Anairda
09.02.06,09:56
Dobrý deň,

mám takýto problém. Česká firma nám v lete fakturovala predaj tovaru na české DIČ, teda bez DPH. Zaúčtovala som to ako samozdanenie. Teraz prišli na to, že majú a mali aj v čase fakturovania slovenské DIČ SK, miesto plnenia bolo na Slovensku a teda mali vystaviť fa s DPH. Ako to teraz vyriešiť? Poraďte.
alušik
09.02.06,09:02
V zásade by som povedala, že je to hlavne ich problém. Ale keď tak nad tým uvažujem, keby tú faktúru prerobili, uviedli na nej IČ DPH slovenské, ty by si mohla podať dodatočné daňové priznanie, kde by si to vymínusovala z riadkov pre samozdanenie a dala to do riadku pre nákup tovaru v tuzemsku, nič by sa vlastne nestalo. Akurát by Ti mal daňový úrad vrátiť tú DPH, lebo predtým si ju mala aj v daňovej povinnosti a teraz Ti odtiaľ "vypadne".;)
Anairda
09.02.06,09:42
Ak by mi teraz v mesiaci február stornovali fa bez dane a vystavili správnu, musím podávať dodatočné daňové priznanie?
bendži
09.02.06,09:55
Aké ti uviedli dátumy na stornovaciu fa bez dane a na vystavenú správnu faktúru s daňou?
Anairda
09.02.06,09:57
Ešte žiadne, riešime to, ale nie je problém vystaviť ich s februárovým, myslím.
alušik
09.02.06,09:59
Nechápem, načo by ju stornovali, keď ku dodaniu došlo v tom čase. Ako si to chcú oni doriešiť? Chcú Ti urobiť dobropis s IČ DPH CZ a dať Ti novú s IČ DPH slovenským s dátumom dodania teraz?
Ja som v prechádzajúcom príspevku mala na mysli, že by si si faktúru len vymenila v starom roku.
Anairda
09.02.06,10:23
Ano, chcú urobiť dobropis a vystaviť novú v tomto roku. Keby sme vymenili kus za kus so starým dátumom, musíme podávať dodatočné DP, to mi je jasné, ale chcela by som sa tomu vyhnúť.
bendži
09.02.06,10:31
V prípade výmeny faktúr spätne v starom roku súhlasím s postupom, ako ho uviedla Alušik. V podstate je to pre teba pohodový spôsob riešenia tej situácie, spravíš len to dodatočné DP a peniaze ti DU vráti bez akýchkoľvek sankcií.

V prípade vystavenia dobropisu použiješ riadky v DP na úpravu základu dane a zároveň novú faktúru zaradíš ako normálne ako ostatné prijaté faktúru. K prijatému dobropisu použiješ kurz NBS, ktorý si použila pri účtovaní pôvodnej faktúry (aby si dostala rovnakú výšku DPH)
va1ke
03.03.06,16:59
Ahojte prvý krát riešim nákup tovaru z CZ. Urobila som samozdanenie. Chcela by som sa spýtať či treba okrem daňového priznania ešte niečo poslať na DÚ?
Akinom
03.03.06,17:11
Ahojte prvý krát riešim nákup tovaru z CZ. Urobila som samozdanenie. Chcela by som sa spýtať či treba okrem daňového priznania ešte niečo poslať na DÚ?

Nie už nemusíš urobiť nič.
Súhrnný výkaz by si posielala na DÚ iba ak by si Ty predávala tovar do CZ.
va1ke
03.03.06,17:47
ďakujem to som chcela počuť.
ALBO
04.03.06,17:36
Ano, chcú urobiť dobropis a vystaviť novú v tomto roku. Keby sme vymenili kus za kus so starým dátumom, musíme podávať dodatočné DP, to mi je jasné, ale chcela by som sa tomu vyhnúť.

Ja si myslím, že tá česká Fy vám má vystaviť DP a vy si teraz vynulujete (§53/1) to samozdanenie (§ 25, lebo nedošlo z ich strany k dodaniu, asi to dodala ich prevádzkareň na Slovensku). Táto prvázkáreň musí vystaviť sl. Fa a odviesť daň v dodatočnom (dátum dodania minulý rok) lebo oni si nesplnili povinnosť odvodu. No a vy si upltníte vstup podľa § 51 , keď obdržíte doklad.