mirinoxxl
10.04.12,08:36
Dobrý deň.
Ideme sa s manželkou rozvádzať a chcel by som sa poradiť ohľadom delenia majetku.
Boli sme spolu pár mesiacov keď otehotnela, začali sme teda spoločný život chvíľu u jej rodičov a chvíľu zas u mojich. Potom sme sa rozhodli, že si kúpime byt. Lenže vlastné prostriedky sme nemali tak som sa dohodol s mojimi rodičmi, že od nich kúpim byt na hypotéku a z peňazí čo dostanem kúpime ďalší čo by bol náš. Ešte stále sme neboli zozobášení v tej dobe. Všetko prebehlo ako malo, hypotéku som dostal na byt mojich rodičov. Rodičia peniaze odomňa nechceli tak som teda kúpil ďalší podľa dohody akú sme mali. Ja zo svojho dobrého srdca som polovičku toho druhého bytu napísal na svoju ešte vtedy len družku. Samozrejme celá kúpa bytu bola financovaná mnou, teda peniazmi z hypotéky na rodičovský byt. Časom sme sa zobrali ale potom sa stalo pár vecí ktoré nás od seba oddelili. Súd mi pridelil vyživovaciu povinnosť na syna ktorú si plním. Teraz mám v pláne podať po roku a pol čo spolu už nežijeme žiadosť o rozvod. Čo som sa dočítal a počul tak by nás mali rozviesť bez problémov keďže spolu už dlhú dobu nežijeme. Moja otázka skôr smeruje na majetok. Má moja ešte terajšia manželka nárok na polovičku bytu keďže sme ho nenadobudli ako manželia ale polovičku som napísal na jej meno ešte keď sme neboli svoji?

za odpoveď ďakujem
Mária27
10.04.12,06:41
Je to jej vlastníctvo, zostane jej aj po rozvode. Keďže ho nadobudla pred sobášom, je to podielové spoluvlastníctvo, v rámci delby BSM sa nebude uvádzať. Mohla by ho na teba previesť dobrovolne.
mirinoxxl
10.04.12,06:44
Takže keď som jej vlastne polovičku pred sobášom daroval, nebude na to súd brať ohľad keďže to bolo financované všetko mnou?
Braňo
10.04.12,06:48
zadávaš zle otázku, je to jej vlastníctvo tá polka bytu a má ju aj zapísanú na liste vlastníctva, takže je zbytočné sa pýtať či má na ňu nárok.
Xanti
10.04.12,09:40
Mirinoxxl
naozaj si sa dostal do ošemetnej situácie, človek by nemal premýšľať pohlavím ale hlavou.

Ako je uvedená v zmluve tvoja manželka, že nadobúda 1/2 majetku? Ako je v zmluve uvedené financovanie? Je tam spomenuté, z akého účtu alebo akých peňazí sa to platilo?
Lebo ak sa berie hypotéka, tak je v zmluve uvedené, že platba príde z banky. Ty si vzal hypo, ale zábezpekou je rodičovská nehnuteľnosť.

Myslím, že Ti neostáva nič iné len podať žalobu na určenie vlastníctva na súd http://www.vzory-zmluv-zadarmo.sk/obcianske-a-ludske-prava/obciansky-zakonnik/zaloba-na-urcenie-vlastnickeho-prava/ a súd rozhodne, či je daná nehnuteľnosť v tvojom vlastníctve alebo potvrdí stav, že polovica nehnuteľnosti patrí tvojej žene.
No na tvojom mieste si riadne pozriem kúpnu zmluvu, a tiež zmluvy s bankou a navštívim právnika, sám sa asi nepohneš.
A pochybujem, že tvoja mng. je taká istá dobrá ( sprostá ) duša ako si ty, a svoj podiel Ti vráti.
draik
10.04.12,15:13
Tu zrejme pomôže len splnenie niektorého zo zákonných dôvodov, na základe ktorého sa darca môže domáhať vrátenia daru. Predchádzajúce transakcie sú v tomto irelevantné, keďže sa udiali pred sobášom.
Mária27
10.04.12,18:44
Predpokladám, že žiadna darovacia zmluva spísaná nebola. Pri nehnuteľnosti musí mať písomnú formu, ale tu boli asi darované peniaze na kúpu podielu. Takže, aj formuláciu treba zvážiť, čo by vlastne žiadal, lebo nehnuteľnosť (asi) nedaroval, tá je jej. Keby potom žiadal jej polku bytu, určite by mu to zamietli.