Bronca
04.04.12,19:20
dobrý podvečer,
vie mi niektorá múdra hlavička prosím poradiť? Zamestnávateľ prišiel s tým, že chce hrubú mzdu 600e znížiť na 400e, aby si znížil odvodové zaťaženie, ale že my ako zamestnanci škodní nebudeme, pretože nám na papieri definuje pohyblivú čiastku k základnej mzde vo výške 5-100%, takže aj tak nám dokopy vyplatí tých 600e. Čo mi nie je jasné je, že tvrdí, že tým, že to zníži na 400e, nám ako zamestnancom to neovplyvní ani nemocenskú, ani náhradu pri dovolenke, ani nič iné. Ale to predsa nemôže byť pravda, keď menej odvádza, aby sa nám dávky a náhrady nijako nezmenili oproti pôvodnému stavu. Alebo sa mýlim?
ďakujem za odpoveď :)
drobeceva
04.04.12,17:23
dobrý podvečer,
vie mi niektorá múdra hlavička prosím poradiť? Zamestnávateľ prišiel s tým, že chce hrubú mzdu 600e znížiť na 400e, aby si znížil odvodové zaťaženie, ale že my ako zamestnanci škodní nebudeme, pretože nám na papieri definuje pohyblivú čiastku k základnej mzde vo výške 5-100%, takže aj tak nám dokopy vyplatí tých 600e. Čo mi nie je jasné je, že tvrdí, že tým, že to zníži na 400e, nám ako zamestnancom to neovplyvní ani nemocenskú, ani náhradu pri dovolenke, ani nič iné. Ale to predsa nemôže byť pravda, keď menej odvádza, aby sa nám dávky a náhrady nijako nezmenili oproti pôvodnému stavu. Alebo sa mýlim?
ďakujem za odpoveď :)
fígeľ je v tom, že základ Vám musí dať, pohyblivú čiastku nie. Ak to tak bude, jasné, že odvody sa ponížia, ale náväzne na to všetko.
Dav
04.04.12,17:24
Nemýliš sa.
veronikasad
04.04.12,17:25
Zamestnávatel chce znížiť hrubú mzdu alebo základnú mzdu ?

Odvody sa platia z hrubej mzdy, súčasťou ktorej je aj pohyblivá zložka mzdy. Ak vám zamestnávatel nebude siahať na pohyblivú zložku mzdy (čo je málo pravdepodobné), výšku nemocenského vám to neovplyvní - ale ani zamestnávatel neušetrí na odvodoch.
drobeceva
04.04.12,17:27
Veronika, z toho mi vychádza, že ak dáva do pohyblivej zložky 5-100 % a chce ponížiť odvody, tak im dá také podmienky do pohyblivej zložky, aby ich mohol a mal dôvod krátiť
Bronca
04.04.12,17:31
super, veľmi veľmi pekne ďakujem za odpovede! a prajem Veselú Veľkú noc všetkým :)