veroncha
09.04.12,23:41
Dobrý deň, s druhom plánujeme v krátkej dobe uzavrieť manželstvo. Spoločne by sme chceli postaviť rodinný dom na pozemku, ktorý vlastním po mojich rodičoch. Časť financií na to potrebných poskytne budúci manžel, ale je to nepomerne nižšia čiastka, ako budem do tejto investície vkladať ja - peniaze z bytu, ktorý teraz vlastním + peniaze po mojich rodičoch, ktoré mám už teraz na svojom účte.... Samozrejme, že časť peňazí pôjde aj zo spoločných budúcich príjmov, ale aj tak asi tá najväčšia čiastka bude z mojich terajších financií a terajšieho majetku. Akým spôsobom je možné zapísať vlastníctvo budúcej nehnuteľnosti, pokiaľ budeme manželia , môj budúci manžel by uvítal zápis vlastnickych práv na dom v pomere 1:1, čo je v podstate BSM.... Nemám s tým problém, len čo v prípade, že by sme sa časom rozvádzali? Bralo by sa do úvahy, kto akou mierou prostriedkov, pochádzajúcich ešte spred manželstva ,finančne prispel k spoločnému majetku? Ďakujem za odpoveď.
Mária27
10.04.12,07:09
Môžete si dať dom zapísať ako BSM, ale je dobré mať doklady o tom, koľko ste ktorý investovali do BSM zo svojho výhradného majetku.
To by bolo dôležité pri delbe BSM, napr. pri rozvode alebo úmrtí jedného z vás. Vtedy sa z BSM vždy odpočítajú osobné vklady a delí sa zvyšok. Pri úmrtí jedného z manželov dedí manželka a deti, avšak ak by zomrel ešte bezdetný, dedila by s manželkou nejaká jeho rodina. Preto je dôležité, aby boli vklady do BSM vyčíslené.
mattto
10.04.12,14:48
§150 OZ Pri vyporiadaní sa vychádza z toho, že podiely oboch manželov sú rovnaké. Každý z manželov je oprávnený požadovať, aby sa mu uhradilo, čo zo svojho vynaložil na spoločný majetok, a je povinný nahradiť, čo sa zo spoločného majetku vynaložilo na jeho ostatný majetok.

netreba si to komplikovať, ak chce manžel, aby všetko bolo v BSM, choďte spolu k notárovi a vyhláste, že sumu XXX z predaja tvojho bytu a osobné úspory od rodičov XXX boli použité na kúpu spoločného majetku