slavuska
05.04.12,10:37
Prosím Vás aká je lehota na právo odpočítania DPH? Niekedy to bolo 12 mesiacov maximálne. Platí to ešte stále? Konkrétne ide o to, že teraz som dostala faktúru z januára roku 2010. Tkaže daňový doklad mám v ruke až teraz.
Ďakujem za odpovede.
rosario
05.04.12,10:24
Akurát som si to pozerala. §51 ods.2 má 3 vety:
- v prvej sa píše o.i.že platiteľ vykoná odpočítanie dane najneksôr v poslednom zdaňovacom období kalenárneho roka, v kt.právo na odpočítanie dane vzniklo, ak má doklad
- v druhej, že ak platiteľ nemá doklad do lehoty na podanie daňového priznania za posledné zdaňovacie obdobie kalendárneho roka v kt. právo na odpočítanie vzniklo, platiteľ vykoná odpočítanie v tom zdaňovacom obdobím v kt.doklad dostane.
- Lenže potom príde veta tretia, kde sa píše , že platiteľ vykoná odpočítanie dane najneksôr v poslednom zdaňovacom období kalenárneho roka, v kt.právo na odpočítanie dane vzniklo. A tu neviem: kedže právo na odpočítanie vzniká dňom vzniku daňovej povinnosti a nikde sa nepíše o tom (teda aspoň som to nevidela), že by sa v takomto prípade mohol považovať za deň, kedy vzniklo právo na odpočítanie aj deň resp.obdobie, v ktorom platiteľ dostal doklad, povedala by som, že tretia veta odporuje druhej a vlastne si nikdy nemoze odpočítať daň v ďalšom kalendárnom roku. Lenže načo by tam bola potom tá druhá veta?
slavuska
05.04.12,10:37
toto mám preštudované... treba čítať aj písmenká ktorých sa to týka... takže prvá a druhá veta sa týka §49 ods. 2 -a,c,d, a tretia veta sa týka písmenka B.
rosario
05.04.12,11:12
Tja, ešteže som sem napísala, ja som si študovala aj tie písmenka, a to b) mi akosi uniklo. :o Takže vďaka za upozornenie.
slavuska
10.04.12,07:24
Prosím Vás aká je lehota na právo odpočítania DPH? Niekedy to bolo 12 mesiacov maximálne. Platí to ešte stále? Konkrétne ide o to, že teraz som dostala faktúru z januára roku 2010. Tkaže daňový doklad mám v ruke až teraz.
Ďakujem za odpovede.


POSUVAM.. nikto nevie?
Tweety
10.04.12,07:29
Prosím Vás aká je lehota na právo odpočítania DPH? Niekedy to bolo 12 mesiacov maximálne. Platí to ešte stále? Konkrétne ide o to, že teraz som dostala faktúru z januára roku 2010. Tkaže daňový doklad mám v ruke až teraz.
Ďakujem za odpovede.Odpovedané ti bolo už v druhom príspevku, treba aj čítať.
Ak si fa dostala od dodáv. až teraz, až teraz Ti vzniklo právo na odpočet dph.
slavuska
10.04.12,07:30
Takže žiadna lehota 12 mesačná už neexistuje? Jedná sa totiž o dosť vysokú sumu.
Tweety
10.04.12,07:34
Takže žiadna lehota 12 mesačná už neexistuje? Jedná sa totiž o dosť vysokú sumu.Študovala si príslušné znenie Zákona o dph?
Asi nie. Inak by ti bolo jasné, že patí toto:
§ 51
Uplatnenie práva na odpočítanie dane


(1) Právo na odpočítanie dane podľa § 49 môže platiteľ uplatniť, ak

a) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. a) má faktúru od platiteľa vyhotovenú podľa § 71,
b) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) je daň uvedená v záznamoch podľa § 70,
c) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. c) má faktúru od dodávateľa z iného členského štátu a v prípade premiestnenia tovaru platiteľa z iného členského štátu do tuzemska doklad o premiestnení tovaru,
d) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. d) má dovozný doklad potvrdený colným orgánom, v ktorom je platiteľ uvedený ako príjemca alebo dovozca.

(2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo písm. d) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom uplatňuje právo na odpočítanie dane, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Ak platiteľ nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d) do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za posledné zdaňovacie obdobie kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo.

(3) Ak je účtovným obdobím platiteľa hospodársky rok, na účely odseku 2 sa kalendárnym rokom rozumie hospodársky rok.

(4) Odpočítanie dane platiteľ vykoná tak, že od celkovej výšky dane za príslušné zdaňovacie obdobie odpočíta celkovú výšku odpočítateľnej dane za príslušné zdaňovacie obdobie.
slavuska
10.04.12,07:36
Bože, jasné že som to čítala. Už aj ľutujem že som sa vôbec odvážila niečo opýtať.... Zlý začiatok týždňa?
Tweety
10.04.12,07:38
Bože, jasné že som to čítala. Už aj ľutujem že som sa vôbec odvážila niečo opýtať.... Zlý začiatok týždňa?
Pre mňa určite nie.:) ALe inak, ako tak, sa reagovať nedá, ak takú triviálnu otázku položí daňový poradca. A prepáč, že som vôbec odpovedala.