Ballošica
07.04.12,21:03
Som mzdárka a personalistka v jednej FI - SRO, kde je zameranie na výrobu okien a stavebniny/záhrada. Je úvaha šéfstva, že by z FI urobili dve SRO-ky.
Pýtam sa, čo to znamená pre tých Zc, ktorí sú na Stavebninách/záhrade. Urobila by som im dohodu a následne ako z tej druhej FI nové pracovné zmluvy /za predpokladu, že by aj mne zostalo naďalej "spravovanie" agendy pre novú SRO-čku - stavebniny/záhrada/?
A ak by som aj naďalej aj pre nich robila mzdové a personálne záležitosti, ako by to bolo z mojou pracovnou zmluvou a výplatou?
Mila123
07.04.12,19:25
chcete zamestnancov rozdeliť? či ako?
a tebe by pribudla práca? okrem výkazov, kt. aj tak zasielaš elektronicky?
martinaj
07.04.12,20:48
Takže AAA s.r.o. sa rozhodla, že nebude ďalej prevádzkovať všetky živnosti (výroba okien, stavebniny/záhrada), ale len časť z nich (výroba okien). Okrem toho má vzniknúť nová BBB s.r.o. (bez ohľadu na to, či jej spoločníkom bude alebo nebude AAA s.r.o.) (stavebniny/záhrada). Časť zamestnancov AAA s.r.o. sa tak stane nadbytočnými vzhľadom na písomné rozhodnutie zamestnávateľa. Títo dotknutí zamestnanci by mali dostať výpoveď zo strany zamestnávateľa, v súlade s § 63 ods. (1) písm. b) zákonníka práce. Zamestnancovi potom patrí odstupné podľa §76 zákonníka práce.
Samozrejme, možná je aj dohoda o skončení pracovného pomeru podľa §60 zákonníka práce. Je to však dvojstranný akt a musia s ním súhlasiť obe strany, teda aj zamestnanec.
Okrem toho prichádza do úvahy aj tretia možnosť, ak predpokladaný dátum, kedy by mali zamestnanci prejsť do BBB s.r.o., nasleduje po dni uplynutia pracovného pomeru uzatvoreného na dobu určitú.
Ak by firma AAA s.r.o. zamestnávala 20-100 ľudí a takto by chcela "presunúť" viac ako 10 ľudí, tak je potrebné prečítať si §73 zákonníka práce (Hromadné prepúšťanie).
BBB s.r.o. potom uzatvorí nové pracovné zmluvy.
Pokiaľ ide o Teba, predpokladám, že sa Ti skráti úväzok vo firme AAA s.r.o. a uzatvoríš s AAA s.r.o. dohodu o zmene pracovných podmienok podľa §54 zákonníka práce, kde sa dohodne pracovný pomer na kratší pracovný čas. Zároveň uzatvoríš s BBB s.r.o. novú pracovnú zmluvu, takisto na kratší pracovný čas. Aby si neprišla o stravné lístky, v jednej z firiem musíš odpracovať denne viac ako 4 hodiny. (Teoreticky je možné takýto postup použiť aj u iných zamestnancov AAA s.r.o. )
Keďže niektoré činnosti budeš robiť dvojmo (dvoje výkazy), súčet Tvojej mzdy v AAA s.r.o. po zmene a v BBB s.r.o. by mal byť o čosi vyšší než pôvodná mzda v AAA s.r.o.
No a na záver spomeniem ešte možnosť dočasného pridelenia zamestnancov firmy AAA s.r.o. firme BBB s.r.o. v súlade s §58 a §58a zákonníka práce. Vtedy by zamestnanci zostali v AAA s.r.o., s AAA s.r.o. by podpísali dohodu o dočasnom pridelení k BBB s.r.o., AAA s.r.o. by s BBB s.r.o. uzatvorila dohodu o dočasnom pridelení s náležitosťami podľa §58a ods. (2). Cenu práce by potom AAA s.r.o. fakturovala BBB s.r.o. Zabudla som na niečo?
Ballošica
12.04.12,18:32
ďakujem