Matt654
06.04.12,21:16
Dobry ,

mam moznost ostat zamestnancom, alebo prejst na zivnost s tym ze zamestnavatel mi vyplati aj tu cast ktoru odvadza za mna ako zamestnavatelsku dan...
Je to este vyhodne? viem ze sa malo nieco menit ohladne tohto no teraz to neviem iste ci sa nieco zmenilo...

( viem ze sa dali dat 40% pausalne vydavky + do nakladov sa dali zapocitat soc. zdrav...)


Vdaka za pomoc...
JankaV
06.04.12,19:20
Zamestnanec je super vec.
Paula
06.04.12,19:26
mam moznost ostat zamestnancom, alebo prejst na zivnost s tym ze zamestnavatel mi vyplati aj tu cast ktoru odvadza za mna ako zamestnavatelsku dan...


Tomuto ani kúštik nerozumiem.
Ice dive
06.04.12,19:28
taká sprostá otázka, prečo ti to zamestnávateľ navrhuje??? spravidla sa takéto veci robia aby sa ušetrilo, ak zamestnávateľ chce dať to čo za teba platí, tak neušetrí ani cent... alebo sa bavíte len o mesačnej mzde? bez prípadných odmien, bez gastráčov, bez dovolenky, bez benefitov.....?
Xanti
06.04.12,19:31
Tomuto ani kúštik nerozumiem.Žeby myslel zadávateľ, že dostane hrubú mzdu + odvody zamestnávateľa a to by mu tvorilo jeho odmenu za prácu.

To zadávateľ:
zamestnanec stojí zamestnávateľa viac, ber napr. príspevok na stravné lístky, ber dovolenku to máš 20 alebo 25 dní , ber možnosť 7 dní platenej návštevy u lekára ... to ma v rýchlosti len toto napadlo .
Paula
06.04.12,19:37
Celé zadanie je chaotické. Viem, že...ale my nevieme v podstate nič konkrétne.
kopretinka
06.04.12,20:38
no ak by som si mala vybrať,že úplne rovnakú robotu budem robiť pre tú istú firmu ako zamestnanec alebo ako živnostník,tak prednosť dám zamestnaniu.
Matt654
06.04.12,20:58
vdaka za vsetky prispevky:)
v podstate som mal na mysli financnu stranku veci... ak by bola takato moznost ze to co by odviedol statu by mi bolo dane k mzde tak po prepocitani na zivnost by bol financne aky rozdiel oproti verzii zamestnanec...
- rozumiem tomu ze zakonnik prace by sa ma uz netykal...
kopretinka
06.04.12,21:06
vdaka za vsetky prispevky:)
v podstate som mal na mysli financnu stranku veci... ak by bola takato moznost ze to co by odviedol statu by mi bolo dane k mzde tak po prepocitani na zivnost by bol financne aky rozdiel oproti verzii zamestnanec...
- rozumiem tomu ze zakonnik prace by sa ma uz netykal...
zákonník práce by sa Ťa už netýkal,ani stravenky,ani dovolenka,ani PN.......nemysli si,že na tom finančne zarobíš,nezarobíš.
Paula
06.04.12,21:17
vdaka za vsetky prispevky:)
v podstate som mal na mysli financnu stranku veci... ak by bola takato moznost ze to co by odviedol statu by mi bolo dane k mzde tak po prepocitani na zivnost by bol financne aky rozdiel oproti verzii zamestnanec...
- rozumiem tomu ze zakonnik prace by sa ma uz netykal...


A to, čo Ti pripočíta ku mzde, zvýši aj Tvoj odvod štátu, resp. poisťovniam, DÚ...a teraz sa vyjadri, či sa pýtaš ako zamestnanec alebo ako zamestnávateľ...tak si to vypočítajte vy dvaja spoločne a sa dohodnite
. Tabuľka na výpočet odvodov sa nachádza aj tu na Porade .
Indeed
06.04.12,22:22
Treba všetko prehodnotiť hlavne z dlhodobého hľadiska,

pracovať pre nejakú firmu može byť supervec pokiaľ je vyhliadka,že táto práca potrvá niekoĺko rokov,
inak v praxi je to tak,že ak zadavateľ práce má problémy so zakázkami,tak živnostník má automaticky voľno bez akejkoĺvek náhrady.
Ďalšie hľadisko je to,že po prepočítaní sumy zaplatených odvodov /z minima/ do SP vychádza takému živnostníkovi dochodok
okolo 200 eur/mesačne, čo nie je obzvlášť povzbudzujuca vyhliadka.
Teda treba všetko zvážiť , vždy je lepšie byť zamestnancom /samozrejme primerane ohodnoteným/ s vyhliadkou na aký-taký dochodok, ako ked niekto v 52 roku života prejde na živnosť a týmto sa de-facto odpíše od seriozneho dochodku v starobe.

Ak si však relatívne ešte mladý,veríš si a si odborníkom,tak vždy je lepšie pracovať naživnosť lebo
1:zarobíš pre svoje potreby vždy absolutne viac peňazí ako keby si pracoval ako zamestnanec
2:možeš mať aj 4 mesiace v roku "dovolenku" sice neplatenú,namiesto klasických 5 týždňov,čo majú zamestnanci