nucky
10.04.12,15:27
Ahojte, chcel by som sa spytat otazku, ze ak si FO kupi automobil v zahranici, prihlasi si ju, vyuziva dany automobil napr. rok a potom ho preda, samozrejme zo ziskom, musi tuto skutocnost uviest niekde? v rocnom zuctovani dane alebo niekde?
Pytam sa len preto, lebo ma strasne presvieca jeden znamy, ze si kupil auto a teraz ho preda a zarobi na nom a kupi si dalsie lepsie a nezda sa mi, ze by to bolo taketo easy.

Dakujem
Ice dive
10.04.12,13:44
Ahojte, chcel by som sa spytat otazku, ze ak si FO kupi automobil v zahranici, prihlasi si ju, vyuziva dany automobil napr. rok a potom ho preda, samozrejme zo ziskom, musi tuto skutocnost uviest niekde? v rocnom zuctovani dane alebo niekde?
Pytam sa len preto, lebo ma strasne presvieca jeden znamy, ze si kupil auto a teraz ho preda a zarobi na nom a kupi si dalsie lepsie a nezda sa mi, ze by to bolo taketo easy.

Dakujem

ak si kúpiš auto v zahraničí, tak ho tam kupuješ bez DPH a keď ho prihlasuješ v SR si povinný do 7 dní podať daňové priznanie k DPH a túto doplatiť... je to z dôvodu, rozdielnych sadzieb DPH v jednotlivých štátoch...
veľmi veľa záleží od toho kde sa auto kupuje v akej výbave, v akej cene a pod... a aj to komu sa následne predáva... ale kúpiť auto v zahraničí, tak okrem ceny auta ťa stojí prihlásenie cca 1000 € (dovoz, kolky, kontrola originality...) a zas v nemecku, taliansku a francúzsku, tiež žijú ľudia, ktorí sa živia prácou a ver tomu, každý z nich chce predať svoje jazdené auto čo najvýhodnejšie, a nikomu nedá lacno auto len preto, lebo je zo slovenska a prišiel si práve po jeho auto.... čo sa väčšinou robí, je, že sa lacno dá kúpiť 2 ročné auto čo má nabehaných 200 - 250 000 km a tu sa predáva ako zabehnuté s 95 000... t.j. stočené...
to čo hovorí tvoj známy bolo možno aktuálne, v prvej polovici 90tych rokoch, kedy ľudia kupovali staré predražené vraky zo západu, len preto, že to bola značka a tu o takých autách nebolo ani chyrovať... dnes už pomaly lacnejšie kúpiš celé auto (8-10 ročné) ako niektorú súčiastku na neho...
nucky
10.04.12,13:51
a ak kupim auto v EU s danou a nie je mozne ho kupit bez nej tak podavam do 7 dni danove priznanie na slovensku? cize zaplatim dva krat dan? to sa mi nejako nezda. Co som pocul, tak vela ludi kupilo auto v nemecku s danou pre vlastne ucely a na SK uz ziadnu dan na SK neplatili.
Ice dive
10.04.12,15:54
a ak kupim auto v EU s danou a nie je mozne ho kupit bez nej tak podavam do 7 dni danove priznanie na slovensku? cize zaplatim dva krat dan? to sa mi nejako nezda. Co som pocul, tak vela ludi kupilo auto v nemecku s danou pre vlastne ucely a na SK uz ziadnu dan na SK neplatili.

nie daň sa platí len raz, ak kupuješ auto z bazáru ten je väčšinou platca DPH, t.j. pri exporte ti daň odpočítajú... a ty ju následne musíš doplatiť u nás... ak by si kupoval od fyzickej osoby, tak sa daň neplatí žiadna... ale tam ideš do rizika, že dotyčného už nenájdeš v prípade reklamácie a pod...
myshoKE
11.04.12,07:11
Pri kúpe nového auta je to tak ako to spomínate vyššie, teda auto sa v showroome kupuje bez DPH, ktorá sa následne pred prihlásením platí u nás, zároveň sa poväčšine podpisuje aj čestné vyhlásenie, že auto nie je kupované za účelom ďalšieho predaja. A čo sa týka jazdeniek, tak popravde som ešte nepočul o niekom, čo by kúpil auto (či už od súkromníka alebo z bazáru) bez dane a následne ju zaplatil u nás. Jednoducho prídeš, dáš cash, podpíšete zmluvu, spravíte odhlášku, vybavíte prevozné značky a u nás byrokracia v podobe KO, prekladu TP (neplatí pre CZ), recyklačného fondu, prípadne aj STK/EK (hádam som nezabudol na nič, avšak samozrejmosťou pred prihlásením je uzavretie zmluvy o PZP a obhliadka). Cena týchto úkonov u nás je okolo 400€ (nie 1000).

Čo sa týka daňového priznania v prípade predaja auta so ziskom... Dám ruku do ohňa za to, že drvivá väčšina ľudí, ktorí takto fungujú, prípadne sa im to len podarí jednorázovo bez primárneho zámeru zarobiť nič také nepraktizuje. Osobne keby som predal auto so ziskom, tak by som to tiež neriešil.
nucky
12.04.12,06:20
S prvou castou suhlasim aj ja, resp. tak som to vzdy pocul a presne aj s tymi 400 eurami. Co sa tyka druheho odstavca, tiez si myslim, ze ak to niekto spravi tak, ze si kupi auto a preda ho za rok a potom kupi dalsie auto a uz neriesi nic. Ak to niekto spravi dva krat alebo viac za rok dva, tak si myslim, ze to hranici s nepovolanym podnikanim. Myslim si spravne?
myshoKE
12.04.12,10:58
Síce s tým nemám skúsenosť, ani som sa o to veľmi nezaujímal, ale myslím si to tiež. Reagoval som však na to ako je to v realite. Teda aby som bol presný, vyjadril som ako je to podľa môjho názoru v realite. A nemyslím si, že by som bol od pravdy ďaleko :)