Anka Ha
07.04.12,13:18
Dobrý deň,

kupovali sme v marci tovar z Poľska, 1.faktúru mám vystavenú v poľskom jazyku aj v poľskej mene? Ako to teraz zaúčtujem? a 2. faktúru mám vystavenú v poľskom jazyku aj v poľskej mene ale na konci je na úhradu suma v Eurách a pod tým uvedený kurz. Ako postupovať teda? Ako potom zaúčtuujem úhradu? Faktúra je vystavená bez DPH, keďže je to oslobodené...tak niečo priznávam na daňový úrad alebo ako to je? podám v apríli súhrnný výkaz????

Ďakujem za všetky odpovede.
Tweety
07.04.12,11:22
Dobrý deň,

kupovali sme v marci tovar z Poľska, 1.faktúru mám vystavenú v poľskom jazyku aj v poľskej mene? Ako to teraz zaúčtujem? a 2. faktúru mám vystavenú v poľskom jazyku aj v poľskej mene ale na konci je na úhradu suma v Eurách a pod tým uvedený kurz. Ako postupovať teda? Ako potom zaúčtuujem úhradu? Faktúra je vystavená bez DPH, keďže je to oslobodené...tak niečo priznávam na daňový úrad alebo ako to je? podám v apríli súhrnný výkaz????

Ďakujem za všetky odpovede.
Zaúčtuj ju v €, ak je teda aj úhrada v tej mene. Urobí k nej samozdanenie. Do SV neide.
Anka Ha
07.04.12,13:56
Zaúčtuj ju v €, ak je teda aj úhrada v tej mene. Urobí k nej samozdanenie. Do SV neide.
A tú faktúru čo mám len v PL mene podľa kurzu ktorý bol v ten deň zaúčtovať na NBS alebo ako? Dodávateľ k nej urobí samozdanenie?
Tweety
10.04.12,17:03
A tú faktúru čo mám len v PL mene podľa kurzu ktorý bol v ten deň zaúčtovať na NBS alebo ako? Dodávateľ k nej urobí samozdanenie?
Prvú prepočítať na € a to kurzom ECB z predch. dňa dátumu dodania.
Anka Ha
11.04.12,05:36
Prvú prepočítať na € a to kurzom ECB z predch. dňa dátumu dodania.
Ďakujem veľmi pekne . Môžte mi niečo napísať ešte k tomu samozdaneniu? aký je postup? čo robiť?
Tweety
11.04.12,05:38
Ďakujem veľmi pekne . Môžte mi niečo napísať ešte k tomu samozdaneniu? aký je postup? čo robiť?
Samozdanenie: ZD zdaníme 20% a daň zaúčtujeme 34301/34302( A záleží od vnútorných predpisov). AK je nárok na odpočet výsledkom je 0.
Anka Ha
11.04.12,06:24
Samozdanenie: ZD zdaníme 20% a daň zaúčtujeme 34301/34302( A záleží od vnútorných predpisov). AK je nárok na odpočet výsledkom je 0.
takže budem ešte aj z toho platiť daň? nie je oslobodené od dane???
Tweety
11.04.12,07:23
takže budem ešte aj z toho platiť daň? nie je oslobodené od dane???
Ak nie je nárok na odpočet, tak áno,inak je výsledkom samozdanenia nula, ako som už písala vyššie.
Anka Ha
11.04.12,07:57
Ak nie je nárok na odpočet, tak áno,inak je výsledkom samozdanenia nula, ako som už písala vyššie.
prepáčte možno vyzneje tá otázka hlúpo: ale ako zistím , či je nárok na odpočet...???ja tomu zahraničiu nejak vôbec nechápem :(
cloe
11.04.12,08:09
prepáčte možno vyzneje tá otázka hlúpo: ale ako zistím , či je nárok na odpočet...???ja tomu zahraničiu nejak vôbec nechápem :(

Treba si naštudovať zákon o DPH, lebo je to trochu zložitejšie.

§ 51
Uplatnenie práva na odpočítanie dane
Na začiatok (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2012-a.html#hore)


(1) Právo na odpočítanie dane podľa § 49 môže platiteľ uplatniť, ak

a) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. a) má faktúru od platiteľa vyhotovenú podľa § 71,
b) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) je daň uvedená v záznamoch podľa § 70,
c) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. c) má faktúru od dodávateľa z iného členského štátu a v prípade premiestnenia tovaru platiteľa z iného členského štátu do tuzemska doklad o premiestnení tovaru,
d) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. d) má dovozný doklad potvrdený colným orgánom, v ktorom je platiteľ uvedený ako príjemca alebo dovozca.
IvetaH
13.04.12,11:49
Ahoj, teraz to tu čítam a tak ma napadá, že v Poľku v Makre nakúpim tovar, doveziem domov, faktúru samozdaním aj odpočet a mám to na nule. Lenže žiadny doklad o dovoze na Slovensko nemám, veď si ho doveziem sama svojim autom.
To myslíte, že to robím zle, alebo už je piatok.
Ďakujem
Badko
13.04.12,11:57
Ahoj, teraz to tu čítam a tak ma napadá, že v Poľku v Makre nakúpim tovar, doveziem domov, faktúru samozdaním aj odpočet a mám to na nule. Lenže žiadny doklad o dovoze na Slovensko nemám, veď si ho doveziem sama svojim autom.
To myslíte, že to robím zle, alebo už je piatok.
Ďakujem

Doklad je, že máš faktúru - na faktúre je buď, že je to uhradené v hotovosti alebo je na fa poznačený
dátum splatnosti.
IvetaH
13.04.12,11:59
Fakt ten piatok. Ďakujem.