adrianm1
10.04.12,16:20
Dobrý deň,

Pekne prosím o radu, podľa ktorého zákona a paragrafu je možnosť uzavrieť zmluvu o budúcom prijatí nového spoločníka do s.r.o.
Spoločnosť sa totiž ústne dohodla s fyzickou osobou (momentálne nepodnikateľom), že ho príjme ako spoločníka, ktorý vloží do spoločnosti vklad. Malo by to byť ošetrené, ako zo strany spoločnosti (že sa FO určite stane spoločníkom a splatí svoj vklad), tak zo strany FO (aby mu spoločnosť umožnila a musela ho prijať za spoločníka)

Vopred ďakujem za Vašu radu,
S pozdravom,
Adrian.
KEJKA
10.04.12,14:26
a prečo odklad?
Prečo neriešiť už VZ, SZ a prijať uznesenie o prijatí FO za spoločníka?
Aký čas ubehne do realizácie?
sroservis
10.04.12,18:34
Dobrý deň,

ja si tiež myslím, že by sa to malo zabezpečiť rozhodnutím VZ alebo jediného spoločníka o zvýšení základného imania peňažným vkladom osoby, ktorá nie je spoločníkom spoločnosti, pričom by mala byť poskytnutá lehota, dokedy je táto osoba oprávnená tento vklad zložiť. Ak tretia osoba prevezme záväzok na peňažný vklad, stáva sa spoločníkom, ak nie v spoločnosti ostávajú iba pôvodní spoločníci.

Pekný deň.
adrianm1
10.04.12,20:16
Dobrý deň,
Preto potrebujem "odklad", lebo som momentálne nezamestnaný a čakám a vybavenie príspevku na začatie podnikania od ÚP a v podstate tieto peniaze by som použil ako vklad do spoločnosti.
Keďže spoločník v s.r.o. sa považuje za Samostatne zárobkovo činnú osobu, tak automaticky spoločníkom nemôžem byť, aby som o túto dotáciu žiadať mohol a ostal tak nezamestnaným...
Preto potrebujem so spoločnosťou nejakú dohodu o budúcom prijatí spoločníka. A neviem, či sa takáto dohoda môže spísať len tak samovoľne, alebo na základne nejakého zákona, aby bola právne v poriadku...
sroservis
10.04.12,20:47
Rozumiem Vašim dôvodom, no riešenie, ktoré uvádzam vyššie sa mi javí právne čisté.
Spoločníkom sa stanete až prevzatím písomného záväzku na nový vklad na zvýšenie základného imania.
Teda ak v rozhodnutí VZ bude poskytnutá lehota na prevzatie záväzku napr. 3 mesiace, až do jej uplynutia máte nárok záväzok prevziať.

Ak by ste chceli uzavrieť osobitnú zmluvu, zrejme by to mala byť nejaká nepomenovaná zmluva uzavretá medzi Vami a všetkými spoločníkmi spoločnosti, že v dohodnutej budúcnosti schvália na VZ zvýšenie základného imania a umožnia Vám prevziať záväzok na nový vklad.
adrianm1
11.04.12,08:21
Zdá sa mi táto možnosť s VZ v poriadku, no v tomto zas spoločnosť nemá záruku, že si tento záväzok prevezmem. Takže z mojej strany je to právne v poriadku, ale, ak sa nerozhodnem tento záväzok prevziať, tak s.r.o. ma nemôže nijako právne penalizovať?
Si by bola teda najvhodnejšia nejaká osobitná zmluva s podmienkami aj postihmi v prípade nesplnených podmienok. A je potrebné takúto zmluvu aj úradne overiť, resp. overiť podpisy?