poistenie u tohto poslendého zamestnávatela trvá cca 1rok a 2mesiace, tak vznikol tento prac.pomer cca v 2/2011. Materské by sa ti rátalo z vym.základu roku 2011, teda od vzniku tohto pp vo februári 2011 do 31.12.2011.

ale pozor, ak by ti po končení tohto pp vzniklo napr. dobrov.nem.poistenie (teda už balík dobrov.poistení), tak by prestala plynúť ochranná lehota a vznikol by ti nárok na materské z dnp. Vzhladom na to, že si tehotná viac ako v 8tt a nestihla by si do nástupu 26týž. dnp, tak len z minima. Preto sa už neprihlasuj na balík poistenia v soc.poistovni. Aj nové zamestnanie by znamenalo ukončenie OL a spôsob výpočtu by záležal od dlžky nového nem.poistenia zamestnanaca pred nástupom na md a či ide o toho istého zamestnávatela (čo by asi nehrozilo).


súhlasím, treba sa evidovať na up alebo si platiť dobrovolne zdravotné poistenie, príp. poberanie nemocenského.

a ak si oznámila písomne zamestnávatelovi tehotenstvo s potvrdením od lekára a vieš to aj dokázať, tak súhlasím, okamžité skončenie pp je neplatné, treba postupovať ako píše livia
juianna
05.04.12,12:36
Brckovi a všetkým ostatným....ďakujem Vám, ani neviete ako veľmi ste mi pomohli, na úradoch mi dávali len zmätočné, a všeobecné info, nemala som sa čoho zachytiť, a bolo treba konať rýchlo...napíšem Vám ako to dopadlo :-) ešte raz dík