jozefinka
09.04.12,18:02
Dobrý a pekný podvečer !
Potrebujem vedieť aký je rozdiel medzi podielovým a bezpodielovým vlastníctvom manželov. Mám konkrétny prípad: manželka má na svojom mene byt a spolu v ňom žijú s manželom. Potom chcú spolu kúpiť väčší byt, a tento "manželkin" menší predajú, ako si majú dať napísať na nový byt vlastníctvo? Akým podielom? Manžel predtým nemal nehnuteľnosť. Dík.
jozefinka
09.04.12,16:15
ešte doplním, že ako je to s úvberom na tento väčší byt? Na obovh rovným dielom?
mattto
09.04.12,16:22
ak nemajú zrušené/zúžené BSM, nehnuteľnosť bude patriť do BSM a podiel na LV bude 1/1
ivka70
09.04.12,16:24
Majetok, ktory manzelia ziskaju pocas manzelstva, je predmetom bezpodieloveho spoluvlastnictva manzelov, rovnako ako aj dlhy.
Pocas manzelstva nie je mozne zakupit nehnutelnost tak, ze by manzelka vlastnila nejaku cast sama a nejaka cast vy bola v BSM.

Manzelka by ale mala mat podchytene to, ze do spolocneho bytu investovala sumu za "svoj" byt.
V pripade rozvodu ma narok na zapocitanie tejto investovanej sumy a rozdelenie majetku by bolo okrem investovanej sumy.

Je mozne to obist tak, ze niekto iny zakupi cast bytu v cene povodneho bytu a potom ho daruje vyslovene manzelke.
Zvysok bytu by kupili manzelia do BSM za uver.
bubkoch
09.04.12,16:28
ak nemajú zrušené/zúžené BSM, nehnuteľnosť bude patriť do BSM a podiel na LV bude 1/1

opat sa raz myslis ... porozmyslaj, rady ti uz davat nebudem :D
mattto
09.04.12,16:40
opat sa raz myslis ... porozmyslaj, rady ti uz davat nebudem :D

už vieš, čo je to otvorenie pojednávania, či to ste v škole ešte nemali? :D pouč ma, čo som zle napísal? nie som neomylný, rád sa naučím niečo nové :)
jozefinka
10.04.12,06:44
Ďakujem za radu ivka70, no neviem ako by sa zatváril manžel, keby mu manželka povedala, že do toho budú ťahať ešte aj tretiu osobu kvôli tomu aby mala ona tú hodnotu za predaný byt osamotene :-(
ivka70
10.04.12,11:39
Ďakujem za radu ivka70, no neviem ako by sa zatváril manžel, keby mu manželka povedala, že do toho budú ťahať ešte aj tretiu osobu kvôli tomu aby mala ona tú hodnotu za predaný byt osamotene :-(

Nuz, to je jedna strana ...ako sa zatvari manzel ..... ale ako sa ma zatvarit manzelka, ked sa hodnota jej bytu ziskaneho za slobodna,
v podstate strati v BSM a v pripade rozvodu by ona musela dokazovat, ze do spolocneho majetku investovala viac ako jej manzel.

Da sa to riesit aj tak, ze manzelkin byt nepredaju, len ho daju do podnajmu, tym padom jej byt ostane a na spolocny si vezmu spolocny uver.
doktor23
10.04.12,12:15
alebo choďte za notárom a spravte zúženie BSM na časť bytu ....