tajmar
06.04.12,12:28
Ahojte,
chcem pozastaviť živnosť na 6 mesiacov kvôli odvodom a prihlásiť sa počas tohto obdobia na úrad práce.Jedna účtovníčka mi povedala,že sa to dá a nebudem platiť nič,druhá nie,pretože sa mi to neoplatí a po prihlásení musím ešte ďalších 6 mesiacov platiť odvody do SP aj ZP...Poraďte prosím,ako to naozaj je...
Ďakujem
veronikasad
06.04.12,10:52
Aký príjem=tržby si mal za rok 2011 ?
tajmar
06.04.12,10:54
okolo 16500,-
veronikasad
06.04.12,10:57
okolo 16500,-
Pozastavenie živnosti ti nepomôže. Prekročil si príjem pre povinnú registráciu do SP, po obnovení živnosti budeš platiť odvody do SP až do 30.6.2013.

Mesačný vymeriavací základ si vypočítaš :
základ dane/2/počet mesiacov podnikania. Ak je nižší ako minimum, odvody budeš platiť z minima.

Počas pozastavenej živnosti a evidencie na UP odvody platiť nebudeš. Ak sa nezaeviduješ, musíš sa prihlásiť v zdr.poisťovni ako samoplatitel.
tajmar
06.04.12,11:18
čo by bolo teda pre mňa podľa teba najlepšie?Zrušiť živnosť?Ja budem mať aj do budúcna podobné príjmy,ako mám teraz vo fime...Dá sa nejako vyhnúť odvodom?
veronikasad
06.04.12,14:16
čo by bolo teda pre mňa podľa teba najlepšie?Zrušiť živnosť?Ja budem mať aj do budúcna podobné príjmy,ako mám teraz vo fime...Dá sa nejako vyhnúť odvodom?
Ako SZČO sa tomu nevyhneš, riešením je založenie s.r.o-čky, a zamestnanie sa v nej na minimálny úväzok. Lebo inak by si sa musel v ZP zaevidovať ako samoplatitel a výška odvodov je rovnaká ako u SZČO. Z podielov na zisku sa odvody neplatia.
tajmar
06.04.12,14:56
nemohlo by byť riešenie pozastaviť,resp.zrušiť živnosť a prihlásenie na UP?ZP by platil UP...A koľko mesiacov by som ešte musel platiť SP,do 30.6. 2013?Ak by som bol na UP napr.6 mesiacov,tak vlastne ten zostatok času do konca júna 2013?
tajmar
08.04.12,06:50
opýtam sa jednoduchšie...je pre mňa výhodnejšie z hľadiska odvodov prihlásiť sa na UP a pozastaviť živnosť???
veronikasad
08.04.12,06:58
opýtam sa jednoduchšie...je pre mňa výhodnejšie z hľadiska odvodov prihlásiť sa na UP a pozastaviť živnosť???
Počas evidencie na UP odvody platiť nebudeš, ak živnosť obnovíš do 30.6.2013, pokračuješ v platení z vymer.základu r.2011
tajmar
08.04.12,10:00
ďakujem za odpoveď,to som pochopil...Ak ju obnovím po tomto dátume,tak odvody platiť už tiež nebudem či pokračujem?Čiže neoplatí sa mi radšej úplne zrušiť živnosť kvôli odvodom?Ďakujem
veronikasad
08.04.12,11:49
ďakujem za odpoveď,to som pochopil...Ak ju obnovím po tomto dátume,tak odvody platiť už tiež nebudem či pokračujem?Čiže neoplatí sa mi radšej úplne zrušiť živnosť kvôli odvodom?Ďakujem
Aj pri zrušenej živnosti platia predch.odpovede. Či budeš platiť do soc.poisťovne od 1.7.2013 závisí od tvojho príjmu=tržieb za rok 2012.
tajmar
08.04.12,18:22
Čiže,aj keby som teraz pozastavil živnosť,napr.na rok do apríla 2013,odvody platiť počas evidencie platiť nebudem,ale o rok v apríli 2013 ich musím tak či tak doplatiť...Pochopil som to správne?Dajú sa potom platiť mesačne odvody do ZP a SP po cca 160,-eur spolu mesačne,tak ako je to teraz,či by som to musel doplatiť naraz?
Mila123
08.04.12,18:30
pozastav si živnosť od 01 07 2012 do 30 06 2013 , DP a rok 2012 podaj do 31 03 2013 a nebudeš do SP platiť nič......
ZP ak nemáš iný poistný vzťah budeš platiť minimálne fondy......
tajmar
08.04.12,18:47
dobre ďakujem a niečo by sa zmenilo,ak by som pozastavil živnosť napr.teraz od 1.5.2012?Bolo by to s odvodmi rovnako?
veronikasad
08.04.12,20:39
pozastav si živnosť od 01 07 2012 do 30 06 2013 , DP a rok 2012 podaj do 31 03 2013 a nebudeš do SP platiť nič......
ZP ak nemáš iný poistný vzťah budeš platiť minimálne fondy......
Kde berieš istotu, že do 30.6.2012 neprekročí príjem pre povinnú registráciu ?
veronikasad
08.04.12,20:42
dobre ďakujem a niečo by sa zmenilo,ak by som pozastavil živnosť napr.teraz od 1.5.2012?Bolo by to s odvodmi rovnako?
Nič nenašpekuluješ, platí to čo som písala v predch.príspevkoch - ak živnosť obnovíš pred 1.7.2013.

Od 1.7.2013 sa bude povinná registrácia posudzovať podľa príjmu za rok 2012.
tajmar
09.04.12,05:56
ďakujem veronikasad...Potreboval by som odpoveď na túto otázku,čo som sa už pýtal vyššie :
Čiže,aj keby som teraz pozastavil živnosť,napr.na rok do apríla 2013,odvody do SP za rok 2011 počas evidencie platiť nebudem,ale o rok v apríli 2013 ich musím tak či tak doplatiť...Pochopil som to správne?
Dajú sa potom platiť mesačne odvody do SP po 112,-eur mesačne(keďže mám z minima),tak ako je to teraz,či by som to musel doplatiť naraz,či sa nemusí platiť tá suma počas obdobia,čo som na úrade práce vôbec?Stále sa bavíme o odvodoch za rok 2011...
Za rok 2012 si to nadstavím tak,aby som neprekročil sumu,pre ktorú by som musel odvody do SP platiť.
ďakujem za odpoveď
BXLmiami
09.04.12,06:27
Mimo témy-poprosím aby si si prečítal tému:Možná dlhodobá PN a predtým neplatenie poistného a jej podobné,je ich tu neúrekom.
veronikasad
09.04.12,06:43
ďakujem veronikasad...Potreboval by som odpoveď na túto otázku,čo som sa už pýtal vyššie :
Čiže,aj keby som teraz pozastavil živnosť,napr.na rok do apríla 2013,odvody do SP za rok 2011 počas evidencie platiť nebudem,ale o rok v apríli 2013 ich musím tak či tak doplatiť...Pochopil som to správne?
Dajú sa potom platiť mesačne odvody do SP po 112,-eur mesačne(keďže mám z minima),tak ako je to teraz,či by som to musel doplatiť naraz,či sa nemusí platiť tá suma počas obdobia,čo som na úrade práce vôbec?Stále sa bavíme o odvodoch za rok 2011...
Za rok 2012 si to nadstavím tak,aby som neprekročil sumu,pre ktorú by som musel odvody do SP platiť.
ďakujem za odpoveď
Počas evidencie na UP (prerušenej alebo zrušenej živnosti) odvody neplatíš. Nič spätne nedoplácaš. Ak živnosť obnovíš skôr ako 1.7.2013, budeš platiť odvody z vymer.základu roku 2011. Od 1.1.2013 sa min.vymer.základ zvyšuje, takže to bude viac ako súčasných 111,66€, ktoré platia pre rok 2012.Ak ti za rok 201

Ak ti za rok 2012 nevznikne povinná registrácia, k 30.6.2012 sa odhlásiš na reg.liste FO.
Koncom júna 2012 sa informuj v SP, či je potrebná registrácia počas prerušenej živnosti, aj keď odvody platiť nebudeš (do 8.7.2012), alebo až do 8 kal. dní od obnovenia živnosti.
tajmar
09.04.12,07:13
super,ďakujem...Toto som chcel vedieť...Či platím spatne alebo nie...Pozastavím živnosť a počas tohto obdobia budem na UP a v júni 2012 podám odhlášku zo SP.Počas evidencie platí ZP úrad Práce však??Ja obnovím živnosť(ak ju teda vôbec obnovím a nezruším) po tom 1.7.2013...
tajmar
09.04.12,19:39
ahoj veronikasad,dnes mi účtovníčka poslala jeden článok,z ktorého ti posielam to najhlavnejšie,teda aspoň kvôli tomuto paragrafu by sa nedalo vyhnúť odvodom,aj keď je živnosť prerušená:
Do paragrafu 21 bol pridany odsek c. 5, v ktorom sa pise: "Povinné nemocenské poistenie a povinné dôchodkové poistenie samostatne zárobkovo činnej osoby, ktorá opätovne nadobudla právne postavenie samostatne zárobkovo činnej osoby alebo ktorá mala prerušené povinné nemocenské poistenie a povinné dôchodkové poistenie samostatne zárobkovo činnej osoby podľa § 26, vzniká odo dňa opätovného nadobudnutia právneho postavenia samostatne zárobkovo činnej osoby alebo odo dňa nasledujúceho po dni skončenia prerušenia povinného nemocenského poistenia a povinného dôchodkového poistenia samostatne zárobkovo činnej osoby. Podmienkou pre vznik týchto poistení je, že k 1. júlu alebo k 1. októbru kalendárneho roka predchádzajúceho dňu, v ktorom opätovne nadobudla právne postavenie samostatne zárobkovo činnej osoby alebo dňu skončenia prerušenia povinného nemocenského poistenia a povinného dôchodkového poistenia, jej príjem z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa osobitného predpisu34) alebo výnos súvisiaci s podnikaním a s inou samostatnou zárobkovou činnosťou za predchádzajúci kalendárny rok bol vyšší ako 12-násobok vymeriavacieho základu uvedeného v § 138 ods. 5. Povinné nemocenské poistenie a povinné dôchodkové poistenie takejto osobe zaniká 30. júna alebo 30. septembra kalendárneho roka nasledujúceho po kalendárnom roku, za ktorý jej príjem z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa osobitného predpisu34) alebo výnos súvisiaci s podnikaním a s inou samostatnou zárobkovou činnosťou nebol vyšší ako 12-násobok vymeriavacieho základu uvedeného v § 138 ods. 5, ak tento zákon neustanovuje inak.“.
Aký máš nato ty názor???Ďakujem
veronikasad
09.04.12,19:42
ahoj veronikasad,dnes mi účtovníčka poslala jeden článok,z ktorého ti posielam to najhlavnejšie,teda aspoň kvôli tomuto paragrafu by sa nedalo vyhnúť odvodom,aj keď je živnosť prerušená:
Do paragrafu 21 bol pridany odsek c. 5, v ktorom sa pise: "Povinné nemocenské poistenie a povinné dôchodkové poistenie samostatne zárobkovo činnej osoby, ktorá opätovne nadobudla právne postavenie samostatne zárobkovo činnej osoby alebo ktorá mala prerušené povinné nemocenské poistenie a povinné dôchodkové poistenie samostatne zárobkovo činnej osoby podľa § 26, vzniká odo dňa opätovného nadobudnutia právneho postavenia samostatne zárobkovo činnej osoby alebo odo dňa nasledujúceho po dni skončenia prerušenia povinného nemocenského poistenia a povinného dôchodkového poistenia samostatne zárobkovo činnej osoby. Podmienkou pre vznik týchto poistení je, že k 1. júlu alebo k 1. októbru kalendárneho roka predchádzajúceho dňu, v ktorom opätovne nadobudla právne postavenie samostatne zárobkovo činnej osoby alebo dňu skončenia prerušenia povinného nemocenského poistenia a povinného dôchodkového poistenia, jej príjem z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa osobitného predpisu34) alebo výnos súvisiaci s podnikaním a s inou samostatnou zárobkovou činnosťou za predchádzajúci kalendárny rok bol vyšší ako 12-násobok vymeriavacieho základu uvedeného v § 138 ods. 5. Povinné nemocenské poistenie a povinné dôchodkové poistenie takejto osobe zaniká 30. júna alebo 30. septembra kalendárneho roka nasledujúceho po kalendárnom roku, za ktorý jej príjem z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa osobitného predpisu34) alebo výnos súvisiaci s podnikaním a s inou samostatnou zárobkovou činnosťou nebol vyšší ako 12-násobok vymeriavacieho základu uvedeného v § 138 ods. 5, ak tento zákon neustanovuje inak.“.
Aký máš nato ty názor???Ďakujem
V článku je presne to, čo som ti "polopate" písala v predch.príspevkoch.
Alebo ti to tvoja účtovníčka vysvetlila inak ?
tajmar
09.04.12,20:33
dá sa povedať...Pretože mi povedala,že sa mi neoplatí živnosť pozastaviť a prihlásiť sa na úver kvôli odvodom...Ale ty si písala,že odvody počas pozastavenia živnosti neplatím a vlastne už potom ani platiť nebudem,keďže sa nič spatne nedopláca...Takže sa mi to určite oplatí...
andyl11
10.04.12,16:41
urcite sa to neoplati
veronikasad
10.04.12,16:48
dá sa povedať...Pretože mi povedala,že sa mi neoplatí živnosť pozastaviť a prihlásiť sa na úver kvôli odvodom...Ale ty si písala,že odvody počas pozastavenia živnosti neplatím a vlastne už potom ani platiť nebudem,keďže sa nič spatne nedopláca...Takže sa mi to určite oplatí...
... platiť do SP nebudeš, ak živnosť bude pozastavená alebo zrušená od 1.7.2012 do 30.6.2013. Ak ju obnovíš skôr platíš - tak ako ti povedala tvoja účtovníčka (nič iné som netvrdila ani ja).

Ak ti vyšiel vysoký základ dane, preddavky do zdr.poisťovne z neho budeš platiť až do konca roku 2013.
(základ dane+zaplatené predddavky/2,14/počet mesiacov podnikania = vymer.základ. Z toho preddavky sú 14 %)
O úvere si v žiadnom z predch.príspevkov nepísal ... u živnostníka je to drahý špás.
tajmar
10.04.12,20:05
veronikasad,napísal som blbosť, myslel som úrad,nie úver :).
Nemám žiadny úver...Ešte ohľadne toho pozastavenia - ja ju chcem prerušiť teraz tak na rok a pol,aby mi tento rok nevznikla daňová povinnosť pre tých cca 4000,-eur za rok,aby som neplatil odvody od 1.7.2013 za tento rok...Teraz mám už nejakých 3700,-eur...Nie je s tým problém,že budem mať živnosť skôr pozastavenú ako od toho 1.7.2012,ktorý si písala,však?
tajmar
10.04.12,20:06
andyl,prečo sa to neoplatí??
veronikasad
11.04.12,05:09
veronikasad,napísal som blbosť, myslel som úrad,nie úver :).
Nemám žiadny úver...Ešte ohľadne toho pozastavenia - ja ju chcem prerušiť teraz tak na rok a pol,aby mi tento rok nevznikla daňová povinnosť pre tých cca 4000,-eur za rok,aby som neplatil odvody od 1.7.2013 za tento rok...Teraz mám už nejakých 3700,-eur...Nie je s tým problém,že budem mať živnosť skôr pozastavenú ako od toho 1.7.2012,ktorý si písala,však?
V akej oblasti podnikáš ? Zostanú ti po prerušení (alebo zrušení) neuhradené pohladávky a zásoby na sklade ?

Živnosť prerušiť alebo zrušiť môžeš hocikedy, ale ak ju neobnovíš do lehoty na podanie daň.priznania, musíš upraviť základ dane o neuhr.pohladávky a nespotrebované zásoby.
Zdá sa mi, že príliš moc špekuluješ. Ak máš za tri mesiace obrat ako píšeš, plateniu odvodov sa nevyhneš, ak chceš byť serioznym podnikatelom. O rizikách neplatenia odvodov v prípade dlhodobej PN-ky tu už bolo písané tiež.
veronikasad
11.04.12,05:10
to bola reakcia andyl na ten tvoj "úver"
tajmar
11.04.12,05:43
som obchodný zástupca...Nezostanú mi žiadne pohľadávky ani zásoby na sklade...Majiteľovi firmy nevadí,ak mi nebude dávať peniaze-výplaty na faktúru,aby si to on odpísal...Práve preto špekulujem.Aké by bolo teda podľa teba najideálnejšie riešenie?Mám ju pozastaviť a ísť na UP či nie?
Jana Motyčková
11.04.12,05:47
Upozorňujem - ak predpokladáš približne rovnaký príjem každý rok a to bez ohľadu na to či preuršíš živnosť, tak s odvodmi moc nenašpekuluješ. Ak napr. od 7/2012 do 6/2013 budeš mať repruśenú/zrušenú živnosť, tak v tomto období síce odvody neplatíš, ale potom od 7/2013 začneš odvody platiť odvody dvojnásobné oproti tomu, čo by si platil, keby si živnosť neprerušil (lebo základ dane sa bude deliť len 6-timi mesiacmi, nie dvanástimi).
tajmar
11.04.12,05:53
ďakujem,rozumiem...A keby som živnosť zrušil natrvalo?
Jana Motyčková
11.04.12,05:58
Keď zrušíš živnosť (DIČ!) natrvalo (aspoň cca na 2 roky) tak samozrejme už odvody ako szčo neplatíš.
tajmar
12.04.12,06:46
musí to byť na minimálne 2 roky?
veronikasad
12.04.12,06:51
som obchodný zástupca...Nezostanú mi žiadne pohľadávky ani zásoby na sklade...Majiteľovi firmy nevadí,ak mi nebude dávať peniaze-výplaty na faktúru,aby si to on odpísal...Práve preto špekulujem.Aké by bolo teda podľa teba najideálnejšie riešenie?Mám ju pozastaviť a ísť na UP či nie?
Na dohodu o vykonaní práce ako obchodný zástupca môžeš odpracovať max.350 hod. v roku, alebo 10 hod. týždenne na dohodu o prac.činnosti. Myslíš, že ti to bude stačiť ? Pokuta IP za nelegálnu prácu bude určite vyššia ako odvody do SP, ktorým sa (neviem z akého dôvodu pri príjme ktorý uvádzaš) - brániš. Ak by si bol zamestnancom, odvody ti strhnu zo mzdy a nikto sa ťa nebude pýtať, či ich chceš platiť alebo nie.
tajmar
12.04.12,07:56
dohoda o vykonaní práce ma napadla ako prvá.Tých 10 hodín týždenne mi stačiť bude,len tam má zamestnávateľ odvody,síce v menších percentách na úrazové a garančné poistenie,ale má...Zato teraz ho nestojím nič...Takže nevýhoda pre neho...A prečo sa bránim:
Mesačne sa mi od minulého mesiaca navýšili výdavky o cca 300,-eur,kvôli rodinnej situácii...Takže preto to musím nejako vyriešiť...
veronikasad
12.04.12,08:02
dohoda o vykonaní práce ma napadla ako prvá.Tých 10 hodín týždenne mi stačiť bude,len tam má zamestnávateľ odvody,síce v menších percentách na úrazové a garančné poistenie,ale má...Zato teraz ho nestojím nič...Takže nevýhoda pre neho...A prečo sa bránim:
Mesačne sa mi od minulého mesiaca navýšili výdavky o cca 300,-eur,kvôli rodinnej situácii...Takže preto to musím nejako vyriešiť...
Odvody zamestnávatela sú 1,05 %+zrazené preddavky na daň. Stojí mu za to ziskovať nelegálnu prácu ?

Ak budeš evidovaný na UP, na dohodu môžeš zarobiť max. 139,90€ - pri podpísanom Vyhlásení daň žiadna.
tajmar
12.04.12,08:13
tak vieš,on neriskuje nič...:) To ja.
Mohlo by byť teda riešenie,ísť na dohodu,dal by mi na ňu minimálnu mzdu,z nej by sa zaplatili 1,05 % odvody alebo radšej sa zaevidovať na UP?
A zrazené preddavky za daň by sa zaplatili v akej hodnote?
veronikasad
12.04.12,08:37
tak vieš,on neriskuje nič...:) To ja.
Mohlo by byť teda riešenie,ísť na dohodu,dal by mi na ňu minimálnu mzdu,z nej by sa zaplatili 1,05 % odvody alebo radšej sa zaevidovať na UP?
A zrazené preddavky za daň by sa zaplatili v akej hodnote?
Riskujete obidvaja. V prípade zistenia nelegálnej práce inšpektormi IP dostane pokutu zamestnavatel aj zamestnanec. A ak by zamestnávatel niekedy žiadal nejakú dotáciu z UP - nikdy ju nedostane, lebo bude mať záznam na IP.

Ako dohodár nemôžeš mať min.mzdu, môžeš zarobiť max. 139,90€, inak ťa vyradia z UP.
tajmar
12.04.12,08:48
ďakujem za odpoveď...Tak v mojom prípade bude asi najlepším riešením zrušiť živnosť(tým pádom zaplatím odvody už len za apríl),prihlásiť sa na UP(ktorá bude za mňa platiť ZP) a s firmou uzavriem dohodu o vykonaní práce mesačne na cca 139,-eur...Bude to dobré riešenie?
V tom prípade,koľko budú tie preddavky?
veronikasad
12.04.12,08:50
ďakujem za odpoveď...Tak v mojom prípade bude asi najlepším riešením zrušiť živnosť(tým pádom zaplatím odvody už len za apríl),prihlásiť sa na UP(ktorá bude za mňa platiť ZP) a s firmou uzavriem dohodu o vykonaní práce mesačne na cca 139,-eur...Bude to dobré riešenie?
V tom prípade,koľko budú tie preddavky?
Ak budeš mať podpísané vyhlásenie, preddavky budú nula (už tu píšem ako papagáj, čítaj pozornejšie predch.príspevky).
tajmar
12.04.12,13:55
čo to je za vyhlásenie?