Zuzana2
09.02.06,09:25
Dobrý deň,
veľmi pekne by som prosila o radu skúsenejších:
Účtujem v JÚ - živnostník. Do záväzkov som dávala:
- došlé faktúry s dátumom, kedy prišli,
- záväzok voči SP a ZP za živnostníka s dátumom posledného príslušného mesiaca, ktorého sa týkali,
- záväzok - mzdy (DVP) + s tým súvisiace odvody - s dátumom posledného príslušného mesiaca.

Teraz som na pochybách, či záväzok voči SP a ZP za živnostníka nevzniká prvého nasledujúceho mesiaca a tak isto záväzok voči zamestnancovi či nemá vzniknúť až prvého nasledujúceho mesiaca.

Veľmi pekne ďakujem vopred za odpovede.
Prajem pekný deň všetkým poraďákom. Ste všetci naozaj super!
Dada
09.02.06,08:27
Dobre to robíš.
Zita5
09.02.06,08:31
[quote=Zuzana2]Dobrý deň,
veľmi pekne by som prosila o radu skúsenejších:
Účtujem v JÚ - živnostník. Do záväzkov som dávala:
- došlé faktúry s dátumom, kedy prišli,
- záväzok voči SP a ZP za živnostníka s dátumom posledného príslušného mesiaca, ktorého sa týkali,
- záväzok - mzdy (DVP) + s tým súvisiace odvody - s dátumom posledného príslušného mesiaca.

Teraz som na pochybách, či záväzok voči SP a ZP za živnostníka nevzniká prvého nasledujúceho mesiaca a tak isto záväzok voči zamestnancovi či nemá vzniknúť až prvého nasledujúceho mesiaca.

Ja osobne odvody robím tak , že do záväzkov si uvediem celú sumu už v júli príslušného roka za celých 12 mesiacov vo výške koľko mám za ten rok zaplatiť , či už SP alebo ZP . Pri úhradách to potom odpisujem zo záväzkov .

Záväzok voči zamestnancovi zapisujem v keď mi mzdárka dodá výplatnu listinu . T.J. može to byť aj 15. v mesiaci . Čiže záväzok voči zamestnancovi mi vzniká dňom spracovania výplat za predchádzajúci mesiac .
Zuzana2
09.02.06,09:27
Takže aby som si to ja sama ujasnila:
"dobre hovorím, keď hovorím", že záväzok vzniká posledný deň v mesiaci, ktorého sa týka?
renča1
09.02.06,10:23
robíš to dobre , ja to robím tak isto a splatnosť dávam dňom výplatných termínov.
Zuzana2
09.02.06,10:37
Veľmi pekne vám ďakujem.
Prajem všetko dobré všetkým poraďákom.