stifle
05.04.12,20:32
poprosím o radu, ake zdravotne odvody prvy rok podnikania pre szčo s invalidným dôchodkom(chranena dielna), bol som osobne v zdravotnej poisťovni,kde my pri okienku nevedela povedať výšku odvodov-že jej to neukazuje že nevie, aby som prišiel neskor, lenže neskor to iste.
Po telefonáte do zdravotnej poisťovne my pani povedala že prvý rok zdravotne neplatím keďže mam invalidný.
Moja otázka je či mam povinnosť platiť zdravotne v prvom roku otvorenia živnosti a kolko??
Ďakujem PRAJEM PRIJEMNE SVIATKY
Mila123
05.04.12,18:39
ak si dáš VZ vo výške 0,- € tak nemusíš platiť preddavky......prípadný rozdiel doplatíš v RZZP....
stifle
05.04.12,18:43
sorry za blbu otazku ale čo je VZ :mee:
Mila123
05.04.12,18:44
vymeriavací základ....
tictac7
05.04.12,18:47
sorry za blbu otazku ale čo je VZ :mee:

...pokiaľ sa nemýlim.....si začal podnikať už minulý rok, takže ideš podľa DP za rok 2011....
stifle
05.04.12,18:53
som z toho vedla lebo ta pani ma ubezpečila že kedže začinam s podikanim som oslobodeny- respektyve že neplatim lebo mam invalidny .ale pri otazke ako to je s ďalšim rokom my už nevedela povedať tak neviem čo si mam mysliet či vedia čo robia.lebo ked zle poradia mam problem ja anie oni. ja som bol v tom že platim 7percent čiže polovicu ako normalny szčo. pri okienku my dala najprv celu sumu,a ked som povedal že som id tak nechapem prečo ale polovicu my z toho vypočitať nevedela- nepochopitelne pre mňa
Mila123
05.04.12,18:55
od kedy podnikáš?
stifle
05.04.12,18:56
od 1.3.2012
Mila123
05.04.12,18:59
tak nebudeš platiť preddavky na ZP do 31 12 2013.....
a v roku 2013 po RZZP podľa toho aký budeš mať VZ doplatíš prípadný rozdiel...
nové preddavky sa stanovujú k 01 01 2014 podľa DP za rok 2012......ak nebude zmena zákona....
stifle
05.04.12,19:08
ak budem odvadzať s min.VZ tak v podstate ked budem platit preddavky 7 percent ,alebo zaplatim naraz v RZZP ?????? mam to to iste
Mila123
05.04.12,19:11
nerozumiem otázke......
stifle
05.04.12,19:16
som z toho dost zmeteny ....budem musiet ist na zp a nech my to tam vysvetlia predsa musia vediet čo máju robit,jeden povie tak druhy tak ako sa ma človek s toho vysomariť
..Ďakujem za váš čas
hooky
19.06.12,16:05
presne tento príklad som mal a ja a podnikám od 2.1.2012 a dnes mi doslo v VŠZP ze mam nedoplatok za prvých 5 mesiacov + 10€ si učtuju za ten výpis ktorý mi poslali , a stalo sa presne to čo píše sa na začiatku prišiel som na ZP a chcel som vypočítať koľko mám platiť a ona na to že nič, že keď budem robiť ročné zúčtovanie, tak potom ak mi niečo vznikne tak to zaplatím.
Andyke
19.06.12,16:38
§13 Zák. o zdrav.poistení
9) Vymeriavací základ je
a) najmenej úhrn minimálnych základov podľa odsekov 10 a 11 za všetky kalendárne mesiace rozhodujúceho obdobia, počas ktorých mal príslušný platiteľ poistného povinnosť platiť poistné,

13) Na vymeriavací základ samostatne zárobkovo činnej osoby podľa odseku 2, ktorá je zároveň zamestnancom alebo poistencom štátu podľa § 11 ods. 7, sa nevzťahuje vymeriavací základ podľa odseku 9 písm. a).
- - -

Ale Ty si SZČO až od r. 2012 a súčasne poistenec štátu – na Teba sa nevzťahuje min.VZ podľa §13 ods.13.
Pre Teba je určený §16 ods.5.
Výšku preddavkov si určíš sám. Keď si určíš 0 €, tak žiadne preddavky platiť nemusíš.

§16
(2) Preddavok na poistné je povinný vypočítať, platiť a odvádzať, ak tento zákon neustanovuje inak,
b) samostatne zárobkovo činná osoba vo výške určenej sadzbou poistného [§ 12 ods. 1 písm. c)] z podielu pomernej časti základu dane a koeficientu 2, 14 dosiahnutého v kalendárnom roku, ktorý dva roky predchádza rozhodujúcemu obdobiu pre platenie preddavkov od 1. januára do 31. decembra,

5) Ak samostatne zárobkovo činná osoba nevykonávala samostatnú zárobkovú činnosť v období uvedenom v odseku 2 písm. b) alebo jej základ dane v období uvedenom v odseku 2 písm. b) nie je známy, výšku preddavkov v uvedenom období si určí táto osoba sama.
veronikasad
19.06.12,17:33
presne tento príklad som mal a ja a podnikám od 2.1.2012 a dnes mi doslo v VŠZP ze mam nedoplatok za prvých 5 mesiacov + 10€ si učtuju za ten výpis ktorý mi poslali , a stalo sa presne to čo píše sa na začiatku prišiel som na ZP a chcel som vypočítať koľko mám platiť a ona na to že nič, že keď budem robiť ročné zúčtovanie, tak potom ak mi niečo vznikne tak to zaplatím.
Presne aký problém máš - si osobou so zdravotným postihnutím, alebo poberatel inv. dôchodku ? Registráciu v zdr.poisťovni si si vybavoval sám, alebo cestou JKM na živ.úrade ?