juber
09.02.06,08:23
Dnes nas zamestnavatel dal fukat zamestnancom a zistil, ze mali vypite... Ja mam teraz napisat upozornenie(na zaklade coho im budu zadrzane premie), ktore budu podpisovat, ale nemozem najst v ZP nejaky §, ktory hovori o poziti alkoholu na pracovisku. Nasiel som len Zakon o bezpecnosti a ochrane zdravia pri praci(c.330/1996Z.z.) §14 ods.1) pism. j). Za odpoved DAKUJEM.
Veronika R
09.02.06,07:40
Nechápem, kde chceš v zákonniku práce nájsť § na alkohol. Ale podľa zákona máš právo dať zamestnancom upozornenie na porušenie pracovnej disciplíny.

1. Ako § by som možno použila § 84 ZP - Pracovný poriadok. Pokiaľ ho zamestnávateľ má, zamestnanec s ním mal byť oboznámený. My v ňom máme upravené donášanie a požívanie alkoholu na pracovisku. Tam máme aj určené, aký postih je za prípadne zistenie daných skutočnosti.

2. Ak nemáte pracovný poriadok a danú skutočnosť upravenú dal by sa ešte použiť § 81 Základné povinnosti zamestnanca podľa písm. c). Tam sa da napísať, že porušili zákon o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci požívaním alkoholu na pracovisku.
Fany
09.02.06,07:45
Na to by ste mali mať aj vypracovaný vnútorný poriadok firmy, kde sa uvádza zákaz alkoholu a prípadné následky. Ale je to aj zo zákona § 81, 148,, ale aj spomínaný zákon o bezpečnosti práce.
Peterka
09.02.06,07:45
Napíš že býva dobrým zvykom, že na pracovisku nepoužívajú alkoholické nápoje, lebo ako je lekársky potvrdené znižujú schopnosť kvalitne vykonávať prác.
Vážne, všetko nemôže byť napísané v ZP ale je to jasné porušenie pracovnej disciplíny a povinnosti zamestnanca a to už v ZP je.
dana9
09.02.06,08:56
Požitie alkoholu sa považuje za porušenie pracovnej disciplíny, a to aj podľa názoru slovenských súdov. Konkrétne ide o neschopnosť zamestnanca vykonávať prácu v dôsledku požitia alkoholických nápovjov, pre ktoré ho pri nastúpení do práce nepripustili vykonávať prácu. Znamená to, že zamestnanec porušil svoju základnú povinnosť uvedenú v § 81 písm. b) ZP.