tomas2009
04.04.12,18:27
AHOJTE PORAĎÁCI poprosím o radu, respektíve informáciu. Prevádzkujem taxislužbu, činnosť vykonávam ako SZčO pracujem každý druhý deň /24hodín/, v piatok som doteraz zamestnával dohodára, keďže v tento deň je viac práce. Počul so že od 1.03.2012 už táto možnosť není???? Vie mi niekto povedať čo je na tom pravdy? Ďakujem
avalik
04.04.12,16:40
zákon 56/2012 o cestnej doprave

§ 28
Preukaz vodiča vozidla taxislužby
(1) Vodičom vozidla taxislužby môže byť len ten, kto je držiteľom preukazu vodiča vozidla taxislužby (ďalej len "preukaz vodiča"). Vodič vozidla taxislužby musí byť v pracovnom pomere k prevádzkovateľovi taxislužby po ustanovený týždenný pracovný čas alebo prevádzkovať taxislužbu ako samostatne zárobkovo činná osoba.

(2) Preukaz vodiča možno vydať tomu, kto
a) je najmenej tri roky držiteľom vodičského oprávnenia skupiny alebo podskupiny oprávňujúcej viesť vozidlo taxislužby,
b) má najmenej 21 rokov,
c) je spôsobilý na právne úkony v plnom rozsahu,
d) je bezúhonný.

(3) Za bezúhonného sa na účely vydania preukazu vodiča nepovažuje
a) ten, kto bol právoplatne odsúdený za úmyselný trestný čin alebo za nedbanlivostný trestný čin súvisiaci s cestnou premávkou alebo s poskytovaním služieb zákazníkom a trest nebol zahladený,
b) ten, komu bol súdom uložený trest zákazu činnosti viesť motorové vozidlo, alebo sankcia zákazu činnosti viesť motorové vozidlo v priestupkovom konaní, dokiaľ zákaz trvá.

(4) Odborná spôsobilosť vodiča vozidla taxislužby sa získava skúškou pred skúšobnou komisiou a osvedčuje sa vydaním preukazu vodiča.
tomas2009
04.04.12,16:55
chápem to tak že teda nemože.....,a nevie mi niekto poradiť či je nejaká iná možnosť aby som ho nemusel zamestnávať ako svojho zamestnanca, keďže on ten dohodár ma svoje zamestnanie , a mne vypomáhal len 5hod. za týždeň.....
misoft
04.04.12,16:58
Nedávno bola reportáž o kontrole z Inšpektorátu práce (v telke) - jednoznačne: taxikár musí byť v pracovnom pomere -iná možnosť neexistuje.
IvetaH
04.04.12,17:03
A môže mať prac. pomer 1 hodinu denne?
Tweety
04.04.12,17:04
A môže mať prac. pomer 1 hodinu denne?
Za hodinu toho veľa nenataxikárči.
IvetaH
04.04.12,17:08
Podľa zákona ak má PP na kratľí čas nemusí byť prac doba rozvrhnutá na každý deň. Task si myslím, že uzatvorím pracovný pomer na 1 hod denne, t.j. 20 hod mesačne a každý týždeň odrobí len 5 hodín za 1 deň, alebo odrobí tie hodiny cez jeden víkend. Aj tak viac hodín nemal ani na dohodu.
Tweety
04.04.12,17:14
Podľa zákona ak má PP na kratľí čas nemusí byť prac doba rozvrhnutá na každý deň. Task si myslím, že uzatvorím pracovný pomer na 1 hod denne, t.j. 20 hod mesačne a každý týždeň odrobí len 5 hodín za 1 deň, alebo odrobí tie hodiny cez jeden víkend. Aj tak viac hodín nemal ani na dohodu.
To máš pravdu, ZP hovorí o KPČ, ktorý nemusí byť na každý deň, ale ty si písala o jednej hodine denne, a to je rozdiel.
Danina
16.04.12,12:07
Zdravím, pozerala som si zbežne cestný zákon - novelu, a čo sa týka tých preukazov vodičov taxislužby pargr. 28, neplatí pre ne prechodné ustanovenie pragr. 56 ods 8. -- Vodič taxislužby je povinný ho mať od 04.12.2013? Neviem pre koho by to bolo prechodné ustanovenie, keď nie pre tých čo majú taxislužbu roky predtým a zamestnávajú na dohodu.... Ale neviem či uvažujem správne. Poprosím o nejaké reakcie k tomu. Ďakujem. Pekný deň všetkým.
avalik
16.04.12,12:25
Zdravím, pozerala som si zbežne cestný zákon - novelu, a čo sa týka tých preukazov vodičov taxislužby pargr. 28, neplatí pre ne prechodné ustanovenie pragr. 56 ods 8. -- Vodič taxislužby je povinný ho mať od 04.12.2013? Neviem pre koho by to bolo prechodné ustanovenie, keď nie pre tých čo majú taxislužbu roky predtým a zamestnávajú na dohodu.... Ale neviem či uvažujem správne. Poprosím o nejaké reakcie k tomu. Ďakujem. Pekný deň všetkým.

debata je aj tu: http://www.taxi.trek.sk/index.php?m=topic&id=3326&page=3#posts
Danina
17.04.12,05:06
Vďaka za reakci, prečítala som si diskusiu, ale stále to vyzerá tak, že nie všetci sú jednotní. Asi preventívne zrušiť dohody a dať všetkým pracovný pomer na kratší úväzok. Len neviem aký, keď tí dohodári v podstate robili len piatky a soboty - sú to študenti. Pekný deň
calawen
17.04.12,06:21
však ten pracovný pomer nemusí byť na x hodín denne, ak vieš, že robia víkendy či ako, daj, že budú robiť x hodín týždenne... samozrejme musí byť k tomu zodpovedajúca mzda. Napr. minimálna mzda pri 10 hodín/týždeň úväzku je minimálna mesačná mzda/4
Danina
17.04.12,06:42
ďakujem za odpoveď, takže by som to urobila tak, že ich zamestnám na 10 hod, s nepravidelnou pracovnou dobou a do dochádzky im budem písať len tie hodiny čo odpracujú. Minimálny mzdový nárok bude podľa stupňa náročnosti 2.
calawen
17.04.12,07:02
s tým stupňom náročnosti neviem, asi áno, zvyšok sedí...