Stela27
09.04.12,11:51
Ahojte,chcela by som sa spytat, ci je vhodna vstavana skrina v zateplenej novostavbe ( heluz 38cm, knauf) umiestnena na obvodovom mure z hladiska vlhnutia. Dakujem za info!
220870
09.04.12,10:06
Pokiaľ máte vysušené múry tak to nieje problém.
lapejko
09.04.12,17:45
je tam asi takéto riziko ak je to v spálni bez rekuperácie. V tomto prípade ide o 38 cm stenu z plnej tehly zateplenou 12 cm EPS, stena sa bude zatepľovať aj zvnútra a rieši sa rekuperácia.
220870
09.04.12,17:57
Treba pýtať skriňu s vetrákmi.Nemáte tam tepelné mosty?
lapejko
09.04.12,18:16
stena je z exteriériu zateplená už 8 rokov, zospodu je síce kamenný sokel, ten sa ale nachádza medzi pivnicou a pristavanou garážou, ktorá je temperovaná aj v tuhej zime na min. 8 stupňov a pre zicher sme dávali pod omietku v úrovni podlahy smyčku trubky v ochrannej trubke na čiastočný ohrev steny... nepomohlo, v spálni je v zime v noci vyššia vlhkosť a stena v skrini sa správa ako tepelný most okrem kúska Multiporu pri okne. Túto zimu sú stále pootvorené prvé a posledné dvere, dosiahli sme tým iba viacej prachu v skrini.
Stela27
10.04.12,10:27
No super, takyto problem mame teraz v starsom byte, ale myslela som, ze ked to bude novostavba, predsa len tam bude pouzity lepsi material, tak sa plesni vyhneme, neviem preto, ci to na obvodovy mur mame riskovat. Inak staviame za brusenej tehly, plus samozrejme zateplenie. Vy to mate novy dom, alebo starsi? Co je to ta rekuperacia?
pepa78
10.04.12,16:19
Ja mám vstavanú skriňu tiež na obvodovej stene, pod ňu som nedával podlahové kúrenie / od steny 70cm / zatiaľ nemáme žiaden problém...stena je Ytong 30 cm + 10 cm polystyrén
Stela27
10.04.12,17:51
A ako dlho byvate?
lapejko
10.04.12,18:37
Ytong by nemal mať problém keďže sa nespráva ako tepelný most a je antiseptický /správne ?/ t. j. nepodporuje plesne lebo je z vápna. To ale v takej miere neplatí ak je celoplošne z interiéru zacementovaný lepidlom a sieťkou...Prednedávnom ma zákazník upozornil už nad projektom na takúto skriňu v budúcej spálni a žiadal ohrev steny riešiť zároveň s kúrením.
lapejko
10.04.12,18:39
rekuperácia vzduchu je nútené vetranie s odvhlčovaním interiéru so spätným získavaním časti vyprodukovaného tepla v dome.
alchstuip
11.04.12,11:15
Zaujimave, mame na severnej strane domu vsatvanu skrinu, dom je nezatepleny, ma 25 rokov, mur 60cm palena dierkovana tehla, klasicka omeitka, zvonka brizolit. Pod spalnou je garaz, nevakurovana, ale nikdy v nej nebolo menej ao 10 stupnov. Skrina je tam 5 rokov, nikde nic nevlhne, kurenie klasika, radiator pod oknom.
Tento rok chceme dom zateplit, mam sa bat plesni, vlhnutia pripadne priam potopy?
gerlach
11.04.12,14:48
Potopi sa neboj len keby ty začali robit problem plesne tak treba povolit okno aby celkom na fest nepriliehalo aby sa ti nerobila plesen a vymaluj aj z vapenou farbou je tiež proti plesni nekupuj kadejake drahe nezmisli klasicke hasene vapno len ked budeš davat vrchny nater tak povedz v predajni že maš podkad z vapna sory za pravopis
misstka
11.04.12,15:19
ja by som to neriskovala. síce nie som odborníčka na stavebné materiály, ale oblečenie je na vlhkosť strašne citlivé. stačí, že sa skriňa nevetrá alebo že je na tom mieste trochu chladnejšie a hoci v dome alebo v byte nie je problém s vlhkosťou, oblečenie sa veľmi ľahko poškodí.
pepa78
12.04.12,09:16
A ako dlho byvate?

Od začiatku roka...