poradcapriprojektoch
04.04.12,20:30
Dobrý deň,

chcel by som sa spýtať na typ zmluvy aký by sa dal použiť v mojom prípade.

Už dlhší čas sa venujem poradenstvu pre živnostníkov v oblasti
-podnikateľských zámerov pre úrad práce,alebo pri hľadaní investorov a pod.
-riešenia dodávateľsko-odberateľských vzťahov,prieskumov...
a rôznych marketingových riešení.

Môj problém je pretože nechcem byť živnostníkom a som fyzická osoba.
Aký typ zmluvy by sa dal podľa Vás napasovať na takýto druh poradenstva aby to bolo správne podľa zákona,a zároveň som nemusel riešiť odvody a pod.?

Ja navrhujem zmluvu o dielo a dielom by sa považoval dokument,ktorý by som vytvoril.

Tam ale neviem ako to je s odvodmi a či je to v poriadku pre živnostníkov a zároveň na druhej strane pre mňa.

za odpoveď ďakujem.
martinaj
05.04.12,01:27
Vami uvedená činnosť vykazuje všetky znaky živnosti - ide o sústavnúčinnosť prevádzkovanú samostatne, vo vlastnom mene, na vlastnú zodpovednosť, za účelom dosiahnutia zisku. Tu niet čo riešiť, len vybaviť si živnostenský list.
poradcapriprojektoch
05.04.12,21:08
Vami uvedená činnosť vykazuje všetky znaky živnosti - ide o sústavnúčinnosť prevádzkovanú samostatne, vo vlastnom mene, na vlastnú zodpovednosť, za účelom dosiahnutia zisku. Tu niet čo riešiť, len vybaviť si živnostenský list.

Takto ,ja sa práve potrebujem vyhnúť tej živnosti.Pre mňa to nieje sústavná činnosť,pretože nemám zákazky stále.Môže sa stať,že budem mať klienta raz za tri mesiace,a úplne zbytočne si budem platiť odvody atd....Ani to nechcem viesť ako živnosť,skôr ako náhodný biznis,ktorý sa sem-tam pritrafí,keď niekto potrebuje.Keby som si chcel vytvárať klientelu,tak je to samozrejme iné,ale tu ide viac-menej o pár známich,ktorým sem -tam vypomôžem.Preto sa pýtam či by nebola nato dobrá zmluva o dielo.

Druhú otázku si ešte kladiem.
Existuje zákon,ktorý by hovoril že pri takomto type poradenstva musím mať nato vysokú školu,alebo dokladovať kôli úradom svoje vzdelanie?

Prosím poradte mi niečo iné ako živnosť,lebo už som zúfalý,okrem zmluvy o dielo mi nič iné na to nepasuje.Ale mám pochybnosti o tom,čo je sústavná činnosť,a čo náhodný príjem.

Ja si myslím,že v mojom prípade sa jedná skôr o náhodný príjem,keďže to nemienim rozbiehať,skôr pasívne čakať ak bude záujem o využívani mojich služieb.

Ak mi viete niekto poradiť naozaj ďakujem.
KEJKA
06.04.12,05:07
dohodneš sa s klientom - alebo známym - vopred, čo urobíš, čo bude výsledkom tvojej práce, čo mu odovzdáš? Tiež výšku odmeny si dohodnete vopred?
A kedže si to už robil, akým spôsobom ťa vyplatil?
Aký doklad si mu dal ty?
A čo klient? Dáva si to do nákladov?
bnalim
06.04.12,05:48
Takto ,ja sa práve potrebujem vyhnúť tej živnosti.Pre mňa to nieje sústavná činnosť,pretože nemám zákazky stále.Môže sa stať,že budem mať klienta raz za tri mesiace,a úplne zbytočne si budem platiť odvody atd....Ani to nechcem viesť ako živnosť,skôr ako náhodný biznis,ktorý sa sem-tam pritrafí,keď niekto potrebuje.Keby som si chcel vytvárať klientelu,tak je to samozrejme iné,ale tu ide viac-menej o pár známich,ktorým sem -tam vypomôžem.Preto sa pýtam či by nebola nato dobrá zmluva o dielo.

Druhú otázku si ešte kladiem.
Existuje zákon,ktorý by hovoril že pri takomto type poradenstva musím mať nato vysokú školu,alebo dokladovať kôli úradom svoje vzdelanie?

Prosím poradte mi niečo iné ako živnosť,lebo už som zúfalý,okrem zmluvy o dielo mi nič iné na to nepasuje.Ale mám pochybnosti o tom,čo je sústavná činnosť,a čo náhodný príjem.

Ja si myslím,že v mojom prípade sa jedná skôr o náhodný príjem,keďže to nemienim rozbiehať,skôr pasívne čakať ak bude záujem o využívani mojich služieb.

Ak mi viete niekto poradiť naozaj ďakujem.

Nestresuj a nešpekuluj, - peniaze dostaneš do ruky, bez dokladu, tak to tak nechaj. Všetko si dohodneš predom, pri prebratí objednávky. Väčšinou to takto funguje všade.
poradcapriprojektoch
06.04.12,07:08
dohodneš sa s klientom - alebo známym - vopred, čo urobíš, čo bude výsledkom tvojej práce, čo mu odovzdáš? Tiež výšku odmeny si dohodnete vopred?
A kedže si to už robil, akým spôsobom ťa vyplatil?
Aký doklad si mu dal ty?
A čo klient? Dáva si to do nákladov?

výsledkom mojej práce bude dokument v ktorom bude doslova vyriešený problém klienta,výška odmeny bude dohodnutá vopred na základe vypracovanej cenovej ponuky,samozrejme podľa náročnosti projektu,čo sa týka vyplatenia,samozrejme hotovosť pri preberaní dokumentu,
čo sa týka tých nákladov aby si to klient mohol dať do účtovníctva ako daňový výdaj
aj práve preto som sem hodil túto otázku takže neviem...
keby sme obidvaja živnostníci je to samozrejmé ja mu vyhodím faktúru dám mu jedno ppd...a skončilo to ...ale takto neviem...

Potrebujem to urobiť bez tej živnosti...

Nikto mi tu ale neodpovedal,či existuje nejaký zákon,ktorý by mi určoval že pri poradenstve musím mať nato certifikát,štátnu skúšku a pod.

Ja som sa to nikde nedočítal,ale známi ma nato upozornil aby som si to pozrel,napriek tomu som nič nenašie....
avalik
06.04.12,07:35
tak si zaloz sro, konatel bez odmeny a mas klud s odvodmi

k certifikatom - co mas vystudovane?
KEJKA
06.04.12,07:50
ak si to druhá strana chce dať do nákladov, do výdavkov, tak na to musí mať právny dôvod.
Ak je to v súvislosti s vybavovaním živnosti, tak ťa nemôže zamestnať - nie je dôvod.
Mohla by to byť občianska výpomoc, ale oficiálne bezplatná.
Čo ty potrebuješ, je jedna vec a dať to do súladu so zákonom je druhá vec.
Takže bud budeš ďalej špekulovať, robiť načierno, alebo začneš seriozne konať = podnikať.
Forma s.r.o. je dobrá voľba, nemáš tam odvody.
Svoju činnosť si musíš nájsť medzi voľnými živnosťami, inak budeš musieť pri vybavovaní živn.oprávnenia splniť ďalšie podmienky.
divné mi je, že vieš robiť projekty a sám nemáš jasno vo svojej kvalifikácii na túto činnosť.
A napokon - je to viacmenej nad rámec - stretávam sa však v praxi s tým, že sro dodatočne uzavrie dohodu o vykonaní práce, aby zlegalizovala svoje výdavky, to môže urobiť aj tvoj klient po získaní ŽO.
poradcapriprojektoch
06.04.12,09:51
kejka,to že si to chce dať klient do nákladov,je podľa mňa normálne,znížiť si základ dane chce predsa každý....
ja si nechcem dávať živnosť len z toho dôvodu,že sa mi neoplatí platiť odvody,pretože ja to nerobím ako sústavnú činnosť,ale skôr náhodnú.Neviem či budem niečo robiť zajtra,alebo o mesiac,alebo o tri....
Ja som sa pýtal na živnostenskom.Moje poradenstvo je veľmi zvláštna zmes niekoľkých prvkov dokopy.
1Dara,Nemám vysokú školu,ani som ju zatiaľ nepotreboval,mám maturitu,odbor obchodný pracovník,môj odbor má dosť široké spektrum pôsobnosti,pretože mám prehľad z každého trošku.Certifikát som sa nikde nedočítal či potrebujem.Dokonca,ani či potrebujem vysokú školu,a či vôbec má nejaký úrad právomoc sledovať moje vzdelanie,ak vytvorím pri poradenstve dokument ,ktorý potom predám....
K projektom ktoré robím,ako napríklad optimalizácia dodávateľsko- odbrerateľských vzťahov,sa vzťahujú rôzne typy živností....
Na živnostenskom mi dokonca ani nevedeli povedať čo presne by sa mne hodilo za živnosť.
Zatiaľ ju aj tak nechcem....možno časom určite ,ale zatiaľ nie.
KEJKA
06.04.12,10:20
ja som nespochybňovala normálnosť, či nenormálnosť uplatnenia výdavkov.
Len som upozornila na to, že musí byť doklad uznateľný - čo ty nechceš dať.
k sro sa vôbec nevyjadruješ.
poradcapriprojektoch
06.04.12,10:47
ja som nespochybňovala normálnosť, či nenormálnosť uplatnenia výdavkov.
Len som upozornila na to, že musí byť doklad uznateľný - čo ty nechceš dať.
k sro sa vôbec nevyjadruješ.

uznateľný daňový doklad by mala byť faktúra,vzhľadom nato,že nechcem byť živnostník,faktúru vystavovať neviem...
alebo viem vystaviť daňový doklad/faktúru/ aj ako fyzická osoba?
čo sa týka sro,zbytočné zakladať z finančného hľadiska by to boli prebytočné náklady
ktoré vznikajú aj pri založení sro,aj počas vedenia účtovníctva...
čo sa týka tej dohody o vykonaní práce ,nemusí ma živnostník potom nahlasovať?
bnalim
06.04.12,14:09
Hm.....zrejme "robíš" hlavne podnikateľské zámery pre osoby čo chcú vytiahnuť z ÚP nenávratný štátny príspevok pri začatí podnikania. Oni by si to tieto osoby mali robiť a obhájiť samé.
Takže žiadny problém, - urob, vezmi si peniaze a máš kľud. Robí presne toto takto pár týpkov v každom meste. Oni ti to rád zaplatia bez dokladu, dostanú sa bezpracne k slušným peniazom a oželejú že to nedajú do nákladov. Mnohí živnostníci pozastavili, či prerušili kôli tomuto príspevku na čas živnosti a fachčia na kolegov.
Je to čosi, akoby niekto šikovný, čo píše iným povedzme diplomovky - chcel svoju činnosť a príjem legalizovať, prípadne mať na to živnosťák. Trochu divné, nie?
bnalim
06.04.12,14:18
Ešte dodám, že ak to chceš len preto, aby si sa v tejto činnosti verejne zviditeľnil, - nemusíš sa unúvať, - ak si v tom dobrý, Tvoja povesť, či chýr o tebe, sa medzi záujemcami šíri rýchlejšie než si myslíš.
avalik
06.04.12,14:24
Ešte dodám, že ak to chceš len preto, aby si sa v tejto činnosti verejne zviditeľnil, - nemusíš sa unúvať, - ak si v tom dobrý, Tvoja povesť, či chýr o tebe, sa medzi záujemcami šíri rýchlejšie než si myslíš.

a mozno onedlho pribudne od zadavatela podobna tema http://www.porada.sk/t191490-podnet-na-danovu-kontrolu.html
poradcapriprojektoch
06.04.12,14:37
Hm.....zrejme "robíš" hlavne podnikateľské zámery pre osoby čo chcú vytiahnuť z ÚP nenávratný štátny príspevok pri začatí podnikania. Oni by si to tieto osoby mali robiť a obhájiť samé.
Takže žiadny problém, - urob, vezmi si peniaze a máš kľud. Robí presne toto takto pár týpkov v každom meste. Oni ti to rád zaplatia bez dokladu, dostanú sa bezpracne k slušným peniazom a oželejú že to nedajú do nákladov. Mnohí živnostníci pozastavili, či prerušili kôli tomuto príspevku na čas živnosti a fachčia na kolegov.
Je to čosi, akoby niekto šikovný, čo píše iným povedzme diplomovky - chcel svoju činnosť a príjem legalizovať, prípadne mať na to živnosťák. Trochu divné, nie?

nehovorím že si ďaleko od pravdy,ale to je len niečo málo z toho čo viem robiť v rámci projektov...a ja to takýmto spôsobom robiť nemienim,na čierno...
poradcapriprojektoch
06.04.12,14:39
a mozno onedlho pribudne od zadavatela podobna tema http://www.porada.sk/t191490-podnet-na-danovu-kontrolu.html

1Dara,Podnet na daňovú kontrolu ,síce nieje odveci,ale ja sa tu nepýtam na riešenie,pretože chcem štát klamať,ale naopak chcem všetko robiť tak,ako káže zákon.
Zároveň sa ale týmto štátom nemôžem dať zrujnovať aby som platil odvody ako živnostník,pričom možno budem potrebovať živnosť raz za rok....škoda ,že to nie všetci ľudia chápu...
Katy a R
06.04.12,14:47
nehovorím že si ďaleko od pravdy,ale to je len niečo málo z toho čo viem robiť v rámci projektov...a ja to takýmto spôsobom robiť nemienim,na čierno...

Tak neviem, čo špekuluješ .. však si založ živnosť (čo myslíš, že všetci živnostníci majú pravidelný mesačný príjem - ako výplatu :confused: .. ha, ha - poniektorí tiež len raz za čas:mee:) ... a odvody budeš platiť len do ZP - a tie musíš platiť, tak či tak - a rovnako. A ak máš zamestnanie - tiež si môžeš dať do ZP preddavok nulový .

Ale toto všetko musíš vedieť, keď robíš poradcu pre začínajúcich szčo . :eek:

no a ak by si neskôr dosahoval "pekný" príjem .. tak ... to budeš riešiť potom, veď ktovie, čo ešte dovtedy bude - aké zmeny .. :)
beroun
06.04.12,15:07
Bolo by možno lepšie, keby ste sa trošku prehrabali tu v rôznych poradách a možno zistíte, že s tými odvodmi pre "príležitostných" SZČO to nie je až také hrozné ako si predstavujete.
1 - odvody sa všeobecne platia len počas prevádzkovania živnosti - živnosť môžete založiť a po skončení práce ju môžete zrušiť a tým pádom v podstate prestávate platiť odvody a takto môžete fungovať aj niekoľko krát do roka.
2 - zdravotné poistenie - podľa Vašich príspevkov predpokladám, že ste aj zamestnancom, takže zdravotné poistenie sa platí len zo sumy, ktorú zarobíte a neplatí pre Vás minimum ako pre tých čo sú len SZČO.
3 - sociálne poistenie - v podstate platíte až keď za predchádzajúci kalendárny rok presiahnete 12-násobok VZ z minima pre daný rok.
4 - účtovníctvo - ak je Vám zaťažko dať peniaze účtovníkovi tak máte 2 možnosti:
a) uplatniť paušálne výdavky (40%) z výšky príjmov a viesť evidenciu podľa §6, ods.10 ZoDzP - ak spĺňate podmienky stanovené zákonom
b) uplatňovať výdavky a viesť evidenciu podľa §6, ods.14 - ak spĺňate podmienky zákona
Katy a R
06.04.12,15:13
veď to ale musí vedieť !!! to sú základné veci !!
poradcapriprojektoch
06.04.12,15:23
Tak neviem, čo špekuluješ .. však si založ živnosť (čo myslíš, že všetci živnostníci majú pravidelný mesačný príjem - ako výplatu :confused: .. ha, ha - poniektorí tiež len raz za čas:mee:) ... a odvody budeš platiť len do ZP - a tie musíš platiť, tak či tak - a rovnako. A ak máš zamestnanie - tiež si môžeš dať do ZP preddavok nulový .

Ale toto všetko musíš vedieť, keď robíš poradcu pre začínajúcich szčo . :eek:

no a ak by si neskôr dosahoval "pekný" príjem .. tak ... to budeš riešiť potom, veď ktovie, čo ešte dovtedy bude - aké zmeny .. :)

Mám zamestnanie,to si trafila klinec po hlavičke:eek:To zo zdravotnou a soc.poistovnou máš pravdu :)Napriek tomu si nechcem dávať živnosť...:(
avalik
06.04.12,15:30
hmmm ... no vychadza mi to, ze si bud pracovnik na UP alebo skoliacej organizacie a preto sa tak branis zivnosti :)
poradcapriprojektoch
06.04.12,15:36
hmmm ... no vychadza mi to, ze si bud pracovnik na UP alebo skoliacej organizacie a preto sa tak branis zivnosti :)

nie,nie,ani jedno ani druhé,tomuto sa skôr venujem ako hobby,s mojou prácou to nemá ani zďaleka nič spoločné.

len tá živnosť sa mi skrátka neoplatí.....
Katy a R
06.04.12,15:43
nie,nie,ani jedno ani druhé,tomuto sa skôr venujem ako hobby,s mojou prácou to nemá ani zďaleka nič spoločné.

len tá živnosť sa mi skrátka neoplatí.....
.. vybavenie živnosti stojí tuším 5 evri ;) .. a podľa toho, čo píšeš by iné výdavky neboli :D
Tak ozaj neviem, čo špekuluješ ... alebo :confused:;):confused:;) .. však urob, ako chceš :)
KEJKA
06.04.12,15:45
živnosť sa ti "neoplatí"
sro dupľom nie - lebo je "drahá"
nechceš to robiť načierno,
nemôžeš to robiť na dohodu - nie je komu
nechceš to robiť na živnosť
a zopakujem, nechceš to robiť načierno ale legálne - silno si odporuješ
ale my všetci ostatní ťa "nechápeme".
čo k tomu dodať?
KEJKA
06.04.12,15:46
.. vybavenie živnosti stojí tuším 5 evri ;) .. a podľa toho, čo píšeš by iné výdavky neboli :D
Tak ozaj neviem, čo špekuluješ ... alebo :confused:;):confused:;) .. však urob, ako chceš :)
elektronicky zadarmo.
Katy a R
06.04.12,15:55
.. no a ešte lepšie !!! :)
Ice dive
06.04.12,15:58
živnosť nestojí nič, ak ju založíš elektronicky, náklady ak si zamestnaný t.j. platí za teba odvody zamestnávateľ neplatíš žiadne... tak aké náklady so živnosťou môžeš mať??? jedine, že by si v zamestnaní tancoval na tenkom ľade, a dnes si zamestnaný a zajtra nie... a bojíš sa o podporu v nezamestnanosti... nakoľko pri živnosti ak neprekročíš obrat 4078,68 € odvody neplatíš, do zdravotky podľa príjmu... sro, sú tiež len náklady pri založení, čo sa dá spraviť aj za 250 € a je pokoj... keď máš len občasný príjem, tak tých dokladov tam nebude veľa a účtovníctvo si pri svojich skúsenostiach keď radíš ostatným podnikateľom určite zvládneš robiť aj sám... takže aké náklady...
Katy a R
06.04.12,15:58
.. veru asi ?????
poradcapriprojektoch
06.04.12,16:01
živnosť sa ti "neoplatí"
sro dupľom nie - lebo je "drahá"
nechceš to robiť načierno,
nemôžeš to robiť na dohodu - nie je komu
nechceš to robiť na živnosť
a zopakujem, nechceš to robiť načierno ale legálne - silno si odporuješ
ale my všetci ostatní ťa "nechápeme".
čo k tomu dodať?

keď to KEJKA tak to zosumarizuješ,tak vyznie môj postoj nad mieru hlúpo,napriek tomu mám na tie postoje bohužiaľ dôvody....:(
v tomto štáte chce človek žiť legálne a nemôže....ja som sa v zadaní pýtal na zmluvu o dielo,
ja som nenašiel nič,prečo by tá zmluva mohla byť zlá,keď som ja fyzická osoba,a dotyčný živnostník.
dokonca aj príkazná zmluva by podľa môjho názoru mohla na toto pasovať ,ak sa nemýlim,aj bez toho aby som mal živnosť.

Váš názor?
poradcapriprojektoch
06.04.12,16:05
živnosť nestojí nič, ak ju založíš elektronicky, náklady ak si zamestnaný t.j. platí za teba odvody zamestnávateľ neplatíš žiadne... tak aké náklady so živnosťou môžeš mať??? jedine, že by si v zamestnaní tancoval na tenkom ľade, a dnes si zamestnaný a zajtra nie... a bojíš sa o podporu v nezamestnanosti... nakoľko pri živnosti ak neprekročíš obrat 4078,68 € odvody neplatíš, do zdravotky podľa príjmu... sro, sú tiež len náklady pri založení, čo sa dá spraviť aj za 250 € a je pokoj... keď máš len občasný príjem, tak tých dokladov tam nebude veľa a účtovníctvo si pri svojich skúsenostiach keď radíš ostatným podnikateľom určite zvládneš robiť aj sám... takže aké náklady...

s tým zamestaním si to vystihol,v dnešnej dobe jeden nikdy nevie,a je to dosť nahrane každým mesiacom sa prepúšťa....takže v tomto smere som dosť opatrný....
čo sa týka nákladov,ja nehovorím len o zakladateľských nákladoch,ale aj o priebežných...ak by som si už dával živnosť už by som to robil poriadne a ak sa ocitnem na upsvare,rozhodne si radšej zoberiem príspevok...takže tak..
Ice dive
06.04.12,16:12
s tým zamestaním si to vystihol,v dnešnej dobe jeden nikdy nevie,a je to dosť nahrane každým mesiacom sa prepúšťa....takže v tomto smere som dosť opatrný....
čo sa týka nákladov,ja nehovorím len o zakladateľských nákladoch,ale aj o priebežných...ak by som si už dával živnosť už by som to robil poriadne a ak sa ocitnem na upsvare,rozhodne si radšej zoberiem príspevok...takže tak..

aké môže mať sro priebežné náklady ak robíš niečo príležitostne...? moja sro napríklad okrem internetu a paušálu za mobil, nemá žiadne iné priebežné náklady... a tieto položky platí pravdupovediac pomaly každý občan SR, či je alebo nie je podnikateľ...
nič ti nebráni mať sro (ty ako konateľ a niekto z rodiny ako vlastník...), a ak by si sa ocitol na upsvare, tak túto previesť, na otca, mamu, brata a pod, zapísať sa na upsvare a začať s príspevkom odznova...
Paula
06.04.12,16:15
Je mimo oblasť môjho chápania, ako tento človek robí poradcu...alebo sa tu vlastne iba školí na to svoje budúce poradenstvo :cool:
poradcapriprojektoch
06.04.12,16:28
paula to by si sa divila...ja som nikde netvrdil ,že som odborník do všetkých zákonov a že viem všetko,nič v zlom,ale mám pocit ,že keď človek chce niečo vedieť tak tu ľudia začnú útočiť namiesto toho,aby poradili k veci.Za rady ďakujem,už som to vyriešil
poradcapriprojektoch
06.04.12,16:29
a mimochodom,kedysi táto porada slúžila aj Vám ľudia,tak sa láskavo uvedomte ...takých ľudí čo si myslia že zjedli všetku múdrosť sveta je na planéte plno...mimochodom,dá sa to robiť na zmluvu o dielo,takže tie tvrdenia od pár ľudí boli dosť od veci...
Paula
06.04.12,16:33
tak mimochodom, prečo tu ostatných skúšaš ako v škôlke...pekný večer prajem
KEJKA
06.04.12,16:37
nevyznieva hlúpo, ale vysoko špekulatívne.............aj ked tvrdíš iné, najradšej by si bral "legálne" čisté peniaze bez zdanenia, bez odvodov. Hm, to by sme chceli všetci. Aj ked nie sme asi poradcovia tvojho formátu, na rozdiel od teba si uvedomujeme, že v tomto štáte platí istá legislatíva a snažíme sa síce pohybovať v rámci nej, a súčasne vyťažiť maximum možného.
na tvoje podotázky:
áno ZoD môže byť, dokonca aj príkazná zmluva môže byť. Ty na jednej strane - OK, ale na druhej strane kto?
občan?, radíš predsa nepodnikateľom, resp. nádejným podnikateľom, či? Ešte keby to oni mali ako zriaďovacie výdavky, hm.
ak nájdeš protistranu, ktorá s tebou spíše = podpíše ZoD, alebo príkaznú zmluvu, tak OK. A to myslíš, že sa odvodom vyhneš?
ZoD - odmena spadá do VZ pre ZP
príkazná zmluva s občanom sa minimálne zdaňuje príkazcom a ešte si bude musieť obhájiť, že nejde o závislú činnosť.

keď to KEJKA tak to zosumarizuješ,tak vyznie môj postoj nad mieru hlúpo,napriek tomu mám na tie postoje bohužiaľ dôvody....:(
v tomto štáte chce človek žiť legálne a nemôže....ja som sa v zadaní pýtal na zmluvu o dielo,
ja som nenašiel nič,prečo by tá zmluva mohla byť zlá,keď som ja fyzická osoba,a dotyčný živnostník.
dokonca aj príkazná zmluva by podľa môjho názoru mohla na toto pasovať ,ak sa nemýlim,aj bez toho aby som mal živnosť.

Váš názor?
poradcapriprojektoch
06.04.12,16:58
nie,nie Kejka,toto asi bolo pochopené zle.samozrejme,podnikateľské zámery pre úpsvar a pod som tiež už riešil,ale to nieje moja hlavná činnosť....ja riešim skôr poradenstvo z obchodnej oblasti....poradenstvo pri reštrukturalizácie predajne,know-how pre predaj tovaru a služieb ,aplikácia vernostných programov pre zákazníkov ,poradenstvo pri hľadaní výhodnejších dodávateľov,hľadanie skutočných a priamych odberateľov a pod....viac-menej už živnostníkom ktorý živnosť majú,ale po obchodnej-predajnej stránke buď ešte niesú úplne spokojný alebo hľadajú iné cesty,pretože "kríza" skutočne funguje a firmy majú menšie obraty,alebo drahých dodávateľov a ....sem-tam aj začínajúcim ale to minimálne...čo sa týka príkaznej zmluvy ,obhájiť si že to nieje závislá činnosť ,nieje také ťažké pretože ja to riešim doslova jednorázovo.čo sa týka odvodov,máš pravdu,ale ako hovoríš v tomto štáte platí istá legislatíva a vyhnúť sa všetkému nedá....
KEJKA
06.04.12,18:44
na tieto iné vymenované činnosti ZoD, resp, príkazná zmluva je možná .- závisí od ochoty druhej strany.