pemo
04.04.12,16:19
Ahojte,


V maji 2012 chcem/potrebujem ist na urad prace, no nemam jasno ohladne vypoctu davky v nezamestnanosti, konkretne poctu dni rozhodujuceho obodbia.


- za posledne 3 roky mam 2 roky ako zamestnanec (do 31.5.2011)
- posledny rok (jun 2011 - maj 2012) zivnostnik neplatiaci ziadne poistenia (ziadne dobrovolne poistenia, odvody, nic... len min. zdravotne).


Na vypocet davky sa beru posledne 2 roky dozadu pred zaradenim do evidencie, ale zahrna sa do toho aj obobie ako zivnostnik, neplatiaci ziadne poistenie?


Inymi slovami kolko dni rozhodujuceho obodbia za posledne 2 roky na urcenie davky mi bude brane?
a.) 365 = rok zamestnanec s vymeriavacim zakladom zo zamestnania
b.) 730 = rok zamestnanec s prislusnymi vymeriavacim zakladom + rok zivnostnik s vymeriavacim zakladom 0 (nula), kedze som nic neplatil?


Pani na telefone socialnej positovne povedala b.), no odporucila kontaktne miesto (pobocku soc. poist.), kde pani povedala najskor b.), potom a.)


Tak ja nie som si stale 100% isty, len je to dost podstatne pre mna, lebo v pripade b.) by som dostaval o 1/2 nizsiu davku ako v a.) a potrebujem to vediet dopredu, lebo u b.) by som zaplatil tak hypo a nemal z coho zit...


Dopredu vdaka!
Andyke
04.04.12,18:45
Musíš mať dobu účasti na poistení v nezamestnanosti 730 dní v posl. 3 rokoch pred registráciou.
Napr. Registrácia na úrade práce od 1.6.2012, tak rozhod.obdobie na výpočet podpory bude od 1.6.2010 do 31.5.2012, lenže Ti budú počítať len z vymer.základov zo zamestnania t.j. od 1.6.2010 do 31.5.2011.(a počet kal. dní bude z tohto obdobia t.j. 365 dní). Neviem či si bol aj chorý , lebo obdobie PN je vylúčiteľnou dobou pri výpočte.
Ako SZČO si neplatil, takže túto dobu Ti nezohľadnia.
pemo
04.04.12,19:34
Diky Andyke,

nebol som PN ani nic pod., no len pre jasnost, ked aj panie na socialke to pletu...
Denny vymeriavaci zaklad (DVZ) sa mi teda bude pocitat:

a.) DVZ = (súčet vymeriavacích základov zo zamestnania 1.6.2010 az 31.5.2011) / 365
nie: b.) DVZ = (súčet vymeriavacích základov zo zamestnania 1.6.2010 az 31.5.2011 + nula ako 1 rok SZCO) / 730

Ten zakon nie je hned jasny aj ked sa tam pise: "Ak v rozhodujúcom období nie sú dva roky, za ktoré možno zistiť denný vymeriavací základ na určenie sumy dávky v nezamestnanosti, denný vymeriavací základ sa zistí z tohto kratšieho obdobia." No co som googlil, tak nikde ziadne priklady ked clovek mal zamestnanie a zivnost, vsade sa hlavne pisalo o tej PN a pod. Tak po tom telefonate na soc. poistovnu som sa uz zacal zmierovat s tym, ze ked som ako zivnostnik 1 rok z toho rozhodujuceho obodbia ziadne poistne neplatil, tak sa mi to zapocita do vymeriavacieho zakladu ale s nulou za tych 365 dni.
brčko
04.04.12,20:27
je to ako píše andyka. Aj keby si bol doteraz povinne poistný v soc.poistovni, tak aj tak súčastou povinneho poistenia szčo nie je poistenie v nezamestnanosti, to si mohla platiť len dobrovolne a teraz tiež, ak je povinne poistená, tak môže si dobrovolne doplácať len poistenie v nezamestnanosti popri povinnom.
Tiež som to, zdá sa mi, ako ty riešila, že to v tomto zákone vôbec nie je jasne napísané, ako je to v období bez poistenia, nie je tam napísané, že sa vynímajú dni bez poistenia, ako to je pri výpočte denn.vym.základu pre nem.poistenie. Ale ja som ten prípad, že som v RO mala určité obdobie dobrov.poist. v nezam., časť obdobia bez pvn a tie dni nerátali. A nie je rozdiel v tom, ak si bol szčo.

A ešte pozor. Skontroluj si, či si nemal nejaké prerušenie poistenia v nezam. v období 3roky dozadu, teda počas trvania pp. Lebo ak by si sa zaevidoval o pár dní neskôr (chceš sa zaevidovať presne rok po ukončení poist.v nezam), napr. by si bol chorý a nezaevidoval sa 1.6.2012 alebo si mal nejaké prerušenie poistenia, na ktoré si zabudol (napr. očr viac ako 10dní, neplat.volno ...), tak by ti nárok nemusel vzniknúť.
pemo
04.04.12,20:56
Vdaka brcko.

Nemam ziadne prerusenia. PN som nemal, rodinu nemam. Na pobocke soc. poistovni teta vytlacila ich udaje na mna a tam tiez mam len suvisle zamestnania do 31.5.2011. Dokonca tam (na pocudovanie tety) nemam, ze som teraz SZCO/zivnostnik. Ale tak to mal oznamovat zivnost. urad ako miesto jednotneho kontaktu (na danovy to oznamili), alebo mozno ako sa neplatia poistenia prvy rok, tak tam cloveka ako zivnostnika ani neeviduju.
veronikasad
04.04.12,21:00
Vdaka brcko.

Nemam ziadne prerusenia. PN som nemal, rodinu nemam. Na pobocke soc. poistovni teta vytlacila ich udaje na mna a tam tiez mam len suvisle zamestnania do 31.5.2011. Dokonca tam (na pocudovanie tety) nemam, ze som teraz SZCO/zivnostnik. Ale tak to mal oznamovat zivnost. urad ako miesto jednotneho kontaktu (na danovy to oznamili), alebo mozno ako sa neplatia poistenia prvy rok, tak tam cloveka ako zivnostnika ani neeviduju.
Do SP sa prihlasuje živnostník sám, ak jeho príjem prekročil limit pre povinnú registráciu. ŽU do SP nahlásenie nerobí.

Ak zrušenim živnosti chceš riešiť neplatenie odvodov do SP od 1.7. - je to zbytočné. Po obnovení živnosti ich budeš platiť znovu až do 30.6.2013
pemo
04.04.12,21:11
veronikasad, nie, nemam zaujem spekulovat... jednak mam odklad danoveho priz. do 30.6. a potom viem o tomto novom opatreni pre "spekulantov na obchadzanie povinneho poistenia" ako to niekde tusim pomenoval ex-minister. Aj ked odkladom danoveho priznania sa da odlozit povinnost povinneho platenia k 1.10., takze si myslim, ze spekulanti stale maju ciastocny priestor... Ja ale ocakavam vypadok prijmov zo zivnosti na minimalne 3 mesiace v lete a potrebujem toto obodbie nejak preklenut a pripravit sa aj na pripadny nasledny odchod z SK, takze zivnost by ostala zrusena.
veronikasad
04.04.12,21:15
veronikasad, nie, nemam zaujem spekulovat... jednak mam odklad danoveho priz. do 30.6. a potom viem o tomto novom opatreni pre "spekulantov na obchadzanie povinneho poistenia" ako to niekde tusim pomenoval ex-minister. Aj ked odkladom danoveho priznania sa da odlozit povinnost povinneho platenia k 1.10., takze si myslim, ze spekulanti stale maju ciastocny priestor... Ja ale ocakavam vypadok prijmov zo zivnosti na minimalne 3 mesiace v lete a potrebujem toto obodbie nejak preklenut a pripravit sa aj na pripadny nasledny odchod z SK, takze zivnost by ostala zrusena.
Odkladom špekulanti tiež nič nevyriešia. Keď "plánujú" neplatiť od 1.7.2013 (za rok 2012 neprekročia limit), podľa informácie pracovníčky SP, na základe povinnosti od 1.10.2012 budú platiť až do 30.9.2013 (aj keď za rok 2012 podajú DP v riadnom termíne). A keďže od 1.1.2013 sa min.VZ zvyšuje, budú platiť z vyššieho VZ dlhšie.