ginnes
08.04.12,13:13
dobry den,

chcel by som Vas poprosit o radu a nasledne nadviazat na tento moj predosly prispevok:
http://www.porada.sk/t160308-odvody-studentov-zakon-c-499-2010-a.html#post1659014

od tej doby uz spominane poistne bolo mnou uhradene, no teraz sa dookola natahujem mailovou aj osobnou korespondenciou o vratenie zaplatenej ciastky :mad:

najprv mi bol doruceny mail s odpovedou:
"....pri rocnom zuctovani v roku 2012 Vam bude vratena

zaplatena suma."

dalej som sa informoval akou formou a kedy si mozem uplatnit tento narok, no bolo mi odpisany mail uz s touto odpovedou:
"dovolujeme si Vam oznamit prijatie Vasho e-mailu. . Na zaklade zmeny legislativy od 01.01.2011 do 30.04.2011 boli studenti nad 26rokov vedeni ako samoplatitelia poistneho a mali povinnost platit preddavky na poistne vo vyske 46,06€ podla zakona c. 580/2004 Z.z."


nasledne som sa bol informovat na mojej domacej pobocke, no tam mi nevedeli pomoct, tak som tam napisal formalnu pisomnu ziadost o vratenie. No a prisla odpoved:

"Oznamujeme Vam, ze po overeni opodstatnenosti Vasej ziadosti o vratenie poistneho zaplateneho bez pravneho dovodu na ucet spolocnosti Dôvera zdravotna poistovna, a.s. (dalej len "zdravotna poistovna"), preplatok na poistnom v sume 0,00 Eur.

Preplatok od 1.1.2011-30.4.2011 bude vysporiadany cez rocne zuctovanie za rok 2012.

Sucasne Vam oznamujeme, ze tymto vratenim, resp. kompenzaciou preplatku nie je dotknute pravo zdravotnej poistovne na vykonanie kontroly poistneho podla § 9 zakona č.581/2004 Z.z. o zdravotnzch poistovniach, dohlade nad zdravotnou starostlivostou a o zmene a doplneni niektorych zakonov a pri zisteni rozporov bude narok na dlzne preddavky na poistne a sankcie uplatneny na Urade pre dohlad nad zdravotnou starostlivostou.

S pozdravom"

pricom na ich stranke sa pise, ze "Kaľdý student, ktorý dovŕsil k 31. decembru 2010 vek 26 rokov a
prihlásil sa v zdravotnej poistovni ako "dobrovolne nezamestnaná
osoba" a platil preddavky na poistné, dostane od zdravotnej poistovne
tieto peniaze spät." ....... svoje povinnosti ohladne toho som si splnil, a od statu dostali peniaze taktiez, takze moje poistne bolo zaplatene 2x...ale vratit peniaze sa nejak nechystaju

Co by som teda este mal spravit, aby som sa dostal k svojim peniazom spat????

Velmi pekne dakujem za rady
veronikasad
08.04.12,12:04
ginnes, v tvojom prípade neide o poistné zaplatené bez právneho dôvodu. Bude ti vrátené po vykonaní RZZP za rok 2011, ktoré bude robiť ZP Dôvera do 30.9.2012.
ginnes
09.04.12,07:34
Dakujem za odpoved. Mam len obavy pred tym, ze sa v buducnosti mozu ohradit, ze som si o to nepoziadal, teda mi nebudu musiet tieto peniaze vratit.

Chapem to tak, ze som o to poziadal zle. Ako som napisal ziadost, tak mi bola odpovedana. Mal by som napisat novu ziadost s inym znenim, alebo maju vylucne povinnost zo zakona mi tieto peniaze vratit?...lebo pri tejto ziadosti mi vratia 0,00 :rolleyes:
Jana Motyčková
10.04.12,08:25
Zo zákona:
1. preddavky si bol povinný platiť, čiže nemáš tam momentálne preplatok (preto ti píšu, že tam máš 0,00).
2. ZP je povinná urobiť takýmto študentom rzzp, na účely rzzp si považovaný za poistenca štátu v tom období 1-4/2011, čiže zaplatené preddavky sa stanú preplatkom (ak si nemal nejaké príjmy v DP okrem dohôd). Rzzp urobí zdravotná poisťovňa do 30.9. (ak si mal posunutý termín na podanie DP tak do 31.10.), v tomto termíne ti príde oznámenie o preplatku, ak ho nebudeš namietať, tak cca do 60 dní ti ZP pošle preplatok.
ZP nerobí rzzp "na žiadosť".
Ak by ti náhodou ZP nedoručila oznámenie o výsledku rzzp v tom termíne, potom to budeš riešiť.