Rudiger
09.02.06,09:58
Poradí mi niekto . V roku 2002 prepísali na mňa rodičia pozemky darovacou zmluvou. V roku 2005 som tieto pozemky predal.

Podlieha tento príjem dani z príjmov


ďakujem
Johanka
09.02.06,10:24
Predaj pozemku je zdaňovaný podľa § 8 ods.1 písm.b/ ako príjem z predaja nehnuteľností. Nakoľko nespĺňaš podmienku pre oslobodenie tohoto príjmu ( 5 rokov vlastníctva), príjem podlieha zdaneniu. Ako výdavok v DP uvedieš ( v zmysle § 8 ods. 5 ) cenu pozemku zistenú podľa znaleckého posudku v čase jeho nadobudnutia. Túto sumu by si mal mať uvedenú v darovacej zmluve.
Marta V
29.07.08,10:46
Prosím vás, je potrebné zaplatiť daň pri predaji pozemkov, ktoré vlastním viac ako 10 rokov? Hodnota pozemku je 20 000,- Sk. Ďakujem
Pepa
29.07.08,10:51
Prosím vás, je potrebné zaplatiť daň pri predaji pozemkov, ktoré vlastním viac ako 10 rokov? Hodnota pozemku je 20 000,- Sk. Ďakujem
Nie .
svetlik
29.07.08,10:53
Oslobodený je, podľa § 9 ods. 1 písm. b) zákona o dani z príjmov, keďže spĺňaš podmienku doby trvania vlastníctva.
Marta V
29.07.08,10:56
Ďakujem vám veľmi pekne za rýchle odpovede
IvetaH
02.09.08,12:34
Dobrý deň. a ak som nadobudla pozemok ako živnostník v r.2002 a teraz ho predám, tiež som oslobodená od dane?
Ďakujem
Pepa
02.09.08,12:50
Dobrý deň. a ak som nadobudla pozemok ako živnostník v r.2002 a teraz ho predám, tiež som oslobodená od dane?
Ďakujem
Zaradila si ho do obchodného majetku?
IvetaH
02.09.08,12:51
Áno, pozemok bol zaradený do OM.
Pepa
02.09.08,12:54
Áno, pozemok bol zaradený do OM.
Príjem z predaja pozemku je oslobodený po uplynutí piatich rokov odo dňa jeho nadobudnutia alebo vyradenia z obchodného majetku - pozri par. 9 ods. 1 písm. c ZoDP.
IvetaH
02.09.08,12:59
Ďakujem za odpoveď a ver mi, že čítam tu aj v zákonoch asi tak hodinu aj niečo a asi som to prehnala a domotala som sa dokonale. A ešte ťa poprosím, je jedno či pozemok predáva realitka alebo iný subjekt? Alebo nakupuje.
Ešte raz srdečná vďaka.
elien
24.10.08,14:16
Prosim vas o pomoc. V roku 2006 som ziskala darovacou zmluvou od rodicov pozemok. Rodicia ho vlastnili predtym viac ako 10 rokov. Chcem ho teraz predat. Plati pre mna oslobodenie od dane aj ked nevlastnik ja tento pozemok viac ako 5 rokov, ale bol darovany od rodicov, ktori ho vlastnili dlhsie?
Dakujem.
va1ke
28.03.09,08:38
Ahojte, prosím Vám o odpoveď na moju otázku.
Zdedili sme po otcovi pozemok (on ho vlastnil 2 roky) v roku 2008 sme ho predali cez realitnú kanceláriu, ktorej sme zaplatili poplatok. Môžem aj tento poplatok zohladniť pri výdavkoch pri výpočte základu dane?
Mária.K.
28.03.09,08:41
Ahojte, prosím Vám o odpoveď na moju otázku.
Zdedili sme po otcovi pozemok (on ho vlastnil 2 roky) v roku 2008 sme ho predali cez realitnú kanceláriu, ktorej sme zaplatili poplatok. Môžem aj tento poplatok zohladniť pri výdavkoch pri výpočte základu dane?
Môžete. Príslušné doklady o výdavkoch je potrebné uschovať, aby bola možnosť zdokladovať ich prípadnej daňovej kontrole.
Mária.K.
28.03.09,08:43
Prosim vas o pomoc. V roku 2006 som ziskala darovacou zmluvou od rodicov pozemok. Rodicia ho vlastnili predtym viac ako 10 rokov. Chcem ho teraz predat. Plati pre mna oslobodenie od dane aj ked nevlastnik ja tento pozemok viac ako 5 rokov, ale bol darovany od rodicov, ktori ho vlastnili dlhsie?
Dakujem.
Oslobodenie sa na vás nevzťahuje. Je potrebné podať daňové priznanie.
va1ke
28.03.09,08:51
Mária.k..ďakujem veľmi pekne za odpoveď...práve robím to daňové priznanie...a ešte mi nieje jasná jedna vec....ja mám aj živnosť a zo živnosti mi vyšla strata...táto strata sa mi odrátala pri výpočte základu dane. čiže z §8 mám čiastkový základ dane 150tis a strata z r. 53 (následne z r.43) -18000 základ dane 132tis.Sk je toto správne?
toria
29.03.09,11:21
Dúfam, že som to pochopila správne. Pokiaľ sa predal pozemok (vo vlastníctve 15 rokov) nieje povinosť podať daňové priznanie?
Ďakujem
Katarina
29.03.09,11:57
Mária.k..ďakujem veľmi pekne za odpoveď...práve robím to daňové priznanie...a ešte mi nieje jasná jedna vec....ja mám aj živnosť a zo živnosti mi vyšla strata...táto strata sa mi odrátala pri výpočte základu dane. čiže z §8 mám čiastkový základ dane 150tis a strata z r. 53 (následne z r.43) -18000 základ dane 132tis.Sk je toto správne?

Ano je to správne, strata vzikla v § 6 , táto strata sa dá odrátať od príjmov podľa § 7 a 8 , jedine príjem podľa § 5 sa nedá vykompenzovať so stratou.
Príroda
12.10.10,08:24
Zdravím. Potrebujem vedieť, či podlieha dani predaj súkromného pozemku- ide o poľnohospodársku pôdu s malou výmerou, ak je kúpený pred menej ako 5 rokmi? Vlastník je SZČO popri zamestnaní, no pôdu nemá v obchodnom majetku, zakúpil ju ako súkromná osoba na poľnohospodárske účely. Nie je mi jasné, či pojem pozemok zahŕňa aj ornú pôdu ap. a plati tu tiež hranica 5 rokov od zakúpenia, aby pri predaji nebol povinný zaplatiť daň z príjmu. Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.
Marína
12.10.10,08:32
Zdravím. Potrebujem vedieť, či podlieha dani predaj súkromného pozemku- ide o poľnohospodársku pôdu s malou výmerou, ak je kúpený pred menej ako 5 rokmi? Vlastník je SZČO popri zamestnaní, no pôdu nemá v obchodnom majetku, zakúpil ju ako súkromná osoba na poľnohospodárske účely. Nie je mi jasné, či pojem pozemok zahŕňa aj ornú pôdu ap. a plati tu tiež hranica 5 rokov od zakúpenia, aby pri predaji nebol povinný zaplatiť daň z príjmu. Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.
Áno, podlieha.
Viď ZDP § 9
Príjmy oslobodené od dane
ods. 1 písm. b)
b) z predaja nehnuteľnosti, na ktorú sa nevzťahuje oslobodenie podľa písmena a) alebo c), a to po uplynutí piatich rokov odo dňa jej nadobudnutia alebo jej vyradenia z obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji nehnuteľnosti uzavretej do piatich rokov od jej nadobudnutia alebo od jej vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po piatich rokoch od jej nadobudnutia alebo vyradenia z obchodného majetku,
Neli24
19.09.11,19:56
Rodičia plánujú na mňa previesť pozemok, jedna časť pozemku bude v mojom výlučnom vlastníctve a druhá časť pozemku bude v spoločnom vlastníctve. Chcem sa poradiť, čo je výhodnejšie z hladiska daní, darovacia alebo kupno-predajná zmluva??
jozefhorvat
26.09.11,10:47
Je zdaniteľný predaj pozemku / teda rozdiel medzi cenou nadobúdajúcou a predajnou/ vo vlastníctve právnickej osoby - občianskeho združenia v trvaní viac ako 5 rokov, pokiaľ sa počas doby vlastníctva nevyužíval na podnikanie a ani prenájom? / Bol len zaradený v inventári majetku OZ./ Mám za to, že nie.
Ako to je ale, keď právnická osoba po takej dlhej dobe - piatich rokov teraz prenájme na určité obdobie pozemok za úhradu inému a po skončení nájmu ho predá. Potom sa už tých predošlých päť rokov neráta.? a začína sa doba rátať odznova?
Ako je to keď sa síce prenájme pozemok, ale bez úhrady?
Mila123
26.09.11,11:10
oslobodnenie podľa § 9 daň. zákona sa týka iba FO, nie PO....tak sa bude rozdiel cien určite zdaňovať...a prenájom za 0 ,-€? kde taký pozemok je ????
aspoň za symbolickú cenu, narp. za daň z nehnuteľnosti, aby ste ako OZ neboli vlastníctvom , resp. prenájmom nemali stratu....ale pozor na spriaznené osoby....
jozefhorvat
26.09.11,12:10
Ďakujem zo srdca, za rýchlu odpoveď. Podarilo sa mi to zistiť aj na DÚ SR. Toto teda máme za sebou.
Teraz ideme prenajať pozemok ako OZ - právnická osoba, na podnikateľský účel pre s.r.o., ktorá si tam urobí zberňu šrotu. Zo získaného prenájmu budeme platiť dane z príjmov. Len aby sme podpísali dobrú zmluvu. Dnes tie s.r.očky zaniknú za sekundu a niet koho náháňať za dlhy. Ak by sme si chceli dať okomentovať takú zmluvu, dá sa to aj tu? Teraz ešte nemáme peniaze, tak to musíme riešiť tu, a je to tu aj poučnejšie a zábavnejšie.