Lienočka
09.02.06,08:52
Viete mi prosím poradiť, akým spôsobom by sa dala vypočítať hodnota spoločnosti. Chce k nám pristúpiť ďalší spoločník a vedenie chce jeho podiel určiť na základe hodnoty spoločnosti. Ak mi viete poradiť aspoň nejaky postup z čoho by som mala vychádzať, nemám s tým vôbec žiadne skúsenosti. Veľmi pekne ďakujem.
KEJKA
09.02.06,18:07
Majetok mínus záväzky = hodnota spoločnosti. Má rôzne názvy, aj čisté obchodné imanie, čistý majetok, hodnota obchodných podielov, Matematicky sa to rovná položke Vlastné imanie v súvahe.
Je to účtovná hodnota spoločnosti a môže orientačne pomôcť pri rozhodovaní o skutočnej reálnej cene, ktorú bude pýtať od pristupujúceho spoločníka.
Lienočka
10.02.06,05:49
Dakujem. Použila som údaje zo súvahy. Sú spokojný.
jeso
28.11.06,17:11
Majetok mínus záväzky = hodnota spoločnosti. Má rôzne názvy, aj čisté obchodné imanie, čistý majetok, hodnota obchodných podielov, Matematicky sa to rovná položke Vlastné imanie v súvahe.
Je to účtovná hodnota spoločnosti a môže orientačne pomôcť pri rozhodovaní o skutočnej reálnej cene, ktorú bude pýtať od pristupujúceho spoločníka.


Chcela by som sa vrátiť k tejto téme.Účtujem firmu FO živnostník -čiže JÚ , potrebujem vyjadriť čisté obchodné imanie tejto firmy / živnostníka /.
Vyjadrím rozdiel majetok-záväzky / tovar+ HIM + peniaze +pohladávky - záväzky /.
Ale ak si pozriem súvahu v PÚ vo vlastnom imaní je zarátaný aj hospodársky výsledok bežného obdobia !!!
Mám prirátať aj zisk k majetku FO -/ v JÚ / , ktorý vykázal živnostník ?
Dík za odpoveď .
jeso
28.11.06,17:55
kto mi poradí ?
Jozef Mihál
28.11.06,18:50
Zvykne sa používať aj takáto metóda:

Hodnota spoločnosti = 5 x (ročný zisk pred zaplatením dane, zvýšený o odpisy)
jeso
28.11.06,19:15
Zvykne sa používať aj takáto metóda:

Hodnota spoločnosti = 5 x (ročný zisk pred zaplatením dane, zvýšený o odpisy)


To je metóda výpočtu čistého obchodného imania pre JU ?
Jozef Mihál
28.11.06,19:17
To je metóda ktorá nemá nič spoločné s účtovníctvom, používa sa pri predaji spoločnosti "dohodou".
ondrejvla
28.11.06,19:28
Chcela by som sa vrátiť k tejto téme.Účtujem firmu FO živnostník -čiže JÚ , potrebujem vyjadriť čisté obchodné imanie tejto firmy / živnostníka /.
Vyjadrím rozdiel majetok-záväzky / tovar+ HIM + peniaze +pohladávky - záväzky /.
Ale ak si pozriem súvahu v PÚ vo vlastnom imaní je zarátaný aj hospodársky výsledok bežného obdobia !!!
Mám prirátať aj zisk k majetku FO -/ v JÚ / , ktorý vykázal živnostník ?
Dík za odpoveď .

Pri FO účtujúcej v JÚ je čisté obchodné imanie : majetok+tovar+peniaze( účet i pokladnica)+pohľadávky-záväzky( všetky aj voči fondom aj voči zamestnancom a dodávateľom)-úver+HV k danému obdobie za účtovný rok ktorý účtuješ. Tzn. - nie HV za minulé roky, to je len v PÚ.
jeso
28.11.06,19:41
Ďakujem !!!
ondrejvla
28.11.06,19:47
Ďakujem !!!

Ak pomohlo, hneď mi je lepšie!