Jozef Mihál
07.04.12,11:11
Špecifická možnosť ukončenia pracovného pomeru, kedy sa neuplatňuje výpovedná doba.


V akých prípadoch môže zamestnávateľ okamžite skončiť pracovný pomer

Zamestnávateľ môže okamžite skončiť pracovný pomer len výnimočne, iba v dvoch prípadoch. A to ak zamestnanec:

a) bol právoplatne odsúdený pre úmyselný trestný čin,
b) porušil závažne pracovnú disciplínu.

Pri okamžitom skončení pracovného pomeru sa pracovný pomer ukončí doručením rozhodnutia zamestnávateľa zamestnancovi v písomnej forme. V rozhodnutí musí byť jasne uvedený dôvod okamžitého skončenia pracovného pomeru.


Lehoty

Zamestnávateľ môže okamžite skončiť pracovný pomer iba v lehote dvoch mesiacov odo dňa, keď sa o dôvode na okamžité skončenie dozvedel, najneskôr však do jedného roka odo dňa, keď tento dôvod vznikol.

O začiatku a plynutí lehoty rovnako platia ustanovenia § 63 ods. 4 a 5. To znamená, že zamestnávateľ môže okamžite skončiť pracovný pomer pre závažné porušenie pracovnej disciplíny v cudzine aj do dvoch mesiacov po jeho návrate z cudziny, najneskôr vždy do jedného roka odo dňa, kedy k závažnému porušeniu pracovnej disciplíny došlo. Ak sa v priebehu lehoty dvoch mesiacov po návrate zamestnanca z cudziny konanie zamestnanca, v ktorom možno vidieť porušenie pracovnej disciplíny, stane predmetom konania iného orgánu, možno dať výpoveď ešte do dvoch mesiacov odo dňa, keď sa zamestnávateľ dozvedel o výsledku tohto konania.


Výnimky

Zamestnávateľ nemôže okamžite skončiť pracovný pomer:

- s tehotnou zamestnankyňou,
- so zamestnankyňou na materskej dovolenke,
- so zamestnankyňou a zamestnancom na rodičovskej dovolenke,
- s osamelou zamestnankyňou alebo s osamelým zamestnancom, ak sa stará o dieťa mladšie ako tri roky,
- so zamestnancom, ktorý sa osobne stará o blízku osobu, ktorá je osobou s ťažkým zdravotným postihnutím.

So zamestnancom, patriacim do niektorej z uvedených skupín zamestnancov, však zamestnávateľ môže skončiť pracovný pomer výpoveďou z dôvodu, že bol právoplatne odsúdený pre úmyselný trestný čin alebo ak porušil závažne pracovnú disciplínu.

Aj toto pravidlo má výnimku - zamestnankyňa na materskej dovolenke a zamestnanec na rodičovskej dovolenke (§ 166 ods. 1) nemôže dostať z uvedených dôvodov ani výpoveď.


Právoplatné odsúdenie zamestnanca pre úmyselný trestný čin

Nie je rozhodujúci druh trestu ani výmera trestu. Nie je rozhodujúce, či k úmyselnému trestnému došlo v súvislosti so zamestnaním alebo mimo neho.

K okamžitému ukončeniu pracovného pomeru môže dôjsť až potom, ako rozhodnutie súdu nadobudne právoplatnosť. V prípade vzatia do vyšetrovacej väzby predtým ako súd rozhodne nie je možné okamžité skončenie pracovného pomeru.


Závažné porušenie pracovnej disciplíny

Zákonník práce bližšie nešpecifikuje pojem závažného porušenia pracovnej disciplíny.

Odporúča sa definovať čo sa považuje za závažné porušenie pracovnej disciplíny v internom predpise zamestnávateľa, v pracovných zmluvách a pod.

Závažné porušenie pracovnej disciplíny musí zamestnávateľ preukázať. V praxi ide obvykle o porušenie:

- všeobecne platných právnych predpisov,
- Zákonníka práce (viď § 81),
- interných predpisov zamestnávateľa,
- povinností zamestnanca vyplývajúcich z pracovnej zmluvy, kolektívnej zmluvy...

Pri posudzovaní závažnosti porušenia pracovnej disciplíny by sa malo prihliadať na:

- mieru zavinenia konkrétneho zamestnanca,
- rozsah prípadnej škody spôsobenej zamestnávateľovi,
- postavenie a pracovné zaradenie zamestnanca (vedúci zamestnanec, radový zamestnanec)
- konkrétne okolnosti prípadu atď.
personalistka a mzdárka
12.10.16,10:59
Dobrý deň,
poprosila by som o odpovedď na otázku. Zamestnanec skončil pracovný pomer podľa § 68, , ods. 1, písm.b. Výpoveď mu bola zaslaná poštou, nakoľko nechodil do práce.
Z pošty mi nedoručli potvrdenie či si zamestnanec výpoveď prezal ani po 18 dňovej úložnej dobe. Kedy mám zamestnanca odhlásiť zo poistenia, keď nemám potrvrdenie o prevzatí výpovede. Ak mi dodatočne pošta doručí potvrdenie o prevzatí výpovede, mám zamestnanca odhlásiť dátumom prevzatia okamžitého skončenia pracovného pomeru, alebo dátumom doručenia potvrdenia z pošty.
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.
Elena
nikulik
18.04.17,10:54
Prosim Vas poradit pri skonceni prac.pomeru v pripade ak zamestnanec prestal chodit do prace nedviha ani telefon. Mame poslat pisomne skoncenie? A k akemu datumu ukoncit? Dakujem.
Jana Motyčková
18.04.17,16:35
Určite písomné skončenie, ukončenie dňom doručenia napríklad.
zlolen
26.10.17,08:46
Dobrý deň





Prosíme poradiť, otázka je bude do staršieho obdobia( teraz treba vypracovať opravný ELDP).




So zamestnancom bol ukončený pracovný pomer 18.3.99 - hrubé porušenie pracovnej disciplíny, zamestnanec podal žalobu, súd nebol, zamestnanec žalobu zastavil a od apríla 2000 znova nastúpil do práce, so zamestnávateľom sa dohodol že celkovú čiastku náhrady mzdy vyplatí zamestnancovi vo výške 1/12mes. splátkach počnúc júlom 2000 ( je spísaná dohoda). V oktobri 2000 bol ukončený PP dohodou.









ELDP su poslané do 18.3.1999 a ešte jeden od 27.3.2000 do 31.10.2000




Na ML Hrubá mzda rok 1999 do 18.3.1999 a rok 2000 od 27.3.2000 do 31.10.2000 + náhrada príjmu doplatok november 2000 ( tak ako bola podpísaná dohoda ZC a ZĽ).









Teraz končene k mojej otázke, treba opraviť EL lebo pán si žiada starobný dochodok, môžem opraviť vstup nepretržite od 1.12.1996 do 31.10.2000.




Rok 1999 mám odpracovaných 365 dní ale hrubý zárobok mám len do 18.3.1999,




rok 2000 mám započítané dni do 31.10.2000 a zárobok tiež do 31.10.2000, nedostal za mi zárobok, čo bol vyplatený po skončení PP - teda náhrada príjmu, neviem či je to správne, alebo ako by sa to malo správne napísať.









SP mi len povedali, že náhrada príjmu by mala byť rozpísaná na EL aj na rok 1999, ale súd nebol, právoplatné rozhodnutie nie je, je tam len dohoda ZC a ZĽ, že mu ten ušlý zárobok vyplatia, to je len kópia.









Ešte raz prosím o radu, Ďakujem
Jana Motyčková
26.10.17,19:07
No tie roku sú tak dávno, že si nepamätám, ako to vtedy bolo. Ak niečo dostal po skončení PP, tak ak si dobre pamärám, tak to vtedy do VZ nevstupovalo. Ale čo s tým skončeným/neskončeným PP netuším.
nikulik
14.11.18,06:43
Dobrý deň, prosím Vás ak bolo poslané zamestnancovi okamžité skončenie, zamestnanec si to neprevzal počas odbernej lehoty, zásielka sa nám vracia späť. Čo sa vykrýva zamestnancovi na dni kým je voči nemu vedené okamžité skončenie? Máme mu prerušiť poistenie v SP odkedy nenastúpil už na prac.zmenu alebo sa stále berie ako zamestnanec a len ho odhlásim ak príde z pošty že neprevzal zásielku? Ďakujem.
Jana Motyčková
14.11.18,07:30
Asi keď nenastúpil do práce a nedoniesol k tomu dáky doklad, tak to bude absencia. A pri absencii sa oznamuje prerušenie poistenia v SP a 2N v ZP.
dadula20
04.12.18,11:36
Dobrý deň,



nie je tu založená taká téma, ale prosím o radu ohľadom pracovníka, ktorý od 2.11 do 5.11 má absenciu a zároveň 5.11 skončil v skúšobnej dobe, program mi dáva 1.1 mzdu za sviatok ako platený (odmeňovaný mesačnou mzdou), je to správne, lebo v §122 ods. 4 sa píše že sviatok pred alebo po absencii sa neprepláca...ďakujem.
Iveta Matlovičová
04.12.18,14:57
pre dadula20: je to chyba v programe, treba sa obratit na dodavatela SW
dadula20
05.12.18,06:42
pre dadula20: je to chyba v programe, treba sa obratit na dodavatela SW

Už som ich kontaktovala, ale povedali, že sa s takým nestretli s takýmto prípadom...neviem ako je to možné...takže bude mať na výplate 0 EUR tým pádom lebo nechcela som mu dať absenciu na sviatok ked robiť nemal len bude mi tam svietiť jeden deň toho 1.11 ako deň poistenia i keď s nulovým výmerom....
Iveta Matlovičová
05.12.18,10:01
pre dadula20: "život" prináša rôzne kombinácie aj v mzdách a za SW sú tiež len ľudia, takže stane sa:-) áno, jeden deň poistenia a s nulovým VZ
mzdypd
01.04.19,08:44
Prajem pekný deň,

chcem sa opýtať, či môžeme okamžite skončiť pracovný pomer so zamestnankyňou,

ktorá závažne porušila pracovnú disciplínu, ak:

Zamestnankyňa po materskej dovolenke nastúpila na rodičovskú dovolenku.

Keď dieťa dovŕšilo 1 rok 1.9.2018 nastúpila do práce na pôvodné pracovné miesto a naďalej poberá rodičovský príspevok.

Dňa 25., 26. a 27. marca tohto roku nenastúpila na pracovnú zmenu a zamestnávateľa neinformovala, že z akého dôvodu. Následne dňa 28. marca 2019 predložila potvrdenie od lekára, že je vypísaná s chorým dieťaťom.

Môžeme to brať ako závažné porušenie pracovnej disciplíny a po nástupe do práce s ňou okamžite skončiť pracovný pomer ak poberá rodičovský príspevok?



Za odpoveď vopred veľmi pekne ďakujem.
Iveta Matlovičová
01.04.19,13:51
pre mzdypd: nesla by som toto cestou, skor upozornenie na menej zavazne porusenie pracovnej discipliny a ak sa to zopakuje vypoved - vid § 63 ods. 1 pism. e) Zakonnika prace
mzdypd
02.04.19,07:03
Veľmi pekne ďakujem p. Matlovičová.
certik
26.04.19,06:48
Dobrý deň,


zamestnanec od 18.04.2019 nenastúpil do práce ani neinformoval zamestnávateľa čo s ním je. NA SP a ZP sme mu nahlásili absenciu. 24.04.2019 doniesol výpoveď s 2-mesačnou výpovednou dobou (skončenie by malo byť 30.06.2019) ale aj tak do práce nechodí. Len odkázal, že pôjde na PN.

1. Ak by priniesol PN, bude mať nárok na náhradu príjmu počas PN (keďže má absenciu)?
2. Výpovedná doba plynie aj počas PN, takže PP skončí 30.06.2019?


Ďakujem
Jana Motyčková
26.04.19,13:37
1. bude mať nárok - v deň vzniku PN nemá absenciu, lebo je PN
2 áno
certik
10.06.19,08:42
Dobrý deň,


zamestnanec ukončil PN 31.05.2019. PS bol teda od 01.06.2019 ale do práce nenastúpil a ani nikomu nedal vedieť čo s ním je. Tak sme nahlásili absenciu na SP aj ZP. Nakoľko sa u zamestnávateľa absencia považuje za hrubé porušenie pracovnej disciplíny, môžme mu poslať okamžité skončenie PP?
Ďakujem
Jana Motyčková
10.06.19,10:48
Ak je to považované za závažné porušenie pracovnej disciplíny, môžete s ním skončiť PP okamžite. Neospravedlnená absencia ale musí byť prerokovaná so zástupcami zamestnancov (ak ich máte).
royal
27.07.20,12:58
Dobrý deň,

zamestnanec bez predchádzajúceho upozornenia neprišiel do práce 20.7.2020 a odišiel do zahraničia, následne poslal poštou výpoveď. Pracuje v spoločnosti viac ako 1 rok, má teda 2-mesačnú výpovednú lehotu. Ostalo mu tiež 18,5 dňa nevyčerpanej dovolenky. Ako má zamestnávateľ postupovať? Ďakujem.
Jana Motyčková
27.07.20,13:22
Ak dal zamestnanec výpoveď, výpovedná doba začína plynúť 1.8. a uplynie 30.9.. Ak ste sa nedohodli na neplatenom voľne ani na čerpaní dovolenky, zamestnanec má neospravedlnenú neprítomnosť. Ak máte zástupcov zamestnancov, neospravedlnenú neprítomnosť ste povinní prerokovať so zástupcami zamestnancov. Za každý deň neospravedlnenej neprítomnosti mu môžete krátiť dovolenku o 1 deň, prípadne o 2, ak to máte v nejakom vnútornom predpise. Krátiť môžete len tohtoročnú dovolenku. Ak neospravedlnenú neprítomnosť bude mať až do skončenia PP, tak sa tohtročná dovolenka "vykráti" do nuly. Do SP nahlásite prerušenie - absenciu od 20.7. do skončenia PP 30.9., potom dáte odhlášku PP. Do ZP dáte 2N Z 20.7. 2N K 30.9 a 2 K 30.9.. V skutočnosti pre SP by malo byť správne oznámené prerušenie poistenia kvôli absencii len na pracovné dni, t.j. na dni, na ktoré mal rozvrhnutý pracovný čas (napr. pondelok až piatok), ale z praxe SP akceptuje aj prerušenie na celú dobu.
Samozrejme je možný aj iný postup, zaslať upozornenie na absenciu ,následne zaslať okamžité skončenie PP, čakať na prevzatie atď, ale ja by som to takto nekomplikovala. Je možné aj dohodnúť skoršie skončenie PP dohodou (výhodnejšie pre zamestnanca, lebo by sa mu možno nekrátila celá dovolenka), dohodnúť dovtedy čerpanie dovolenky.
royal
27.07.20,21:14
To znamená, že od toho 20.7., kedy nenastúpil do práce, má neospravedlnenú absenciu, za ktorú nemá nárok na mzdu a súčasne za každý deň neospravedlnenej absencie sa tohtoročná dovolenka kráti o 1 deň (nemáme zástupcov zamestnancov)? Tohtoročnú dovolenku ešte nečerpal, alikvotná výška dovolenky sa počíta do dňa skončenia PP? Teda v našom prípade by to bolo 30.9, ak nedôjde k dohode (20 dní/12*9mesiacov)? "Stará" dovolenka sa musí preplatiť? Veľmi pekne ďakujem za odpovede.
Jana Motyčková
28.07.20,09:04
Áno, tak. Odporúčam zaslať mu upozornenie, že keďže nezdokladoval dôvod neprítomnosti, považujete to za neospravedlnenú neprítomnosť, resp. ak nezdokladuje ... budete to považovať ...
royal
19.11.20,08:43
Dobrý deň, pani Motyčková, ešte sa vrátim k nášmu prípadu, kedy zamestnanec jedného dňa neprišiel do práce (20.7) a odišiel do zahraničia. Následne sme postupovali v súlade so Zákonníkom práce a k 30.9.2020 sme s ním ukončili pracovný pomer s tým, že mu bola ešte preplatená stará dovolenka. Zdravotná poisťovňa však s odstupom času poslala informáciu o chybnom Mesačnom výkaze 09/2020, nakoľko uviedla, že tento zamestnanec už nie je ich poistencom a žiada o opravu tohto výkazu. Poisťovňa nám odporučila kontaktovať poisťovňu, v ktorej je zamestnanec poistený a tam tento príjem vykázať. My však kontakt na zamestnanca nemáme a nevieme, kde je poistený (predpokladám, že niekde v zahraničí). Ako krajné riešenie poisťovňa odporučila vykázať tento príjem a teda aj odvody v Mesačnom výkaze 07/2020, kedy bol u nich naposledy poistený. Chcem Vás poprosiť o Váš názor. Ďakujem.
Iveta Matlovičová
19.11.20,14:32
Dobrý deň, pani Motyčková, ešte sa vrátim k nášmu prípadu, kedy zamestnanec jedného dňa neprišiel do práce (20.7) a odišiel do zahraničia. Následne sme postupovali v súlade so Zákonníkom práce a k 30.9.2020 sme s ním ukončili pracovný pomer s tým, že mu bola ešte preplatená stará dovolenka. Zdravotná poisťovňa však s odstupom času poslala informáciu o chybnom Mesačnom výkaze 09/2020, nakoľko uviedla, že tento zamestnanec už nie je ich poistencom a žiada o opravu tohto výkazu. Poisťovňa nám odporučila kontaktovať poisťovňu, v ktorej je zamestnanec poistený a tam tento príjem vykázať. My však kontakt na zamestnanca nemáme a nevieme, kde je poistený (predpokladám, že niekde v zahraničí). Ako krajné riešenie poisťovňa odporučila vykázať tento príjem a teda aj odvody v Mesačnom výkaze 07/2020, kedy bol u nich naposledy poistený. Chcem Vás poprosiť o Váš názor. Ďakujem.
vy ste ten prijem (nahradu mzdy za nevycerpanu dovolenku) vykazali za 09/2020, co bolo spravne a ja by som ho do jula 2020 nedavala ... pravdepodobne nie je v SR uz vobec poisteny, takze z takto vyplateneho prijmu neviete odviest poistne do slovenskej ZP ... preco ste s nim neukoncili pracovny pomer okamzite k 30.7. a za mesiacu jul nevyplatili nevycerpanu dovolenku?
royal
19.11.20,19:49
Vychádzala som z ustanovení §68 Zákonníka práce, kedy Zamestnávateľ môže okamžite skončiť PP iba v lehote dvoch mesiacov odo dňa, kedy sa o dôvode na okamžité skončenie PP dozvedel....

A tiež mal ešte plnú novú dovolenku, ktorú sme mu chceli krátiť za neospravedlnenú absenciu a na inom skončení PP sme sa so zamestnancom nedohodli, nakoľko nebol už dostupný.. Bol tento postup nesprávny?

Ďakujem.
Iveta Matlovičová
20.11.20,07:51
Vychádzala som z ustanovení §68 Zákonníka práce, kedy Zamestnávateľ môže okamžite skončiť PP iba v lehote dvoch mesiacov odo dňa, kedy sa o dôvode na okamžité skončenie PP dozvedel....

A tiež mal ešte plnú novú dovolenku, ktorú sme mu chceli krátiť za neospravedlnenú absenciu a na inom skončení PP sme sa so zamestnancom nedohodli, nakoľko nebol už dostupný.. Bol tento postup nesprávny?

Ďakujem.

nie je to o tom, ze by ste nepostupovali spravne, len ste si to skomplikovali (ohladom tych odvodov na ZP) ... najneskor do 2 mesiacov znamena, ze to bolo mozne skoncit aj skor
royal
20.11.20,08:41
Tak som to asi správne nečítala...mala som za to, že je tam akoby "dvojmesačná lehota" a až po nej je možné ukončiť pracovný pomer. Riešila som to aj s pani Motyčkovou (viď. nižšie). Viete mi prosím poradiť, čo s tými odvodmi zo septembra z vyplatenej starej dovolenky? Ďakujem pekne.







27.07.20, 23:14
royal

Re: Zákonník práce, § 68 Okamžité skončenie pracovného pomeru zamestnávateľ
To znamená, že od toho 20.7., kedy nenastúpil do práce, má neospravedlnenú absenciu, za ktorú nemá nárok na mzdu a súčasne za každý deň neospravedlnenej absencie sa tohtoročná dovolenka kráti o 1 deň (nemáme zástupcov zamestnancov)? Tohtoročnú dovolenku ešte nečerpal, alikvotná výška dovolenky sa počíta do dňa skončenia PP? Teda v našom prípade by to bolo 30.9, ak nedôjde k dohode (20 dní/12*9mesiacov)? "Stará" dovolenka sa musí preplatiť? Veľmi pekne ďakujem za odpovede.


28.07.20, 11:04

Jana Motyčková
Re: Zákonník práce, § 68 Okamžité skončenie pracovného pomeru zamestnávateľ

Áno, tak. Odporúčam zaslať mu upozornenie, že keďže nezdokladoval dôvod neprítomnosti, považujete to za neospravedlnenú neprítomnosť, resp. ak nezdokladuje ... budete to považovať ...
Iveta Matlovičová
20.11.20,11:31
Tak som to asi správne nečítala...mala som za to, že je tam akoby "dvojmesačná lehota" a až po nej je možné ukončiť pracovný pomer. Riešila som to aj s pani Motyčkovou (viď. nižšie). Viete mi prosím poradiť, čo s tými odvodmi zo septembra z vyplatenej starej dovolenky? Ďakujem pekne.





ak zamestnanec nechodil do prace a mal vykazane absencie, t.j. islo o dlhotrvajucu absenciu (a naviac ste viacmenej mali vedomost, ze odisiel do zahranicia), uvazovala by som nad skoncenim pracovneho pomeru okamzite pre hrube porusenie pracovnej discpliny ..., lebo asi ukoncit to dohodou mozne nebolo, kedze s vami zamestnanec nekomunikoval, tretie riesenie bola vypoved, ale tam plynula vypoved a teraz mate problem odviest odvody na ZP, odporucam vyziadat si PISOMNE usmernenie zo zdravotnej poistovne a podla toho postupovat
royal
20.11.20,12:56
Dakujem. Pekny den prajem.
Jana Motyčková
22.11.20,18:38
K plateniu poistného do ZP uvádzam odpoveď na podobný prípad z MZ SR: otázka : "Firma na základe rozhodnutia súdu vypláca náhradu pri neplatnom skončení pracovného pomeru. Pani, ktorej to vypláca, ale už nie je zdravotne poistená na Slovensku, pracuje a je zdravotne poistená v inom štáte EÚ. Čiže nie je možné odviesť zrazené preddavky do ZP na Slovensku. Otázka – musí firma zistiť, v ktorom štáte je pani poistená a tam zaplatiť poistné (ak predpisy štátu z takéhoto príjmu určujú platiť poistné), alebo si má pani vybaviť na SP kôli tomuto príjmu A1 – určenie príslušnosti k právnym predpisom? Alebo nemá firma z tohto príjmu zraziť a platiť zdravotné poistenie? Alebo inak?"
Odpoveď MZ SR (12.11.2019) : "Ak má osoba, ktorá nie je zúčastnená na systéme verejného zdravotného poistenia v SR príjem, a ani na základe vyplatenia tohto príjmu jej nevzniká účasť na verejnom zdravotnom poistení v SR, nedochádza ani k zrážke a odvodu poistného. Zároveň nevznikajú ani žiadne ďalšie povinnosti voči zdravotnej poisťovni (nakoľko príslušná zdravotná poisťovňa pre osobu, ktorá nie je zúčastnená na systéme zdravotného poistenia v SR neexistuje). Pritom nie je rozhodujúce, či je daná osoba v tom čase zúčastnená na systéme zdravotného zabezpečenia v inom členskom štáte alebo v tretej krajine.
Osoba by si mala tieto príjmy priznať a odviesť sama poistné z príjmov v krajine , kde je zúčastnená na zdravotnom poistení (pokiaľ jej legislatíva tejto inej krajiny takúto povinnosť ukladá).
"
Jana Motyčková
22.11.20,18:40
Tak som to asi správne nečítala...mala som za to, že je tam akoby "dvojmesačná lehota" a až po nej je možné ukončiť pracovný pomer. Riešila som to aj s pani Motyčkovou (viď. nižšie). Viete mi prosím poradiť, čo s tými odvodmi zo septembra z vyplatenej starej dovolenky? Ďakujem pekne.








27.07.20, 23:14
royal
Re: Zákonník práce, § 68 Okamžité skončenie pracovného pomeru zamestnávateľ
To znamená, že od toho 20.7., kedy nenastúpil do práce, má neospravedlnenú absenciu, za ktorú nemá nárok na mzdu a súčasne za každý deň neospravedlnenej absencie sa tohtoročná dovolenka kráti o 1 deň (nemáme zástupcov zamestnancov)? Tohtoročnú dovolenku ešte nečerpal, alikvotná výška dovolenky sa počíta do dňa skončenia PP? Teda v našom prípade by to bolo 30.9, ak nedôjde k dohode (20 dní/12*9mesiacov)? "Stará" dovolenka sa musí preplatiť? Veľmi pekne ďakujem za odpovede.



28.07.20, 11:04

Jana Motyčková
Re: Zákonník práce, § 68 Okamžité skončenie pracovného pomeru zamestnávateľ

Áno, tak. Odporúčam zaslať mu upozornenie, že keďže nezdokladoval dôvod neprítomnosti, považujete to za neospravedlnenú neprítomnosť, resp. ak nezdokladuje ... budete to považovať ...






V tej otázke som nevidela otázku na dvojmesačnú lehotu.
dogicka
19.08.22,12:19
Dobrý deň, prosím o radu v nasledovnom prípade. Zamestnanec doručil osobne zamestnávateľovi 12.8.2022 žiadosť o ukončenie pracovného pomeru dohodou k 31.8.2022. Zamestnávateľ s tým ale nesúhlasí, nemá zaňho náhradu, trvá na dodržaní 2 mesačnej výpovednej doby (zamestnanec je u nás 5 rokov), pracovný pomer by teda skončil 31.10.2022. Zamestnanec ale už nasledujúci deň neprišiel do práce, pričom neoznámil žiadny dôvod. Aké má zamestnávateľ možnosti? Absencia a následné okamžité ukončenie pracovného pomeru zo strany zamestnávateľa? Nárok na mzdu počas absencie nemá. Môžeme ho žiadať aj o náhradu škodu, ktorú nám týmto spôsobil?

ďakujem pekne za odpoveď
Jana Motyčková
20.08.22,10:51
Môže byť neospravedlnená absencia, treba dodržať § 144a ods. 6, vhodné je pokúsiť sa kontaktovať zamestnanca, zistiť prečo neprišiel do práce resp. písomne vyžiadať zdokladovanie neprítomnosti (hlavne ak nemáte zástupcov zamestnancov) s informovaním, že ak to nezdokladuje, bude to považované za neospravedlnenú neprítomnosť a závažné porušenie pracovnej disciplíny s príslušnými následkami (hlavne ak nemáte o tom interný predpis). Ak na to v určenej dobe nezareaguje, môžete skončiť PP okamžite, okamžité skončenie nastáva najskôr doručením okamžitého skončenia zamestnancovi. Za neospravedlnene zameškané zmeny možno krátiť dovolenku od 1-2 dni (pre 2 dni je vodné mať interný predpis). Treba byť opatrný, lebo súdne spory o neplatnosť skončenia pracovného pomeru zamestnávatelia prehrávajú na formálnych maličkostiach (napr. či stačí 3-dňová odberná lehota na pošte).

Zodpovednosť za škodu je možné vymáhať (max.4-násobok priemerného zárobku), ale museli by ste tú škodu vedieť preukázať, nie je nejaká paušálna suma za absenciu alebo niečo podobné.
zze/2001-311/179
dogicka
22.08.22,11:42
ďakujem veľmi pekne za odpoveď

prajem pekný deň.............
dogicka
26.08.22,09:57
Dobrý deň, nadväzujem na vyššie uvedený problém. Zamestnanec neprišiel do práce od 15. do 19.8., teda celý týždeň, nedal o sebe vedieť. Zamestnávateľovi napísal iba SMS s otázkou, kedy môže prísť podpísať výpoveď. V pondelok 22.8.2022 doručil (nie osobne) zamestnávateľovi PN od 22.8.2022. Zamestnávateľ vykonal kontrolu u neho na adrese trvalého bydliska 3x 3 dni po sebe, vždy boli na kontrole dvaja zamestnanci, ani raz ho nenašli doma. O týchto kontrolách boli spísané zápisy. Ako môže teraz zamestnávateľ postupovať? Máme právo nevyplatiť mu náhradu príjmu za prvých 10. dní PN? Ako vieme preukázať, že doma nebol, keďže doma nebola ani jeho manželka ani nik iný?

ďakujem pekne za odpoveď
Iveta Matlovičová
26.08.22,11:36
Dobrý deň, nadväzujem na vyššie uvedený problém. Zamestnanec neprišiel do práce od 15. do 19.8., teda celý týždeň, nedal o sebe vedieť. Zamestnávateľovi napísal iba SMS s otázkou, kedy môže prísť podpísať výpoveď. V pondelok 22.8.2022 doručil (nie osobne) zamestnávateľovi PN od 22.8.2022. Zamestnávateľ vykonal kontrolu u neho na adrese trvalého bydliska 3x 3 dni po sebe, vždy boli na kontrole dvaja zamestnanci, ani raz ho nenašli doma. O týchto kontrolách boli spísané zápisy. Ako môže teraz zamestnávateľ postupovať? Máme právo nevyplatiť mu náhradu príjmu za prvých 10. dní PN? Ako vieme preukázať, že doma nebol, keďže doma nebola ani jeho manželka ani nik iný?

ďakujem pekne za odpoveď

Zisťovanie porušenia liečebného režimu patrí do pôsobnosti Sociálnej poisťovne a aj zamestnávateľa, pričom zamestnávateľ má právo na vykonanie kontroly iba v dňoch, počas ktorých má zamestnanec nárok na náhradu príjmu. Zamestnávateľ splnomocní osobu, ktorá v zastúpení zamestnávateľa vykonáva kontrolu dodržiavania liečebného režimu, pričom ide o overovanie prítomnosti zamestnanca, ktorý je práceneschopný, na určenom mieste - z dokladu o DPN (nejde o odbornú kontrolu). Ak sa zamestnanec počas DPN nezdržiava na určenom mieste a nevie preukázať svoju neprítomnosť dokladmi od lekára, ide o porušenie liečebného režimu. Odo dňa, v ktorom sa kontrolou zistí, že bol zamestnancom porušený liečebný režim, zamestnanec nemá nárok na náhradu príjmu. Porušenie liečebného režimu sa neposudzuje ako absencia zamestnanca, pretože počas DPN nejde o výkon práce zamestnancom, ale ide o porušenie pracovnej disciplíny. Zamestnávateľ môže konanie zamestnanca posúdiť ako menej závažné porušenie pracovnej disciplíny, príp. ako závažné porušenie pracovnej disciplíny. Uvedené závisí od skutočnosti, ako má zamestnávateľ takéto konanie zamestnanca upravené v pracovnom poriadku. Takže vo vašom prípade zamestnanec stráca nárok na náhradu príjmu.
​zze/2003-462/5/1/
zze/2003-462/9/3/
zze/2003-462/9/4/
14malina
02.06.23,12:06
prosím o radu
zamestnanec neprišiel do práce od 2.5.2023, nedalo sa mu dovolať ani neotváral dvere, neospravedlnil svoju absenciu. Dňa 15.5.2023 skončil pracovný pomer okamžitým skončením. Do sociálnej poisťovne som nahlásila prerušenie poistenia a tak isto aj do zdravotnej poisťovne kódom 2N od 2.5.2023 do 15.5.2023. Teraz ale neviem čo so sviatkom 1.5.2023, pretože podľa § 122 ods. 4 zákonníka práce mu mzda za tento a ani za sviatok 8.5. nepatrí. Podľa mňa by mal mať za máj výplatu 0,00 eur. Program mi to tak neráta. Tiež mi tvorcovia programu odpísali, že na sobotu, nedeľu nemá mať absenciu, keďže tie dni nie sú jeho pracovnými dňami. Neviem ako to má byť správne a potom ani koľko dní má byť vo výkaze zdravotného poistenia ako dni poistenia. Či má byť počet dní poistenia 0 alebo 2 dni (sobota, nedeľa) alebo až 4 dni (víkend + 2 sviatky). Ďakujem za pomoc
Iveta Matlovičová
05.06.23,06:36
Jeho mzda za mesiac máj je 0 eur, nakoľko nebol v práci a neodpracoval ani jeden deň, a za dni mu sviatku mu nepatrí ani náhrada mzdy za sviatok. Na pracovnoprávne účely platí, že ak by mal plánované zmeny aj na sobotu, nedeľu, vtedy by išlo o pracovné dni zamestnanca a ak by neprišiel do práce, tak by išlo o absenciu. Podľa posledného stanoviska zdravotnej poisťovne, citujem: "Pri neplatenom voľne sa nezohľadňujú víkendy ako pri dohodároch. Ak však sa nájdu zamestnávatelia a pošlú nám to tak, že cez víkend ho prihlásia ako zamestnanca, nebudeme to považovať za chybu ale budeme požadovať mesačný výkaz s príjmom väčším ako nula za tie dni kedy je zamestnancom. Štandardne ich však zamestnávatelia prihlasujú na neplatené voľno bez prerušení počas víkendov." Takže ak zamestnanec čerpá súvisle viac dní neplateného voľna (obdobne to možno použiť aj pri absencii), tak táto prekážka v práci sa uplatní aj na dni sviatkov a nepretržitého odpočinku v týždni, t.j. zamestnanec nebude počas týchto dní prihlásený v ZP ako zamestnanec. Ak by ste ho aj prihlásili "počas (nepracovných dní, napr. víkendov") ako zamestnanca do zdravotnej poisťovne, ZP sa vyjadrila - nebude to považovať za chybu, ale potom treba počítať s tým, že systém vám bude generovať doplatok do minimálneho preddavku na poistné, a vo výkaze sa bude "očakávať" nenulový vymeriavací základ.
Podľa môjho názoru v mesačnom výkaze zdravotného poistenia by mali byť jeden kalendárny deň (01.05.2023), nakoľko len v tento deň bol prihlásený kódom 2 ako zamestnanec, a od 02.05.2023 do skončenia pracovného pomeru bol registrovaný pod kódom 2N (z dôvodu absencie). Vzhľadom na zavedenie minimálneho preddavku (s účinnosťou od 01.01.2023) však bude zdravotná poisťovňa vyžadovať zaplatenie doplatku do minimálneho preddavku na poistné (za jeden deň - 1.5.2023).

Odporúčam v budúcnosti radšej uplatniť odstúpenie od PZ podľa § 19 ods. 2 ZP, kedy sa pracovný pomer ruší odpočiatku.
zze/2001-311/19/2/