reflexe
09.04.12,11:05
Po obhliadke rozostavaného bytového komplexu dňa 02/2012 som sa s developérom dohodol na zarezervovaní si bytu. Podpísal som rezervačnú zmluvu a zaplatil som zálohu 5000€ s tým, že do 14 dní podpíšeme zmluvu o dielo a následne sa s ňou pôjde do banky. Po preštudovaní zmluvy o dielo som mu jasne povedal svoje pripomienky a že takúto zmluvu o dielo mu odmietam podpísať, nakoľko zmluva bola písaná celá jednostranne, v môj neprospech v úplne vo všetkom. Po podpísaní tejto zmluvy by som do 14 dní musel zaplatiť splátku za byt vo výške 75% z ceny bytu, nemal žiadne záruky na vrátenie peňazí. Teda mal, ale len do maximálnej výšky 1% z ceny diela a plno, plno ďalšieho. Chcem ešte podotknúť, že od poslednej obhliadky stavby sa do dnešného dňa nepohla ani o kúsok. Na stavbe sa neudiala do dnešného dátumu 4/2012 žiadna zmena. Vonku je 20° a tam nikto nepracuje. (?)
Aký mám nárok na vrátenie rezervačného poplatku, keď v rezervačnej zmluve mám v zrušení rezervácie písané presne toto:

1. V prípade, ak do 14 dní od doručenia návrhu Zmluvy o dielo, nedôjde k uzavretiu Zmluvy o dielo, na zhotovenie bytu XY na kúpu bytu v rozsahu podľa článku II. (to je opísanie rezervovaného bytu) tejto dohody a to výlučne z dôvodov na strane kupujúceho a z dôvodov nepočívajúcich na strane zhotoviteľa alebo majúcich pôvod v okolnostiach, ktoré zhotoviteľ vykonal, alebo z dôvodov, ktoré museli byť zhotoviteľovi známe pri podpise tejto dohody a ktoré sú rozhodujúce pre kupujúceho pre nadobudnutie bytu, zhotoviteľ nie je povinný vrátiť rezervačný poplatok táto končí svoju platnosť a zhotoviteľ je oprávnený nehnuteľnosť ponúkať iným záujemcom.
2. V prípade, ak do 14 dní od doručenia Zmluvy o dielo, nedôjde k uzavretiu zmluvy o dielo, na zhotovenie bytu, na kúpu bytu, výlučne zo strany zhotoviteľa, táto dohoda končí svoju platnosť a zhotoviteľ je oprávnený nehnuteľnosť ponúkať iným záujemcom a kupujúci nmá právo na vrátenie poplatku, a zaplatení zmluvnej pokuty od zhotoviteľa, v plnej výške.

Text som presne opísal z rezervačnej zmluvy aj s gramatickými chybami. Ešte chcem podotknúť, že zhotoviteľ ma stále tlačí do podpisu zmluvy o dielo. Zmluvu o dielo už prerábame 3x ale vždy len preformuluje moje vyčiarknuté pripomienky.

Moja otázka znie: Aký mám nárok na vrátenie rezervačného poplatku pri takýchto podmienkach? Odmietam mu podpísať zmluvu o dielo, dokiaľ aj ja tam nebudem mať v písané záruky, podmienky odstúpenia od zmluvy..

Som už v tomto zúfalý. Veľmi Vám ďakujem za pomoc.
chandler
10.04.12,06:19
a chces ten byt alebo chces spat zalohu? ale aj tak ti tu asi moc neporadime, je to skor otazka na pravnika. predpokladam ze narok na vratenie zalohy mas, skor ide o to poradit ako presne postupovat.
Braňo
10.04.12,06:37
ja Ti pri takomto chytrákovi skôr odporúčam dať zálohu do notárskeho depozitu, ktorá bude pripísaná až po obojstrannom odsúhlasení rozostavanosti a hlavne závad a určite neplať 75% skôr ako nevidíš fyzicky postavených 75% z bytu. 10% z ceny bytu si nechaj ako rezervu pri prepise na katastri a prípadné reklamácie v rámci záruky.
reflexe
10.04.12,08:24
Nemám v úmysle mu už vyplatiť nič. Jediné, čo chcem, je vrátenie mojej zapletenej zálohy. Pri takýchto podmienkach aké si určuje developér s ním už nechcem mať nič spoločné. Chcem len vedieť svoje možnosti na vrátenie zálohy.
Ďakujem.