nellika
04.04.12,16:43
Doteraz som si viedla pausalne vydavky, no mozno budem mat tento rok vyssie prijmy, a viac sa mi oplati uplatnit skutocne vydavky. Chcem sa opytat ci je nejake vycislenie vysky prijmu,pri ktorom sa uz neoplati viest pausalne vydavky ale treba prejst na JU? Odvody platim len do ZP. Neviem ci pocitam spravne ale je to prijem do 7000€ za rok? Co by sa mi este zmestilo do pausalu, aby som neplatila dan? Alebo ratam zle, odratala som 40%, ZP odvody a odpocet na seba.
Bude to asi prvy rok, co prejdem na JU, tak by som chcela vediet pri akej vyske prijmu mam pocas roka ratat s JU na konci.
marjankaj
04.04.12,14:49
Čím budeš mať väčšie príjmy, tým viac sa ti oplatia paušálne výdavky.
Teda záleží aj od typu podnikania. Budeš mať tým aj väčšie skutočné výdavky?
nellika
04.04.12,14:51
Pravdepodobne ano, ked sa budu zvysovat prijmy, budem mat aj vyssie vydavky.
marjankaj
04.04.12,14:54
Tak to budeš riešiť na konci roka, keď budeš vedieť ako si na tom. Načo sa stresuješ už teraz. Normálne veď JU alebo daňovú evidenciu a potom sa rozhodneš.
marjankaj
04.04.12,14:58
Pravdepodobne ano, ked sa budu zvysovat prijmy, budem mat aj vyssie vydavky.
Keď budeš mať príjem 100000 € tak paušálne výdavky sú 40000 € +odvody. Budeš mať skutočné výdavky viac ako tých 40000 €?

Podobne
Ak bude príjem 10000 € tak paušálne výdavky budú 4000 € + odvody. Budeš mať skutočné výdavky viac ako 4000 €?
nellika
04.04.12,15:00
No len som bola zvedava ci existuje nejake fix cislo, ja si rada vsetko planujem vopred a viem ze v pripade Ju budem platit aj vyssiu cenu za vedenie uctovnictva, za pausal som platila ozaj minimum, tak len kvoli tomu, kedze ani neviem kolko sa za take JU plati, ale dakujem.
Tiez rozmyslam o tom, ze ake vydavky by som si mohla uplatnit ak by som viedla JU, co sa mi oplati platit z podnikatelskeho uctu a co nie, len preto tolko otazok, ratam sa este za zaciatocnika, tak len som rada informovana vopred, aby som vedela co ma caka.
nellika
04.04.12,15:01
Dakujem, no takto som to ratala aj ja, takze si skor budem musiet sledovat vydavky pocas roka a z toho uz budem vediet skor, ktorym smerom sa to ubera.
marjankaj
04.04.12,15:10
No len som bola zvedava ci existuje nejake fix cislo, ja si rada vsetko planujem vopred a viem ze v pripade Ju budem platit aj vyssiu cenu za vedenie uctovnictva, za pausal som platila ozaj minimum, tak len kvoli tomu, kedze ani neviem kolko sa za take JU plati, ale dakujem.
Tiez rozmyslam o tom, ze ake vydavky by som si mohla uplatnit ak by som viedla JU, co sa mi oplati platit z podnikatelskeho uctu a co nie, len preto tolko otazok, ratam sa este za zaciatocnika, tak len som rada informovana vopred, aby som vedela co ma caka.
Ale to musíš aj napísať v čom podnikáš. Ak predávaš tovar, tak budú skutočné výdavky výhodnejšie. Ak robíš služby, kde máš malé náklady, výhodnejšie budú paušálne výdavky. Odhad si môžeš urobiť aj podľa minulého roku.
nellika
04.04.12,15:19
Predavam aj tovar, ale kedze sa to iba rozbieha, tak tie vydavky boli mensie, tak isto ako aj prijmy a neoplatilo sa mi JU, stacili pausalne vydavky, lenze ako sa to rozbehlo teraz zaciatkom roka, klop klop, tak mozno pride aj na JU, ale zasa az tak vela toho nebude, takze mozno budu stale vyhodnejsie pausalne vydavky, to sa samozrejme dohodnem s uctovnickou potom. Prave som si vybrala novu, sikovnejsiu, ktora dokaze dobre poradit, lebo nemala som dobre skusenosti, darmo som sa pytala, na nic som normalnu odpoved nedostala, takze idem za novou po sviatkoch na stretnutie, aby sme si prebrali moje veci, xi. Konecne budem normalne informovana a mozem sa pytat ak nieco nebudem vediet, je to otras, ked si clovek nemoze byt isty urcitymi pravidlami v uct. a potom nevie na com je. Je dobre mat istotu, ze ucotvnictvo mi vedie osoba, ktorej naozaj mozem doverovat a vyzna sa.
januska666
06.04.12,14:46
Ahojte, nevedela som kde napisat svoju otazku tak skusim sem: Je vedene jednoduche uctovnictvo, dostalo sa mi do ruk v stave v euroobale doklady za jeden mesiac kde je asi 500 pokladnicnych dokladov a je iba zoznam o vedeni dph, moja otazka znie nebali by byt normalne ocislovane a nalepene aj s vydavkovymi dokladmi? Tak ako sa vedie podvojne uctovnictvo? Toto je pre mna len jeden chaoz a bordel, vie mi prosim poradit niekto co mam klientovi poradit? Nech si to da perobit alebo to pri danovej kontrole bude stacit? Neviem si ale predstavit ako si danova kontrolorka vysype tie bloky z euroobalu a bude hladat ktory patri ku ktoremu cislu. Vie mi niekto teda poradit ci by to malo byt vedene systemom - blok nalepeny a ocislovany, k nemu vytlaceny vydavkový doklad? Ja osobne to tak vediem, ale byvala uctovnicka mojho klienta tvrdi ze to tak byt nemusi, ze to tak robi stale. Dakujem za radu