Rech25
06.04.12,18:44
Podnikám v oblasti reklamy. Za prevedenú kampaň som klientovi vystavil faktúru na čiastku cez 600 €. Stali sa však určité komplikácie, ktoré asi nie je treba vysvetľovať, ale ja som faktúru vystavil a zaslal. 2.2.2011.
Klient však faktúru odmietal uhradiť, a tak som ju stornoval a vyradil.
Klientovu firmu prevzal iný konateľ a o rok 17.2.2012 mi nečakane túto faktúru uhradil. Ja som uzavrel účtovníctvo za rok 2011 a samozrejme splnil som si zákonné povinnosti.
Dnes 6.4.2012 som sa túto skutočnosť náhodou dozvedel z výpisu.
Ako mám tento príjem na mojom podnikateľskom účte zdokladovať, aby som sa vyhol akýmkoľvek komplikáciam.
Pripomínam, že faktúru som zrušil, oni ju po roku uhradili a mne teraz nesadí variabilný symbol uhradenej faktúry so skutočným stavom.
Mila123
06.04.12,16:53
vystavená a zaslaná fa sa nikdy nestornuje.....
k takej fa sa vystavuje opravný doklad ako dbp. popr. ťarchopis.....
Stefan2005
06.04.12,16:53
... keby si bol ešte uviedol, v akej sústave účtuješ, skôr by ti poradili
KEJKA
06.04.12,17:52
Podnikám v oblasti reklamy. Za prevedenú kampaň som klientovi vystavil faktúru na čiastku cez 600 €. Stali sa však určité komplikácie, ktoré asi nie je treba vysvetľovať, ale ja som faktúru vystavil a zaslal. 2.2.2011.
Klient však faktúru odmietal uhradiť, a tak som ju stornoval a vyradil.
Klientovu firmu prevzal iný konateľ a o rok 17.2.2012 mi nečakane túto faktúru uhradil. Ja som uzavrel účtovníctvo za rok 2011 a samozrejme splnil som si zákonné povinnosti.
Dnes 6.4.2012 som sa túto skutočnosť náhodou dozvedel z výpisu.
Ako mám tento príjem na mojom podnikateľskom účte zdokladovať, aby som sa vyhol akýmkoľvek komplikáciam.
Pripomínam, že faktúru som zrušil, oni ju po roku uhradili a mne teraz nesadí variabilný symbol uhradenej faktúry so skutočným stavom.
podľa popisu môže ísť o JU - ale príjem v r. 2012 by ti život nekomplikoval, kedže priznávaš a zdaňuješ príjmy, nie výnosy.
takže usudzujem, že ide o sr.o., v ktorej si stornoval neuznanú faktúru. To však bola chyba, ak tvoja faktúra bola oprávnená, nemal si ju prečo stornovať. zrejme ste sa s odberateľom nedohodli na vysporiadaní, resp. uznaní jeho reklamácie. zrejme si sa rozhodol nezdaňovať výnosy, ktoré si považoval za "stratené" z hľadiska získania úhrady.
najjednoduchšie by bolo úhradu vrátiť ako mylnú platbu, čo však ty asi nechceš, lebo po získaní úhrady svoju pohľadávku považuješ za oprávnenú.................tak podaj DPPO za rok 2011, asi sa ti nechce.

no a ešte jedna možnosť je - najrizikovejšia -, že peniaze nevrátiš a zúčtuješ do vynosov v r 2012, resp. prenesieš až do r. 2015 a odpíšeš ako "premlčaný zaväzok".
Rozhodnúť sa musíš sám.
Rech25
06.04.12,19:14
Bola stornovaná, nakoľko mi neuznali moju vykonanú činnosť. Ja som to nejako neriešil a faktúru som si vtedy vyradil. Normálne som uzavrel DPH-čku za 2011.
Tiež som uvažoval nad tým. Keďže v tomto roku som ešte žiadnu faktúru nevystavoval, tak by nebolo možné risknúť a spätne vystaviť faktúru č. 1/2012 s dátum 18.1.2012 so splatnosťou 18.2.2012 ? S tým, že DPH-čku by som zúčtoval za toto aktuálne obdobie ?
Mimochodom som živnostník a faktúra bola vystavovaná s.r.o-čke
Stefan2005
06.04.12,19:36
...Mimochodom som živnostník a faktúra bola vystavovaná s.r.o-čke

takže pre teba platí prvá veta z príspevku od Kejky...aj keď to pekne rozviedla pre prípad právnickej osoby
Rech25
06.04.12,19:45
Ok fajn, takže ako v tomto prípade aby som sa vyhol akýmkoľvek komplikáciam. Keďže to bol príjem v roku 2012 a aby som ho vedel zdokladovať, tak normálne vystavím faktúru v tomto roku na danú sumu a odvediem DPH-čku a príjem ?
KEJKA
06.04.12,20:00
no ked ide o DPH, tak je problém. DPH si mal odviesť v r.2011. nezabúdaj, že druhá strana má tvoju originál faktúru z r.2011, tak aby to nakoniec nedopadlo tak, že DU bude od teba chcieť DPH za obe faktúry.
neodporúčam niečo kamuflovať, je to riziko.
Existuje totiť niečo také ako miestne zisťovanie..............
ak sa ti nechce podávať dod.DP DPH, tak už nevystavuj, ale iba priznaj a zaplať DPH, komplikácie môžu a nemusia byť.