kristina.pl
09.04.12,11:59
Ahojte,
potrebovala by som poradiť či su zmeny v účtovaní príjmov a výdavkov za stravu v ŠJ.
Sme zakladna škola - rozpočtová organizácia zriadená obcou.
Potrebujem vediet, či prijem za stravu, to čo platia žiaci a zamestnanci sa učtuje
cez nejake kody zdroja a rozpočtové položky a tiež vydavky na nakup potravin.
Doteraz som to učtovala iba 1 x za štvrťrok príjem: 221/602 a nakup potravin:501/221,resp.321.
Za 1.Q.2012 vykaz FIN 1-04 vraj ma obsahovat aj rozpočtové položky, kod zdroja a funkč.klasifikaciu
aj na tieto prostriedky, ak som to spravne pochopila?
Prosim o pomoc kto učtuje ŠJ, ako by mal vyzerať účtovný zápis pri príjme za stravu a úhrada faktury
za potraviny, jedna sa mi iba o účet 221..... cela analytika.
Dakujem pekne. Boli k tomu vraj školenia, ale pre nemoc som nebola a teraz sa s tým trapim.
gabca888
10.04.12,08:09
Ja by som sa k tomuto výkazu tiež chcela spýtať, keď už bude niekto odpovedať, tak by som poprosila objasniť vo výkaze FIN 1-04 tie časti 2.1 a 2.2 sú tam vraj od tohto štvrťroka nejaké zmeny, ktoré nie celkom chápem. doteraz som tie časti nerobila - alebo ani neboli? A vypĺňajú ich aj obce a ich rozpočtové organizácie? vopred ďakujem za odpoveď.
eva7
10.04.12,10:54
Ahojte, čo som sa dozvedela ja o tomto výkaze, tak je potrebné natiahnuť do časti II. Príjmy a Výdavky len pohyby na účte 221 - príjem za stravu a výdavky za potraviny (ak máte šk. jedáleň na tomto samostatnom účte) ,prípadne iné pohyby ak máte pri účtovaní jedální - ja mám len tieto dva. Príjem za stravu vyberám dopredu: 221/324, úhrada za potraviny 112/321, 321/221, spotreba potravín ku koncu mesiaca 501/112, predpis stravného 315/602, zúčt. predpisu 324/315. Analytika na príjem: 221 223003, na výdavky:221 09601 633011. Kódy zdroja sa nepoužívajú. V programe Winibeu je ešte v SY 11 príznak NP, ktorý automaticky natiahne tento účet do výkazu. V časti II príjmy a II výkazy je potom vyplnený stĺpec "skutočnosť k..." Jedná sa len o obce a ich rozpočtovky (nie štátne RO).

Ešte doplním, že ak to nebude v tomto štvrťroku vo výkaze, nič sa nedeje, ale v ďalšom asi to už bude potrebné, takže bude lepšie, ak si poupravujete účty už od začiatku roka, pokiaľ toho nie je až tak veľa.
kristina.pl
10.04.12,16:33
eva7, ďakujem za radu, dnes som to presne takto zadala iba polozky, bez kodov zdroja,
ale ked som urobila kontrolu vykazov cez program AZUV, tak mi v AZUVe hlasi chybu, ze nemam
zadané kody zdroja, tak uvidim zajtra, lebo som to takto odoslala.
kunkelovaa
11.04.12,03:31
Priznám sa nevidí sa mi to. Účtujem RO zriadenú obcou, ŠJ je na samostatnom účte, z ktorého realizujem úhrady faktúr. Za stravu vyberám dopredu. Ale všetko toto je mimo rozpočtu. Ak dáme príjmovú položku a výdavkovú položku, dostáva sa to do rozpočtu, čo nie je pravda. Pozerala som časopis ROPO 2/2012, príspevok od Urbanovej, RK neuvádza. Opravte ma, ak sa mýlim.
kunkelovaa
11.04.12,17:30
Tak som si poriadne naštudovala Usmernenie od Majorovej ... a zrejme nie je iná možnosť ako dať rozpočtovú klasifikáciu.
mcinga
12.04.12,04:34
Prosím o radu tých, kto účtujú na účte školskej jedálne o réžii a finančných bonusoch. Na akú položku zaúčtovať réžiu a finančný bonus? Dokonca existuje názor, že by sa na mimorozpočtovom účte ŠJ malo účtovať iba o príjmoch za stravu a výdavkoch za potraviny. V skutočnosti réžia a fin. bonus nie je typickým výdavkom ŠJ. Takže neviem. Poraďte prosím. Ď.
Irona
12.04.12,09:43
Mohli by ste, prosím vás, niekto sem dať link na webstránku resp. ak je zverejnený napr. vo Finančnom spravodajcovi nový vzor výkazu FIN1-04? Dík.
Irona
13.04.12,11:17
No tak až dnes sa mi dostalo do rúk to metodické usmernenie, ktorým sa mení názov aj obsah výkazu FIN 1-04. Ale čo mám softvér na účto, napriek jeho aktualizácii dodávateľom softvéru predmetné časti číslo 2.1 a 2.2 v ňom neboli. Preto som sa na nich obrátila a telefonicky sme to vyriešili.
Teraz ma však (tak ako mcingu) trápi ďalší problém - určenie rozpočtových klasifikácií pre jednotlivé pohyby na bankovom účte školskej jedálne. Niektoré sa určujú jednoducho (napr. úhrada faktúr za potraviny 633011, príjem za stravné (od detí, zamestnancov, cudzích) 223003). Máme tam však aj také pohyby ako bankové poplatky (tak bankové úroky, ako aj poplatky za bankový výpis), ďalej refakturácia príspevku zo SF za obedy, odvod réžií za cudzích stravníkov... To aj tieto položky musia byť v tomto výkaze? A akú rozpočtovú položku im dať, poradíte?
eva7
13.04.12,12:09
Ja myslím, že príjmy aj odvody za réžiu by mali ísť s príjmovou položkou - jedno plusom, druhé mínusom, takže to sa vynuluje. A príjem zo SF tiež, lebo to sa použije na nákup potravín - o túto čiastku predsa platia zamestnanci menej, takže tiež s príjmovou položkou. Poplatky a úroky nemám, pretože mám nastavené v banke, aby všetky bankové poplatky odchádzali z výdavkového účtu. Na potravinovom účte mám pohyby len za príjem za stravu, vratky za stravu a úhrady potravín. Do výkazu by mali ísť len pohyby za príjem za stravu a výdavky za potraviny.
kunkelovaa
15.04.12,11:54
Po konzultácii s metodikom DU: zmena vo výkazoch len ak sú dotácie na stravu z UPSVaR. Príjmy od rodičov za stravu do FIN 1-04 nejdú. Čiže ak nie sú dotácie na stravu, žiadna zmena vo výkaze.
gabca888
15.04.12,12:07
chcela by som sa spýtať - a zmena vo výkaze FIN 1-04 sa týka len jedální? ZŠ, MŠ, ŠKD nie? a ak áno, tak konkrétne čoho? vďaka vopred za odpoveď.
Irona
16.04.12,08:04
Pokiaľ viem, nové časti výkazu FIN 1-04 (2.1. a 2.2.) by sa mali týkať mimorozpočtových účtov, čiže bankových účtov, ktoré sú v organizácii zriadené okrem výdavkového a príjmového účtu. Ako sa píše v Metodickom usmernení od Ing. Majorovej:" Zámerom zmeny druhej časti výkazu FIN 1-04 bolo, aby sa vo výkaze o príjmoch a výdavkoch vykazovali aj také príjmy a výdavky (resp. transakcie), ktoré sa nerozpočtujú, ale sa v organizácii prejavia prírastkom fin. prostriedkov alebo ich úbytkom (podnikateľská činnosť obcí, VÚC a nimi zriadených RO a PO, činnosť podľa § 23 odsek 3 zákona č. 523/2004 Z.z.)". Posledne spomenutý paragraf a odsek hovorí: "Príspevky od zákonného zástupcu na úhradu stravy a úhradu stravy od iných stravníkov v zariadeniach školského stravovania môže viesť RO na bežnom účte, z ktorého priamo uhrádza výdavky súvisiace so stravovaním v týchto zariadeniach."

Takže treba sa držať týchto zákonných noriem a metodických usmernení.
kunkelovaa
16.04.12,10:21
Úplne súhlasím, zmiatol ma metodik.
blasterik
17.04.12,11:11
Ešte mám otázočku ohľadne školského mlieka. Ako je to s príjmami a úhradami za školské mlieko. Tiež treba dávať príjmovú a výdavkovú rozpočtovú skladbu?
Monči Blonde
04.05.12,08:27
Dobrý deň,

my máme príspevok v hmotnej núdzi na žiačky MŠ. Zatiaľ som ich nechala na hlavnom účte, z ktorého to presúvam na stravovací. Z horeuvedeného príspevku som pochopila, že zmena vo Finke sa teda týka nás. Vie mi prosím niekto poradiť, ako hmotnú núdzu správne účtovať a ako je to vlastne so školskou jedálňou??? Ďakujem veľmi pekneee vopred
eva7
04.05.12,15:07
Zdravím, príspevok na HN je tiež príjmom za stravu, pretože rodičia platia len pomernú časť, ostatné hradí štát, ale na stravovanie musí prísť celá suma stravnej jednotky. To isté aj príspevok zo SF zamestnancom, tiež si hradia o túto čiastku menej, ale na účet ŠJ musí prísť celá suma. Takže je to všetko príjem s položkou 223003. Ostatné som uviedla v príspevku na predchádzajúcej strane.
babuľka11
15.10.12,07:48
Dobrý deň, prosím našiel by sa niekto kto by mi odsúhlasil alebo opravil účtovanie v školskej jedálne aj s RK kvôli výkazu FIN 1-04

1. Úhrada FA 321/221.080
babuľka11
15.10.12,07:56
Dobrý deň, prosím našiel by sa niekto kto by mi odsúhlasil alebo opravil účtovanie v školskej jedálne aj s RK kvôli výkazu FIN 1-04. Účtujem v programe KEO EBS. Študovala som metodické usmernenie k tejto problematike, ale stále sa v tom nedokážem správne zorientovať. Dávam rozpočtovú skladbu k úplne všetkým príjmom a výdavkom alebo sú tam nejaké výnimky. Ako to je s príspevkom zo sociálneho fondu na stravovanie, úhradou odberateľskej faktúry a réžiou prevádzanej z pokladne na účet. Prosím vedel by mi s tým niekto pomôcť?
Ďakujem všetkým, ktorí mi pomôžu.