Vlastimil Gazdik
05.04.12,13:28
Dobry chcem sa informovat ohladom nepravidelnej osobnej dopravy.Plati novy zakon je teraz je už len bud autobusova doprava alebo taxi služba.Akou zivnostou je mozne nahradit nepravidelnu osobnu prepravu ked ze preprava nie je pravidelna a neoplati sa vybavovat taxi sluzbu. alebo ako definovat tuto sluzbu.:rolleyes:
driver100
05.04.12,12:36
Však si si sám odpovedal.Buď taxi,alebo bus.Ešte je jedna doprava a to vlastná firemná,buď vozíš svojich zamestnancov,alebo materiál+výrobky sebe,alebo od seba.A inak taxi je tiež nepravidelná doprava.
Economic
05.04.12,14:04
Však si si sám odpovedal.Buď taxi,alebo bus.Ešte je jedna doprava a to vlastná firemná,buď vozíš svojich zamestnancov,alebo materiál+výrobky sebe,alebo od seba.A inak taxi je tiež nepravidelná doprava.


Vyhláška 124/2012
Soňula
27.04.12,07:46
Dnes sa mi dostalo do uší, že tento nový zákon o cestnej doprave vlastne " prinúti" dopravcov-SZČO aby sa zapísali do obchodného registra a tým pádom majú povinnosť viesť podvojné účtovníctvo. viete o tomto niečo? Ďakujem.
Zita5
27.04.12,07:49
Soňula
27.04.12,07:50
Soňula
27.04.12,07:59
Niak sa v tom neviem zorientovať. teraz mi volal jeden známi, že si už vážne vybavuje zapis do obchodneho registra / za poplatok/, ale ako bude vies to účtovníctvo-ešte nevie. Je to " chalan", čo jazdí na kamione, popri tom si zháńa prepravy, ešte bude zháňať a vyplácať novú učtovníčku, lebo na podvojné účtovníctvo si sám netrúfa....
Zita5
27.04.12,08:00
A čo potom SZČO ktorý má predmet činnosti .....

Cestná motorová doprava vykonávaná osobnými vozidlami do 9 miest na sedenie

Naši poslanci dokážu spraviť riadny chaos v zákonoch ....
Žabinka
27.04.12,08:08
Ja len na okraj mimotemy pridám jeden vtip:
Psychiater hovorí pacientovi:
- Tak vy hovoríte, že žijete na Slovensku, a ste celkom spokojný.. Hm, zaujímavá diagnóza, taká ešte nebola u nás zaznamenaná..
Zita5
27.04.12,08:12
Niak sa v tom neviem zorientovať. teraz mi volal jeden známi, že si už vážne vybavuje zapis do obchodneho registra / za poplatok/, ale ako bude vies to účtovníctvo-ešte nevie. Je to " chalan", čo jazdí na kamione, popri tom si zháńa prepravy, ešte bude zháňať a vyplácať novú učtovníčku, lebo na podvojné účtovníctvo si sám netrúfa....

Soňula prečítaj si presne znenie, či vôbec je on povinný sa zapísať do OR

§ 5
Povolanie prevádzkovateľa cestnej dopravy
(1) Ak ďalej nie je ustanovené inak, vykonávať povolanie prevádzkovateľa vnútroštátnej dopravy13) môže podnik14) na základe povolenia udeleného podľa tohto zákona a osobitného predpisu; povolenie sa udeľuje na desať rokov. Postup udeľovania, pozastavenia platnosti a odnímania povolenia ustanovuje osobitný predpis.15)

(2) Prevádzkovať medzinárodnú dopravu v členských štátoch môže prevádzkovateľ cestnej dopravy, ktorý má udelenú licenciu Spoločenstva podľa osobitných predpisov.16)

(3) Prevádzkovateľ cestnej dopravy podľa odseku 1 alebo 2 sa zapisuje do obchodného registra s predmetom činnosti podľa obsahu povolenia alebo licencie Spoločenstva.

(4) Odseky 1 a 2 sa nevzťahujú na prevádzkovanie taxislužby a na cestnú dopravu prevádzkovanú podnikmi podľa osobitných predpisov.17)

(5) Odsek 1 sa nevzťahuje ani na prevádzkovateľa nákladnej dopravy vo vnútroštátnej doprave, ktorý poskytuje len tieto dopravné služby:
a) rozvoz tovaru výlučne na účely miestneho zásobovania obyvateľstva vrátane miestnych trhovísk do vzdialenosti 50 km,
b) prepravu osív, hnojív, krmív, poľnohospodárskych strojov a úrody na účely ich použitia alebo spracovania v poľnohospodárskej výrobe vrátane prepravy živých zvierat z fariem na bitúnky, krmív na kŕmenie hospodárskych zvierat a zberu mlieka a mliečnych výrobkov z fariem na spracovanie a spätnú prepravu kontajnerov na mlieko,
c) odvoz živočíšneho odpadu na zneškodnenie do kafilérií; to neplatí, ak ide o infekčný odpad, na ktorý sa vzťahujú pravidlá o preprave nebezpečných vecí,
d) nekomerčnú prepravu humanitárnej pomoci a pomoci obyvateľstvu v núdzových situáciách, najmä pri živelných pohromách, priemyselných haváriách a iných obdobných udalostiach,
e) komerčnú prepravu pre ozbrojené sily, ozbrojené bezpečnostné zbory a civilnú ochranu obyvateľstva, ak sa preprava uskutočňuje na základe ich objednávky na plnenie ich úloh a po celý čas prepravy pod ich kontrolou,
f) zber a odvoz komunálneho odpadu a prepravy súvisiace s jeho ukladaním a zneškodňovaním na skládkach alebo v spaľovniach, alebo
g) prepravy vecí vozidlami s najväčšou prípustnou celkovou hmotnosťou neprevyšujúcou 3 500 kg.

Soňula treba dobre preštudovať, či sa no vzťahuje aj na Tebou menovaného.
zalobaba
27.04.12,08:16
je to tak, ako píšeš, povinnosť zapísať sa do OR a viesť podvojné účtovníctvo majú nielen dopravcovia SZČO ale aj taxikári
Soňula
27.04.12,08:16
Sama neviem, čo budem robiť ja osobne, pretože vediem jednoduché účto pár dopravcom, teraz neviem, či fakt mám sa prihlásiť na niaky kurz podvojného účtovníctva, či toto všetko nieje opäť planý poplach a všetko sa bude riešiť za pochodu? Mne to pripadá zase len o peniazoch/ poplatky za zápis, za zápis zmeny, nový soft, náklady za kurz PO..../ a o zbytočnej byrokracii, ale v dnešnej dobe sú to už "normálne" veci...
Zita5
27.04.12,08:22
Sama neviem, čo budem robiť ja osobne, pretože vediem jednoduché účto pár dopravcom, teraz neviem, či fakt mám sa prihlásiť na niaky kurz podvojného účtovníctva, či toto všetko nieje opäť planý poplach a všetko sa bude riešiť za pochodu? Mne to pripadá zase len o peniazoch/ poplatky za zápis, za zápis zmeny, nový soft, náklady za kurz PO..../ a o zbytočnej byrokracii, ale v dnešnej dobe sú to už "normálne" veci...

Treba v prvom rade zatelefonovať na živnostenský úrad.Ja by som to ako prvé spravila ...ovšem, pokiaľ majú tie správne info .
Soňula
27.04.12,08:29
Soňula prečítaj si presne znenie, či vôbec je on povinný sa zapísať do OR

§ 5
Povolanie prevádzkovateľa cestnej dopravy


(1) Ak ďalej nie je ustanovené inak, vykonávať povolanie prevádzkovateľa vnútroštátnej dopravy13) môže podnik14) na základe povolenia udeleného podľa tohto zákona a osobitného predpisu; povolenie sa udeľuje na desať rokov. Postup udeľovania, pozastavenia platnosti a odnímania povolenia ustanovuje osobitný predpis.15)

(2) Prevádzkovať medzinárodnú dopravu v členských štátoch môže prevádzkovateľ cestnej dopravy, ktorý má udelenú licenciu Spoločenstva podľa osobitných predpisov.16)

(3) Prevádzkovateľ cestnej dopravy podľa odseku 1 alebo 2 sa zapisuje do obchodného registra s predmetom činnosti podľa obsahu povolenia alebo licencie Spoločenstva.

(4) Odseky 1 a 2 sa nevzťahujú na prevádzkovanie taxislužby a na cestnú dopravu prevádzkovanú podnikmi podľa osobitných predpisov.17)

(5) Odsek 1 sa nevzťahuje ani na prevádzkovateľa nákladnej dopravy vo vnútroštátnej doprave, ktorý poskytuje len tieto dopravné služby:
a) rozvoz tovaru výlučne na účely miestneho zásobovania obyvateľstva vrátane miestnych trhovísk do vzdialenosti 50 km,
b) prepravu osív, hnojív, krmív, poľnohospodárskych strojov a úrody na účely ich použitia alebo spracovania v poľnohospodárskej výrobe vrátane prepravy živých zvierat z fariem na bitúnky, krmív na kŕmenie hospodárskych zvierat a zberu mlieka a mliečnych výrobkov z fariem na spracovanie a spätnú prepravu kontajnerov na mlieko,
c) odvoz živočíšneho odpadu na zneškodnenie do kafilérií; to neplatí, ak ide o infekčný odpad, na ktorý sa vzťahujú pravidlá o preprave nebezpečných vecí,
d) nekomerčnú prepravu humanitárnej pomoci a pomoci obyvateľstvu v núdzových situáciách, najmä pri živelných pohromách, priemyselných haváriách a iných obdobných udalostiach,
e) komerčnú prepravu pre ozbrojené sily, ozbrojené bezpečnostné zbory a civilnú ochranu obyvateľstva, ak sa preprava uskutočňuje na základe ich objednávky na plnenie ich úloh a po celý čas prepravy pod ich kontrolou,
f) zber a odvoz komunálneho odpadu a prepravy súvisiace s jeho ukladaním a zneškodňovaním na skládkach alebo v spaľovniach, alebo
g) prepravy vecí vozidlami s najväčšou prípustnou celkovou hmotnosťou neprevyšujúcou 3 500 kg.

Soňula treba dobre preštudovať, či sa no vzťahuje aj na Tebou menovaného.

Podľa tohto sa to vzťahuje aj na môjho známeho, ale aj na mňa osobne....ešte som nenašla, ohľadom toho podvojného účta, či ho viesť za tento rok, či od budúceho, no budem si to musieť zistiť.......hádam to niak zvládnem. Ďakujem za reakciu...
Zita5
27.04.12,08:48
V záverečných ustanoveniach zákona 56 z 31. januára 2012 o cestnej doprave nie je zmienka o OR ani stanovený termín , ale pre činnosť20.2
Cestná motorová doprava vykonávaná osobnými vozidlami do 9 miest na sedenie(ktorá sa už nenachádza vo voľných živnostiach ) som našla

PIATA ČASŤ
ZÁVEREČNÉ USTANOVENIA
§ 56
Prechodné ustanovenia
....
....

(8) Preukazy vodiča sa zavedú postupne; vodič vozidla
taxislužby je povinný ho mať od 4. decembra 2013.

(9) Taxametre umožňujúce tlač potvrdenia o zaplatení
cestovného musia byť vo vozidle taxislužby umiestnené
od 1. januára 2014.

(10) Prevádzkovanie osobnej dopravy, ktorá je podľa
tohto zákona autobusovou dopravou (§ 8), vozidlami
s obsaditeľnosťou najviac deväť osôb vrátane vodiča je
od 1. januára 2014 taxislužbou.


Doplnila som aj Vyhlášku 124/2012
zalobaba
27.04.12,08:54
Ešte dávam do pozornosti, že všetky Osvedčenie zodpovedných zástupcov vydané pred r. 2003 pre predmety podnikania súvisiace s dopravou, sú podľa súčasnej legislatívy neplatné a požaduje sa opätovné vykonanie skúšok.
Žabinka
27.04.12,08:58
Ja by som sa neunáhlila, to, čo platí dnes, nemusí platiť aj zajtra, máme skúsenosti s posúvaním platností, novelizáciami,.. ( napr. registr. pokladne, zdravotné odvody z prenájmu, elektronické podávanie, atď.) Neviem, prečo sa u nás na Slovensku šije všetko horúcou ihlou, potom sa zistí, že to nie je dobré, ale občan, vyznaj sa..
zalobaba
27.04.12,09:03
Ja by som sa neunáhlila, to, čo platí dnes, nemusí platiť aj zajtra, máme skúsenosti s posúvaním platností, novelizáciami,.. ( napr. registr. pokladne, zdravotné odvody z prenájmu, elektronické podávanie, atď.) Neviem, prečo sa u nás na Slovensku šije všetko horúcou ihlou, potom sa zistí, že to nie je dobré, ale občan, vyznaj sa..


Toto však nie je nič unáhlené, je to zosúlaďovanie našej legislatívy s legislatívou EU. To, že to naši úradníci nestihli lepšie pripraviť ani počas 2-ročného prechodného obdobia, ktoré skončilo 04.12.2011, je druhá vec.
Zita5
27.04.12,09:22
A čo potom SZČO ktorý má predmet činnosti .....

Cestná motorová doprava vykonávaná osobnými vozidlami do 9 miest na sedenie

Naši poslanci dokážu spraviť riadny chaos v zákonoch ....


Nakoľko som v zákona našla aj ...


DRUHÁ ČASŤ
PREVÁDZKOVANIE JEDNOTLIVÝCH DRUHOV
CESTNEJ DOPRAVY

§ 8
Osobná doprava

(1) Prevádzkovať osobnú dopravu možno ako autobusovú
dopravu alebo ako taxislužbu.

(2) Autobusovú dopravu možno prevádzkovať ako
pravidelnú, osobitnú pravidelnú alebo príležitostnú.31)

(3) Prevádzkovať autobusovú dopravu možno len
autobusmi alebo autokarmi. Prevádzkovanie osobnej
dopravy podľa odseku 1 vozidlami s obsaditeľnosťou
najviac deväť osôb vrátane vodiča je prevádzkovaním
taxislužby.


Z toho usudzujem , že mnou vyššie uvedená podnikateľská činnosť je Taxislužba .
Zita5
27.04.12,10:28
20.2
Cestná motorová doprava vykonávaná osobnými vozidlami do 9 miest na sedenie z Voľných živností už vypadla .
sjsoul99
05.05.12,07:32
Dobrý deň
potrebujem poradiť.
Mám v pláne založiť s.r.o., ktorá da bude zaoberať prepravou osôb. Pred 1.3.2012 išlo o prepravu osôb vozidlami do 9 miest. Od 1.3.2012 je to taxislužba. Aký je presný postup? Spíšem spoločenskú zluvu a podám žiadosť na krajský úrad pre cestnú dopravu alebo musím najprv ísť na živnostenský. Neviem kto mi vydá IČO?
Economic
05.05.12,07:47
Dobrý deň
potrebujem poradiť.
Mám v pláne založiť s.r.o., ktorá da bude zaoberať prepravou osôb. Pred 1.3.2012 išlo o prepravu osôb vozidlami do 9 miest. Od 1.3.2012 je to taxislužba. Aký je presný postup? Spíšem spoločenskú zluvu a podám žiadosť na krajský úrad pre cestnú dopravu alebo musím najprv ísť na živnostenský. Neviem kto mi vydá IČO?

1. Spíšeš zakladateľskú listinu a všetky potrebné dokumenty k založeniu sro.
2. IČO ti pridelí živnostenský úrad, ak budeš mať aj iný predmet ako len taxislužbu.
3. Na živnostenskom ti vydajú Osvedčenie na iné predmety, ktoré budeš chcieť mať v predmete podnikania
4. Krajský úrad ti vydá Povolenie na vykonávanie taxislužby po splnení zákonných podmienok. Tie si zisti na príslušnom KÚ, je toho dosť...
sjsoul99
05.05.12,10:19
Postup ak mám aj iný predmet podnikania viem. Al ekto vydá IČO ak nemám iný predmet podnikania ako taxi?
sjsoul99
11.05.12,05:45
nikto nevie?
Economic
11.05.12,05:55
štatistický úrad
sroservis
11.05.12,06:46
Podľa informácii na stránke štatistického úradu, by sa o pridelenie IČO mal postarať úrad (krajský úrad dopravy), na ktorý si podávate žiadosť o vydanie povolenia (alebo licencie na medzinar. dopravu).

http://portal.statistics.sk/showdoc.do?docid=1462

Odporúčam však informovať sa na KÚD, či k žiadosti máte prideliť žiadosť aj o pridelenie IČO (je tiež na stránke štatistického úradu).
Anna BB
18.11.12,11:07
FO prevádzkuje medzin.nákladnú dopravu na základe konces.listiny a vedieme JU. Zákon č.56 z 31.1.2012 § 5 odst.3 hovorí, že sme povinní zaregistrovať sa do obchodného registra, a od 1.1.2013 viesť PU. Zostáva to prosím Vás v platnosti? Nebol stanovený odklad platnosti zákona, ktorý som nezaregistrovala?
Môj klient mi totiž tvrdí, že nie je povinný registrovať sa v OR a viesť PU, takže som z toho vykolajená. Ďakujem za všetky reakcie a podnety.
Economic
18.11.12,12:16
FO prevádzkuje medzin.nákladnú dopravu na základe konces.listiny a vedieme JU. Zákon č.56 z 31.1.2012 § 5 odst.3 hovorí, že sme povinní zaregistrovať sa do obchodného registra, a od 1.1.2013 viesť PU. Zostáva to prosím Vás v platnosti? Nebol stanovený odklad platnosti zákona, ktorý som nezaregistrovala?
Môj klient mi totiž tvrdí, že nie je povinný registrovať sa v OR a viesť PU, takže som z toho vykolajená. Ďakujem za všetky reakcie a podnety.

Tvoj klient nemá pravdu. Do OR je povinný sa zapísať a viesť PÚ.
zalobaba
18.11.12,13:01
FO prevádzkuje medzin.nákladnú dopravu na základe konces.listiny a vedieme JU. Zákon č.56 z 31.1.2012 § 5 odst.3 hovorí, že sme povinní zaregistrovať sa do obchodného registra, a od 1.1.2013 viesť PU. Zostáva to prosím Vás v platnosti? Nebol stanovený odklad platnosti zákona, ktorý som nezaregistrovala?
Môj klient mi totiž tvrdí, že nie je povinný registrovať sa v OR a viesť PU, takže som z toho vykolajená. Ďakujem za všetky reakcie a podnety.


Zmätok....medzinárodnú nákladnú cestnú dopravu nikdy nebolo možné prevádzkovať na základe koncesie; na základe koncesie sa prevádzkovala iba vnútroštátna nákladná cestná doprava. To však nemení nič na povinnosti tvojho klienta zapísať sa do OR a prejsť na vedenie PU.
Anna BB
18.11.12,14:39
Ekonomic a zalobaba ďakujem Vám obom za promptnú odpoveď, s tou medzin.dopravou máte pravdu, máme povolenie. Ešte raz ďakujem.
Jajina
19.11.12,05:45
My sme sa informovali na KÚ dopravy, zákon sa síce nezmenil, ale pokutovať dopravcov za to , že sa nezapíšu do OR nebudú, lebo zákon pripomienkovali a chcú jeho zmenu a úpravu tohto rozhodnutia do pôvodného stavu. My zatiaľ čakáme zo zápisom.
Soňula
26.11.12,07:04
Ahojte, máte niečo "nové" ohĺadom tohto zákona? My plánujeme prejsť na PÚ od nového roka, ale zatiaľ tiež čakáme, čo bude. Ako neviem si to predstaviť v praxi, či budeme hĺadať niaku učtovnícku firmu, ktorá bude účtovníctvo spracovavať , ja budem vystavovať len faktúry a objednávky...myslím, že to bude riadny chaos v januári, ale nedá sa na to pripraviť vopred, keď sama neviem, ako to bude.
Economic
26.11.12,07:55
Prečo čakať ? Je v príprave novela zákona ? Ak nie je, tak zákon platí a treba sa prispôsobovať teraz a nie čakať.
Soňula
27.11.12,07:25
Prečo čakať ? Je v príprave novela zákona ? Ak nie je, tak zákon platí a treba sa prispôsobovať teraz a nie čakať.

Mne sa to nezdá takto jednoznačné, ovplyvnil ma príspevok č.30. Už veľa vecí sa zmenilo na poslednú chviľu. Uvidím, ako to dopadne, myslím, že je dosť dopravcov, ktorý prechod z JU do PU budú musieť od nového roka riešiť....U nás sa zatiaľ nič nerieši, takže až v januári.
Jajina
28.11.12,10:18
Nechcem nikoho zavádzať ani ovplyvňovať. Podelila som sa len s osobnou skúsenosťou (viď.príspevok č.30)
Obnovujeme si povolenie na medzinárodnú nákl.prepravu, ktorého platnosť nám končí.
Na KÚ dopravy nám povedali, že do 15.12.2012 sa nám vyjadria, či sa máme zapísať aj do OR.
Potom budem informovať.
martina2006
28.11.12,10:34
Ja robím účtovníctvo szčo - medzinárodná doprava. SZČO bol vybavovať povolenie, ktorého platnosť končí a tiež mu povedali, aby ešte so zápisom do OR počkal.
Len či potom stihneme urobiť zápis do OR, keď nám dajú vedieť napr. toho 15.12.
Soňula
29.11.12,06:10
To som zvedavá, ako sa vyjadria. Budem čakať....
va1ke
05.12.12,13:02
Dobrý deň, chcem sa len informovať. Mám taký istý problém s dopravcom ktorý si bol vybavovať povolenie (predlžovať) a povedali mu že sa musí zapísať do OR. Povolenie mu vydajú o 10 dní. Rozmýšlam nad tým, že či ak sa zapíše do OR v januári 2013 nestačilo by začať viesť PU až od 1.1.2014?
Economic
05.12.12,13:05
Môžeš teraz v decembri podať Návrh na zápis s tým, aby ťa zapísali k 1. 1. 2013.
Pri využití elektronického podania ušetríš 50% na súdnom poplatku. Nemusíš vlastniť ZEP, stačí keď Návrh podáš prostredníctvom niekoho, kto takúto službu poskytuje. Aj vtedy vieš ušetriť slušné peniaze.
Jajina
13.12.12,07:03
Na KÚ dopravy nám odsúhlasili, že nám povolenie na dopravu bez problému vydajú aj bez zápisu do OR.
Nedodržanie nového zákona o doprave moc neriešia.
Ale upozornili nás, že väčší problém môžeme mať s DÚ.
Nedodržanie jedného zákona nevylučuje pokutu nedodržania iného zákona!
Neostáva nič iné ako OR.... najlepšie aj s s.r.o. !
Economic
13.12.12,07:28
Na KÚ dopravy nám odsúhlasili, že nám povolenie na dopravu bez problému vydajú aj bez zápisu do OR.
Nedodržanie nového zákona o doprave moc neriešia.
Ale upozornili nás, že väčší problém môžeme mať s DÚ.
Nedodržanie jedného zákona nevylučuje pokutu nedodržania iného zákona!
Neostáva nič iné ako OR.... najlepšie aj s s.r.o. !


Opýtaš sa desiatich úradníkov, pochybujem že by ti dali aspoň dvaja zhodnú odpoveď. Tu si každý zákony vysvetľuje po svojom.
Ja osobne by som urobila tak, aby to bolo v súlade so zákonom. Čo treba zapísať, treba dať zapísať... Ak je výhodnejšia SRO, založiť SRO.... Môj názor.
magnummodry
14.12.12,14:49
Zdravim , tiež riešime či sa mame zapisat do OR alebo nie, podnikame oo roku 2006 mame zivnostensky , koncesiu aj spoločenstvo platne do roku 2015. Nevieme ako si mame spravne vyložit ten novy zakon, a ak sa registrovat tak do kedy????
tiež sme uvažovali nad možnostou zapisat sa v priebehu roku 2013 a podla zakona o učtovnictve nam to vychadza prejst na podvojne až v roku 2014, bolo by to tak možne??,,
Economic
14.12.12,15:06
Zdravim , tiež riešime či sa mame zapisat do OR alebo nie, podnikame oo roku 2006 mame zivnostensky , koncesiu aj spoločenstvo platne do roku 2015. Nevieme ako si mame spravne vyložit ten novy zakon, a ak sa registrovat tak do kedy????
tiež sme uvažovali nad možnostou zapisat sa v priebehu roku 2013 a podla zakona o učtovnictve nam to vychadza prejst na podvojne až v roku 2014, bolo by to tak možne??,,

Zákon je platný. Podnikateľ by mal byť zapísaný a viesť PÚ. Ideálne riešenie dať sa zapísať k 1. 1. 2013. Mám informáciu, že predĺženie povolenia nie je možné, ak podnikateľ nie je zapísaný do OR. Záleží na Vás ako sa rozhodnete.
Ja som tento týždeň dávala zapisovať 2 klientov, úspešne to prešlo pri polovičnom súdnom poplatku. Budú pripravení....
Pri otázke, že kedy sa dať zapísať mi bola daná odpoveď hneď.
Silkov
29.12.12,16:50
Ostáva nám posledný pracovný deň 31.12.2012. Podnikateľ FO podnika v medzinárodnej doprave, ale má aj inú podnik. činnosť. Kdesi sme sa dočítali, že sa mal do OR zapísať spätne od 1.3.2012. Ak zápis môže vykonať od 1.1.2013 tak pri dvoch rozličných činností nebude lepšie byť s.r.o??? Ďakujem
Economic
29.12.12,16:52
Ostáva nám posledný pracovný deň 31.12.2012. Podnikateľ FO podnika v medzinárodnej doprave, ale má aj inú podnik. činnosť. Kdesi sme sa dočítali, že sa mal do OR zapísať spätne od 1.3.2012. Ak zápis môže vykonať od 1.1.2013 tak pri dvoch rozličných činností nebude lepšie byť s.r.o??? Ďakujem

To si musí on vyhodnotiť so svojou účtovníčkou, či to bude vhodnejšia forma alebo nie. jedno je isté, ako FO zodpovedá celý svojim majetkom.
Ja osobne zastávam názor, určite vhodnejšia forma je SRO.
Silkov
29.12.12,17:09
Musí sa do OR zapísať od 1.3.2012 spätne?
Economic
29.12.12,17:49
Musí sa do OR zapísať od 1.3.2012 spätne?

To nie je ani technicky ani reálne možné spätne sa dať zapísať, len k aktuálnemu kalendárnemu dátumu.
Pri elektronickom podaní návrhu sa dá ušetriť na súdnom poplatku.
Silkov
29.12.12,20:14
Ak by si zakladal sro tak potrebuje zakladateľskú listinu+ poplatok + 5000 vklad - zapísať do OR. Potom do 30 dní zapísať na DÚ. Ak by ostal FO a podľa nového zákona o cestnej doprave, ktorý je platný od 1.3.2012 čo potrebuje dokladovať? aké poplatky?Čo stihne urobiť a čo ako prvé má urobiť ešte v pracovný deň 31.12.2012?!
Economic
30.12.12,07:45
Ak by si zakladal sro tak potrebuje zakladateľskú listinu+ poplatok + 5000 vklad - zapísať do OR. Potom do 30 dní zapísať na DÚ. Ak by ostal FO a podľa nového zákona o cestnej doprave, ktorý je platný od 1.3.2012 čo potrebuje dokladovať? aké poplatky?Čo stihne urobiť a čo ako prvé má urobiť ešte v pracovný deň 31.12.2012?!

Na zápis FO do OR potrebuje doložiť : Osvedčenie o živnostenskom oprávnení, (veľa ľudí má ešte platné koncesné listiny) Po prípade iné povolenie na vykonávanie svojej činnosti či už na dopravu alebo iné predmety. K miestu podnikania potrebuje nájomnú zmluvu alebo súhlas vlastníka + LV . Samotný SP je 165,75 Eur. Ak sa rozhodne využiť služby niekoho kto toto podanie robí a má ZEP, môže ho to vyjsť lacnejšie.
K založeniu sro fyzicky 5 000.- Eur nepotrebuje, no bude potrebovať Súhlas správcu dane do OR doložiť podľa planej novely. Tiež platí, že pri elektronickom podaní návrhu do OR môže krásne ušetriť.
Silkov
30.12.12,07:52
Kde sa získa zaručený elektronický podpis? Získa ZEP na počkanie?
Economic
30.12.12,08:05
Na jedno použitie do OR sa ti nevyplatí kupovať ZEP. Náklady sú vyššie.

Hľadaj v googli : registračná autorita najbližšie k miestu tvojho bydliska alebo podnikania

a čítaj : informácie na portáli verejnej správy

k podávaniu do OR potrebuješ QSign

potrebuješ registráciu na ÚV v zmysle pokynov uvedených na stránke verejnej správy.

Bez tohto všetkého nič nepodáš do OR.
Melnick
30.12.12,08:20
Tak teraz som ostala :eek:. Veď ja som totálne ignorovala tento zákon s tým, že môjho klienta sa to netýka . Teraz keď čítam vaše príspevky mám vlasy dupkom a pretože som v strese mi asi veľa vecí nedochádza.
Pozerám na koncesnú listinu môjho klienta , znie na vykonávanie vnútroštátnej nákladnej cestnej dopravy. Vozí však hotové výrobky do krajín EU .
A teraz vďaka za každú radu.
Economic
30.12.12,08:26
Tak teraz som ostala :eek:. Veď ja som totálne ignorovala tento zákon s tým, že môjho klienta sa to netýka . Teraz keď čítam vaše príspevky mám vlasy dupkom a pretože som v strese mi asi veľa vecí nedochádza.
Pozerám na koncesnú listinu môjho klienta , znie na vykonávanie vnútroštátnej nákladnej cestnej dopravy. Vozí však hotové výrobky do krajín EU .
A teraz vďaka za každú radu.

Ak je klient, ktorý chce túto prepravu robiť aj naďalej, daj ho zapísať do OR. Prílohy a poplatky ako som vyššie uviedla. Nič nie je stratené, v zákone sa stratili lehoty... Ale ak niekto chce požiadať o predĺženie povolenia, údajne ho nedostane, kým nie je zapísaný v OR.
Dá sa zapísať a bude všetko O.K.
Elektronické podanie je opäť lacnejšie ako klasické v papieri...
Economic
30.12.12,08:40
Ešte doplním po mojich skúsenostiach, ak mali zmenu v trvalom bydlisku, mieste podnikania, alebo v nejakom údaji zapísanom v živnostenskom registri alebo inom registri, dokladá sa aj úradný záznam o tejto zmene. Aby to čo je v návrhu rozumel sudca a bolo to zdokladované, prečo sa dáva zapísať práve taký a onaký údaj (ktorý je iný ako v pôvodnom Osvedčení alebo povolení) Mala som decembri pár takýchto zápisov už, ktoré prešli bez problémov.
Silkov
30.12.12,08:53
Základná otázka- Ak podnikateľ ostane podnikať ako FO v kamiónovej medzinárodnej doprave (Autodopravu vykonáva od 12/1998 a v roku 2012 si urobil skúšky: Odbornej spôsobilosti vodičov cestnej nákladnej dopravy). Nestačí len sa prepnúť na PÚ od 1.1.2013? Musí byť zapísaný v OR?
Economic
30.12.12,09:35
Základná otázka- Ak podnikateľ ostane podnikať ako FO v kamiónovej medzinárodnej doprave (Autodopravu vykonáva od 12/1998 a v roku 2012 si urobil skúšky: Odbornej spôsobilosti vodičov cestnej nákladnej dopravy). Nestačí len sa prepnúť na PÚ od 1.1.2013? Musí byť zapísaný v OR?


Zákon hovorí o zápise podnikateľa vykonávajúce nákladnú cestnú prepravu do obchodného registra.
Osobám zapísaným do OR sa ukladá povinnosť viesť PÚ.
Silkov
30.12.12,10:46
Podnikateľ sa rozhodol, že ostane FO vykonávajúcou nákladnú cestnú prepravu! Podnikateľ má chce splnomocniť na vybavovanie v ORSR. Nemá niekto vzor splnomocnenia pre vybavovanie v OR? Aké doklady potrebujem?
Economic
30.12.12,12:20
Plná moc je jednoduchý dokument. Musí tam byť uvedené, kto presne splnomocňuje koho presne a na aké konkrétne úkony ho splnomocňuje. To zvládneš spracovať. O dokladoch som už písala, prečítaj si moje posledné príspevky.
zalobaba
30.12.12,13:32
Základná otázka- Ak podnikateľ ostane podnikať ako FO v kamiónovej medzinárodnej doprave (Autodopravu vykonáva od 12/1998 a v roku 2012 si urobil skúšky: Odbornej spôsobilosti vodičov cestnej nákladnej dopravy). Nestačí len sa prepnúť na PÚ od 1.1.2013? Musí byť zapísaný v OR?


MUSÍ
zalobaba
30.12.12,13:34
Tak teraz som ostala :eek:. Veď ja som totálne ignorovala tento zákon s tým, že môjho klienta sa to netýka . Teraz keď čítam vaše príspevky mám vlasy dupkom a pretože som v strese mi asi veľa vecí nedochádza.
Pozerám na koncesnú listinu môjho klienta , znie na vykonávanie vnútroštátnej nákladnej cestnej dopravy. Vozí však hotové výrobky do krajín EU .
A teraz vďaka za každú radu.

Vybaviť si povolenie na Medzinárodnú nákladnú cestnú dopravu, potrebný je zodpovedný zástupca s príslušným osvedčením a hromada ďalších dokladov. Pokiaľ nevieme presný stav konkrétnej veci, je zbytočnú to tu rozoberať, tých potrebných dokladov je skutočne veľa....
Economic
30.12.12,13:43
Vybaviť si povolenie na Medzinárodnú nákladnú cestnú dopravu, potrebný je zodpovedný zástupca s príslušným osvedčením a hromada ďalších dokladov. Pokiaľ nevieme presný stav konkrétnej veci, je zbytočnú to tu rozoberať, tých potrebných dokladov je skutočne veľa....

Ten človek má povolenie už vybavené, len ešte nie je zapísaný do OR. On už dlhšie prepravu realizuje.
Silkov
30.12.12,17:28
Stretla som dnes známu, ktorá mi tvrdila, že majú povolenie na nákl. prepravu do konca roka 2013. t.z., že zápis do OR vykonajú v priebehu roka 2013 = PÚ budú viesť od 1.1.2014. Je to správny postup?
Zita5
30.12.12,17:32
Stretla som dnes známu, ktorá mi tvrdila, že majú povolenie na nákl. prepravu do konca roka 2013. t.z., že zápis do OR vykonajú v priebehu roka 2013 = PÚ budú viesť od 1.1.2014. Je to správny postup?

Tu je zákon prečítajte si http://www.porada.sk/t191895-p2-novy-zakon-o-cestnej-doprave-platny-od-1-3-2012-a.html#post2049943
Economic
30.12.12,17:34
Stretla som dnes známu, ktorá mi tvrdila, že majú povolenie na nákl. prepravu do konca roka 2013. t.z., že zápis do OR vykonajú v priebehu roka 2013 = PÚ budú viesť od 1.1.2014. Je to správny postup?

Prečo aj táto otázka nesmerovala na známu, ktorá podľa teba ovláda dobre zákon ? Prečítaj si prosím zákon.... To je dôležité.
Silkov
30.12.12,17:46
Zita 5 myslíš §5 ods. 3 zákona 56/2012? Neviem sa dopátrať do kedy sa musí zapísať do ORSR????
zalobaba
30.12.12,18:17
Ten človek má povolenie už vybavené, len ešte nie je zapísaný do OR. On už dlhšie prepravu realizuje.

Podľa zadávateľa má povolenie na vnútroštátnu dopravu a vozí v rámci štátov EU....čítaj pozornejšie a potom reaguj.
Silkov
31.12.12,18:55
Konečne som zistila ako to je so zápisom do ORSR. Ak bude končiť povolenie (modré tlačivá) napr. 8/2013 tak pred týmto termínom cca. 1 mesiac sa zapísať do ORSR. Ak zákon do vtedy nezmenia. T.z. PÚ rok 2014.....
Anna BB
01.01.13,22:07
Je to prosím Vás overené, alebo kde Ste zistili, že ak povolenie /modré tlačivo/ končí v priebehu roka 2013 stačí sa zapísať do ORSR pred termínom platnosti povolenia a viesť PU až od r.2014? Veľmi by mi to pomohlo, ako Ste sa dopracovali k tejto informácie? Ďakujem za každú info.
DARJA22
03.01.13,16:21
Posúvam
Economic
03.01.13,17:11
Je to prosím Vás overené, alebo kde Ste zistili, že ak povolenie /modré tlačivo/ končí v priebehu roka 2013 stačí sa zapísať do ORSR pred termínom platnosti povolenia a viesť PU až od r.2014? Veľmi by mi to pomohlo, ako Ste sa dopracovali k tejto informácie? Ďakujem za každú info.


Prečítaj si pozorne túto tému, už to tu bolo napísané.
Anna BB
04.01.13,22:21
Ďakujem Economic za reakciu, tému som čítala, len som zareagovala na Silkov, ktorá napísala, že konečne zistila, ako je to so zápisom do OR, ak sú modré tlačivá platné aj v roku 2013, či sa jej nepodarilo nájsť nejakú skulinku v zákone, aby sme mohli odložiť zápis do OR a tým aj PU. Máme s tým totiž prosblém, lebo podnikateľ má dlh voči ŠR a jeho vyrovnanie nie je závislé odo mňa, ale od podnikateľa. Ďakujem za každú novú informáciu.
Economic
05.01.13,05:50
Ďakujem Economic za reakciu, tému som čítala, len som zareagovala na Silkov, ktorá napísala, že konečne zistila, ako je to so zápisom do OR, ak sú modré tlačivá platné aj v roku 2013, či sa jej nepodarilo nájsť nejakú skulinku v zákone, aby sme mohli odložiť zápis do OR a tým aj PU. Máme s tým totiž prosblém, lebo podnikateľ má dlh voči ŠR a jeho vyrovnanie nie je závislé odo mňa, ale od podnikateľa. Ďakujem za každú novú informáciu.

Ja ešte predsa zareagujem ako mi sedliacky rozum káže. Právnické osoby sú zapísané do obchodného registra, živnostníci do živnostenského registra. Lekár a advokáti vo svojich komorách atď atď. Prepravcovia nie sú v nijakom zozname alebo registri vedení. Nechceli vymýšľať zase nejaký ďalší prepravcov register, preto rozhodli, že ich zapíše do svojho registra obchodný register. Toto rozhodnutie ako jedno z mála u nás považujem za logické. Ak sa v zákone uvádza, že prepravca sa musí dať zapísať do OR, mal by tak urobiť v prípade, že už prepravcom je dlhšie, a nový zákon už je v platnosti, ihneď po platnosti zákona. Je jasné, že keď tak neurobí ihneď, nikto ho síce za to nepotrestá, ale nedodržal literu zákona. Avšak ak mu povolenie na prepravu vyprší napríklad 15. 2. 2013, na KUD mu ju nepredĺžia, nakoľko nie je zapísaný v obchodnom registri. Čiže z toho mi vyplývaj iba jedna vec a síce, najneskôr možno mesiac pred vypršaním platnosti povolenia by som sa dala ako FO prepravca zapísať do OR, aby na KUD nebol problém. Možno v takomto termíne by som sa však veľmi seriózne zaoberala otázkou, či sa nepretransformovať z FO na PO. To je na každom prepravcovi ako sa rozhodne slobodne podľa svojho uváženia. Nech si každý zváži, či chce ohrozovať svoj rodinný majetok a podobne.
ludacar
07.01.13,18:50
Odpoveď na túto tému Ing. Andrey Rizmanovej , mesačník DUO 12/2012 (doslovný citát/:"V zmysle § 5 ods. 3 Zákona o cestnej doprave je FO, ktorá prevádzkue cestnú dpavu povinná zapísať sa do OR. So zápisom do OR súvisí aj povinnosť viesť PÚ. V zmysle § 56 ods. 6 zákona o cestnej dopave platí, že povolenia, dopravné licencie a iné rozhodnutia a osvedčenia vydané podľa doterajších predpisov zostávajú v platnosti do vyznačeného dňa ich platnosti, ak nemajú vyznačenú platnosť, platia do 4.12.2015. Licencie vydané pred touto zmenou zostávajú v platnosti, a to podľa prechodných ustanovení nového zákona o cestnej doprave č. 56/2012. Povinnosť zápisu do OR SZČO vznikne až na základe vydania novej licencie, nakoľko po vydaní novej licencie už nebude SZČO podnikať na základe živnostenského oprávnenia. Až po zápise FO do OR musí podnikateľ začať viesť PÚ."
Zita5
29.01.13,19:45
Finančné riaditeľstvo Slovenskej republiky

Informácia pre prevádzkovateľov cestnej dopravy

Podľa zákona č. 56/2012 Z. z. o cestnej doprave účinného od 1. marca 2012 je
prevádzkovateľ cestnej dopravy povinný zapísať sa do obchodného registra.
Každá fyzická osoba zapísaná v obchodnom registri je povinná účtovať v sústave
podvojného účtovníctva.

Podľa § 9 ods. 3. Zákona č. 431/2002 Z.z. o účtovníctve v znení neskorších predpisov
prechod zo sústavy jednoduchého účtovníctva do sústavy podvojného účtovníctva (a opačne)
sa uskutočňuje vždy len k prvému dňu účtovného obdobia nasledujúceho po účtovnom
období, v ktorom účtovná jednotka zistila skutočnosti, ktoré sú dôvodom na zmenu účtovnej
sústavy.
Ak k zápisu fyzickej osoby (prevádzkovateľa cestnej dopravy) do obchodného
registra došlo v priebehu účtovného obdobia, účtovná jednotka má podľa § 9 ods. 3 zákona
o účtovníctve povinnosť prejsť zo sústavy jednoduchého účtovníctva na podvojné
účtovníctvo, a to vždy len k prvému dňu účtovného obdobia nasledujúceho po účtovnom
období, v ktorom účtovná jednotka zistila skutočnosti, ktoré sú dôvodom na zmenu účtovej
sústavy.
To znamená, že ak fyzická osoba (prevádzkovateľ cestnej dopravy) bola zapísaná
do obchodného registra v roku 2012, potom je povinná od 1. januára 2013 začať účtovať
v sústave podvojného účtovníctva.

Vydalo: Finančné riaditeľstvo SR Banská Bystrica
Odbor podpory a služieb pre verejnosť
január 2013
DARJA22
07.06.13,10:52
Pripravujem návrh podnikateľa FO do OR - koncesnú listinu treba doložiť 1x overenú, alebo 2x
akynka
10.06.13,07:01
Ahojte. Dnes ma konateľ potešil vetou "zmenil sa zákon o cestnej preprave" .. kukám jak puk na ten net a nič nenachádzam... asi prišiel rok pozadu.
Sme firma ktorá má zopár nákladných áut - sem tam sa stane, že na objednávku vozidlom prepravíme nejaký materiál ...zväčša je to ale o tom, že robíme väčšie zazmluvnené zákazky kde je súčasťou preprava - otázka znie, musím si do obchodného registra zapísať činnosť prepravcu?

Tiež sa chcem opýtať na vedúceho dopravy - to síce máme :D ale ako ho "registrovať"?

Ďakujem
pandorasbox
03.10.13,07:54