Jana G.
09.02.06,08:52
Vlani platilo, že iný príjem, ktorý bol do výšky 1/2 odpočitateľ. položky cca 40tis. nemusel sa zdaňovať. Platí to aj v r. 2005? Ďakujem.
evina
09.02.06,08:01
Vlani platilo, že iný príjem, ktorý bol do výšky 1/2 odpočitateľ. položky cca 40tis. nemusel sa zdaňovať. Platí to aj v r. 2005? Ďakujem.
Platí to, ale nielen pre "iný príjem" , ale pre všetky zdaniteľné príjmy ako také, t.j. ak nepresiahnu 50% nezdaniteľnej časti pre daný rok, nezdaňujú sa , nepodáva sa DP.
§32 zákona o dani z príjmu 595/2003 v znení zákona 534/2005
Vladimír Ozimý
09.02.06,08:09
Hm a tu je rozpor lebo podla zakona su trebars predmetom dane ale podla paragrafu 32 je napisane ze ak nepresiahne 1/2 nezdanitelnej casti zakladu dane netreba podat danove priznanie...Pozor ale vsetky prijmy to jest ak ste zamestnany a popri tom si privyrobite tak prijmy dohromady nie zvlast no a takisto to neplati ak vykazujete danovu stratu
evina
09.02.06,08:11
Hm a tu je rozpor lebo podla zakona su trebars predmetom dane ale podla paragrafu 32 je napisane ze ak nepresiahne 1/2 nezdanitelnej casti zakladu dane netreba podat danove priznanie...Pozor ale vsetky prijmy to jest ak ste zamestnany a popri tom si privyrobite tak prijmy dohromady nie zvlast no a takisto to neplati ak vykazujete danovu stratu

Priznám sa, že teraz nerozumiem , aký rozpor máš na mysli?
Vladimír Ozimý
09.02.06,08:23
cisto teoreticky hej ja dosiahnem prijem z prenajmu 40000 Sk pocas roka ziaden iny prijem nedosiahnem to znamena ze mi nevznika povinnost podat danove priznanie podla paragrafu 32 ale na druhe strane prijem je predmetom dane pretoze prenajom je oslobodeny len do vysky 5 nasobku zivotneho minima to jest pre rok 2005 22900 sk...to znamena ak nepodam danove priznanie neporusil som zakon pretoze je to jasne napisane v paragrafe 32(na zaklade toho stat neviem urcit moje prijmy) ale na druhej strane som nezdanil prijmy ktore su predmetom dane.
evina
09.02.06,08:43
cisto teoreticky hej ja dosiahnem prijem z prenajmu 40000 Sk pocas roka ziaden iny prijem nedosiahnem to znamena ze mi nevznika povinnost podat danove priznanie podla paragrafu 32 ale na druhe strane prijem je predmetom dane pretoze prenajom je oslobodeny len do vysky 5 nasobku zivotneho minima to jest pre rok 2005 22900 sk...to znamena ak nepodam danove priznanie neporusil som zakon pretoze je to jasne napisane v paragrafe 32(na zaklade toho stat neviem urcit moje prijmy) ale na druhej strane som nezdanil prijmy ktore su predmetom dane.

Ty si z toho nájmu dosiahol "zdaniteľné príjmy" vo výške 17 100. Rozdiel medzi 40 tis. a 22 900.
Myslím, že si sa zbytočne trocha zamotal:) Tá polovica nezdaniteľnej časti dane sa týka všetkých príjmov , ktoré podliehajú dani, teda ak sú však nižšie ako tých 50% sa nezdaňujú /nie sú oslobodené od dane z príjmu/...
Vladimír Ozimý
09.02.06,08:49
ja len polemizujem to ma fakt bavi hehe
tonkat
09.02.06,10:05
Platí to, ale nielen pre "iný príjem" , ale pre všetky zdaniteľné príjmy ako také, t.j. ak nepresiahnu 50% nezdaniteľnej časti pre daný rok, nezdaňujú sa , nepodáva sa DP.
§32 zákona o dani z príjmu 595/2003 v znení zákona 534/2005
Ak má zamestnanec príjem zo závislej činnosti počas celého roka - vysoký - a okrem toho má príkaznú zmluvu, ktorá je posúdená ako príležitostná činnosť - § 8a vo výške 5 000 Sk. Týchto 5 tis. je oslobodených podľa § 9h a neuvádza sa v DP? Ďakujem.
dudroš
14.02.06,10:17
Ahojte poradáci.Neviem,či otázka patrí práve sem,ale neviete mi poradiť:
Človek usporiadal kultúrne podujatie(má to aj v ŽL),príjmy od sponzorov mal na základe "Zmluvy o prenájme reklamnej plochy".Kam mám zaradiť tieto príjmy?