naduska129
04.04.12,11:28
ahojte poradaci, súrne potrebujem poradit, manžel by potreboval na nejaku dobu prerušiť živnosť, ale ja ako jeho manželka som unho zamestnana, momentálne však na MD. Plánuje živnosť prerušiť maximálne na rok a prepustiť ma nechce... ako postupovať? Ďakujem:confused::confused:
naduska129
12.04.12,08:09
díky moc za vaše rakcie
Economic
12.04.12,17:14
Tak toto je rébus tak trošku aj pre mňa. Nestretla som sa s takýmto problémom ešte, a nie som právnik. Budem rozmýšľať tu v písmenkách. Ty keď u neho robíš, z tvojej práce mu plynú nejaké príjmy ? Alebo inak sa opýtam fakturuješ niečo v jeho mene ? Lebo to nesmieš pokiaľ má prerušenú živnosť. No zoberme si prípad, že manžel ako podnikateľ má dosť peňazí napríklad na podnikateľskom účte na to, aby ti mohol zaplatiť kľudne mzdu a aj odvody počas prerušenia jeho podnikania. Aj keď možno v tomto období by to bol nedaňový výdavok, zrejme. To by možno aj mohlo byť. Otázne je, či na to má financie alebo nie. Mať prerušenú živnosť si vysvetľujem nepodnikať a nemať príjmy a teda ani náklady. Fakt neviem či môže alebo nemôže mať zamestnanca v čase prerušenia živnosti. Najhoršia varianta je dať ti výpoveď a po opätovnom obnovení živnosti ťa opäť do PP prijať. Možno položím drzú otázku. Z akého dôvodu chce prerušiť podnikanie ? Keď by ťa mohol platiť ako zamestnanca ? Nie je mi to dosť jasné.
ewita888
12.04.12,17:58
ona je zrejme len ako zamestnanec na materskej dovolenke, čiže nepracuje..
Economic
12.04.12,18:00
Tak potom žiadny problém...
kezeso
14.04.12,07:16
Teoreticky, ak má prerušenú živnosť, nemal by zamestnávať
Economic
14.04.12,07:54
Teoreticky, ak má prerušenú živnosť, nemal by zamestnávať

Tiež sa mi to zdá čudné. Preruším živnosť, pretože asi na to mám dôvod. Väčšinou preto, lebo nemám robotu. Nemám robotu a mám na platenie zamestnanca ? To asi nie. Asi išlo o prípad, kedy je baba len na MD a teda nemá v tom momente postoj normálneho zamestnanca. Ale ženu, ktorá je na MD nie je dôvod odhlasovať podľa mňa v takomto prípade. jedine keby živnosť končil.
marjankaj
14.04.12,08:05
A prečo si uňho zamestnaná? Aby za teba platil odvody? Veď to si si mohla platiť dobrovoľne aj sama.
veronikasad
14.04.12,10:35
A prečo si uňho zamestnaná? Aby za teba platil odvody? Veď to si si mohla platiť dobrovoľne aj sama.Janko, naduska je na materskej, resp. rodičovskej dovolenke. Počas tohto obdobia sa odvody neplatia, ale trvá jej nem.poistenie (pre prípad, že by čakala druhé dieťa), aj poistenie v neamestnanosti. Ak jej manžel ukončí prac.pomer,o tieto "výhody" príde. Odvody si musí platiť ako dobrovolne poistená osoba. (štát platitelom nem.poistenia a poistenia v nez.počas RD bez zamestnania nie je).

Tiež si myslím, že pri prerušení živnosti musí ukončiť registráciu zamestnávatela a zamestnanca. Osobne som sa však s tým nestretla, treba sa informovať v SP.
marjankaj
14.04.12,10:41
Janko, naduska je na materskej, resp. rodičovskej dovolenke. Počas tohto obdobia sa odvody neplatia, ale trvá jej nem.poistenie (pre prípad, že by čakala druhé dieťa), aj poistenie v neamestnanosti. Ak jej manžel ukončí prac.pomer,o tieto "výhody" príde. Odvody si musí platiť ako dobrovolne poistená osoba. (štát platitelom nem.poistenia a poistenia v nez.počas RD bez zamestnania nie je).

Tiež si myslím, že pri prerušení živnosti musí ukončiť registráciu zamestnávatela a zamestnanca. Osobne som sa však s tým nestretla, treba sa informovať v SP.
Pýtal som sa prečo sa niekto zamestnáva u manžela? Iba ak by mal nejaký vysoký základ dane. A prečo potom prerušuje živnosť?
veronikasad
14.04.12,10:45
Pýtal som sa prečo sa niekto zamestnáva u manžela? Iba ak by mal nejaký vysoký základ dane. A prečo potom prerušuje živnosť?
Janko, aj kvoli poberaniu materského a možno aj tým ďalším výhodám, o ktorých som písala. Je to v dnešnej dobe dosť bežné, nemusí v tom byť zníženie základu dane. Ak nastupovala na MD pred rokom 2011, stačilo pár dní s vysokým VZ (ak mala dostatočný počet dní nem.poistenia).

Prečo prerušuje živnosť nevieme - možno kvoli odvodom od 1.7.2012
naduska129
16.05.12,10:24
dakujem pekne za odpovede, na vysvetlenie, bola som u manzela zamestnana, aby som dostavala maximalnu matersku a PN vzhladom na to ze cele tehotenstvo som bola PN, nakolko som unho mala vysoky VZ. Odvody za mna neplatil ziadne / pre Janka/ bo som nemala prijem pokial som na materskej, momentalne manzel nema pracu a preto je zbytocne nam platit odvody tzn, prerusuje zivnost na pol roka..... aby ste boli informovani pre buducost uz som sa informovala na SP a je to tak že ked chce živnostnik prerušiť živost, najprv musi ukoncit PP so vsetkymi svojimi zamestnancami, este raz diky za rady a pekny den vam želám Naďa