m.mona
07.04.12,20:59
Dobrý deň,
chcela by som sa spýtať, či je možné dať študentom pracujúcim na dohodu o BP namiesto mzdy dar?
Ďakujem vopred za odpovede a ohlasy.
veronikasad
07.04.12,19:01
aký dar ? Za akú prácu ?
Mila123
07.04.12,19:28
Dobrý deň,
chcela by som sa spýtať, či je možné dať študentom pracujúcim na dohodu o BP namiesto mzdy dar?
Ďakujem vopred za odpovede a ohlasy.
za prácu býva pláca.....ak ste sa dohodli tak aj v naturáliách.....nie dar......
Mila123
08.04.12,05:13
§ 127 Zákonníka práce
Naturálna mzda


(1) Zamestnancovi možno poskytovať časť mzdy, s výnimkou minimálnej mzdy, formou naturálnej mzdy. Naturálnu mzdu môže zamestnávateľ poskytovať len so súhlasom zamestnanca a za podmienok s ním dohodnutých.

(2) Ako naturálnu mzdu možno poskytovať výrobky, výkony, práce a služby. Poskytovanie naturálnej mzdy vo forme liehovín alebo iných návykových látok nie je dovolené. Zľava na cestovnom pre zamestnanca dopravcu sa nepovažuje za naturálnu mzdu.

(3) Naturálna mzda sa vyjadruje v peňažnej forme v cenách tovaru od výrobcu alebo v cenách služieb od poskytovateľa služieb podľa cenového predpisu platného v čase poskytovania naturálnej mzdy.

(4) Ak zamestnávateľ v rámci svojich priestorov zriadil obchodné zariadenia na predaj tovaru alebo na poskytovanie služieb, nesmie zamestnanca nútiť, aby v týchto obchodných zariadeniach kupoval tovar alebo využíval ich služby. V prípade, že z dôvodov odlúčenosti prevádzky nemožno používať iné obchodné zariadenia, je zamestnávateľ povinný zabezpečiť, aby sa predaj tovaru alebo poskytovanie služieb nevyužívali na dosahovanie vlastného zisku alebo aby sa tovar predával a služby poskytovali za ceny v mieste obvyklé v čase predaja tovaru alebo poskytovania služieb.
m.mona
09.04.12,16:33
Ďakujem za odpovede. A výplatná páska či mesačné hlásenie to neovplyvní, však? :)
ivka70
09.04.12,16:35
Ďakujem za odpovede. A výplatná páska či mesačné hlásenie to neovplyvní, však? :)


Akoze neovplyvni?
Aj naturalnu mzdu musi predsa zdanit ... pre zamestnanca ne to nepenazny prijem, podliehajuci zdanovacej povinnosti.
m.mona
09.04.12,16:38
Alebo skorej sa jedná o to, že ak klient občianskeho združenia im dá dar, či je potreba spísať dohodu so študentami/členmi za aktivity (ktorí robia pre občianske združenie bezodplatne) ak im chceme podarovať tento dar.
Mila123
09.04.12,16:55
chápem to správne, že vy dostanete ako OZ dar, ktorý následne darujete?
m.mona
09.04.12,17:21
Ano, chcem sa spytat ci je to mozne alebo treba spisat nejaku dohodu. Alebo ci je to celkovo nemozne.
tictac7
09.04.12,17:47
Ano, chcem sa spytat ci je to mozne alebo treba spisat nejaku dohodu. Alebo ci je to celkovo nemozne.

...bože, človeče, tak sa rozhodni a napíš riadne, čo chceš. Zadaj všetky údaje a nie aby sa to tu z Teba muselo ťahať ako z chlpatej deky. V zadaní píšeš, že pracujú na základe dohody o brigádnickej práci, riešiš naturálnu mzdu a výkazy, potom píšeš, že robia bezodplatne. A nakoniec z Teba vylezie, že dar, ktorý dostane OZ, chce OZ darovať študentom za prácu pre OZ. ...divné veci sa tu dejú..... OZ dostáva dar na základe nejakých podmienok na svoju činnosť. Ak je to OZ, ktoré má pomáhať trebárs deťom so sociálne slabších rodín a dám tomuto OZ dar pre tieto deti - trebárs desať bicyklov, určite sa mi nebude páčiť, že tých desať bicyklov dostanú nejakí študenti, ktorí s týmito deťmi vykonávajú nejaké mimoškolské aktivity. Máš to troška pomýlené a preto mám takú strašnú averziu voči toľkým OZ, ktoré tu pôsobia, lebo toto je ich hlavná náplň..... Prispievam len overeným....
m.mona
09.04.12,17:59
Na zaciatku som tiez nemala vsetky informacie. Myslela som, ze portal riesi otazky, ak mate problem nemusite reagovat. Ako som pisala OZ, ktora zaobera rozvijanim vzdelavania dostala dar, ktory nie je urceny pre socialne pripady. Clenmi su aj studenti, ktori pracuju bezodplatne a otazka znela, ci je mozne im podarovat za ich aktivity tento dar alebo treba to riesit cez dohodu. Dakujem za vecnu odpoved
veronikasad
09.04.12,18:02
Na zaciatku som tiez nemala vsetky informacie. Myslela som, ze portal riesi otazky, ak mate problem nemusite reagovat. Ako som pisala OZ, ktora zaobera rozvijanim vzdelavania dostala dar, ktory nie je urceny pre socialne pripady. Clenmi su aj studenti, ktori pracuju bezodplatne a otazka znela, ci je mozne im podarovat za ich aktivity tento dar alebo treba to riesit cez dohodu. Dakujem za vecnu odpoved
Mona, študenti pracujú bezodplatne a dodatočne chceš uzatvoriť s nimi dohodu o brigádnickej práci študentov (kvoli zúčtovaniu daru ) ? Doplň hodnotu daru.
tictac7
09.04.12,18:40
Na zaciatku som tiez nemala vsetky informacie. Myslela som, ze portal riesi otazky, ak mate problem nemusite reagovat. Ako som pisala OZ, ktora zaobera rozvijanim vzdelavania dostala dar, ktory nie je urceny pre socialne pripady. Clenmi su aj studenti, ktori pracuju bezodplatne a otazka znela, ci je mozne im podarovat za ich aktivity tento dar alebo treba to riesit cez dohodu. Dakujem za vecnu odpoved

...portál nerieši problémy, riešia ich tu ľudia - dobrovoľne. A keď chceš relevantnú odpoveď, tak potrebujeme mať kompletné zadanie....